Şimdi Ara

Lol Yararlı Oyun Kısaltmaları ve Yeni Başlayanlar İçin Ufak Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
25.945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar...Bu bir rehber bölümü gibi olucaktır.Yeni başlayan arkadaşlara terimler ve kısaltmalar olarak bir rehber hazırladım.Aklıma gelen herşeyi yazdım.Beğeneceğinizi umarım

Öncelikle terimlerden başlamak istiyorum:
    Top Lane:Üst Koridor
    Mid Lane:Orta Koridor
    Bot Lane:Alt Koridor
    Jungle:Orman
    Jungler:Ormancı
    Gank:Jungler'ın bir koridora yardıma gelmesi
    SS:Senin koridorunda bulunan rakip şampiyonun ortadan kaybolduğunun takım arkadaşlarına bildirilmesi
    Camp:Junglerın zorlanan bir lane üzerinde yoğun baskı kurması
    Creep:Lane üzerine gelen minyonlar
    Farm:Elde ettiğiniz minyon sayısı
    Ranged:Menzilli şampiyon
    Ward:Karanlık bir noktayı gösteren eleman
    Blue:Jungle'ın içinde bulunan ve kesen kişiye bekleme süresinde azalma ve mana yenilenmesi(enerji yenilenmesi) veren yaratık
    Red:Jungle'ın içinde bulunan ve kesen kişiye rakibe her vurduğunuzda onu yavaşlatan ve belli bir saniye içinde belli bir gerçek hasar veren yaratık
    Dragon:Öldürüldüğünde tüm takıma eşit miktarda altın veren yaratık
    Baron:Öldürüldüğünde tüm takıma eşit miktarda altın ve ek özellikler veren yaratık
    Wraiths/Wolves/Golems(İfritler/Kurtlar/Golemler):Öldürüldüğünde size bir miktar xp,altın ve az miktarda hp veren yaratıklar
    Bush(Çimler)=Çimlerin içine girerek rakiplerin sizi göremeyecek bi duruma gelmiş olursunuz.Bir nevi görünmez olursunuz.
    Smite:Jungle için kullanılar istenilen anda belli bir gerçek hasar vuran bir büyüdür.
    True Damage(Gerçek Hasar):Zırh kasılsada,büyü direnci kasılsada hep aynı hasarı veren bir hasar türüdür ve arttırılamaz.
    Runes(Rünler):Oyunda size belli bir ek özellikler verdiren ve oyun parasıyla alınan elemanlardır,20 lvlden sonra alması tavsiye edilir.
    RP(Riot Point/Riot Puanı):Oyuna para yatırılarak alınan bir oyun parasıdır.
    IP(Açılımını unuttum ):Oyunda her oyun attığınızda size verilen bir miktar oyun parasıdır.
    Ranked(Dereceli Oyun):Sizi oyun çapında sıralamaya sokan bir sistemdir ve 30 lvl olmadan ranked giremezsiniz.
    LP:Ranked gamelerde kazanılan veya kaybedilen puanın birimidir.Liginiz bu puana göre artar veya azalır.
    Ligler(Unranked/Bronze/Silver/Gold/Platinium/Diamond/Master Tier/Challenger):Sırasıyla Ligsiz/Bronz/Gümüş/Altın/Platin/Elmas/Ustalık/Şampiyonluk ligleri bulunur.
    Nerf:Bir şampiyonun dengelenmesi için gücünün azaltılması
    Buff:Bir şampiyonun dengelenmesi için gücünün arttırılması
    Skin:Bir şampiyonun kostümüdür.Hiç bir özellik vermez.Gösteriştir ve sadece RP ile alınır.Bazende kampanyalardan bedava verilebiliyor.
    Solo Top:Top Lanede oynayan kişi
    Jungle:Junglede oynayan kişi
    Mid:Mid Lanede oynayan kişi
    Adc:Bot Lanede oynayan iki kişiden biri
    Support(Destek):Bot Lanede oynayan iki kişiden birisi
    Main Lane:Bir oyuncunun en iyi oynadığı koridor
    Main Hero:Bir oyuncunun en iyi oynadığı şampiyon
    TF(Team Fight):Takım savaşı
    Invade:Karşı jungle'ın içine takım arkadaşlarınızla baskın yapmak
    Push:Bir koridoru,koridoru daha güvenilir bir hale getirmek amacıyla ittirmek
    Stun:Bir şampiyonu etkisiz hale getirmektir.(Sersemletme)
    Taunt:Bir şampiyonun size saldırmasını sağlamaktır.(Kışkırtma)
    Slow:Bir şampiyonun hareket hızını azaltmaktır.(Yavaşlatma)
    Snared(Böyle hatırlıyorum):Bir şampiyonun hareketsiz bırakır fakat hareket etmemesine rağmen menzilindeki hedeflere hasar verebilir veya skill kullanabilir.
    Fear:Rakibi korkutarak farklı yönlere koşmasını sağlar.

