Şimdi Ara

<<Bilimsel Soru-cevap>> (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
0
Favori
22.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya sadece bir öneri.. sorulan sorularda Kim? lafı geçmese bence daha iyi.. Kimin yaptığı bilimsel bilgi değil çünkü, gerekli de değil..

Televizyonu kim icat etti? yerine Televizyondaki tüp ne işe yarar? diye sorsak daha faydalı olur sanırım.. Kim? ve Ne Zaman? sorularından oldum olası nefret ederim.. işin özünden uzaklaştırıyor çünkü...
  • quote:

Orjinalden alıntı: [cins]

Ya sadece bir öneri.. sorulan sorularda Kim? lafı geçmese bence daha iyi.. Kimin yaptığı bilimsel bilgi değil çünkü, gerekli de değil..

Televizyonu kim icat etti? yerine Televizyondaki tüp ne işe yarar? diye sorsak daha faydalı olur sanırım..

bence de
  • Ama insanların çoğu televizyona çıkıp poposunu gösteren bir salağı tanırken televizyonu icad edeni tanımıyor.O nedenle bence de televizyonu kimin keşfettiği önemli.Bilime ve teknolojiye katkıda bulunan insanların adını yaşatmak gerek.
    quote:

Ya sadece bir öneri.. sorulan sorularda Kim? lafı geçmese bence daha iyi.. Kimin yaptığı bilimsel bilgi değil çünkü, gerekli de değil..

Televizyonu kim icat etti? yerine Televizyondaki tüp ne işe yarar? diye sorsak daha faydalı olur sanırım.. Kim? ve Ne Zaman? sorularından oldum olası nefret ederim.. işin özünden uzaklaştırıyor çünkü...

Ben de gelmişken bir soru sorayım bari.söyleyin bakalım gramofonu kim icad etti?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Adamın Biri

Ama insanların çoğu televizyona çıkıp poposunu gösteren bir salağı tanırken televizyonu icad edeni tanımıyor.O nedenle bence de televizyonu kimin keşfettiği önemli.Bilime ve teknolojiye katkıda bulunan insanların adını yaşatmak gerek.
    quote:

Ben de gelmişken bir soru sorayım bari.söyleyin bakalım gramofonu kim icad etti?

1877 ABD Thomas EDİSON Fonograf denilen ses kayıt cihazını icad etti
    " 1878 İngiliz Joseph SWAN elektrik ampulünü icad etti
    " 1879 Alman Ernst von SİEMENS ilk elektrikli treni icad etti
    " 1880 ABD Thomas EDİSON elektrikli ampulü güvenli hale getirerek satışa sundu
    " 1882 Alman Robert KOCH Kolera virüsünü tanımladı
    " 1884 Hiram MAXIM tam otomatik makinalı tüfeği yaptı
    " 1885 Alman Karl BENZ 14,5 Km hız yapabilen satış amaçlı ilk arabayı üretti
    " 1885 Alman Heinrich HERTS Elektromanyetik dalgalarının varlığını keşfetti
    " 1885 Fransız Louis PASTEUR kuduz aşısını buldu
    " 1887 ABD Emile BERLİNER Gramafonu (Plak) icad etti ve patentini aldı

http://www.e3tam.com/destek/Dunden_Bugune_Teknoloji_ve_insan.htm

Arkadaşlar kaçınız benim gibi googledan araklamadan yapıyo doğru söyleyin bakim.. (bence de kim yaptı kim etti gibi şeyler olmasın ki google devreye girmesin)

Ben de bir soru sorayım, id nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 31 Ekim 2005, 9:27:16 >
  • quote:

Arkadaşlar kaçınız benim gibi googledan araklamadan yapıyo doğru söyleyin bakim.. (bence de kim yaptı kim etti gibi şeyler olmasın ki google devreye girmesin )

+1

pisikiyatriye göre insan düşünce sisteminin en ilkel hali.aynı görüşe göre düşünce sistemimiz üç temel bölümden oluşur
    İD:inssanların yeme işçe üreme saldırma gibi içgüdüsel davranışlarının baskın oldugu bölüm

