Şimdi Ara

LPG TAKTIRMAYI DÜŞÜNENLER İÇİN HESAP.... (1.6 Benzin+lpg Test)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
2
Favori
3.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda bazı konularda benzinli araç sahipleri lpg taktırıp taktırmama konusunda tereddüt yaşıyorlar. Onlar için son yakıt verilerimi paylaşmak istiyorum. En azından bir fikir vermiş olurum.

Araç: Opel astra h 1.6 115 bg sedan + Landirenzo LPG.

Tüketim değerleri İstanbul şehir içi verileridir. Günlük 15'er km'den 30 km işe gidip geliyorum. Temi kullandığım için trafiğe fazla takılmıyorum. Ev ile işyeri bölgesinde trafik oluyor. O da 5-10 dakika. Onun dışında temde 100-120 km hızlara çıkıyorum. Bazen 4 bin 5 bin devirlerde kullandığım da oluyor. Yani veriler tam şehir içi verileri değil ancak kesinlikle şehir dışı verileri de değil. Uzun yolda zaten 18-20 kuruş yakıyor.

Depoyu fulledim. 257 km yaptım. Ardından 62 TL (23.22 lt) gaz aldı. Yani km başına 24 kuruş yakıyor araç.

Yol bilgisayarı 9 lt/100 km gösteriyor. ( 9 lt * 2,67 tl = 24 TL/100 km )

Eğer aracım benzinli olsaydı. 100 km'yi 24 TL ile gidebilmek için 4,8 LT/100 km yakmam gerekiyordu.

Eğer aracım dizel olsaydı. 100 km'yi 24 TL ile gidebilmek için 5.6 LT/100 km yakmam gerekiyordu.

• Paylaşım için teşekkürler.
    Opel yol bilgisayarı lpg cinsinden veriyor yani tüketimi, doğru mudur?
  • hocam astra gerçekten 115 bg hakkını veriyor mu çekiş olarak ?
    benzinden bahsediyorum
  • bide merak ediyorum benim aveo'da 1.4 100 bg 16v astra h motoru var bunların şanzumanlarıda aynımıdır acaba neden diye soruyosanız astra h de kulllandım aveo kadar atak değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: spinattimyalnizliga

Paylaşım için teşekkürler.
    Opel yol bilgisayarı lpg cinsinden veriyor yani tüketimi, doğru mudur?

Hocam 4-5 ay önce uzun yolda 1.1.5 lt oynama vardı. 1-2 ay önce lpg'yi bakıma götürdük. 50 TL'ye bir filtre değiştiler ve pc'ye bağlayıp bir şey yaptılar. Galiba orada hata düzeltildi. Şuan yol bilgisayarı 9 lt/100 km.

257 km'yi 62 TL ile gittiğime göre 100 km'yi 24,12 TL'ye gitmişim. O da 24,12/2,67= 9,03 lt/100 km. Birebir doğru yani :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: jjuuddaass

hocam astra gerçekten 115 bg hakkını veriyor mu çekiş olarak ?
    benzinden bahsediyorum

Bazı arkadaşlar yetersiz görebiliyor ama bence gayet yeterli. Düşük devirlerde çok canlı olmasa da devrini aldıktan sonra hakkını veriyor araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gopluumit

bide merak ediyorum benim aveo'da 1.4 100 bg 16v astra h motoru var bunların şanzumanlarıda aynımıdır acaba neden diye soruyosanız astra h de kulllandım aveo kadar atak değil

