Şimdi Ara

Lokantada çalışacak insan bulamıyoruz! (SON GELEN ELEMAN KAÇMIŞ!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
2
Favori
13.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evimin altında ev yemekleri yapan bir lokanta var. Aile işletmesi olarak 5 sene önce açıldılar ve işleri de gayet iyi gidiyor. Pandemi sürecinde ciddi anlamda zarar etseler de geçen sene itibariyle zararı kapatıp devam ediyorlar. Bu işletmede doğru düzgün çalışacak insan bulamamaktan şikayet ediyorlar. Evet ülkede işsizlik ciddi anlamda yüksek ama kabul edelim ki çalışmak isteyen de çok fazla insan yok. Bulaşıkçı ve garson konusunda ciddi anlamda açık var piyasada.

Bu ülkede işsizlikten fazla iş beğenmeme durumu hakim gibi gözüküyor.

Edit: Son gelen eleman da kaçıp gitmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stand Alone -- 28 Temmuz 2023; 17:22:21 >

• Adam gibi maaş verin hak verin çalışsınlar. Gençlik süzme değil ki emek sömürüsünün çıtaya ulaştığı bir memlekette mecbur kalmadıkça girsin böyle işlere.
    Benim aşçı arkadaşım burada 18.000 maaaş alıyordu Almanya'ya garson olmaya gitti. Bildiğin garson olmaya. Aynı çocuk orada garsonluk yapıyor. Demek ki koşullar kötü.

Afferin gençler kendinizi vücudunuzu emek sömürüsü sisteminde mümkün olduğunca koruyun.

Bende kısa dönem kafe işlettim hazır garson listesi oluşturmuştum üniversiteye yakındı bildiğin listem vardı sırada işe alabileceğim hazır insanlar vardı. Ben ona rağmen aaaa bak elim işçi bol maaş kısayım dememiştim ayrıca kıssamda devam ederlerdi ama yapmadım. Batmadım da sektör değiştirdim.

2 hafta önce patronu Almanya'da olan bir yerde teknik servis elemanı olarak iş teklifinde bulundu.

Şartları size söyleyeyim

Haftada 6 gün + asgari ücret 

Dükkanı kapatacam onun servisine geçeceğim karşılığında Adana merkezde bulunan iş yerinde asgari ücrete 6 gün çalışacağım hemi?

.. git derler adama

Ulan Adana merkezde kira aylık 3- 4 bin. Ulaşımı saymıyorum bile. Asgari ücret arttıkça kirada artıyor üstelik. Kendi evimi bırakıp kiraya çıkacam ve haftada 6 gün asgari ücrete çalışacam . Bunu yapanda Almanya'da yaşayan herif.

"İş çok iş beğenmiyorlar "kafası tamda bu.

Garsona - bulaşıkçıya haftanın 6 günü asgari ücretle iş teklifi edersen elbette bulamazsın.

Hakkını ver çalıştıracak adam bulursun.

Bak mesela çay hasatta işçi yövmiyesi 800-1000 tl olmuş.

İnşaat içinde öyle

"Üniversite mezunu mühendisler bile şu an o paraları zor kazanıyor. " diyorsan o zaman mülteci kamplarında suri-afgan-paki kovalayacaksın .

Calısacak adam yok. Bu önerme yanlış. Her yere üniversite açarak, milyonları okumaya yönlendiriyor ve sonra üniversiteden mezun olan gençler ellerinde diploma bulaşıkçı olacak 8500 maaş. Bu doğrusu olacak. Üniversiteden mezun edip yallah bulaşıkhaneye dersen tabi bulamazsın. Üstelik bu 8500 TL'yi asgari ücret olarak vermiyorlardır muhtemelen. Günlük çalıştırıp veriyorlardır. Sabah 8-aksam 8 falan. Asgari ücret haftada 45 saat çalışarak ayda 8500 TL demek. O da lise veya altı mezunu iş vasfı olmayan elemanlar için geçerli.

