Şimdi Ara

LPG Montajı ve Kullanımı ile ilgili herşey, LPG & Dizel Mukayeseleri (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.204
Cevap
8
Favori
903.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elimde bir video vardı fakat cd si bozuldu. tekrar temin edersem internete atıcam istiyen çekebilecek. reno 5 araca lpg takıp gaz ve benzin deposunu fulleyip aracı yakıyorlar. araç yakıldıktan 3 dakika sonra benzin deposu inflak ediyor. aradan 7 dakika geçtikten sonra gaz deposu tahliye açıyor. gazı püskürtüyor bekliyor, püskürtüyor bekliyor. bu şekilde tankın patlamasını engelliyor. LPG PATLAMIYOR.
    arkadaşın söylediği gibi lpg depoları 3,5 - 4 mm saç. bu kalınlık aracın şasesinde yok. patlayan LPG li araçların hepsi bagajında mutfak tüpü taşıyan, saçma sapan sistemleri olan araçlardı. akşama kadar neler görüyoruz. adam 40 milyona depo almıyor. sacdan sözde depo büktürüyor. neredeyse kare. bu arabanın ilk gaz alımında patlayacağı iki iki daha dört.
    lpg motora bakır boru vasıtası ile taşınıyor. bu boru darbe yediği zaman kırılmıyor. sadece bükülüyor. adam bakır boru yerine çelik boru takıyor. oda sert olduğundan darbede çatlıyor-kırılıyor. o yüzden sistemi doğru yapmak lazım.
    şamandıra nın belli bir açısı var durma açısı. kimse bunu bilmiyor. boru kopmasında aşırı gaz çıkışında hemen gazı kesiyor. dışarı gaz vermiyor. bunlar ince ayrıntılar ama kimse dikkat etmiyor.
    bi arabayı çekip ona bakarak LPG takan ustalar var. sorduğunuz zaman yıllardır bu işi yapıyorum diyor. o yüzden bunları elemeyi bilmek lazım.

anlatılacak o kadar şey varki ben yazdıkça konu uzuyor. siz merak ettiklerinizi sorun ben cevaplayayım.

Aynı uzmandan admin@trtuning.com

• Vay canına ne tesbitler!
    YAv bu adamı söyledikleri çok ikna edici, benim Opele bile takmayı düşünüyorum
    Valla bıktım benzin parasından, gelen zamlardan!
    Çok faydalı oldu bu tartışmalar, saolasın arkadaş.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: MaviBodrum

Eyyy beinm benzine boşu boşuna para veren cefakar halkım, işin uzmanına kulak verin bakalım !!!

Şimdi arkadaşlar. ben 95 yılından beri bu lpg olayı içerisindeyim.

MSN adresim : admin@trtuning.com

LPG nin benzinden defalarca faydalı olduğunu size her türlü ispatlarım. yok motor öldürüyor, yok LPG kuru olduğu için zararlı. bunların hepsi bizim türk milletinin ve ustayım diye gezen kişilerin bilmeden konuştuğu laflar.
    LPG işinde 7-8 kez italyanlardan teorik eğitim aldım.

Ankarada olan arkadaşlar bayramdan bir kaç gün önce firmamıza gelecek olan italyanlardan bilgi alabilirler yine ufak bir seminer düzenlenecek. aklınızdaki tüm soruları tercüman vasıtasıyla sorabilir, işin kaynağından bilgi alabilirsiniz.

Bu yıl Türkiye'ye sıralı sistem diye bilinen bir sistem girdi. Benzin enjektörlerinin yanına 4 adetde gaz için takılıyor. LPG direk pistona yakın bir yerden manifolddan püskürtülüyor.
    Güç olayı benzinle aynı oluyor ve arabanın torku artıyor. ( LPG avrupada 105 oktan olduğu için böyle. Türkiyede 92 Oktan bu sebepten türkiye şartlarında aracın gücünde 1 KW kayıp bazen oluyor. torkonda düşme olmuyor)

Sistem araç üzerine takılan bir elektronik beyin ile kontrol ediliyor ve LPG nin tüm ayarları bilgisayar vasıtası ile ayarlanıyor. Manuel elle ayarlanan bir ayar söz konusu değil.

