Şimdi Ara

Low-Tech Nano AKvaryum Yeniden Kurulum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
2.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

http://forum.donanimhaber.com/m_115833854/tm.htm

Konusunda görebileceğiniz Nano Akvaryumu boşalttım, kumunu sıfırladım ve dış filtre de dahil olmak üzere ne yazık ki temizledim .

PH 'ı kontrol edememem, mantar hastalığı sebebiyle kullanılan ilaçlar ve bakterileri katletmem sebebiyle sıfırlamış oldum ,

Geçen Cumartesi günü akvaryum kurulumunu yeni hagen kumla, Java Root kökü , parvula/Monte Carlo /Java-Christmas-Fire Moss ile tekrar başladım ;filtre de bakteri olmaması ve akvaryum suyunun başka akvaryumlardan alınmaması yüzünden biyolojik dengeyi yeniden kuruyorum.

Akvaryum suyunun bulanık olmasını kabullenip, yeni bakteri kültürü eklemeye başladım dün 10 ml kültür ekledim . Şimdi akvaryumda kökün etrafında sümüksü sıvı oluştu; Ben de müdahale etmiyorum; geçer diye ama geçmeyecek gibi .

Beklemeli miyim ? 3 günde bir 5 litre değiştiriyorum Yetmeyecek gibi bu çaba; tekrar sıfırlamalı mı ?

• Merhaba,

Akvaryumda oluşan şeffaf madde özellikle yeni bitkili akvaryum kurulumlarında çok sık rastlanan bir olaydır.Bakteri sayısı artıp,sistem oturdukça o madde kaybolacaktır.

Akvaryumunuza bakteri kültürü eklemek,süreci hızlandırabilir.

Saygılar,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Resimleri koymayı unutmuşum,

Bunlar 18.06.2016 Tarihinde yani kurulumdan 16 Gün sonra Çekilmiştir.

• Bunlar da 17.07.2016 da çekildi; 1 hafta tatilde hiç bakmadığım için biraz kirli su;

lakin bitki gelişimleri özellikle arka plandakiler görülebilir.

Co2 takviyesi ile daha da verimli olacak.

• Hocam bitkililerde biliyorsun bu iş ciddi süreç işi bakteri kültürü vs şeylere para vermeye gerek yok.Zaman herşeyin ilacıdır.
    Ben beğendim.
    Low tech mantığı zaten co2, kültür, gübre vs minimum seviyelerde olması demektir. Tabi zevk ve maddiyat meselesi.

Kum dizaynında birazcıkta kaya ile vs perspektif etkisi verilse daha hoş görünür bence.
    kumu arkadan ve yanlardan biraz yükselt ortası biraz vadi gibi kalıyor daha geniş ve perspektif bir açı oluşuyor.
    Misal parvula zeminde olsun boş bir tarafa ufak bir tepecik yapıp orayada monte yi dikebilirdin gibi.

Başlamışken devam edeyim affına sığınarak sadece fikir ve öneri dediklerim. :)
    Kütüğün büyük ve üzerindeki mossların gelişeceğini de düşünürsek tabandaki bitkilerin ışığını kesme durumu olabilir ilerde. Akvaryumun yüksekliğide 50cm sanırım.
    Sürekli çürük bitki peşinde koşup durabilirsin :) Yada üstteki mosları budama :D
    Madem co2 vs düşündün hagen kum vs aldın arka planada bacopa iyi gider tahminim. tek sıra değilde resimdeki gibi bir perspektif iyi olur.

Bende 60 litrede bitkiliye başladım şu an ar-ge aşamasındayım.
    Low tech ve sadece mosslar ile minimum maliyet maksimum verim tarzı birşeyler peşindeyim dur bakalım :)
    christmas mosslarım şu an gelişim aşamasında :) ağaçlar için doğadan kök vs bakıyorum.
    herşeyi doğadan bulmak iyidir dere kumu vs süper iş görür temiz bir dereden kumu alıp içinteki verimli tortuyla beraber akvaryumda kullanılabilir.

aklımda şöyle bişeyler var.

