Şimdi Ara

Lpg, Yakıt, Litre

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi arabam diyelim ki 100 km'de ortalama 7 litre yakıyor, lpg taktırdım lpg'de kullanırken yine 7 litre mi yakar 8-9-10 litre mi yakar ? Etraftan duyduğuma göre 2 litre daha fazla yakar diyorlar ama neden ? Lpg motoru mu zorluyor da fazla yaktırıyor ?

• Benzinde 7 litre yakıyorsa normal kullanımda %20 fazla LPG yakar. LPG 8,5 litre civarı yakar. LPG ucuz olduğu için bu %20 artış çok önemli değil.

%20 fazla yakmasının bilimsel bir açıklaması vardı. Bilen arkadaşlar daha iyi anlatacaktır.
  • Donanımhaberde bir açıklamaya göre:

NIST verilerine göre sözkonusu yakıtların alt kalorifik enejileri ;

Mix LPG (50%) 46 MJ/Kg
    Benzin 44,40 MJ/Kg

Yoğunlukları ;

Mix Lpg 0,56 Kg/l
    Benzin 0,73 Kg/l

Bu verilerle ve motorun her iki yakıtta da aynı termal verimle çalıştığını varsayarsak;

Mix LPG (50%) 25,76 MJ/l
    Benzin 32,41 MJ/l

oranlarsak 1l benzin = 1.26l lpg çıkıyor.

yüzdeye vurursak %20.6 fazlalık çıkıyor.

bütan propan oranının etkisi +- 1% o yüzden "engineering is an art of approximation and neglection" diyerek ihmal ettim. :)
  • simsar7 S kullanıcısına yanıt
    iyide hocam 1lt benzin 1.26 lpg ise yüzde 26 fazlalık olur. 20,6 nası oldu ?
  • anıl72 A kullanıcısına yanıt
    Sanırım 1 --> 1.206 çıkıyor, oradan olması lazım
    Herkese teşekkürler aydınlattığınız için :)
  • kdr943 K kullanıcısına yanıt
    Hocam 32.41 / 25.76 da 1.26 yapar =) bilgilendirme için tabiki teşekkür ediyorum =)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bana ait bil bilgi değil. Donanımhaberde bir arkadaş yazmış, alıntıdır.

Kendi arabamda şehir dışı 6,2 civarı benzin yakıyor. Arabayı normal kullanırım. Hız kurallarına uyarım. Arabanın fabrika değeri 5,5 ama ben 6,2 civarı yakıyorum. Aynı yolda LPG takıldıktan sonra LPG ile en az 7.3 litre lpg, en çok 8 litre civarı lpg yakıyor. &20 doğru bilgidir.
  • Lpgde fazla yakar hocam. Fiyatından tercih ediyoruz yoksa lpgnin bi avantajı yok başka

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benimkisi yeni takıldı daha ayarları oturmadı tabi ama litresi 2,29 tl den aynı istasyon aynı pompadan fulledim 63,80 TL tuttu. 371km gitmiştim karışık kullanım ama sakin. 17,3 kuruş ortalama yani.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.