Daha 1-2 hafta önce Vectra B bir araca taktık. ikikez bir benzinde bir gazda Dyno ya soktum. sonuçları bir kaç gün içinde scan edip bilgisayarıma alacağım istiyenlere MSN den gönderebilirim.
    Tork aynı, Güç de 1,5 HP civarında kayıp var. (kayıbın sebebi gazın 92 oktan yani tutuşmasının benzine göre zor olmasıdır)

ve aranızda kesin oha falan olacak olanlar vardır. Bir bayimiz X5 e bu sistemi uyguladı. Toyota Rav-4, Doblo 1,2 kendi araçlarımızdada sistem takılıdır. isteyen gelip inceleyebilir.

Sistemin maliyeti 4 silindir araç için yaklaşık 1500€ dur.

burayı sürekli takip edemiyorum sorusu olanlar bana MSN den ulaşabilir.

ve şunu iddaa ediyorum. iyi bir ustaya taktırın LPG kullanın. 0 aldığınız arabanıza gözünüzü kırpmadan taktıracaksınız.

milletimizin LPG den soğumasının sebebi, LPG istasyonlarının benzin istasyonları gibi kaliteli hizmet vermemesi, ve işten anlayan anlamayan herkesin bu işe yönelmesi gibi. Terzisinden egzoscusuna kadar herkes LPG takar oldu. Hamuru fırıncıya verin 1 ekmekte üste verin.

By adam LPG sistemleri konusunda uzmandır ve bu işi yemiş bitirmiş birisidir. En baş ta belirttiği email adresine sorusu olan yazabilir kesinlikle yardımcı olacaktır ! Benim sorularıma email ile yanıt veriyor.

İyide güzel kardeşim,şunu en baştan söyleseydin ya (LPG işinden ekmek yediğini) bizde boşuna okumazdık o kadar yazıyı.İş ticarete girince yazdıklarının bir anlamı kalmıyor malesef.

• quote:

Orijinalinden alıntı: cinuba

quote:

quote:

quote:

Orijinalinden alıntı: NitroX

quote:

Orijinalinden alıntı: samet baba

Sen niye bu adamı dikkate alıyorsun ki?
    O konuşur boş boş, baba parası yiyen yeni yetmelerden birisi.
    Kendi alın teriyle parasını kazanıp, otomobilini kendi alanlanları,
    benzin deposunu kendi kazandığı parayla dolduranları muhatab al.

Dizelmiş....
    buraya yazıyorum, 6 ay en geç 1 sene içinde
    dizel yakıtı benzine eşitleyecekler avrupada ki gibi.
    Avrupa ve USA da dizel yakıtı benzinden daha pahalı bildiğiniz üzere..

Ayrıca Lpg kullanımınıda özellikle desteklemediğimi de belirtmek isterim.
    Bütçesine ve tercihine göre isteyen istediği aracı kullansın.

Ben hernekadar aracımın yakıt sarfiyatından memnun olmasamda,
    bi takım detay sebeplerden dolayı aracıma LPG takdırmak işime gelmiyor.

Arkadaşım Almanya ve Hollandada yakıt fiyatları:
    Dizel 1.01 - 1.10 arası
    95 oktan 1.29 - 1.45 arası
    98 oktan 1.39 - 1.70 arası

şimdi sen 1.01 euro (shell dizel fiyatı) ile 1.39 euro (shell 95 oktan super) fiyatının aynı olduğunu mu iddia ediyorsun? hatta dizel daha pahalı diyorsun.. YTL ile dizelin fiyatı 1.71 ediyor 95 oktanın 2.36 ediyor. avrupada dizel daha ucuz, insanlar LPG ye güven olmadığı için kullanmıyorlar.

daha önce bi arkadaş da avrupada çok kullanılıyor, sen görmemişsin demiş. valla bizim oto galerisine henüz bir tane bile LPG li araç gelmedi, ayda en az 10 tane dizel araç satılıyor, ancak hiç LPG li araç yok, ilginç değil mi?