EGO:toplum tarafından ögretilmiş davranışlar

SÜPER EGO:vicdan

ego id'i süper ego ise herikisinide denetler

bence insan karekterini kısımlara ayırmak saçmalık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kargaşa

quote:

Arkadaşlar kaçınız benim gibi googledan araklamadan yapıyo doğru söyleyin bakim.. (bence de kim yaptı kim etti gibi şeyler olmasın ki google devreye girmesin )

+1

pisikiyatriye göre insan düşünce sisteminin en ilkel hali.aynı görüşe göre düşünce sistemimiz üç temel bölümden oluşur
    İD:inssanların yeme işçe üreme saldırma gibi içgüdüsel davranışlarının baskın oldugu bölüm

EGO:toplum tarafından ögretilmiş davranışlar

SÜPER EGO:vicdan

ego id'i süper ego ise herikisinide denetler

bence insan karekterini kısımlara ayırmak saçmalık.

şöyle olacak aslında, süperego id'i denetler, id'in karşısına yasaklar ve kurallar koyar. Bir nevi vicdan hesabı görür sanırım. Ego ise bu ikisini de sahneye koyan ve denetleyen ben'dir.

Kargaşa sorun yok mu? (bu topic harika olmuş.)
  • ego ile süper ego'nun isimlerini karıştırmış olabilirim
    aklıma soracak bişey gelmedi.hakımı sana devrettim
  • benim soruyu arada kaynatmayın, hala cevaplayan olmadı. Tamam söyleyeyim, benzen halkasını Friedrich kekule buldu ama nasıl?
  • BU arada id,ego,superego düşüncesini ortaya atan Freud'dur. daha sonra biyoloji bilimi Freud'u haklı çıkarmıştır. Görülmüştür ki beyin üç tabakadan oluşuyor. En içte yani omurilik soğanının hemen üzerinde reptilian komplex içgüdülerden sorumludur. Onun üzerindeki limbik sistem ise öğrenilmiş davranışlardan sorumludur. En dıştaki kıvrımlı yapıda olan beyin kabuğu yani serebral korteks ise Vicdan, yaratıcılık, sanat ve soyut düşünebilme yeteneğinden sorumludur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 31 Ekim 2005, 10:01:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

benim soruyu arada kaynatmayın, hala cevaplayan olmadı. Tamam söyleyeyim, benzen halkasını Friedrich kekule buldu ama nasıl?

ruyasinda surekli kuyrugundan kendisini yiyen, bir yandan da yeniden dogan mitolojik yilani gormustur. bundan esinlenerek de benzenin molekuler yapisinin halka seklinde oldugu tezini ortaya atmistir.

(no: valla ekşi sözlükte böyle yazıyo )

Bir timsahı yakalamak ve onu durdurmak isterseniz ne yapmanız gerekir?(Maytap geçmiyorum..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 31 Ekim 2005, 10:09:47 >
  • quote:

BU arada id,ego,superego düşüncesini ortaya atan Freud'dur. daha sonra biyoloji bilimi Freud'u haklı çıkarmıştır. Görülmüştür ki beyin üç tabakadan oluşuyor. En içte yani omurilik soğanının hemen üzerinde reptilian komplex içgüdülerden sorumludur. Onun üzerindeki limbik sistem ise öğrenilmiş davranışlardan sorumludur. En dıştaki kıvrımlı yapıda olan beyin kabuğu yani serebral korteks ise Vicdan, yaratıcılık, sanat ve soyut düşünebilme yeteneğinden sorumludur.

buna nasıl kanaat getirmişler acaba "reptilian komplex"ini çıkardıkları canlının iç güdüleri "limbik sistem" sistemini çıkardıklarınınsa ögrenme yetenegimi kaybolmuş.
  • Kargaşa, Herhalde bunu ispatlamak için insanların beyinlerinden parça çıkaracak değiller. Beyinlerinin bir kısmı beyin tümörü ya da başka nedenlerle zarar gören, ya da doğuştan olmayan hastalar incelenerek bu kanıya varılmış. Ayrıca detayına inmek için evrimden bahsetmek lazım o da burada olmaz.

