Şimdi Ara

LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012 (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.027
Cevap
12
Favori
521.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaprakları sen alıp doldurtmuyorsun, yalnızca belgeleri teslim ediyorsun. Onlar yeni yaprağı doldurup veriyor. Bu arada ruhsatı alınca hemen kontrol et, önemsiz gibi düşündüğün yerleri bile kelime kelime kontrol et. Sonra düzeltmek için uğraşma. Yalnız emniyette sıra oluyor ve numaratör var. Önce numara alıyorsun. Emniyet 08.00'de açılıyor ama insanlar dışarıda sıraya girmiş oluyor, 08.00'de üst araması ile birlikte içeri alıyorlar, sonra insanlar koşarak numaratöre doğru gidiyor ve orada da sıraya giriyor. Numara alınca da sıranı bekliyorsun. Ben 07.00 gibi gittim önlerdeydim ama içeri girince her numaratörde yine de 20-30 kişi olduğunu gördüm. Yalnız sağolsun polisler vatandaşı muamelicilere ezdirmiyor. Onlar da paşa paşa sıraya giriyor, hatta çoğu zaman kaynakları önlemek ve düzene sokmak için bir komiser bile sıranın başında bekliyor. Yalnız sıra çabuk ilerliyor, saat 09.00 gibi 100. sıra geçmiş oluyor. Bazen ilk hengame bitince 08.30'dan numaratörde çok az sıra oluyor. Yani biraz geç gelip sıra alıp paşa paşa sıranızı beklemek yeterli olabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: eruslu

ben bugün muayeneye girdim ruhsata yazmamışlar, demekki emniyette yazılacak..

bu arada benim de sorum olacak.. herşeyi hallettim emniyete gideceğim..yapmam gereken içeri girip ruhsat için 2 yaprak alıp, dışarı çıkıp sigortacıya doldurtup, sonra tekrar içeri girerek belgelerle birlikte vermek mi olacak..yoksa 2 yaprak ruhsat almama gerek olmadan parası verildiğinde emniyette dolduruyorlar mı ? ( Ankaradayım bu arada )

• eyw..para yatırmak için falan da ayrı sıraya geçilmiordur umarım:) bu arada C kapısından hallediliyordu deil mi ankara için?
  • 1 Aralık 2006 tarihinde sıfır model bir Renault Clio III HB 1.2 16V model bir araç satın aldım. Bugüne kadar aracım üzerinde herhangi bir değişiklik ve muayene gerçekleşmedi.
    Ancak; artık lpg dönüşümü yapma zamanının geldiğini düşünüyorum. Bunun için birkaç tane dönüşüm firmasıyla görüştüm. Yakında marka ve usta tercihimi yapıp dönüşüm yapılmak üzere aracımı ustama teslim edeceğim. Aslında benim kafamı karıştıran önemli nokta burada başlıyor.
    Aracımın muayeneleri geldiği için hangi sıra ile işlemlerimi yaptırmalıyım.
    LPG dönüşümü, Ruhsata işlenmesi, Ruhsattaki rehinin kaldırılması, Araç ve egzoz muayenesi, sigorta yapılması.
    Bunların tamamı aynı dönemde gerçekleşecek ve hangi sırayı ve yolu tercih edeceğim konusunda bilgi sahibi değilim.
    Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla!

• quote:

Orijinalden alıntı: eaglema

1 Aralık 2006 tarihinde sıfır model bir Renault Clio III HB 1.2 16V model bir araç satın aldım. Bugüne kadar aracım üzerinde herhangi bir değişiklik ve muayene gerçekleşmedi.
    Ancak; artık lpg dönüşümü yapma zamanının geldiğini düşünüyorum. Bunun için birkaç tane dönüşüm firmasıyla görüştüm. Yakında marka ve usta tercihimi yapıp dönüşüm yapılmak üzere aracımı ustama teslim edeceğim. Aslında benim kafamı karıştıran önemli nokta burada başlıyor.
    Aracımın muayeneleri geldiği için hangi sıra ile işlemlerimi yaptırmalıyım.
    LPG dönüşümü, Ruhsata işlenmesi, Ruhsattaki rehinin kaldırılması, Araç ve egzoz muayenesi, sigorta yapılması.
    Bunların tamamı aynı dönemde gerçekleşecek ve hangi sırayı ve yolu tercih edeceğim konusunda bilgi sahibi değilim.
    Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla!