Low-Tech Nano AKvaryum Yeniden Kurulum Low-Tech Nano AKvaryum Yeniden Kurulum Low-Tech Nano AKvaryum Yeniden Kurulum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 19 Temmuz 2016; 14:46:51 >

• CallOfTheWild kullanıcısına yanıt
    Hocam değerli zamanın ve emeğin için teşekkürler.

İnan ki, akvaristlikte eleştiriye bile aç birisiyim, hiçbir zaman kırılmam, dinler diğer yönlerden bakmaya çalışırım.

Resimdeki örneklerin ortaya çıkma süreci malesef çok masraflı; su dengeleyicisinden; zemin malzemesine; katkısına; filtresine ve clear cam a kadar.

Umarım İstediğin gibi olur; lakin dere kumu; 1 sene olmadan beton gibi oluyor:

Editlerle eve geçtiğimde; daha detaylı yazacağım .

Saygılarla.
  • Yapacağım akvaryum tema olarak üstteki resimleri verdim.
    Aynı malzeme aynı bitki vs kullanmayacağım tabiki
    Moss türleri, kaya, kök dere kumu dışında birşey kullanmayı düşünmüyorum.
    Bu nedenle fazla masraf çıkarmayacaktır.

Aslında bu işin sırrı sabır ve zamandır.
    Aman şunuda alayım bunu da katayım değil.
    Zamanı beklemek sabır etmek gerek.
    Bir ağaç dikilir dikilmez büyümez.
    Akvaryum içinde belli süreçler gerek. Acelem yok.

Bitkili (canlı doğuran-tetra vs) eskiden ilgilendiğim bir dal idi.
    Fakat ilgilenmesi zor. Akvaryuma zırt pırt müdahaleyi sevmeyen biriyim o nedenle
    bitkili akvaryum bana pek uygun gelmedi.
    Daha sonra uzun zaman yunus besledim.En sevdiğim balıktır hala.
    Elangatus mpanga, saulosi, demasoni ile uğraştım bir süre.
    Karma tanklarda sp, iceman, vs türleri saymıyorum
    Tropheus türleri ile kafayı bozdum en son.

Bu iş heves meselesi. En son moss duvarları moda oldu sağda solda bende yeniden heveslendim.
    Olur olmaz meselesi tamamen zaman ve sabırla ilgili.

Benim için balığın doğal ortamını taklit etmek.
    Aha ağzı dolu/hamile diyip akvaryumu alt üst edip dişiyi ayırıp hapsetmem.
    Doğada bu yavrular nasıl hayatta kalıyor ? Tek mesele benzer yapıyı kurmak.
    Doğada olan bir gölde olan ne varsa benim akvaryumum da neden olmasın.
    Doğru gözlemleyip doğal olan ile yapılırsa bu hobi o kadar pahalı olmuyor.

Eminönündeyim geçen ara sıra gezerim. isim vermiyim bir akvaryumcudayım. Bir müşteri geldi
    adamın 300 litre tankı varmış boş duruyor. Adam kabaca filtre vs şu bu ne kadar tutar diye soruyor bu işlerden pek anlamadığı da belli.
    Adama 1500 lira hesap çıkardı herifler. Yok su düzenleyici yok kültür şu yok bu. Daha balığa sıra gelmedi bile.
    Yazık değilmi adam anlamıyor diye ne kadar gereksiz şey varsa adama satmaya çalışıyorlar.
    Sıfır akvaryuma adama balık ta satıyorlar. Aynı anda olur mu ? Akvaryum kurulumu diye birşey var.
    Bu memlekette malesef iş ticari olduğundan hobicilerin ezberleri baştan yanlış oluyor.
    Okuyup araştırmadıkları içinde başarısız olunuyor.
    Açıkçası dengeleyici kültür katkı vs dediklerine ben anlam veremiyorum.
    Bir sürü para harcamanın yolları olarak görüyorum. Hiçte kullanmadım.

Balık hastaysa ilaç verirsin. Onun dışında yapay şeyleri akvaryuma sokmam.
    Akvaryumda doğal döngü oluştuktan sonra eğer kişi ihmal etmiyorsa. Temizliği bakımı yapılıyorsa mesele yok.
    Balık adedini normal tutmuyorsa. Doğal olmayan eline geçen gübre vs dolduruyorsa.Işıklandırma yanlış ise yosunda çıkar.
    bitkide çürür nitratda patlar hastalıkta çıkar herşey olur kısaca akvaryumda denge bozulur.

