Şimdi Ara

Lozan Hezimetinin 97. Yılı! #LozanHezimettir (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
243
Cevap
1
Favori
16.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
473 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 0zkanK. kullanıcısına yanıt
    Dünyada hiçbir doğal su yolundan para alınmaz.

• alperepla A kullanıcısına yanıt
    Ne kolay adını ağzınıza almak değil mi? Vahdettin deyip geçiyorsunuz. Hain de dersiniz şimdi ama. Hiçbir osmanlı padişahı memleketinin bir karış toprağını teslim etmemiştir. Geniş geniş oturduğunuz yerden yazıp karalamayı bırakın oturun masterchefinizi izleyin. Kesmezse de buralarda gazlamaya devam et kendin gibilerle.

• zerenerhan Z kullanıcısına yanıt
    Haklısın ama bir konuda. İşe bu toprakların insanlarını katma. Yanarsın sonra. BU ANLAŞMA OLSA OLSA SANA VE SENİN GİBİ ZAYIF DÜŞÜNCELİ İNSAMLARA HEZİMET OLUR. NOKTA

Nesinin hezimet olduğunu anlatsana mesela. Susup kalma ama.

• Konuya elim ayağım titreyerek girdim. İçeriği görünce rahatladım. Bir iki andaval daha çıkıp başlık açtı sandım yemin ederim.

• https://hoop.photo/share/8MDpX3GA9qZWEm13kR7R4BFA8aV2

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BENİ KAN DIR DINIZ HOCAM

Yazdığı mektupları okumak yeterli kimin ne olduğunu anlamak için.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet8989

Lozan, donemin sartlarina gore cok iyi bir anlasma, ancak gunumuz sartlarina gore kotu bir anlasmadir. Lozana hezimet diyen arkadaslar lutfen anlasmayi gunun sartlariyla degil o zamanin sartlariyla degerlendirin. Savstan yenik cikmis ordusu dagitilmis bir millet. Yapilacak olan yapilmis ve kurtarilabilinecek max. toprak kurtarilmisti. Belki masabasi siyasetiyle bir kac toprak parcasi daha alinabilirdi. Ama otesi hayal olurdu. Hele hele ki 1. Dunya savasina girmeden onceki topraklarimizi geri almamiz tumden hayal olurdu. Bazi arkadaslara sadece sunu soyluyorum. Osmanli devletinin son donemlerine baksinlar. Balkan savaslari ve trablusgarp savasi biz o zaman bile bizden ayrilan devletciklere karsi kendi toprak butunlugumuzu koruyamiyorduk. Nerde kaldi ki tum dunyaya karsi eski topraklarimizi geri alalim hemde dogru duzgun bir ordu ve lojistik destegi olmadan. Hayalprestligi birakin. Lozana hezimet diye benim gozumde biseyleri carpitmaya calisiyordur. Cumhurbaskanimizin bir sozu var "Lozana bizi razi ettiler" evet razi ettiler razi olmak zorunda kaldik. Neden baska caremiz yoktu da ondan yapabilecegimiz herseyi yapmis ancak bu kadarina gucumuz yetmisti. Fakat artik devir degisti o gunler gecti artik. İnsallah zaten atadan kalan ancak simdi baskalarinin elinde olan topraklari yani hakkimiz olani geri almaya baslariz. İse de evvela montro bogazlar sozlesmesiyle baslamak lazim.