egsoz muayenesine gerek yok. önce lpg dönüşümü olacak. sonra sırasıyla sızdırmazlık raporu, sigortan bitiyorsa trafik sigortası, trafik muaynesi ve lpg'nin ruhsata işlenmesi. rehin kaldırma kağıdını diğer evraklarla trafik şubeye verirsen aynı anda ikisi de hallolmuş olur.

• Selam; geçen hafta araca tüp taktırdık sızdırmazlık raporu filan aldım araç muayenemi de oldum cumartesi günü.... şimdi sıra lpg yi ruhsata işletmeye geldi hangi evrakları götürüceğim emniyete sadece emniyetten yapılıyor bu işlemler. Birde Sızdırmazlık raporunun aslını muayene sırasında benden aldılar bizde kalacak dediler.ruhsat içinde istenecek miydi bu evrak. Kendim halletmek isitoyrum gerekli evrakları söylerseniz çok sevinirim... Araç kardeşimin adına ben yapabiliyor muyum bu işlemi??
  • şimdi bir araba almaya niyetlendik. yarın servise sokacaz.

Ama şöyle bir sorun var.

araçta 1 senedir lpg var. sızdırmazlık da almış sahibi. Ama ruhsata işli değil.

ayrıca aracın muayenenesi 6. ayda dolmuş.

bu noktadan sonra ne yapmam lazım.

bu işler bana kaça patlar.
  • eski fatura ve montaj raporu varsa sorun değil.
    yeniden sızdırmazlık alacaksın. 25 Tl.
    muayene. 6 ay gecikme için aylık %5 galiba ceza ödeyeceksin. oranı tam hatırlamıyorum tüvtürk ün siteden bak.
    ruhsata işlettir.
    bu arada emniyette de bi ceza var geç işletmekten. peşin ödersen 45 Tl civarı galiba.
    forumdan okuduklarımdan bu sonucu çıkardım.
    bende de 2006 da takılmış bi lpg var. işli değil.
    geçen haftalarda lpg kit revizyonu diye bi fatura ve montaj raporu aldım bi yerden.
    eski montaj diye yazdılar rapora. sorun olmuyormuş
    sızdırmazlık aldım.
    daha muayeneye gitmedim. far camında koca çatlak var. ağır kusurmu., fiyatı 240 Tl. işçelek hariç. napcam bilmiyorum.
  • İzlemem gereken yol ne peki.

sızdırmazlığı var diyor satıcı ama sızdırmazlık ne kadar geçerli.

sızdırmazlık yoksa ve faturası filam yoksa ne yapmam gerekecek.

yapmam gerekenleri adım adım anlatacak bir arkadaş var mı acaba.
  • Beni UNO forumundan hatırlarsın. İzlemen gereken sıra Sızdırmazlık, Muayene, Emniyet'te Ruhsat Değişimi.
    Sızdırmazlıktan sonra 1 ay içinde muayeneye gitmen gerekli. Aksi halde tekrar sızdırmazlık alman gerekli.
    Muayeneye gitmeden önce EK-1 belgesini doldurtmayı unutma, muayenede bu belgeyi onaylatman gerekli. Emniyet EK-1'den iki tane istiyor, fotokopi çektir.
    Sen büyük olasılıkla emniyette ceza ödeyeceksin (45-50 TL). Normalde LPG fatura tarihinden itibaren 1 ay içinde ruhsata işletmen gerekli.
    Asıl benim merak ettiğim elinde proje, fatura falan olmadığında emniyet kabul edecek mi? LPg montajı yapıldıktan sonra size 4-5 tane evrak veriyorlar. Bunların bir kısmını emniyet istiyor; fatura, yetki belgesi gibi. Şimdi sen de bu evrakların hiçbir yok, peki ne olacak. Böyle çok insan var, forumlarda duyuyorum. Bence kabul ederler bunun bir şekilde çözümü olmalı. Bu işi halledince bizi de bilgilendirirsen iyi olur.
    Bu arada arabayı yeni alacaksın, ben olsam ruhsata işli değilse almazdım. Bir sürü masraf olacak ve zaman alacak. Ona göre pazarlık et satıcıyla.