Dere kumunun betonlaşmasını senden duydum tam ne demek istediğini bilmiyorum.
    İnce taneli dere kumu değil irili ufaklı olursa zemin özellikle kalın taneli olursa bitkiler için problem olmaması lazım.
    Lav taşı ve dere kumu ile bitkili tankları olan bolca etrafa bitki dağıtan, satan tanıdıklarım var.

Tabiki burdaki yazdıklarım benim görüş ve tecrübelerimdir.

• dış filtre sunsun hw 603 mü ?
  • oKsyqeN kullanıcısına yanıt
    Dış Filtre;

SUNSUN HW-603 B

Beyaz renklisini aldım , ama filtre malzemelerini değiştirdim, 1 kat
    Percell Vintage Karbon
    Eheim Ehfi Mech Pro Seramik
    2 Kat Sünger, 1'si küçük, 1'si büyük delikli.
  • Ağustos Güncel Durum,

Eylülde Mossları Budayacağım .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi debakey -- 1 Ağustos 2016; 17:09:57 >

• bende yeni aldım hw 603'ü. herhalde bu paraya daha iyi filtre yok. içine neler ekledin yazacaktım yazmışsın. kaç gram seramik gitti ? mech pro için 1lt diyo bu çok fazla değil mi bizim filtreye
  • oKsyqeN kullanıcısına yanıt
    Seramik Gramını söylersem yalan olur, göz kararı ne sık ne de gevşek şekilde döşedim ;

Mech Pro 1 lt tam geliyor, göze fazla gelse de net görüntü sağlıyor. Kullanınca anlayabilirsin dostum .
  • merhabalar.akvaryumunuzu beğendim benzer 40cm boyutlu küp nanom var.Aydınlatma olarak sıkıntı yaşıyorum armatüğrü sonradan mı eklediniz? Çok beğendim.Bu arada su üzerinde sirkülasyonun az olması daha iyi olmaz mı?Bilmediğim için soruyorum co2 -O2 tutma açısından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mateach -- 14 Ağustos 2016; 18:31:03 >
  • mateach M kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Teşekkürler ilginize,

Aydınlatma olarak daha önce İkea Tertial Çalışma lambası kullandım; verim aldım ama yavaş ve yeşili sarıya dönüştüren bir süreç oldu.

Sonrasında 10.000 Kelvin Armatür edindim bir forum üzerinden anlaştığım arkadaşla;

Şu an gerçekten verim aldığımı gün be gün hissediyorum,

SPJapan bitkisi hergün bir yaprak açıyor.

ve Co2 kullanmıyorum, Nano akvaryumda ultra profesyonel bir iş yapmayacaksanız, balıkların co2 si yeter :)
  • 15.08.2016 Güncellemesi;

Yeni bir çalışma ile Karidesler için hem yem hemde takılma mekanı olarak Glass Cup ile lav kırığı ve tohumdan güzel bir çalışma elde ettim .

Umarım Beğenirsiniz.

• Maşallah hocam akvaryumunuz çok güzel.
  • Hocam merhaba vakit bulursanız yazarsanız sevinirim bende bu akvaryumdan yapmak istiyorumda.
  • merhabalar,

Akvaryumumu satttım ve aynısından birtane daha aldım ; tevafuk oldu,

bu akşam yeni kurduğum akvaryumu ve balıkları da atacaktım ..

Akşam editlerim.Ve elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım .

İyi günler.
  • Tamamdır ben acele etmiyorum bekliyorum o halde.
  • Hocam akvaryumu satmadan önce son hali şu şekile dönüşmüştü;

İçerisine Double Red Kakadou 1 erkek 2 dişi şeklinde atmıştım;

Ürünü sattıktan sonra,

Tekrar aynı akvaryum ve kitlerden edinip yeni bir çalışma yaptım, daha başlangıç;

Moss ve mini bonsai ile başladım renklendirmeye ve bir yosun topu gelecek olan karidesler için;

Tabi başta tam oturmuyor görüntü ve güzellik 1.5 ay gibi bir zamana ihtiyacı var.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.