Şimdi Ara

siliniz (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
3
Favori
17.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
173 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Proje dediginiz bu muydu?

1. Oncelikle bluetooth baglantiyi unut, acik alanda bile 10 metreden sonra stabil calismayan bir baglanti ve ne yapacaksin, her yere BT access point mi koyacaksin? :) Havaalani WiFi'sini de unut standart yok. Geriye GSM kaliyor.

2. Kapali alanda konumlamayi nasil yapacaksin?

3. Y havaalanindan cihazlarin sana geri donusu nasil olacak? Cihazlarin sarji bitince ne olacak? Her havaalaninda sube mi acacaksiniz?

Projende ciddi uygulanabilirlik sikintilari var. IoT, server ve mobil uygulama isin kolay kismi.

Ayni sizin gibi parlak zekali bir yegenim var. Bir elektrik motoru ve jenerator ile sonsuz enerji fikrinin neden calismayacagini kendisine anlatmak icin tam 2 hafta gobegim catladi

Bu tarz fikirlere sahip olmadan once iyi bir egitim almaniz gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ydata

Hocam selam ben yorumlarınız okudum. özellikle önerilerinizi inceledim. Prototif sonrası için çalışmaları devam etmeyi düşünüyorum. O aşama için bir öneriniz var mı ?

Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Hocam öncelikli tavsiyem ne olursa olsun eğer bir devlet kurumunda hibe almak istiyorsan programları araştır. Önceki mesajımda 2 tane örnek program linki bırakmıştım.
    Destek almak istiyorsan ekibini kendin kur ve arkadaşlarını fikrine ikna edip birlikte çalış. Yoksa birine maaş vererek proje yaptırarak olmaz.

Özellikle TÜBİTAK 1512 programı için özet bilgi vereyim. Teknopark'lara öğrenci olarak en rahat bu program aracılığıyla başvuru yapabilirsin. Çağrı dönemlerinde ön sunumlara alıyorlar, proje yazma eğitimi, iş modeli oluşturma eğitimi gibi eğitimler veriyorlar ve projeni biraz daha güçlendirerek tekrar sunmanı istiyorlar. 2. sunumu da geçtiğin durumda proje TÜBİTAK'a sunuluyor daha sonra 2-3 tane çeşitli üniversitelerden o konuda uzman prof., doç. hocalar gelip projeyi, ekibi inceliyor. Son olarak hakemler değerlendirme raporu oluşturup kurula veriyor ve en son kurul onayına göre projeye destek veriliyor. (Bu arada bu prototipi oluşturmak için verilen bir hibe programı)

Normal kuralına uygun şekilde 9 ay kadar bir süreç oluyor hemen hemen. Bu sebeple izlediğin yol ile destek bulman hem çok zor hem de yanlış. Daha önce de dediğim gibi tanıdık vs. durumlarının bu tip projelerde pek etkisi yok. Zaten reddedildiğinde de gerekçeleri sunuluyor.

Destek süreçleri dışında fikir bakımından konuşmak gerekirse eğer fikrin hayati önem taşıyan bir özelliğe sahip değilse insanlara yeni bir alışkanlık kazandırmaya çalışacak bir cihaz üretmek ve pazarlamak çok zor. Sen bunu bir ihtiyaç olarak görsen de son kullanıcı tarafından kullanılabilir mi veya gerçekten kullanmaya ihtiyacı var mı sorularına etkili cevaplar verebilmelisin.

Eğer gerçekten üretken olmak bir şeylere başarmak istiyorsan da kendini tek bir projeyle sınırlamamalısın. Farklı alanlara yönelebilmelisin. Ben daha önce 1512 sürecinden geçtim ve kendi hatamdan ötürü 2. aşamada takıldım. Şu an düşündüğümde iyi ki de geçemedim diyorum çünkü ben de bir cihaz tasarlayacaktım ve günlük hayatta sürekli taşınması gerekecek bir cihaz olacaktı. Fikir olarak çok güzel bir çözüm üretiyor olsa da insanlara yeni bir alışkanlık kazandırmak kolay değil. Bu sebeple daha makul ve bireyse olmayan projelere yönlenmeni tavsiye ederim.