Burada timsahın çene kasları, çenesini kapatırken muazzam güçlü olmasına rağmen, açarken hiç te güçlü değildir. hatta çenesini sıkıca tutarsanız çenesini açamaz. Çenesine saracağınız bir elektrik bandı timsahın çenesini kapalı tutacaktır.

ya da timsah soğukkanlı bir hayvan olduğu için soğuk su onun vücut ısısını düşürecek ve onu uyuşturacaktır.
    Bildim mi? Soru sorabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 31 Ekim 2005, 10:30:32 >
  • quote:

Kargaşa, bunu açıklamak için evrimden bahsetmem lazım ama burası yeri değil.

Burada timsahın çene kasları, çenesini kapatırken muazzam güçlü olmasına rağmen, açarken hiç te güçlü değildir. hatta çenesini sıkıca tutarsanız çenesini açamaz. Çenesine saracağınız bir elektrik bandı timsahın çenesini kapalı tutacaktır.

ya da timsah soğukkanlı bir hayvan olduğu için soğuk su onun vücut ısısını düşürecek ve onu uyuşturacaktır.
    Bildim mi? Soru sorabilir miyim?

Bunlar da bir alternatif fakat tüm bunlardan önce bütün timsah avcıları ekip olarak altta kalanın canı çıksın misali timsahın üstüne atlarlar (gülmeyin bu böyle), timsah hareketsiz kaldığında çenesini bağlarlar. Aksi halde koca bir timsahı tek başınıza durduramazsınız. Dikkat edin altta siz kalmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 31 Ekim 2005, 10:30:31 >
  • İşte benim sorum.
    Bu eserin adı nedir ve de kime aittir? (Pek te zor sormadım)
    https://store.donanimhaber.com/9b/f3/7f/9bf37f7d0926a2e61e585c4b6f7470c6.jpg
     <<Bilimsel Soru-cevap>>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 31 Ekim 2005, 10:27:49 >
  • Edvard Munch- Scream

soru yoq isteyen hakımı alabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kargaşa -- 31 Ekim 2005, 10:41:45 >
  • quote:

Edvard Munch- Scream

soru yoq isteyen hakımı alabilir

Lütfen oyunbozanlık yapmayalım,
  • deja-vu nedir.piskiyatri deja-vu yu nasıl açıklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kargaşa -- 31 Ekim 2005, 11:02:08 >
  • quote:

deja-vu nedir.piskiyatri deja-vu yu nasıl açıklar.

yaşanmışın yeniden yaşanmasıdır..
    ya da öyle sanılması mıydı neydi..
    bak belirsizliğe düştüm..
    bu anı daha önce de yaşamıştım..
    sanırım insanın zihninde bazı semboller tasniflenerek depolanıyor..
    benzer halüsilerde deja vu oldum durumu ortaya çıkıyor olsa gerek..
    şimdi üşendim,kalkıp google a bakamayacağım..
    cevap doğru ise sorumu sorayım..

izmit'ten geçen meridyenin numarası ?
  • quote:

deja-vu nedir.piskiyatri deja-vu yu nasıl açıklar.

daha öncede görülen anlamında kullanılır. bilinçaltında bastırılmış duyguların tetikleyici bir etken karşısında yeniden hatırlanması olarak psikolojide geçer. Yani şöyle: Mesela çok etkilendiğiniz bir olay yaşadınız bu olay anında yanınızda var olan obje ve şahıslar vardır. daha sonraki yıllarda sizi tetikleyen, uyaran, hatırlatan herhangi bir etken olduğunda o olay anındaki şeyleri yeniden hatırlamış gibi olabiliyorsunuz. Yani daha öncede görmüştüm, ya da yaşamıştım diyorsunuz.

soru düşüneceğim...
  • competanxp soru hakkı zamanlama üstünlügüyle senindir.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.