Şimdi Ara

<DİKKAT> Auslogics programında ESET virüs buldu [İLK MESAJ GÜNCEL] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
1.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Auslogics son zamanlarda programlarında reklam yapmaya başladı(bkz. Avira ve CCleaner bunlar da aynınısını yapar). PUP olarak görülebilir. Ama programlarının kaliteli olduğundan emin olabilirsiniz. Mesela Auslogics Disk Defrag sevilen disk defrag programlarından biridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 22 Mayıs 2017; 17:25:5 >
  • Ejihov E kullanıcısına yanıt
    Çok emin olmayın bence, programın 6.1.2.0 versiyonunda ilk testte 13(4'ü trojan), virüs imza veritabanları güncellenmiş tarama testinde ise 15(4'ü trojan) zararlı tespit edilmiş.

Auslogics durumun farkına varmış olacakki, güncel 6.1.3.0 versiyonda tarama sonucu 3 antivirüs PUP tespit etmiş. Trojan tespiti bu versiyonda yapılmamış. Yani Trojan tespiti gerçekti.
  • Logic_Man kullanıcısına yanıt
    Demek ki kodlamadaki yanlışlık düzeltilmiş.
    EKLEME: Adamlar veri tabanını güncelleyip false positive olarak kaydetmiş olabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 22 Mayıs 2017; 18:8:6 >
    Şöyle anlatayım: v6.1.2.0 için antivirüs'lerin güncel imza veritabanlarında 4'ü trojan, toplam 15 zararlı tespiti şuandada yapılıyor. Symantec güncel veritabanında tespit yapmamış. K7 ise "Riskware" olarak tanımlamış.
    Sophos, Bkav, CAT-QuickHeal, Cyren ise trojan buluyor. İmza veritabanı tarihi: 20170522

https://www.virustotal.com/tr/file/6cb2f375ef2059f0a6934d3757e8ace4e8c3e35b74071f964927ea693d7ef56c/analysis/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 22 Mayıs 2017; 18:30:39 >
    Peki neden Symantec ilk önce trojan olarak nitelendirirken ikincide temiz görmüş ? Onu geçtim neden F-Secure Emsisoft Bitdefender Kaspersky AVG Trend Micro virüs olarak görmüyor ?
  • Bi keresinde kurdum bu meymenetsizi, zavallı bilgisayarım nerdeyse ölüyordu. Çok hızlı kilo vermeye başladı. Bulantı kusma terleme ara ara donup bön bön bana bakma..

Meğer bu zındık yüzünden olmuş. Neyse ki rescue disk vardı da kurtulduk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Sorduğunuz sorulara cevap vermek çok güç. Sonuçta bu antivirüs firmaları oturup şunu virüs kabul edelim, etmeyelim gibi bir toplu hareket halinde değiller.

Ayrıca hepsinin virüs olarak tanımlaması gibi bir gereksinim yok. Hiçbir antivirüs firmasını savunacak değilim. Ama şahsi görüşümü sorarsanız; bence şuan ESET'in "riskware" sınıfında değerlendirmesi bile tek başına yeterlidir.

http://www.virusradar.com/en/Win32_Deceptor.BoostSpeed.A/description
  • Sayı şu an itibariyle 15:https://www.virustotal.com/tr/file/6cb2f375ef2059f0a6934d3757e8ace4e8c3e35b74071f964927ea693d7ef56c/analysis/

Bir, ki, üç! Auslogics'i yedirmeyiz, yedirmiyoruz, yedirmedik... Auslogics ile bir disk defrag iyi gider. Aaa, harddisk uçtu. Şu anda o özgür bir harddisk, mevda oldu. Tüm çabalara rağmen harddiski kurtaramadık arkadaşlar. Çok miktarda Auslogics kullanılmış.

Şaka bir yana ama defrag, yani disk birleştirme için Technopat Sosyal'de önerilen programlardan biriydi yanlış hatırlamıyorsam. Ben Defraggler savunucusuyum tabii ki.

Bu tür yazılımlar zararlı yazılım olarak değerlendirilmemeli bence. Öyle değerlendirirsek bunun içine ComboFix de (benim gözümde ComboFix = Virüs) girer. Bu riskli yazılımdır ya da potansiyel olarak istenmeyen program, yazılımdır. Kullanmak risklidir kısaca.

CCleaner'in kurulum dosyasını tarattığımda 2-3 tanesi iyi olmadığını göstermişti. Bunun reklamla ilgisi yok bence. Programın işlevi ile ilgisi var daha çok.

ESET, CCleaner'i de zararlı göstermiş. O yüzden fazla inanasım yok ESET'e.

• Öncelikle Auslogics ile ccleaner'a yapılan tanımlama farklı. Auslogics Registry Cleaner v6.1.2.0, ESET'in güncel imza veritabanına göre "riskware" sınıfında.

CCleaner'ı ise "potentially unsafe" yani "potansiyel güvensiz" yazılım olarak sınıflandırmış. Sadece ESET'in böyle uyarı vermesini kendi forumlarında ele almışlar ve halen aynı şekilde uyarı veriyor. Yani false positive değil, ESET antivirüs motorunun özelliği ve kullanıcı ayarları bu sonucu üretiyor.