LPG çok güvenli birşey olsaydı araçlar fabrikasyon çıkışlı olarak LPGli olurdu, mercedes ve audi gibi markaların bu sistemi kullanmamasının bir sebebi olmalı mutlaka. valla taktırmak isteyen taktırsın derim ancak ben 20-30 bin euro verdiğim arabaya LPG taktırıp da ayda bikaç yüz milyon kar edicem diye hem kendi hem de ailemin hayatını tehlikeye atmam..

çok haklısın....

++++1000,0000,0000,0000000

++++100000000000000000000000000000

++10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

İŞTE BÖYLE REZİL OLUR BU ADAM. LAFINI BİLMEYEN TERBİYESİZ BİR İNSAN. YENİ YETMEYMİŞ. VALLAHİ SEN BU LAFI GELİP BENİM KARŞIMDA SÖYLEYEMEZDİN. CAHİLSİNİZ BİLGİSİZSİNİZ BARİ SUSUN REZİL OLMAYIN ORTALIKTA. FAKE İŞTE:...

Vallahi konuşabilmek için aracımı illa kendim almam gerekmez. Üniversite eğitimim devam ediyor, henüz mezun olmdım illa kendi paramla araç alacağım diye bir kaide yok. Ne oldu sen okuyamadın diyemi bu ezikliğin? Bu saygısızlığın terbiyesizliğin altında bir kuyruk acısı yatıyor. Nedir benle alıp veremediğin? Kendi eşit olmayan düşük seviyeni bana hakaret ederek mi benle eşitlemeye çalışıyorsun.
    Vallahi senin babanında parası olsun sanada araba alsın.
    Bu haset kıskançlık nedir. Allah sanada Mercedes BMW versin Herkese versin. Ama böyle kıskanç saygısız olmayın.
    Ben paranın değerini senden iyi bilirim hiç merak etme.
    Yeni yetmeymiş terbiyesiz utanmaz

• quote:

Orijinalinden alıntı: civil

quote:

Eyyy beinm benzine boşu boşuna para veren cefakar halkım, işin uzmanına kulak verin bakalım !!!

LPG nin benzinden defalarca faydalı olduğunu size her türlü ispatlarım. yok motor öldürüyor, yok LPG kuru olduğu için zararlı. bunların hepsi bizim türk milletinin ve ustayım diye gezen kişilerin bilmeden konuştuğu laflar.

Ankarada olan arkadaşlar bayramdan bir kaç gün önce firmamıza gelecek olan italyanlardan bilgi alabilirler yine ufak bir seminer düzenlenecek. aklınızdaki tüm soruları tercüman vasıtasıyla sorabilir, işin kaynağından bilgi alabilirsiniz.

Bu yıl Türkiye'ye sıralı sistem diye bilinen bir sistem girdi. Benzin enjektörlerinin yanına 4 adetde gaz için takılıyor. LPG direk pistona yakın bir yerden manifolddan püskürtülüyor.
    Güç olayı benzinle aynı oluyor ve arabanın torku artıyor. ( LPG avrupada 105 oktan olduğu için böyle. Türkiyede 92 Oktan bu sebepten türkiye şartlarında aracın gücünde 1 KW kayıp bazen oluyor. torkonda düşme olmuyor)

Sistem araç üzerine takılan bir elektronik beyin ile kontrol ediliyor ve LPG nin tüm ayarları bilgisayar vasıtası ile ayarlanıyor. Manuel elle ayarlanan bir ayar söz konusu değil.