• Rezervasyon.

Konuda faydalı karşı argümanlar var.
  • Kardeş inşallah hakkında hayırlısı olur k ndini geliştir kim ne demiş ne söylemiş umrumda olmasın.
    Yardim olarak sadece konuyu öne çıkarabildim. Lot ne demek onu bile bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0tt0m@n

Proje dediginiz bu muydu?

1. Oncelikle bluetooth baglantiyi unut, acik alanda bile 10 metreden sonra stabil calismayan bir baglanti ve ne yapacaksin, her yere BT access point mi koyacaksin? :) Havaalani WiFi'sini de unut standart yok. Geriye GSM kaliyor.

2. Kapali alanda konumlamayi nasil yapacaksin?

3. Y havaalanindan cihazlarin sana geri donusu nasil olacak? Cihazlarin sarji bitince ne olacak? Her havaalaninda sube mi acacaksiniz?

Projende ciddi uygulanabilirlik sikintilari var. IoT, server ve mobil uygulama isin kolay kismi.

Ayni sizin gibi parlak zekali bir yegenim var. Bir elektrik motoru ve jenerator ile sonsuz enerji fikrinin neden calismayacagini kendisine anlatmak icin tam 2 hafta gobegim catladi

Bu tarz fikirlere sahip olmadan once iyi bir egitim almaniz gerekiyor.
    Merhaba hocam.

Otomat sistemleri içerisinde wifi yi tercih etmeyi düşünüyorum. Yorumlarınızı kesinlikle dikkate aldığımı bilmenizi isterim :)

Olmaz ise bir terslik yaşanırsa UWB yi tercih etmeyi düşünüyorum ki NB-IoT iç konumlandırmada hata payını daha çok düşürüyor.

Otomatları özelleştirmeyi düşünüyorum özellikle iç tasarımlarını. Bunun daha yararlı olabileceğine düşünüyorum.

ATM lerin boşaltım ve dolum mantığı gibi düşünebilirsiniz. Bu yolla 2 otomat sayesinde ilerleyeceğiz.

Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

Bu mesaj silindi.
    Hocam yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

özellikle elimden gelen en iyi şekilde durumu anlatmaya çalıştım. Bende teknik detayları da mevcut ama bunları buraya yazmak paylaşmak fazla istemiyorum. Dediğiniz gibi tecrübeli olduğunuza inanıyorum. 3. Havalimanı gibi bir çok havalimanı yok ne yazık ki.
    Ama dediklerinizi anlayabiliyorum. Tekrar dediğim gibi bu şekilde görmeniz üzücü ama düşüncenizi anlıyorum. Sizlere teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: srenkenstein

Hocam öncelikli tavsiyem ne olursa olsun eğer bir devlet kurumunda hibe almak istiyorsan programları araştır. Önceki mesajımda 2 tane örnek program linki bırakmıştım.
    Destek almak istiyorsan ekibini kendin kur ve arkadaşlarını fikrine ikna edip birlikte çalış. Yoksa birine maaş vererek proje yaptırarak olmaz.

Özellikle TÜBİTAK 1512 programı için özet bilgi vereyim. Teknopark'lara öğrenci olarak en rahat bu program aracılığıyla başvuru yapabilirsin. Çağrı dönemlerinde ön sunumlara alıyorlar, proje yazma eğitimi, iş modeli oluşturma eğitimi gibi eğitimler veriyorlar ve projeni biraz daha güçlendirerek tekrar sunmanı istiyorlar. 2. sunumu da geçtiğin durumda proje TÜBİTAK'a sunuluyor daha sonra 2-3 tane çeşitli üniversitelerden o konuda uzman prof., doç. hocalar gelip projeyi, ekibi inceliyor. Son olarak hakemler değerlendirme raporu oluşturup kurula veriyor ve en son kurul onayına göre projeye destek veriliyor. (Bu arada bu prototipi oluşturmak için verilen bir hibe programı)

Normal kuralına uygun şekilde 9 ay kadar bir süreç oluyor hemen hemen. Bu sebeple izlediğin yol ile destek bulman hem çok zor hem de yanlış. Daha önce de dediğim gibi tanıdık vs. durumlarının bu tip projelerde pek etkisi yok. Zaten reddedildiğinde de gerekçeleri sunuluyor.