ESET sitesindeki Riskware Tanımı:

Çalıştığı zaman kullanıcı güvenliği için risk oluşturan tüm yazılımlar bu sınıfa girer. Spyware ve adware'de olduğu gibi riskware yazılımları da kullanıcının bilgisi dahilinde bilgisayara kurulabilir. Kullanıcıyı ödeme sayfasına yönlendiren "Dialer" isimli uygulamalar en tanınmış riskware tipine bir örnektir. Birçok program legal olarak kullanıcıyı ödeme sayfasına yönlendirebilir ancak bu gibi yazılımlar kullanıcıyı yanıltarak rızası olmadan bu sayfalara yönlendirir.

http://support.eset.com/kb186/?locale=en_EN&viewlocale=tr_TR (riskware)

ESET sitesindeki "potentially unsafe" tanımı:

Reklam amaçlı uygulama barındıran, araç çubuğu(toolbar) yükleyen ya da kullanıcı isteği haricinde belirsiz hedefleri olan uygulamalara istenmeyen türden olabilecek uygulama denilmektedir. Kullanıcı için duruma göre bu uygulamaların faydalı yönleri ya da zararlı yönleri ağır basabilir.

Bu sebeple ESET, bu gibi düşük risk taşıyan uygulamaları virüs, truva atı gibi tehditlerden daha farklı bir kategoride değerlendirmektedir. ESET ürününüzü kurarken istenmeyen türden olabilecek uygulamaların tespit edilip edilmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

http://support.eset.com/kb2629/?locale=en_EN&viewlocale=tr_TR (potentially unsafe)
    https://forum.eset.com/topic/4497-ccleaner/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 22 Mayıs 2017; 21:29:40 >

Orda Kaspersky, Emsisoft, Bitdefender varken ESET'e güvenemem.
    Güvenilir antivirüs bula bula ESET'i mi buldunuz? Kuazip zararlısını kaçırmış geçen. Bilgisayarı onca tarayıcı zararlısı doldurmuş. Bir de Zemana Anti-Malware'nin kurulmasına izin vermiyor. Sağlam bir antivirüs kullanmak istiyorsanız kesinlikle McAfee ve ESET kullanmayın, yarı yolda bırakabilir çünkü.
    Adamlar zaten kaçırdıktan sonra veri tabanına ekliyor. Şu an neredeyse her antivirus WannaCry virüsünü tespit ediyor mesela. Önemli olan bilinmiyorken tespit edebilmek. ESET'te doğru düzgün HIPS olsa daha güzel olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 22 Mayıs 2017; 23:1:56 >
    ESET'in varsayılan ayarlarını bilmiyorum ama bir antivirüs ücretli ise varsayılan ayarları iyi olmalıdır. PUP buna dahildir. Eğer varsayılan olarak gerçek zamanlı ayarlarında PUP açık değilse ne anladım ben bu işten? Norton bu işte çok iyi bence. 2010'dan itibaren kendini aştı Norton.

Bildiğim kadarıyla VirusTotal'e dosya yüklendikten sonra antivirüsler veritabanına ekliyorlar dediğin gibi. Antivirüsün ayarlarını kurcalamazsan zararlı yazılım bulaşır elbette. Norton'u biraz incelediğimde bu konuda çok iyi olduğunu görmüştüm. Kaspersky de öyle sayılır. Bitdefender'e de bakmakta fayda var bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 22 Mayıs 2017; 23:37:23 >
  • ESET'in varsayınlarında HIPS otomatiğe ayarlıydı kural koymazsak hiçbir işe yaramıyordu. Ayarlarda PUP ve potansiyel tehdit seçenekleri de açık değildi. Ama yanlış hatırlamıyorsam kurarken PUP seçeneğini soruyordu.
    Buradaki testlere de bakarak koruma hakkında fikir sahibi olabiliriz.
    https://malwaretips.com/threads/malwaretips-av-test-march-2017.70715/
    EKLEME: Bitdefender biraz kötü iş çıkarmış ama virüs örnekleri sınırlı olduğu için fazla takılmamak gerek. Aynı örnekler olabilir ama bazılarına fazladan test yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ejihov -- 22 Mayıs 2017; 23:52:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Sayı şu an itibariyle 15:https://www.virustotal.com/tr/file/6cb2f375ef2059f0a6934d3757e8ace4e8c3e35b74071f964927ea693d7ef56c/analysis/

Bir, ki, üç! Auslogics'i yedirmeyiz, yedirmiyoruz, yedirmedik... Auslogics ile bir disk defrag iyi gider. Aaa, harddisk uçtu. Şu anda o özgür bir harddisk, mevda oldu. Tüm çabalara rağmen harddiski kurtaramadık arkadaşlar. Çok miktarda Auslogics kullanılmış.

Şaka bir yana ama defrag, yani disk birleştirme için Technopat Sosyal'de önerilen programlardan biriydi yanlış hatırlamıyorsam. Ben Defraggler savunucusuyum tabii ki.

Valla ben o gün bugündür kullanmıyorum. Zaten sistem ssd üzerinde. Yedekler için ise Windows'un şeysi yetiyor.

Sahi onları birleştirmeye gerek var mı ki?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.