Şimdi Ara

LPG Neden Ucuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benzine ve motorine sürekli zam gelirken LPG neden bu kadar uygun fiyatlı satılıyor?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• lpg 11.42'den aldım. 10 LT yaksa 114 lira yapar.

mazot 30 lira. 5 LT yaksa 150 lira yapar.

sence ucuzluk yok mu? bunu aya veya yıla vursan iyice uzar.

ayda 1000 KM yapsan aylık yakıt masrafları 1140 -1500 eder ve senede 13680 - 18000 yapar. arada 4 bin liradan fazla fark var.

ha 1 sene aynı fiyat mı kalcak, yoo... sene sonuna kadar LPG'nin olabileceği max 15-16 TL. ama mazot belki 50 TL'yi bulacak. ve daha mazotun bakımı o su bu su eklenmedi.

• bunu diyip sırrı bozdun kesin zam gelir bugün yarın. 

• Keşke lpg ucuz diye değilde benzin motorin neden pahali diye sorgulansa

• Lpgnin ucuz olmasından rahatsız olan bir kitle var cidden. (konu sahibini kastetmiyorum) Bırakın o da ucuz olsun yav. Zaten parası olmayan adam takıyor lpgyi aracına. Ha bu arada Lpg geçen sene 3 lira 10 kuruş falandı. Yaz başı 4 liralara gelmişti. Yani 3 katdan fazla artmış zaten.

• Canbey96 kullanıcısına yanıt
    Hocam ben hepsini sorguluyorum. LPG'nin ucuz olmasını ekstra sorguladım çünkü dizel aracımı satıp LPG'li Civic bakıyorum.

• ALPHA LION KING A kullanıcısına yanıt
    Selamlar. Ben işin mantık kısmını merak ediyorum. Bundan 7-8 ay önce neredeyse benzin fiyatına denk gelmişti. O anda da bunun sebebinş merak etmiştim açıkçası.

• shkoksal kullanıcısına yanıt
    Bunu ben de araştırdım net sonuç bulamadım ama öğrendiğime göre, enerji fiyatlarının aylık yayınladığı bir borsada fiyatlaniyor. Oradaki fiyata göre ve kura göre biz alıyoruz. Bu fiyatı etkileyen ise petrol mü dogalgaz mı çözemedim ama :D

• ALPHA LION KING A kullanıcısına yanıt
    LPG'nin Türkçe açılımı 'Sıvılaştırılmış Petrol Gazı'dır. Fakat doğalgaz ile de LPG üretimi yapılıyor. Fiyatları ise direkt olarak dolara endeksli değil sanırım ya da petrol fiyatlarına endeksli değildir, doğalgaz ile de üretildiği için.

Rusya, Avrupanin dogalgazini kesti. Umarım bu gazı bize uygun fiyatdan kışın verir ve uygundan Dogalgaz/LPG kullanabiliriz.

• Senden ötürü

• hoksi kullanıcısına yanıt
    7427 mesaj atmışsınız, yarısından fazlası boştur muhtemelen. Yanıta bakınız; bravo cidden.

Senin sorduğun sorulardan daha doludur !

• marabalar isyan etmesin diye

• hollyland62 H kullanıcısına yanıt
    Foruma ya çoluk çocuklar doluşmuş ya da yaşı başı olan ama aklı fikri olmayan insanlar...

• Lpg ucuz değil
    Benzin ve mazot pahalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bana da şaşırtıcı geliyor, bende aynı şekilde dizel Qasqhai den fabrikasyon LPG Duster a geçmeyi düşünüyorum babamda Duster var benden daha rahat geziyorlar bakım aralıkları geniş 1.0 turbo ecog keyifli 2017 Qasqhai satıp sıfır 2022 de bulunabiliyor dolar artacak diyorlar zamlarda yüzdesel geldiği için farkın iyice açılacağını düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hepsi ucuz olsun. Keşke benzin ve mazot da aynı fiyat olsa ama bildiğim kadarıyla LPG nin üretimi daha meşakkatli yani daha pahalı olması gerekirken daha ucuz. Bende merak ediyorum açıkcası.

• LPG sadece akaryakıt amaçlı kullanılmayan bir gazdır. Ayrıca itici gaz olarak kullanılmaktadır. Bu kadar yaygın bir kullanımı olan LPG'nin zamlanması demek birçok üründe de zam demektir. Sadece akaryakıt amaçlı düşünmeyin.

• sanırım Türkiye dışında yaygın kullanımı olmadığı için.

yani avrupada da lpg oranı çok az değil okuduğum kadarıyla ama bizdekinin yarısı ya da üçte biri oranında gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. en çok talep Türkiyededir LPG ye. onun dışında talep olmadığı için ucuzdan veriliyor olabilir.

yoksa her şeye zam gelmesin diye düşünen yoktur bence. öyle olsa mazot ucuz kalırdı.

Çünkü o zaman Eşel Mobil Sistemi vardı. Hükümet AKARTYAKITta ÖTVden feragat ediyordu. LPG akan yakıt olmadığı için ondan feragat edilmiyordu veya edilemiyordu. Bu yüzden benzin ve mazot 10 liraykeb LPG 9 liraydı. Eşel mobil sistem geçen aylarda tamamen sonlandırıldı. LPG fiyatları ay başında cezayir borsasına göre belirlenir. Bu yüzden fiyatları çok oynamaz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.