Burdaki bazı kimseler atıp tutuyor işte
    O zamanın şartlarına göre değerlendirmek yerine göbeğini kaşıya kaşıya klavyesinden lozan hezimet yazıyor
    Osmanlı daha giritteki isyanı bile engelemiyordu eyaleti mısırdan valilik karşılığı yardım istiyordu.Mısır o zamanlar anadolunun içlerine kadar girdi en büyük düşmanın rusyadan yardım istedi. Aha osmanlının gücü buydu o zamanlar.Oradan buraya geldik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sinanakgl kullanıcısına yanıt
    İşte, ne konuştuğunuzu anlamadan bir araba laf dökerseniz hiçbir esamesi okunmaz.
    Yahu, sanki pazardan meyve seçmeye gider gibi çürüğünü, eziğini, küflüsünü kenara ayırıp sanki savaşta kendinize sipariş dolduruyorsunuz poşete. İşte, buna savaşa bir kez girdiğinde sanki çıkacağı yeri seçebileceğini sanan kumarbaz aklı diyoruz.
    Yahu, savaşa ne demişler "aslan pastası". İngiltere'nin bayrağında 3 aslan niye var? Savaşa girmek kolay, çıkmak zordur. Arkanda ordun varsa, pastadan aslan dilimini alırsın. Ordun yoksa, havanı alırsın. Savaş sadece barışa giden yoldur.
    Konuda neden geri çekilmişiz diye ciddi ciddi konuşuluyor. Gücümüzü gövdemizde toplamak için çekildik. Engin dalgalar gibi çağlamak için çekildik. Sanki, çekilmedin de ne oldu! Sana attım. Ülkeni geri bıraktın. Bir kulaktan giriyor, diğerinden çıkıyor; çünkü göremiyor ki, memleket sadece savaşta kazanılacak ganimet değildir. İmarettir, bayındırlıktır. Andımızdır, tehvittir, ne mutlu Türküm diyene diyebilmektir.
    Türklere hep güçlü kuvvetli insanlar denirdi, nedençünkü şahsi olarak değil kimlik olarak güçlü insanın bir imzası olur. Seninki de Türklük. Sana saygı bekliyorsan altın ayarında olman gerekiyor.
    O gün bugünden daha güçlüydük! O gün misakı milli vardı. Şu gün savaşmamamızın nedeni ülkü birliğimizin olmamasında. Ben savaşalım demiyorum, barışı tesis edecek ülkümüz yok, ne için savaşacağız. Barış görüşmelerinde gövde gösterisi yapamıyorsan seni parsel parsel paylaşırlar. Övündüğünle kalırsın. Şu haliyle borcunu kapatacağını düşünen kumarbaz gibiyiz.
    Yahu bir kendin olmakla övün, bir ülkünle barış. Tarihin tutarlı olsun, kimliğin barışık olsun. Hep aynı şey; ya bir çapanoğlu çıkar altını eşele, ya bir laf aşır başkasının sözüyle büyüklen. Bir tane de başkasının sözünün altına imzanı atma, hep onun yerine göz koy, hiç elini taşın altına koyma. Ben ne konuştum bunca vakit - savaşmaktan yorulmazsan kazanırsın, savaşın cephesinden böyle tek fasılda sanki meydanı bırakıp kaçılabilinecek kumarbazlıkta olunca değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: zerenerhan

Ne kolay adını ağzınıza almak değil mi? Vahdettin deyip geçiyorsunuz. Hain de dersiniz şimdi ama. Hiçbir osmanlı padişahı memleketinin bir karış toprağını teslim etmemiştir. Geniş geniş oturduğunuz yerden yazıp karalamayı bırakın oturun masterchefinizi izleyin. Kesmezse de buralarda gazlamaya devam et kendin gibilerle.

bir karış toprağı bile teslim etmediler mi?

güzel espri 

• Bop uşağı, troll çomarlarının 16 yil devlet makamlarını zaptedip, vakıfları ile devlet kasasını bosaltma seruvenlerinin ana başlığı olmuş. Sevri savunamadiklari Cumhuriyet i kabul edemedikleri, yaşadığı ülkeye ihanetlerine kılıf uydurmaya çalıştıkları dönemden kalma... Az kaldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 06onur -- 27 Temmuz 2020; 0:29:22 >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Ben ne konuştuğumu biliyorum da sizi anlayamıyorum. Çok gevezelik ettik siz en iyisi öyle konuşanlara konuşun bana değil. İyi geceler.

Böyle iştahlı iştahlı sonuç bekliyorsunuz ya savaştan, acaba z jenerasyonu köpük tabanlı lastik ayakkabıya marka yüzü olan kanye west ile mi konuştuğumu bana sorgulatıyorsunuz. Sizinkisi biraz saat farkından dolayı farklı vakitlerde birbirine iyi geceler dilemeye benziyor. Güzel tabii kendi zaman diliminde yaşamak... her saatin bir gün doğumu olduğunu hayal etmek.

Tamamdır.

Demek ki, ne konuştuğumu biliyorum demekle, remizleri hemen anlamak mümkün olamayabiliyormuş.

Yahu siz benden ne istiyorsunuz?
    Varsa bir derdiniz açık açık lafi eveleyip gevelemeden söyleyin. Yoksa bitsin gitsin derdiniz ne çözemedim. Konunun etrafinda dönüp dönüp elle tutulur bir şey söylemiyorsunuz. Felsefe grubuna mi girdim yanlışlıkla anlamadim.

• Hainlik değil yetersizlik diyelim. Tabii ki kolay neden zor olsun ki. Yalan mı? Vahdettin yok muydu devletin başında ben mi vardım? Sen hiç bir belge olmadan bomboş klasik dinci(!) yaftası ile İngilizler giderken adamlarını bırakmışlar diyorsan ben bunu kolay kolay söylerim tabi. Neyse ki halkı organize eden kumanda eden yeterli yetenekli bir başbuğ çıktı.

Tekrar söylüyorum serv ölümü göstertmek ise devletin başı Vahdettin buna müsade etmeyecekti daha iyi yönetecekti, o beğenmediğin lozandan daha iyisini yapacaktı.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.