quote:

Orijinalden alıntı: ankarametinerr

İzlemem gereken yol ne peki.

• quote:

Orijinalden alıntı: keskin76

Beni UNO forumundan hatırlarsın. İzlemen gereken sıra Sızdırmazlık, Muayene, Emniyet'te Ruhsat Değişimi.
    Sızdırmazlıktan sonra 1 ay içinde muayeneye gitmen gerekli. Aksi halde tekrar sızdırmazlık alman gerekli.
    Muayeneye gitmeden önce EK-1 belgesini doldurtmayı unutma, muayenede bu belgeyi onaylatman gerekli. Emniyet EK-1'den iki tane istiyor, fotokopi çektir.
    Sen büyük olasılıkla emniyette ceza ödeyeceksin (45-50 TL). Normalde LPG fatura tarihinden itibaren 1 ay içinde ruhsata işletmen gerekli.
    Asıl benim merak ettiğim elinde proje, fatura falan olmadığında emniyet kabul edecek mi? LPg montajı yapıldıktan sonra size 4-5 tane evrak veriyorlar. Bunların bir kısmını emniyet istiyor; fatura, yetki belgesi gibi. Şimdi sen de bu evrakların hiçbir yok, peki ne olacak. Böyle çok insan var, forumlarda duyuyorum. Bence kabul ederler bunun bir şekilde çözümü olmalı. Bu işi halledince bizi de bilgilendirirsen iyi olur.
    Bu arada arabayı yeni alacaksın, ben olsam ruhsata işli değilse almazdım. Bir sürü masraf olacak ve zaman alacak. Ona göre pazarlık et satıcıyla.

quote:

Orijinalden alıntı: ankarametinerr

İzlemem gereken yol ne peki.

kardes tanıdım. sen de arabayı satmısın galba. ilgine tesekkurler.

belge yoksa ne yapmak lazım bakacaz artık.

ya da satıcıya sen hallet ben masrafını karslıayım diyecem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ankarametinerr -- 23 Kasım 2009; 11:56:01 >

• aracımın vizesinin dolmasına daha bir yıl var.sadece lpg işletme mümkünmü arkadaşlar.sızdırmazlık trafikte ruhsata işletme gibi.yoksa illa muayeneyemi girecek araç.
  • mümkün değil arkadaşım, yukarıda belirttiğim sırayı izlemen gerekli. YENİ Muayene olmadan emniyet kabul etmez, sızdırmalık olmadan da muayene geçmez. Ya da 1 yıl beklersin işlemlere başlamak için. Ama ruhsata işli olmadan trafikte dolaşsan ne olur, kim kontrol ediyor, ceza var mı yok mu? Forumlarda çok konuşuldu ama sağlıklı bir bilgi yok.
  • 7 yıldır trafikteyim,herhangi bir uygulamada aracında lpg varmı yada ruhsata işlimi diyen polis memuruna rastlamadım.
    tek yaptıkları boruya üfletmek bide emniyet kemeri.
    bir yıl böyle devam o zaman.
    sağolasın hocam
  • bugün muayeneden de geçtik.
    50 liraya anlaştık (muayene ücreti ve gecikme cezasından sonra verdiğim paradan sadece aslında 45 lira kalmış adama) muameleciye verdim. öğlen aldı arabayı, akşam getirdi.
    bi de ek-1 doldurtmuş garibim galiba. çünkü benim önceden doldurttuğumdan farklı bi ek-1 getirdi. farktan kastım öncekinde tc no falan yoktu, çarpılar tam kutulara oturmamıştı. oysa yenisinde hepsi tam. belki ona da 10 lira vermiştir kendisi, benden ayrıca para istemedi.
    camda taş izi, reflektör yok ve lpg etiketi yok hafif kusurları ile geçti.
    aslında sol farda koca çatlak vardı, ağır kusurmuş. fiyatı çok pahalı. ben de bi tanıdığın farıyla değiştirdim sırf muayene için. sonra geri taktık akşam.
    ayrıca sol arka kapı kolu kırıktı. dıştan açılmıyordu ama ona bir şey dememişler nedense..
    muayene temmuzda dolmuştu. 30 lira gecikme cezası verdik.
    artık emniyette ruhsat değişimi kaldı sadeceeee.....:))
    şimdi özetlersem;
    2006 da yapılmış ama işlenmemiş bir montaj,
    2009 da kit revizyonu diye bi fatura ve montaj raporu 100 lira
    sızdırmazlık 25 lira
    ek-1 10 lira (2 nüsha)
    muayene+gecikme cezası 155 lira
    muameleci 45 lira (sırf aracı muayeneye götürüp getirmesi için)
    45 lira bence çok değil. kendin o kadar uğraşmaya değmez.
    ayrıca kesin faydası da olmuştur görülen aksaklıklar için.
    bakalım emniyetne kadar tutacak. 105 lira civarı ruhsat
    ve 45 lira geç ruhsata işletme cezası var galiba.