Destek süreçleri dışında fikir bakımından konuşmak gerekirse eğer fikrin hayati önem taşıyan bir özelliğe sahip değilse insanlara yeni bir alışkanlık kazandırmaya çalışacak bir cihaz üretmek ve pazarlamak çok zor. Sen bunu bir ihtiyaç olarak görsen de son kullanıcı tarafından kullanılabilir mi veya gerçekten kullanmaya ihtiyacı var mı sorularına etkili cevaplar verebilmelisin.

Eğer gerçekten üretken olmak bir şeylere başarmak istiyorsan da kendini tek bir projeyle sınırlamamalısın. Farklı alanlara yönelebilmelisin. Ben daha önce 1512 sürecinden geçtim ve kendi hatamdan ötürü 2. aşamada takıldım. Şu an düşündüğümde iyi ki de geçemedim diyorum çünkü ben de bir cihaz tasarlayacaktım ve günlük hayatta sürekli taşınması gerekecek bir cihaz olacaktı. Fikir olarak çok güzel bir çözüm üretiyor olsa da insanlara yeni bir alışkanlık kazandırmak kolay değil. Bu sebeple daha makul ve bireyse olmayan projelere yönlenmeni tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Tekrardan dönüş yaptıgınız için teşekküler.

Özellikle dediğiniz alanlarda forumdan aldığım katkılar ile kendimi daha fazla geliştirmeyi düşünüyorum. Bu sayede daha etkin adımlar atabilirim. Bir ekip kurmak bende istiyorum ancak çevremde bu konuyu oturup konusabileceğim ilgili arkaaşlarım yok o yüzden aslında birazda burada sormak danışmak istedim. Sağolun sizler cevap verdiniz başka arkadaşlarımız gibi bundan sonrası ilerlemeye yönelik hedeflerim olacaktır :)

• quote:

Orijinalden alıntı: DarthLuca

Sizin düşündüğünüz prensipler gerçek hayata uygulanmaz. Yıllardır bu sektörde olan birisi olarak, uçağımda benim valizim burda değil, ne oldu benim valizime diye yaygara koparan birini istemem. Hadi yaygara koparanı geçtim, uçakta sinyal alıp gönderen bir cihazın bulunması kabul edilemez
    Adamın dünya’dan haberi yok. İki pdf yaptı diye milyon dolarlık bağış yapılmasını istiyor. İşin kötü tarafı ciddi ciddi buna inanıyor.

• İyi güzel de
    1- proje ne? Bahsetmemissin bile.
    2- sorun lise öğrencisi olup olmaman değil, yaptığın projenin çalışan bir hali olmaması. Prototip yap, al ürün bu diye çıkart masaya vur. Çalıştır göster. Şu şu şu sorunlara bu bu bu çözümleri bulduk de. Bak sana kimse mezuniyet soruyor mu..

Türk milleti canlı çalışan ürünü görüp dokunmadan inanmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: hypercubematrix

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Standart müslüman kafası

• Kickstarter'a koy projeni.
  • Devlet kosgeb kredisi verir baska da bir sey yapmaz. Her orojem var diye ne yardim mi edecek. Sermayemi kendin bul hocam

• Arıkovanı kadar çöp bir platform daha yok. Hocam yapabiliyorsan projeni Kickstarter'a koymayı dene yerelde çok zor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Press Alt F4 -- 20 Mayıs 2019; 15:10:39 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.