Şimdi Ara

Loadout İnceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Loadout İnceleme


  Yeni Free To Play TPS, Yeni Rüyalar

  Online oyun dünyasında kuşkusuz en çok ilgi çeken ve en çok para kazandıran oyunlar, oynaması bedava yani free to play oyunlardır. Bunu bilen bir çok oyun firması, oyun yaparken oynaması bedava MMO veya bu tarz oyunlarını tercih eder. Bu firmaların yaptığı bazı oyunlar piyasada sağlam durabilirken, bazıları da piyasada tutunamayıp kısa bir süre sonra tamamen piyasadan çekilir. Bugün incelemesini yapacağımız oyun olan Loadout ise 3. şahıs bakış açısını kullanan bir shooter oyunudur. Steam'den bedava olarak indirebileceğiniz bu oyunun, şimdi detaylarına inmeye ne dersiniz?

  10 Anneden 9'u Tavsiye Ediyor

  Oyunu oynamak için Steam hesabımızın dışında, oyunun kendisinede üye olmamız gerekiyor. İşte bu yüzden oyunu ilk açtığımızda 5-6 adet boşluğu çabucak doldurarak oyunada üye oluyoruz. Ana menüye ise gelince dikkatimizi çeken ilk şey, oyunun Türkçe dil desteğinin olması ve -Sanırım bu herkesin dikkatini çekmeyebilir.- müziklerin sert bir yapıya sahip olması. Metal veya rock müzik dinlemeyi seviyorsanız, Loadout sizin gözünüzde 1 puan daha kazanıyor.

  Türkçe dil desteği ve müziklerden sonra, oyunun grafikleri ise daha çizgi film temasına sahip. Arkada çalan o müziğe ben çizgi filmsi grafikleri pek yakıştıramadım. Herneyse, oyun bizi hemen küçük bir eğitime almak istiyor ve bunun için oradan, buradan oklar çıkıyor. En başta bize kendimize ait bir silah yaptırıyor. Oyunun başında bize verdiği 2000 tecrübe puanı ile elimizden geldiğince silahımıza şekil veriyoruz. Bu arada, Made In Grave'e bir göz atın isterseniz, her 10 anneden 9'u tavsiye ediyormuş.

   Loadout İnceleme


  Öğretici bize ilk silahımızı yaptırdıktan sonra, birde yetenek ağacına bizi götürüp, oradan direkt oyuna sokuyor. Oyuna gelmeden önce, yetenek ağacında herhangi bir yetenek açamıyoruz, tecrübe puanımız yetmiyor. Silahlarımızın parçalarını güçlendiriyoruz kazandığımız tecrübe puanları ile. Zaten o bölümün ismi yetenek ağacı değil, teknik ağaçmış. Ben nereden yetenek ağacını uydurduysam... Oyuna girmeden hemen önce birde merak edip karakterimizi özelleştirmek istiyoruz fakat hiç paramız olmadığı için ne yazıkki elimiz boş bir şekilde, çıkıyoruz. Bu arada sizlere kötü bir haberim var, teknik ağaç ve silah parçası değiştirme dışında herhangi bir yerden bir şey satın almak istiyorsanız ne yazıkki gerçek para ile SpaceBux denilen oyun içi para birimi satın almalısınız. Para harcamam derseniz, oyun sonlarındaki rastgele çıkan hediyelerden SpaceBux çıkmasını bekleyeceksiniz.

   Loadout İnceleme


  Saatlerce Bekledik, Ama Oynadık

  Oyuna girmek istediğimizde bizi 3 adet oyun modu başlığı karşılıyor. Bunlar, "Günlük, Rekabetçi ve Özel Oyun" olarak isimlendirilmiş. İlk olarak "Günlük" olarak adlandırılan başlığı seçelim, burada da 2 adet oyun tipi karşımıza çıkıyor. Bunlar, "İnsan vs. İnsan ve İnsan vs. Bot" olarak isimlendirilmiş. Başlıktanda anlayabileceğiniz gibi, insan vs. insan modunda gerçek kişilerden oluşan takım arkadaşlarınız ve gerçek kişilerden oluşan bir rakip takım oluşuyor. Bot vs. insan modunda ise, sizin takımınız insanlardan oluşurken, karşı takım tamamen botlardan oluşuyor. Bu 2 başlıkta 4 adet oyun modu bulunuyor.