Bilmem anlatabildim mi...

Mesele maaş değil, mesela hakkını alamamak. Mesele asgari ücret deyip asgari ücret vermemek. Mesele üniverste mezunu yapıp günde 10-12 saat çalışarak 8500 tl vermek.

İnşaat'da hiç bulunmadığın belli. Sadece sırtında yük taşıyacak adamdan oluşmuyor inşaat. Kalebodur ustası ayrı , asma tavanın ustası ayrı .Duvarcısı ayrı. Bunlar yetenek gerektiren işler. Harç kırma yaptırıyorlardı bana çünkü gerçekten bu işin zanaatını herkes bilmez. Sen düz döşedim dersim su terazini koyduğunda başından aşağı kaynar sular dökülür bir günlük emeğin çöp olur ev sahibi ile cebelleşmende yanına kar kalır.

Suri ustanın da piyasası yükseldi artık , bari adamların günlük sigortasını yaptırın da hak yemeyin. Kendinize gelince parayı savurmayı bilirsiniz. Başkasına gelince üç kuruşun hesabını yaparsınız.

kıvrana kıvrana işçiye hak ettiği ücreti vereceksiniz. Kaçışınız yok bundan

• Maaşlarına zam yap bulursun.
  • Adam gibi maaş verin hak verin çalışsınlar. Gençlik süzme değil ki emek sömürüsünün çıtaya ulaştığı bir memlekette mecbur kalmadıkça girsin böyle işlere.
    Benim aşçı arkadaşım burada 18.000 maaaş alıyordu Almanya'ya garson olmaya gitti. Bildiğin garson olmaya. Aynı çocuk orada garsonluk yapıyor. Demek ki koşullar kötü.

Afferin gençler kendinizi vücudunuzu emek sömürüsü sisteminde mümkün olduğunca koruyun.

Bende kısa dönem kafe işlettim hazır garson listesi oluşturmuştum üniversiteye yakındı bildiğin listem vardı sırada işe alabileceğim hazır insanlar vardı. Ben ona rağmen aaaa bak elim işçi bol maaş kısayım dememiştim ayrıca kıssamda devam ederlerdi ama yapmadım. Batmadım da sektör değiştirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EvMüdüresiii -- 2 Haziran 2023; 10:58:30 >
  • işçiye nasıl davrandığıda önemli.

• MRTFR kullanıcısına yanıt

Asgari ücretle adam çalıştırıyorlar. Bulaşık yıkayana da başka ne vereceklerdi ki?

Mesela maaş değil. Çalışacak adam yok piyasada.

• Gençlerin çoğu üni mezunu.4-5 sene o kadar emek verip ondan sonrada bulaşıkçı olmak istemiyorlar haliyle(bu dediğim üni okuyanlar için geçerli diğerleri konusunda haklısınız)
  • quote:

Orijinalden alıntı: EvMüdüresiii

Adam gibi maaş verin hak verin çalışsınlar. Gençlik süzme değil ki emek sömürüsünün çıtaya ulaştığı bir memlekette mecbur kalmadıkça girsin böyle işlere.

İşçiye hak ettiğini veriyorlar zaten ama insanların çalışmaya niyeti yok.

Neyse zaten mecbur kalmayan insana ekmek vermemek lazım işin gerçeği bu. İhtiyacı olamayan insanı çalıştıramıyorsun.

• e_capkan kullanıcısına yanıt

İşçiye nasıl davranılırsa öyle davranıyorlar. Sahibi bile sabahın köründe açıyor işletmeyi.

• Tabii zararı kısa sürede kapatacaklar hem porsiyonlar azaldı hem malzeme kalitesi düştü hem üç liralık şeyleri 10 liraya vermeye başladılar.

• Stand Alone kullanıcısına yanıt

Şuan bir garsona vermen gereken hakkaniyetli para. Tip hariç 12.500 TL alkollü mekansa 15 Veriyor musun?

asgari ücreti sabit ücret görmek ayıptır.

