Şimdi Ara

LPG Küllerinden Doğdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
3.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LPG bitti dendi. LPG'yi nasıl söktürebilirim diye konular açıldı. LPG'nin bitişi diye başlık açıldı, vs. vs.

Son günlerde benzin ve mazota seri şekilde arka arkaya zamlar geldi ve fiyatları 19 - 20 TL'lere geldi. Benzin 19, Mazot 20 TL şu anda. Yarın yine zam var sanırım.

Bu süreçte LPG'ye çok az zam geldi. Şu an Antalya'da LPG 9.99TL, diğer illerde de fiyatlar buna yakındır.

LPG ciddi bir biçimde avantajlı hale geldi. Önceden LPG mi avantajlı, dizel mi avantajlı diye tartışılırdı. Mazotun çok artmasıyla birlikte bu tartışma da bitti. LPG net şekilde daha avantajlı yakıt masrafı bakımından.

LPG resmen küllerinden doğdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinkoy -- 7 Mart 2022; 12:55:44 >

• Senin araban 4 litre yakıyorda lpg lisi o kadar yakmıyor işte

Bak şimdi senin araban 1.4 dizel, fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi 4.0lt

senin arabanın benzinlisi, fabrika yakıt tüketimi ortalama 5.7lt

bu arabaya lpg taktığında litre bazında %15-20 daha fazla yakıcak hadi %20 den hesaplayalım 5,7 nin %20 si 1,14 yapar 5,7+1,14 = 6,84lt lpg tüketimi demek

lpg ne kadar 10tl

6,84 x 10 = 68tl

dizel ne kadar 26tl

4x26 = 104tl

kafana göre hesap kitap yapmışsın

inanmıyorsan sağlamasını yapabilirsin

• Daha lpg akillarina gelmedi mazot 20 25 lirayken lpg nin 10 lirada kalacagini mi saniyorsunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Polyanna bile bu yazilanlara guler bir cugara yakar.

• bir hikaye var burada anlatmayayım. dereye varınca aklımda, yapacağız o işi demiş.

merak etmeyin yakındır ona da bir okkalı güncelleme... 

• Lpg yi en sona bırakıyorlar bitirici vuruşu onunla yapacaklar. Ellerinden geldiğince düşük tutmaya çalışıyorlar malum oy kaygısı.

• lpg ye zam gelince 3-5 lira birden gelecek gibi   ama bir de ülkemiz dışında lpg kullanımı yaygın değil sanırım bizdeki kadar. o yüzden piyasa arz talep meselesinden dolayı her halükarda benzine göre avantajını korumasını umuyoruz.

• Polyanna tecavüze uğramış, çok şükür ..tü kurtardık demiş. Lpg tankı da arkada ya, o manada yani.

• Dizel aracimin 4.8-4.9 lt tuketimi var. Ayni aracin lpglisi 9 lt lpg tuketiyo.

Dizel 4.8x 19.98 = 0.96 kuruş
    Lpg 9 lt x 10.50 = 0.95 kuruş

Yarin gelecek zamla dizel biraz daha fazla yakacak ama Lpg ye 5 lira birden koyduklarinda dizel yine en az yakan olacak..

• Dark Territory kullanıcısına yanıt

O kadar farkediyor mu ?

Benim araba benzin ile 8-9 lt tüketiyor. LPG olsa demek ki..

• LPG de petrolden üretiliyor. sanki farklı bişey. merak etme ona da okkalı gelecek.

• Siz böyle sevinirseniz yetkililer önlemi alır.

Benzin, mazot alanlar mağdur olmasın diyerek lpg ye de yüklü zam yaparlar, herkes mağdur olur

• S.N.I.P.E.R kullanıcısına yanıt
    o kadar fark etmiyor abartıyor dizel hastası olduğu için. ben sana söyle söyleyelim kafadan 25 kuruş daha az yakar lpg lı araç suan dizelden

ha bu arada örnek vereyim.

lpg depom doluydu. 150 km gittim depoyu doldurdum 104 tl ye doldu aynı istasyon

bu da 69 kuruş yapıyor dizelciler işine baksın ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zeen -- 7 Mart 2022; 17:41:18 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kusura bakmayın ama sanıyormusunuz bu zam furyasında lpg yi arada unutacaklar  ya başka ülkede yaşanıyor yada bizimkileri tanımıyorsunuz...

• LPG fiyatları genelde ay sonunda düzenlenip yeni ay başında "güncelleme" geliyor. bu ay sonuna kadar pek bişey olmaz LPG için ama Nisan başında onunda ipini çekerler...

• S.N.I.P.E.R kullanıcısına yanıt

Lpg 9 degil 10 lt yakarda ben en azini soyledim. Biri lpg li arac dizelden 25 kurus asagi yakar demiş duyda inanma   bizde 2 lpg li arac var 1 tanede dizel aracimiz var neyin ne yaktigini gayet iyi biliyorum. Heryere dizel aracimizla gidiyoruz acaba neden

• Bana daha çok doğamadan kürtaja uğrayacak gibi geliyor ama hayırlısı diyelim.

• Zeen kullanıcısına yanıt
    Aynen 156 km yi 100 tl ye doldurdum şehir içi hala 1 lira altı yakmak mümkün (çok eko sürerim)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • LPG komple kura bağlı artık nerdeyse. Mazot ve benzin brent petrol bağlantılı artıyor. Kur artarsa da LPG ye zam gelecek ve aynı oranda yine benzin ve mazota zam gelecek. ancak brent petrol düşüp dolar artarsa fark bir miktar kapanır. Buda 1-2 lira kapanması demek makas artık açıldı ve olması gerektiği gibi oldu özellikle benzin/LPG makası

• Dark Territory kullanıcısına yanıt
    Hocam 729 km 100 km de 7 lt lpg yaktı araç 600 si uzun yol 129 şehir içi. 9.84 şuan LPG 10 lira olsun 70 kr 4.5 lt altı hiç bir dizel yakmaz şehir içide olduğu için 20 TL dizelden 90 kr. Kayın pederimde 1.3 Multijet var linea hesap ortada.

• ALPHA LION KING A kullanıcısına yanıt
    Hocam 224 km 108 TL LPG litre fiyatı 9.84 :) uzun yol

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.