  İlk modumuz, "Death Snatch". Bu modumuz aslında hepimizin bildiği, Call Of Duty'nin son oyunlarında görmeye başladığımız "Kill Confirmed" moduna çok benziyor. Öldürdüğümüz kişilerden "Blutonium" isimli bir şey düşüyor ve onu aldığımız zaman öldürdüğümüz kişiden puan alıyoruz. Aynı şekilde, eğer takım arkadaşımız ölürse ve biz onun blutonium'unu alırsak, karşı takıma puan gitmesini engellemiş oluyoruz.

  Diğer oyun modumuz ise, "Jackhammer". Bu mod yine alışık olduğumuz oyun tipi, "Capture The Flag" yani bayrağı ele geçirme moduna benziyor. Fakat jackhammer modunun biraz farkları var. Öncelikle almaya çalıştığımız şey bir bayrak değil, devasa bir çekiç. Bu çekici alan oyuncu, çekici kaptırmadan ve ölmeden kendi kamplarına götürmeye çalışıyor. Çekici alan oyuncu, çekiç ile etraftaki insanları öldürebiliyor. Burda da bayrağı kapma modundan biraz ayrılıyor. Bazı oyunlarda bayrağı kapma modunda bayrağı bulunduran kişi ateş edemezdi, bu oyunda öyle bir sınırlama getirilmemiş.

  3. oyun modumuz, "Extaction". Bu oyun tipinde, yerdeki kristalleri ölmeden belirli yerlere götürüp, puan alıyoruz. Tabi bu sırada karşı takımın puan almasını engellemek için, onların taşıyıcılarınıda öldürmemiz gerekiyor.

  Son oyun modumuz ise, "Blitz". Bu oyun modunda, oyunun otomatik olarak yerini belirlediği alanları ele geçirmeye çalışıyoruz. Oyunun istediği kadar yeri ele geçirdiğimizde ise, oyunu yenmiş oluyoruz. Alanları almaya çalışırken dans etmek, alanı alma hızımızı artırıyor. Final skoruna en yakın olan takımın bir alanı ele geçirmesi, diğer takıma göre daha uzun oluyor. Bu sayede, takımınız fark yemiş bile olsa yenme şansınız bulunuyor. (Evet bire bir yaşadım!)

  Şimdi sıra geldi 2. ana başlığımız olan "Rekabetçi" moduna. Rekabetçi modunun altında, günlük modunda olduğu kadar çeşit yok. Sadece 1 adet mod eklenmiş "Annihilation". Fakat insanları tatmin edecek kadar derin ve zevkli bir mod. Annihition modu blitz, death snatch ve jackhammer modunun karışmış bir türü. Bu modda yapmanız gereken şey, puanları, blutoniumları ve çekici kazanmak. Bunların tümünü yapmak size 10.000 takım puanı kazandıracak ve bu sayede düşmanların dropship isimi verilen ana bölgesini düşürebileceksiniz. Tabi takım puanlarınız dışında, kişisel puanlarınız da olacak. Bu puanları ise oyun içinde kendinizi geliştirmek için kullanabiliyorsunuz. Bu arada, bu modu kazanmak yazdığı kadar kolay değil. Siz puan kazandıkça düşman gemisinin kalkan gücü gittikçe azalacak, tamamen bittiğinde ise düşmanın çekicini çalıp kendi gemizden gidip çekici güçlendirip, daha sonrada düşman gemisinin güç kaynağına vurmanız gerekiyor. Bunları yaparken ölmemeyide unutmayın tabi...

  Oyun modlarımız henüz bitmedi, 3. bir ana oyun modumuz var fakat bu mod henüz açılmış değil. Büyük bir ihtimalle oyun beta sürümünden çıktıktan sonra bu modu göreceğiz.