• arkadaşlar ben lpg yi taktıralı 1.5 ay oldu.montajı yapan yer fatura proje dahil hepsini verdi.yalnız ben şu aralar sıkışık oldugun için yazın uygun bir zamanda işletmek istiyorum.acaba bir sorun olurmu net olarak bir cevap alırsam memnun olurum.birde ne öneririsiniz.tşk.
  • Arkadaşım sorunun cevabı forumun muhtelif sayfalarında bulunmakta, onlar yetmedi bir önceki mesajı okursan orada da bulunmakta. Emniyette bir miktar ceza parası vereceksin.
  • Malatya'dayım böyle berbat bir tescil sistemi görmedim. Ne numaratör var ne sıra, tam bir curcuna. Prosedürü bilmiyorsanız sıçtınız (benim gibi). saatlerce bekliyorsunuz bilgisayar kontrolümü nedir 8 saat bekledik saat 5 olunca mesai bitti diyerek evrakları geri verdiler. 10 gün iznimde resmen lpg ruhsata işletemedim. Altı üstü benzinin yanına LPG yazılacak sanki arabaya nükleer sistem taktırıyoruz.
  • Arkadaşlar merhaba son masraflar hakkında bir toplam verebilecek olna var mı?
  • 12 aralık 2009 fiyatları yer hatay
    plaka trabzon farklı plaka sorun olmuyor
    şimdi gelelim masraflara
    proje ve lpg faturasını alındıktan sonra sırayla
    1. sızdırmazlık 25tl
    2.egzoz muayene bitmişti yenilettim 21tl + 3 kart parası
    3. şöförler ve otomobilciler derneğinden ek1 doldutturuyon 20 tl
    4. muayene 124 tl
    5. emniyet tek nüsha değişti 45 tl (çift nüsha değişirse 105tl) ben 45 verdim
    toplamda 238 tl cik
    not:hiçbir kağıdı ben doldurmadım hepsini kendileri dolduruyor. emniyete giderken araca lpg dönüşümü yaptırdım diye dilekçe yazdım. tek yazdığım bu dilekçe.
    umarım yardımcı olmuşumdur
  • Ben de yaptırdım işletme işini ruhsatı cumaya alacağım Ankara için durumu özetleyeyim.