Daha 1-2 hafta önce Vectra B bir araca taktık. ikikez bir benzinde bir gazda Dyno ya soktum. sonuçları bir kaç gün içinde scan edip bilgisayarıma alacağım istiyenlere MSN den gönderebilirim.
    Tork aynı, Güç de 1,5 HP civarında kayıp var. (kayıbın sebebi gazın 92 oktan yani tutuşmasının benzine göre zor olmasıdır)

ve aranızda kesin oha falan olacak olanlar vardır. Bir bayimiz X5 e bu sistemi uyguladı. Toyota Rav-4, Doblo 1,2 kendi araçlarımızdada sistem takılıdır. isteyen gelip inceleyebilir.

Sistemin maliyeti 4 silindir araç için yaklaşık 1500€ dur.

ve şunu iddaa ediyorum. iyi bir ustaya taktırın LPG kullanın. 0 aldığınız arabanıza gözünüzü kırpmadan taktıracaksınız.

milletimizin LPG den soğumasının sebebi, LPG istasyonlarının benzin istasyonları gibi kaliteli hizmet vermemesi, ve işten anlayan anlamayan herkesin bu işe yönelmesi gibi. Terzisinden egzoscusuna kadar herkes LPG takar oldu. Hamuru fırıncıya verin 1 ekmekte üste verin.

By adam LPG sistemleri konusunda uzmandır ve bu işi yemiş bitirmiş birisidir. En baş ta belirttiği email adresine sorusu olan yazabilir kesinlikle yardımcı olacaktır ! Benim sorularıma email ile yanıt veriyor.

İyide güzel kardeşim,şunu en baştan söyleseydin ya (LPG işinden ekmek yediğini) bizde boşuna okumazdık o kadar yazıyı.İş ticarete girince yazdıklarının bir anlamı kalmıyor malesef.

haha

Böyle ustalar çok var piyasada...

Şuna benziyor FX5200 ekran kartlarını millete kakalamaya çalışan bilgisayarcılara benziyor. "256mb al 64 bit olması önemli diil, önemli olan 256mb olması , hem ne para vereceksin radeon 9800proya ,inviyda fx5200 en babası bütün oyunları çalıştırıyor

Çok güldüm zaten araç gücünde bazen 1kw lık düşme oluyormuş, tork ise artıyormuş. Yahu LPG li araca binmesem

Neyse sana hayırlı satışlar, bu forumdan sana müşteri çıkar umarım

• !!! Bi dakka bi dakka bi dakka !!!

Yanlış anlaşılma olmasın sakın,

Ben bu iş üzerine çalışmıyorum, ben sadece kendi aracında LPG kullanan ve Benzindeki vergileri protesto eden birisiyim.

Yukarıda eklediğim yazılar bir uzmandan alıntıdır, ben kendim yazmadım onları.
    Altlarında belirttim zaten yazıları, siz hiç dikkatli okumazmısınız bir şeyi yaa ?

Ben bu işi yapmıyorum, eğitim danışmanlık üzerine çalışıyorum, LPG ile ilgili bir işim yok.

Gözünüz kapalı ezbere konuşuyorsunuz hepiniz bea !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaviBodrum -- 26 Ağustos 2005, 3:14:46 >
  • quote:

Orijinalinden alıntı: antiochos

quote:

Orijinalinden alıntı: civil

quote:

Sistemin maliyeti 4 silindir araç için yaklaşık 1500� dur.

haha

Böyle ustalar çok var piyasada...

Şuna benziyor FX5200 ekran kartlarını millete kakalamaya çalışan bilgisayarcılara benziyor. "256mb al 64 bit olması önemli diil, önemli olan 256mb olması , hem ne para vereceksin radeon 9800proya ,inviyda fx5200 en babası bütün oyunları çalıştırıyor

Çok güldüm zaten araç gücünde bazen 1kw lık düşme oluyormuş, tork ise artıyormuş. Yahu LPG li araca binmesem