   Loadout İnceleme


  Oyun modlarından sonra, birazda oyunun diğer detaylarından bahsedelim. Öncelikle harita dizaynlarına değinmek istiyorum. Haritalar oyunun yapısına uygun değil gibi. Oyunda biri ile çatışmaya girdiğiniz zaman sağa, sola, ileriye veya geriye zıplamanız gerekiyor. Aksi taktirde zaten saniyesinde ölüyorsunuz fakat sorun o değil, sorun sağa sola zıplarken sürekli haritanın boşluğuna düşmemiz. Tabi her harita bu şekilde değil, bir kaç harita böyle dizayn edilmiş.

  Oyunun grafikleri ise ilk başta bahsettiğimiz gibi çizgi film tadında, efektleride tatmin edici seviyede. Orta halli bir bilgisayarda en yüksek seviye grafiklerde 30FPS ile oynatabilirsiniz. Oyun esnasında ani FPS düşüşleri çok nadir olarak yaşansada, oynanışınızı pek etkilemiyor. Karakterimizin yanarak ölmesi, kafasının, kolunun, bacağının kopması veya çok daha farklı bir şekilde öldüğümüzde gördüklerimiz başta söylediğimiz "Çizgi film tadında" kelimesini bize aniden unutturuyor.

   Loadout İnceleme


  Şöyle Bir Genelleme Yapalım

  Loadout... Kendi türünde bir çok oyun ile aynı seviyede diyebiliriz. Oyunun Türkçe olarak çıkışını yapması, İngilizce bilmeyen veya zayıf olan insanlar için daha iyi, fakat çevirilerin bazılarının hiç yapılmaması, yapılanların bazılarıda doğru olmaması bir kaç arkadaşı rahatsız edebilir. Silah kişiselleştirmelerinin ve teknik ağaçtaki silah parçalarını oyun içinde kazandığımız puanlar ile geliştirmemiz veya satın almamız gayet güzel düşünülmüşken, karakter kişiselleştirmeleri, avatarlar veya fazladan silah yerlerinin gerçek para ile alınması pek sevilecek bir özellik değil. Avatarlar veya fazladan silah yerlerinin gerçek para ile açılması kabul edilebilir bir seviyede olsada, karakter kişiselleştirmelerinin tümünün gerçek para ile yapılması gerçekten kötü bir durum. Tabi bu bahsettiğimiz gerçek parayı, yani SpaceBux'u oyun sonlarındaki hediye kutularından da çıkartabiliyoruz ama SpaceBux'ların çıkma olasılığı pek yüksek değil gibi. Eğer karakter kişiselleştirmelerine filan takılmam diyorsanız, oyun sizi kendine uzun süre bağlayabilir. Çizgi film tadındaki grafiklerle çok güzel bağdaşlaşan çeşitli oyun modları sizi uzun süre idare edebilir.

  Oyunun artıları, eksileri ve puanlama için kaynak siteye bakarsanız sevinirim.

  http://pausemenu.com/loadout-inceleme/  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnmaskYourDesire -- 1 Şubat 2014; 23:52:55 > • mmo değil.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Aizen Sousuke

  mmo değil.

  Biraz daha genelledim girişteki cümleleri.

  Fakat "MMO değil" derken?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnmaskYourDesire -- 1 Şubat 2014; 23:50:33 >
 • Bu oyunun türkçe dili berbat, sanki translate den çevrilmiş gibi. Değiştirdim cidden türkçe oynancak gibi değil
 • quote:

  Orijinalden alıntı: IcyTea Lemon

  Bu oyunun türkçe dili berbat, sanki translate den çevrilmiş gibi. Değiştirdim cidden türkçe oynancak gibi değil

  Cümlelerde filan cidden öyle evet. Ama tek kelime veya en fazla 2-3 kelimeden oluşan cümlelerde pek bir sorun yok. Dediğim gibi, hiç İngilizce bilmeyen insan için zevkli olur. İngilizce bilen kişi zaten açılış ekranında kararını değiştirir direkt.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UnmaskYourDesire -- 2 Şubat 2014; 10:19:38 >
 • UnmaskYourDesire kullanıcısına yanıt
  mmo olması için 50-100 kişi ile aynı anda oynaman gerekiyor.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.