• Dementor28 D kullanıcısına yanıt

Yok ya ne üniversite mezunu falan değil, lise bile okumamış insanlar ülkede iş beğenmiyor.

• alex59 kullanıcısına yanıt

Pandemi en çok lokantaları vurdu.

• 2 hafta önce patronu Almanya'da olan bir yerde teknik servis elemanı olarak iş teklifinde bulundu.

Şartları size söyleyeyim

Haftada 6 gün + asgari ücret 

Dükkanı kapatacam onun servisine geçeceğim karşılığında Adana merkezde bulunan iş yerinde asgari ücrete 6 gün çalışacağım hemi?

.. git derler adama

Ulan Adana merkezde kira aylık 3- 4 bin. Ulaşımı saymıyorum bile. Asgari ücret arttıkça kirada artıyor üstelik. Kendi evimi bırakıp kiraya çıkacam ve haftada 6 gün asgari ücrete çalışacam . Bunu yapanda Almanya'da yaşayan herif.

"İş çok iş beğenmiyorlar "kafası tamda bu.

Garsona - bulaşıkçıya haftanın 6 günü asgari ücretle iş teklifi edersen elbette bulamazsın.

Hakkını ver çalıştıracak adam bulursun.

Bak mesela çay hasatta işçi yövmiyesi 800-1000 tl olmuş.

İnşaat içinde öyle

"Üniversite mezunu mühendisler bile şu an o paraları zor kazanıyor. " diyorsan o zaman mülteci kamplarında suri-afgan-paki kovalayacaksın .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 2 Haziran 2023; 11:7:32 >

• EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt

Hahahaha dünyadan haberiniz yok.  

Üniversite mezunu mühendisler bile şu an o paraları zor kazanıyor.

• Richard Parker kullanıcısına yanıt

İyi o zaman gitsinler inşatta çalışsınlar görelim bakalım. Bu sefer de amele mi olacağız diyerek şikayet edecekler.

Biz zaten anladık bu durumun böyle olduğunu. 2017 yılında yazlığın inşaat işleri için Suriyeli çalıştırdık. Bizim ustaların 500 lira istediği işi 150 liraya yaptırmıştık.

• Lokantalarda kölelik şartları var. Günde en az 10 saat haftanın 6 günü canını çıkararak asgari ücret veriyorlar.

• Türkçü Kayı kullanıcısına yanıt

Tamam da zaten gel üniversite mezunu olarak çalış diyen yok. İlkokul mezunları bile beğenmiyor bu şartları artık. Kaldı ki yandaki tatlıcıda üniversite mezunları çalışıyor.

İnşaat'da hiç bulunmadığın belli. Sadece sırtında yük taşıyacak adamdan oluşmuyor inşaat. Kalebodur ustası ayrı , asma tavanın ustası ayrı .Duvarcısı ayrı. Bunlar yetenek gerektiren işler. Harç kırma yaptırıyorlardı bana çünkü gerçekten bu işin zanaatını herkes bilmez. Sen düz döşedim dersim su terazini koyduğunda başından aşağı kaynar sular dökülür bir günlük emeğin çöp olur ev sahibi ile cebelleşmende yanına kar kalır.

Suri ustanın da piyasası yükseldi artık , bari adamların günlük sigortasını yaptırın da hak yemeyin. Kendinize gelince parayı savurmayı bilirsiniz. Başkasına gelince üç kuruşun hesabını yaparsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Onlar bilir açıkçası zaten işverenin bu anlamda derdi yok. Kamyonla mülteci taşıyorlar ülkede işveren her türlü yolunu buluyor.

keyfin gıcır işyerine eleman arıyorsun bulamamaktan şikayetçisin. sen olsak 8500 tl için kaç gününü verir misin? adam gider fabrikaya gider gireceği çıkacağı saat belli olur. yok çok çalışayım ama kazanayım diyorsa paket servise başlar aylık 15 20 kazanır. köle aramaya devam.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.