Dediğiniz aveonun astra h 1.6 dan atak olmasına imkan yok. Size öyle geliyordur. Yani araç size o hissi verse de veriler öyle değildir. Çünkü astra aveodan 300 kg daha ağır olmasına rağmen 0-100 de daha iyi bir değere sahip. Zaten 0-100 de daha iyi olduğuna göre yürür vaziyette her türlü astra daha ataktır.
  • Sağlamasını yaptım zaten hocam, size sormak istedim bir işlem vs yaptınız mı diye.
    Megane II Sedan 1.6 115 kullanıyorum ama Astra H Sedan 1.6 115 kulllanmadım. Siz performans kıyaslaması yapabilir misiniz?
  • metallurgy kullanıcısına yanıt
    dostum yanlış yazmışım astra g 1.4 aynı motor ile demek istemiştim h ye basmışım
  • spinattimyalnizliga kullanıcısına yanıt
    Hiç kullanmadım bilemiyorum ama daha hafif olduğu için megane 2 daha performanslı olabilir.
  • Ama 1.4 astra h 100 bgliktende kullandım aveo daha atik 1.6 ile karışlaştırmıyorum.
  • Gopluumit kullanıcısına yanıt
    Doğrudur. O olabilir bak
  • metallurgy kullanıcısına yanıt
    O yüzden sordum astranın şanzuman sanki daha uzun gibi geldi
  • 1.2 symbol sadece lpg hesabıyla 20.4 kuruş yakıyor.Ankara Milangas lpg fiyatı 2.54 ten hesaplamıştık.Astra biraz tuzlu
  • flyer_mig kullanıcısına yanıt
    2.67 den hesaplarsanız 21,44 kuruş yakıyor. Yani sizin aracınız da 8 lt/100 km lpg tüketiyormuş. İki araç arasındaki kg farkını ve motor gücünü baz alırsak 1 lt hiç birşey. Tuzlu felan değil yani.
  • landirenzo kiti ne zaman kaça taktırdınız ve hesaplamanıza göre ne kadar sürede kendini amorti ediyor acaba? ayrıca motorunuz lpg'ye uyumlu olan euro4 tip mi euro5'mi? ax16er yeni modellerde oluyor ve lpg'ye uyumsuz diyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratp87 -- 26 Nisan 2014; 16:46:31 >
  • Yol bilgisayarı lpg tüketimini göstermez benzin tüketimini gösterir.

Sizin aracınızda tüketim değerleri denk gelmiş olabilir.

Normalde lpgnin benzinden litre olarak %10-%15 daha fazla tüketilmesi gerekir.
  • Benzin ile 45 - 50 kuruş arası yakıyordu LPG ile 30 - 32 kuruş arası yakıyor. KM başı ortalama 16 kuruş kâr ettik diyelim. LPG kitini taktırıken muayene dahil yapılan masrafları sayarsak cebimizden 1900 TL gibi bir para çıktı. 1900/0.16 yaparsak yaklaşık 11.5K KM ediyor. Yılda 5 - 7K KM yol yapıyoruz tatil olmazsa 5K KM oluyor genellikle. Bu durumda en az 2 yılda kit parasını amorti etmiş oluyor sanırım. Hesaplarımda bir yanlışlık var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: humerus06

Benzin ile 45 - 50 kuruş arası yakıyordu LPG ile 30 - 32 kuruş arası yakıyor. KM başı ortalama 16 kuruş kâr ettik diyelim. LPG kitini taktırıken muayene dahil yapılan masrafları sayarsak cebimizden 1900 TL gibi bir para çıktı. 1900/0.16 yaparsak yaklaşık 11.5K KM ediyor. Yılda 5 - 7K KM yol yapıyoruz tatil olmazsa 5K KM oluyor genellikle. Bu durumda en az 2 yılda kit parasını amorti etmiş oluyor sanırım. Hesaplarımda bir yanlışlık var mı ?

Var çünkü kışın bir miktar benzin de yakacaksınız rakama vurursak 11.5K değil yaklaşık 15k yol yapmanız gerekecek o da sizin kullanımınızla 3 yıla yaklaşır. 3 yılda satma ihtimaliniz bile doğabilir. Tüp taktırmasanız da olurmuş.
  • S.Yalçın kullanıcısına yanıt
    Hocam haklısınız aslında ama kışın kapalı garajda (içerisi yaklaşık olarak 15 derece civarı oluyor) durduğu için çok fazla yol katetmeden gaza geçiyor Bu arada Allah kaza bela dert tasa bir mani vermezse uzun bir süre kullanmayı düşünüyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi humerus06 -- 26 Nisan 2014; 21:19:52 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.