1- Borç kontrolü yapılır internetten herhangi borcu varsa aracın ödenir.
    2- Sızdırmazlık için Ostim'deki MMO merkezine gidilir sızdırmazlık raporu alınır. 25 TL. Beşevlerde de var Gazi üniversitesinin sızdırmazlık merkezi ve hiç sıra yok ama LPG montajcısı tarafından düzenlenen Montaj tespit raporunun Gazi üniversitesi Meslek okulu adına olnsı gerekiyor , LPg montajcısının anlaşması var ise Gazi üniversitesine istinaden yazsın raporu çok daha rahat yaptırırınız.
    Ostimdeki MMO çevresinde sigortacılar var ve siz arabanızla sırada iken ek-1 dolduralım mı diye soruyorlar size, 5 lira vererek bir tane doldurtun aslında iki adet gerek ama diğeri fotokopi oluyor, fotokopi çektirin ikincisini. Ayrıca Ek-1 i kesinlikle kontrol edin benim plaka, isim hepsini yalış yazmıştı düzelttirdim oracıkta. Diğer not ise sabahın köründe ya da öğleden sonra 13.00'da gitmeyin buraya daha az sıra oluyor gün içinde. Cumartesi öğlene kadar çalışıyor ayrıca sızdıralık merkezi. Burada işiniz yarım saatte biter, yol hariç. Sızdırmalık için LPG montajcısı tarafından verilen tüm belgeleri götürün, montaj tespit raporu, fatura, aksam listesi, yetki belgsi falan hepsi olsun.

3- Sızdırmazlık raporu alınınca bu alınan belge ile diğer belgelerin hepsini toparlayıp Muayaneciye gidyoruz, randevu almakta fayda var, muayeneye 10 dakika önce gidiyorsunuz işlemleri yapıp aracınızı teslim aıyorlar 15 dakka snra falan elinizde araç 5 dakka sonra da onaylı belgeler geliyor. Tüv'de ilgi alaka ortam çok güzel halde gerçekten, medeniyet bu diyorsunuz ve çok ilgiliker izdiham yok iyiki özelleşmiş diyor insan. Muayene ücreti 123.90 Tl ve ücret orada yatırılıyor.

4- Emniyete bütün belgeler toparlanıp gidilir bir de nüfus cüzdanınız aslı veya sürücü belgesi ile. Karmançorman biryer, sıramatikte bile sra var ona göre düşünün 9.30'da gittim 5 dakka sonra artık alınan sıralar 13.00'da gelsin denildi, önümde 250 kişi kadar vardı 11.45'de sıra geldi, buradaki işlem ise çok basit sadece belgeleri memura veriyorsunuz o gereklileri alıp derliyor ve eğer ruhsatınız yeni ise 45 lira eski ise 105 lira ödüyorsunuz, benimki 6 aylık Cruze olduğu için sadece 45 lira ödedim. Eski ruhsatlarda iki nüshayı da değiştiriyorlar ve 105 lira ediyor bu. Öyle sigortacıda doldurma falan hiçbirşey yok hepsini emniyet hallediyor. Muameleciye para vermeye falan gerek yok gidlen tek yer var çünkü zaten vekalet verilmezse kendinizin gitmesi gerekiyor ki bu işlemle aynı şey sadece sıra alıp aradaki vakti Ankamal'de falan geçirebilirsiniz.

Emniyet çevresinde hiçbiryere aracınızı yol kenarına falan parketmeyin hemen çekiyorlar, Ankamal'e gidin aracı park etmek için saat 10'da açılıyor Ankamall, içeri sorarak alıyorlar ama Koçtaş saat 08.00'da açılıyor Koçtaşa gideceğim diyin. Ankamall'e park edin, emniyetin de ücretli parkı var ama genelde doluyor sabah hemen.

Sonuç olarak maliyet şöyle, Sızdırmalık 25 TL, Ek-1 5 Tl, Muayene 123.90 TL, Ruhsat Yenileme,ruhsatınız yeni ise 45 lira eski ise 105 lira. Başka da sigortacıya oraya şuraya bir şeye gerek yok.

Toplamda, 199 lira tutuyor eğer ruhsatınız yeni ise eski ise 259 lira tutacaktır. Başka bir bilgi gerekse lütfen sorunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harika1 -- 24 Aralık 2009; 10:55:44 >

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.