Neyse sana hayırlı satışlar, bu forumdan sana müşteri çıkar umarım

Sevgili arkadaşım kimse seni fikirlerini değiştirmek için zorlayamaz ve tabii ki herkes kendi özgür fikrini beyan etmekte serbesttir. Benim bunlara karşı çıkmak gibi bir niyetim yok. Buradaki durum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak durumudur. Eğer "lpg kötü bişeydir çünkü...." cümlesinin devamını mantıklı sebepler sunarak getirebilirsen ne ala... ama sanıyorum ki böyle bir bilgin yok... yani olsaydı sanırım bizimle paylaşırdın... ancak burdaki LPG ile ilgili deneyimleri olan arkadaşlar "LPG iyidir çünkü..." cümlesinin devamını mantıklı sebepler ile getirebiliyorlar...

• hangi mantıklı sebep...

Senin benzin kullanmayalım la başlayan fikirlerine katılıyorum ancak şuraya kadar,onun alternatifi LPG değil...

Ben açıkladım... Daha önceden de anlattık...
    LPG neden kullanılmaz...
    1. Saç tank içinde gaz var Allah göstermesin, şiddetli bir çarpma anında sıkışan gaz infilaka sebebiyet verir...
    Sızdırmazlık paroru bile alsan , o tankın ileride sızdırmayacağının garantisini değildir.
    2.Motorun ömrünü kısaltır motoru yer... Özellikle yeni nesil araçları...
    3. Güçten düşürür...Motor ölü gibi olur. Sen daha fazla performans için musluğu açarsın, yapanlar söylüyor o zaman da benzinle aynı paraya gelior muş...
    Bunu en cahil insanda bilir. LPG 1 ytl ama 100km de 10 litre benzin yakan araç 100 km. de 10lt den çok daha fazla gaz yakar...

Sonuç olarak LPG ekonomik ama tehlikeli, motor ömründen yiyor ve performans düşürüyor...

Yeni nesil dizeller ise hem az yakıyor, hem tehlikesiz hem de çok güçlüler artık...

• Sebeb 1 dediğin iddaya cevap ;

Elimde bir video vardı fakat cd si bozuldu. tekrar temin edersem internete atıcam istiyen çekebilecek. reno 5 araca lpg takıp gaz ve benzin deposunu fulleyip aracı yakıyorlar. araç yakıldıktan 3 dakika sonra benzin deposu inflak ediyor. aradan 7 dakika geçtikten sonra gaz deposu tahliye açıyor. gazı püskürtüyor bekliyor, püskürtüyor bekliyor. bu şekilde tankın patlamasını engelliyor. LPG PATLAMIYOR.
    arkadaşın söylediği gibi lpg depoları 3,5 - 4 mm saç. bu kalınlık aracın şasesinde yok. patlayan LPG li araçların hepsi bagajında mutfak tüpü taşıyan, saçma sapan sistemleri olan araçlardı. akşama kadar neler görüyoruz. adam 40 milyona depo almıyor. sacdan sözde depo büktürüyor. neredeyse kare. bu arabanın ilk gaz alımında patlayacağı iki iki daha dört.
    lpg motora bakır boru vasıtası ile taşınıyor. bu boru darbe yediği zaman kırılmıyor. sadece bükülüyor. adam bakır boru yerine çelik boru takıyor. oda sert olduğundan darbede çatlıyor-kırılıyor. o yüzden sistemi doğru yapmak lazım.
    şamandıra nın belli bir açısı var durma açısı. kimse bunu bilmiyor. boru kopmasında aşırı gaz çıkışında hemen gazı kesiyor. dışarı gaz vermiyor. bunlar ince ayrıntılar ama kimse dikkat etmiyor.
    bi arabayı çekip ona bakarak LPG takan ustalar var. sorduğunuz zaman yıllardır bu işi yapıyorum diyor. o yüzden bunları elemeyi bilmek lazım.

Sebeb 2 ve 3 dediğin iddalara cevaplar ;

Normalde kullandığın aracın yağı 4000 km de değişmesi gerekiyorsa LPG de bu oran 2 ye katlıyor ve 8000 km de değiştiriyorsun. Bir aracın motorundaki yağ geç kirlenirse ne olur. motorun ömrü uzarmı kısalırmı bi araştır.