Terimlerden bu kadar...Şimdi birazda kısaltmalara geçelim.

Kısaltmalar:
    GG(Good Game):İyi oyundu!
    BG(Bad Game):Kötü oyundu!
    GG WP(Good Game,Well Played):İyi oyundu,iyi oynadınız!
    GG Easy:Kolay oyundu!
    GL HF(Good Luck,Have Fun):İyi şanslar,eğlenin!
    G.A(Guardian Angel):Koruyucu melek denilen ve tekrardan dirilmenizi sağlayan itemin kısaltmasıdır.
    K.S(Kill Steal):Kill çalmak eyleminin kısaltılmış halidir.
    TF:Twisted Fate herosunun kısaltılmış halidir.
    BC:Blitzcrank Herosunun kısaltılmış halidir.
    J4:Jarvan IV herosunun kısaltılmış halidir.
    MF:Miss Fortune herosunun kısaltılmış halidir.
    U:Ultimate yeteneği demektir.
    K/D/A(Kill/Death/Asist):Öldürme/Ölme/Asist ortalaması demektir.Bunu gösteren siteler vardır.(LOL Skill/LOL Nexus/LOL King gibi...)
    WC(Wombo Combo):Tüm takımın alan etkili yeteneklerini kullanıp görsel bir şölen oluşturarak takım savaşını kazandırması
    SUP:Support'un kısaltmasıdır.
    AP:Ability Power yani yetenek Gücü'nün kısaltmasıdır.
    AD:Attack Damage yani Saldırı Gücü'nün kısaltmasıdır.
    MR:Magic Resist yani Büyü Direnci'nin kısaltmasıdır.
    RLY?:Genelde yabancı serverlarda görülen ''ciddi misin?'' anlamına gelen kısaltmadır.
    U2:'Aynı şey senin içinde geçerli' demek gibi bir şey.Mesela ''GL HF'' - ''U2''.

Aklıma gelenler bunlar.Geldikçe dahada yazabilir.Birilerine yardımcı olduysam ne mutlu...(Dipnot:Yeni başlayanlar için hazırlanmıştır.)
    -------------------------------Emeğe Saygı--------------------------

#####Sara Lance Ölmemeliydi ###########

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2d1sjoes -- 24 Ekim 2014; 1:34:11 >

• gangı gördüm ben gidiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MrCaner kullanıcısına yanıt
    Gank* alışkanlıktan yazmışım k.bakma
  • Guzel olmus

• ''Gank junglerin bir koridora yardıma gelmesi ''? Hayırdır sadece jungmu gank atıyor ?

''Push:Bir koridoru,koridoru daha güvenilir bir hale getirmek amacıyla ittirmek'' pushlamakla güvende olmak ters orantılıdır bro haberin olsun.

Edit : Oraya steroidin ne olduğunuda yazda sonra ağızları açık kalıyor bu ne la diye ingilzice terim öğrensinler.Engage,steroid,Cc gibi kelime türevlerinide yazarsan işe yarar belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi healheal -- 24 Ekim 2014; 12:57:32 >
  • Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: healheal

''Gank junglerin bir koridora yardıma gelmesi ''? Hayırdır sadece jungmu gank atıyor ?