+ Bi benzini yak, çıkan isi kurumu gör. Birde lpg nin yanmasına bak. Ne is var ne kurum. İs kurum olmayınca hava kirliliği oranı da düşüyor.

3 sene önce başımızdan geçen bi olayı söyleyim sana. İnanıp inanmamak sana kalmış.
    280 SEL bir mercedes e taktık. araç Bülent Ecevit'in eski makam aracıymış. aracın yeni sahibi aracına çok düşkün bir kişi. kafasındaki soru işaretlerini yok ederek LPG montajına ikna ettim. Taktık gayet iyi bir şekilde çalıştı ve 3 yıl civarında kullandı. Sanayiye gittiğinde ustanın birisi " abi neden LPG taktın motoru öldürüyor LPG" demiş. bizimkide beni inandır o zaman aç motoru parası neyse komple ödeyeceğim diyor ve motoru açtırıyor. işlemler bittikten sonra geldi buraya ve pistonların 0 motordaki gibi tertemiz ve parlak olduğunu söyledi ve piston üzerine yapışan hiç bir is - kurumun olmadığını söyledi. böyle bir durumda motorun ölme ihtimali varmı?

+ taksiciler bunu 95 yılından beri kullanıyor. ve hiç yapmasalar günde 100 km yapıyorlar. pazar günleri çalışmadığını düşün senede 313 gün 100'er km den senede 31,300 km yaptığını çok rahat anlarız. bırak sen buna 30,000 km de. 9 senede 270,000 km yapar. eğer böyle bişey olsaydı 270,000 km ye kadar taksilerin patır patır dökülmesi gerekirdi.

+ bırakın hadi ustayım diye dolaşan ustaların lafına inanıp LPG motor yiyiyo diyelim. km başına 50,000 tl kazanç sağlasan lpg de ki çok daha fazla kazancın oluyor. 100,000 km dede motor yediğini var sayalım. 5,000,000,000 TL zaten karın olacak. 2-3 milyarada en baba motoru sıfırlarsın. sen de 4 milyar. yine 1 milyar kardasın.

• vallahi dediğin gibi olsa benim 1.5 milyar param var zaten kenarda şimdi çeker gider yaptırırm ama maalesef , 3.5-4mm saç genede bana güven hissi vermiyor.. Dediğiniz gibi işçiliği falan çok önemli. Şöyle bir araç olsa, fabrika çıkışı LPG li, sadece LPG li ve depo ona göre güvenli bir yerde muhafaza ve işçilik ten yana sorun olmasa , yani fabrika güvencesi altında olsa belki ama kendi Enjeksiyonlu aracıma da LPG taktırmam. Bu tabiiki kişisel düşünce. Ben taksam ailem istemez...
    LPG li araçlar güven hissi vermiyor...
    BEnce biodizel, biobenzin daha mantıklı
  • Arkadaşlar yazıktır paranıza yazık, devleti zengin ediyor hortumculara çalışıyoruz benzin alarak ve tüketerek.

LPG'den bu kadar korkmayalım, cidden kaliteli bir tesisat ile bu sorunsuz bir çözümdür.
    Ayrıca fabrika çıkışlı LPG'li Fiat Albea var mesela, en azından öyle bir araç düşünün derim, fabrika garantisi ve güvencesi altında. 21.750 YTL 0 km anahtar teslim.

Naha onunla ilgili bilgiler işte;

http://www.fiat.com.tr/albea_genel.htm
  • LPG de vergi ödemioz mu? Devlete hiç para gitmio mu? LPG alınca?
  • Bi de LPG takınca taşıt vergisi mi deişio öle bişiler duydum? 2001 de %775 lik bi artış yapmışlar LPG li taşıt vergisinde öle bişiler doooru mu?
  • Bi de LPG takınca taşıt vergisi mi deişio öle bişiler duydum? 2001 de %775 lik bi artış yapmışlar LPG li taşıt vergisinde öle bişiler doooru mu?
  • quote:

Orijinalinden alıntı: qr_bugra

LPG de vergi ödemioz mu? Devlete hiç para gitmio mu? LPG alınca?