''Push:Bir koridoru,koridoru daha güvenilir bir hale getirmek amacıyla ittirmek'' pushlamakla güvende olmak ters orantılıdır bro haberin olsun.

Edit : Oraya steroidin ne olduğunuda yazda sonra ağızları açık kalıyor bu ne la diye ingilzice terim öğrensinler.Engage,steroid,Cc gibi kelime türevlerinide yazarsan işe yarar belki.

"Koridoru güvenilir hale getirmek" diyor. "Pushlarken güvendesiniz" demiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konudakiler ile derle istersen
    http://forum.donanimhaber.com/m_48545385/tm.htm

Ayrıca hem terim hem de kısaltma olanlar olduğu için 2ye ayırmadan yapmanı tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrashBone -- 24 Ekim 2014; 15:43:55 >
  • quote:

''Gank junglerin bir koridora yardıma gelmesi ''? Hayırdır sadece jungmu gank atıyor ?

laneden lane e gidince roam olmuyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lunux

quote:

pushlanmis koridor jungle ganklerine açiktir, kule ile aranizdaki mesafe arttigindan ward unuz olsa bile kurtulamayabilirsiniz. Neresi guvenli? Aşırı deep warding olmadigi surece bu cumle yanlis

• quote:

Orijinalden alıntı: Br00klyn28

quote:

Orijinalden alıntı: Lunux

quote:

pushlanmis koridor jungle ganklerine açiktir, kule ile aranizdaki mesafe arttigindan ward unuz olsa bile kurtulamayabilirsiniz. Neresi guvenli? Aşırı deep warding olmadigi surece bu cumle yanlis

Doğru diyorsunuz. Nedense ben direk +35 dklarda yapılan split push olarak algıladım.

• IP Influence Point demek çorbada benim de tuzum olsun.

Ayrıca alay etmeyin ama engage/disengage ne demek

• felicityle çıkmaya başladıktan sonra sara nın takımda olması saçma olurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: exiledFromBadmen

IP Influence Point demek çorbada benim de tuzum olsun.

Ayrıca alay etmeyin ama engage/disengage ne demek

Engage etkileşime girmek fight başlatmak gibi düşün iyi engage yapan karakterlerden biri amumu mesela.Disengage tam tersi janna gragas gibi ultilere sahip karakterlerin rahat yaptığı şey.
  • healheal kullanıcısına yanıt
    Kardeş jung bir yere yardıma gelmesi gank olur ama midin bota gank atması roam diye geçer.Roaming hero duymuşsundur illah ^^
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sucuklu Aşure

felicityle çıkmaya başladıktan sonra sara nın takımda olması saçma olurdu

Ya hocam ben biriktiriyordum daha izlemedim neden spoiler veriyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: JarLewiS

quote:

Orijinalden alıntı: Sucuklu Aşure

felicityle çıkmaya başladıktan sonra sara nın takımda olması saçma olurdu

Ya hocam ben biriktiriyordum daha izlemedim neden spoiler veriyorsunuz

hoca arkadaş konuya yazmış bende neden öldürüldüğünü yazdım. Kim öldürdüğünü görünce şok olucaksınız. Ve sezon finalinde oha diyeceksiniz. Benden bu kadar.

• Beyler yaklasik 600 saatlik dota 2 , belki ondan daha fazla dota 1 gecmisim var. arkadas cevresinin etkisi ile bu oyuna baslamayi planliyorum. En azindan karakterler ve esyalar hakkinda dota ile benzer olan seyleri nerden bulabilirim ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tolqan

Beyler yaklasik 600 saatlik dota 2 , belki ondan daha fazla dota 1 gecmisim var. arkadas cevresinin etkisi ile bu oyuna baslamayi planliyorum. En azindan karakterler ve esyalar hakkinda dota ile benzer olan seyleri nerden bulabilirim ?

GOOGLE AMCADAN
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.