LPG'de de vergi var elbet ama benzinde olduğu gibi % 80 oranında değil, çok daha az bir vergi benzine göre !
  • quote:

Bi de LPG takınca taşıt vergisi mi deişio öle bişiler duydum? 2001 de %775 lik bi artış yapmışlar LPG li taşıt vergisinde öle bişiler doooru mu?

Taşıt vergisi değişmiyor, o dönemki hükümet daha önce bir çakallık denemişti ama iş Anayasa mahkemesinden geri döndü ve o yasa iptal edildi. Şu an hiç bi ek vergi yada benzeri ödeme yok.

Yaşasın adaleti yaşasın LPG
  • quote:

quote:

LPG de vergi ödemioz mu? Devlete hiç para gitmio mu? LPG alınca?

LPG'de de vergi var elbet ama benzinde olduğu gibi % 80 oranında değil, çok daha az bir vergi benzine göre !

Peki 2. soprum????
  • 1996 model Rover 620si sahibiyim
    otomobilimde 2000 yılından beri LPG sistemi takılı
    sistem takıldıktan sonra 90.000 km yol yaptım, Araç şu anda 205.000 km civarlarında.

Benim otomobil benzin ile giderken ortalama 10 lt/100 km yakıt yakıyor
    LPG ile kullanıldığında 12,5 -13 lt/100 km gibi tüketimi var.

Eğer otomobili bu 90.000 km boyunca benzin ile kullansaydım,
    90.000/100x10 = 9.000 lt benzin tüketecektim.
    bugünkü fiyatlarda (fiyatların bu kadar fahiş olmadığını biliyorum) hesaplarsak
    9.000 x 2.5 YTL = 22.500 YTL

LPG ile tüketime bakarsak
    90.000/100x13=11.700 YTL

aradaki fark : 22.500 - 11.700 = 10.800 YTL

Benim otomobilime takılırken sistem 700.000.000 gibi bir rakama malolmuştu ve hiç bir sorun yaşamadım
    torkta biraz düşüş var, ama normal kullanımda rahatsız etmiyor, aradaki tüketim farklarını düşünürsek.
    Son hızlar aynı: 210 km/h civarı

Ben yıllardır kullanıyorum ve memnunum
    Yukarılarda birisinin yazdığı gibi bu sitede aktif olarak yazan 3-4 LPG kullanandan biriyim :)))

Sistem kaliteli malzeme ve montaj ile sorun çıkarmayacağını düşünüyorum
    Zaten karşı olanlar genelde hiç LPG sahibi olmamış olanlar, zaten karşı oldukları için de kullanmıyorlar.
    Kullananların büyük çoğunluğu araçlarından memnun, tüketiminden memnun
    Sorun yaşayanlar ise araçlarına uygun sistem taktırmayanlar veya uygun yerde taktırmayanlar.

Güvenlik konusuna gelince, insan ilk düşündüğünde bir acaba oluyor, ama güvenlik önlemlerini bilince (birkaç tane emniyet valfi, 4 mm. kalınlığında saç depo) bir nebze içi rahatlıyor.

Kısacası, ben memnunum,
    arabamı değiştirdiğimde de sıralı sisteme güvenle geçerim...

• 94 Broadway arabamda 100 000 km de taktırdım ve şu an 155 000 km de. Benzinde 10 lt/100km yakarken şu an LPG de 11-12 lt/100 km yakıyor. Performans hariç herhangi bir problemim olmadı
  • İşte kullanan ve işi bilenlerin farkları görüyorsunuz. Boş laflar söyleyip durmuyorlar, kullanıyorlar biliyorlar ve memnunlar. Uyanın artık efendiler uyanın, benzinde devlete yolunmayın !!!
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.