Şimdi Ara

Listerine Son Kullanma Tarihi Hakkında (KESİN ÇÖZÜM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
22.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bildiğiniz üzre Listerine ürünlerinin üzerinde son kullanma tarihi yazmıyor. İnternet ortamında da bu konu hakkında doğru ve kesin bilgi mevcut değil. Size Listerine ürünlerinin son kullanma tarihi hakkında bilgi vermek için bu konuyu açtım.

Geçenlerde bir arkadaşımın satın alıp hiç kullanmadığı Listerine Softmint Sensation ağız gargarasına el koydum. Ama ne olur ne olmaz diye son kullanma tarihini baktım, üzerinde hiçbir şey yazmıyor, internette de bir bilgi yok.

Listerine'in internet sitesine girip, üretici firma olan Johnson & Johnson'ın Türkiye çağrı merkezi numarasını bulup, aradım. Firma yetkilisinden öğrendiğim şu ki;

Listerine ve aynı kategorideki kimyasal ve kozmetik ürünlerin herhangibirinde eğer son kullanma tarihi yazmyorsa, ürünün raf ömrü süresi 36 aydan uzun demek imiş. Ama bu 'raf ömrü', son 'tüketim' tarihi değil. Raf ömrü, kapağın 'açılmaması' halinde geçerli olan son kullanma tarihi imiş.

Kapağı açtıktan sonra ise ekteki fotoğrafta bulunan Listerine şişesinin arka tarafındaki kapağı açık üzerinde '12M' (daha düşük ya da yüksek bir değer de olabilir) yazan simgeye dikkat ediyoruz. Bu simgede bulunan açık kapak, kapağın açıldıktan sonra ürünün 12 ay son kullanma tarihi olduğunu belirtiyormuş.

Kısaca ürünün üzerinde son kullanma tarihi yazmıyorsa, ve kapağını açmadıysanız son kullanma tarihi 36 aydan fazla bir süre. Eğer kapağını açtıysanız, arka yüzeydeki etikette bulunan kapağı açık kavanoz simgesi üzerinde bulunan ay sayısı son kullanma tarihini belirtiyor.

Galiba basit bi konuyu çok uzun tuttum, ama napayım iş yazmaya gelince çok geveze biri oluyorum. Affediniz, saygılarımla.

Listerine Son Kullanma Tarihi Hakkında (KESİN ÇÖZÜM)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanKaĞaN -- 28 Ocak 2015; 1:49:56 >

• tam olarak 1 yıl sonra gelen hort; teşekkürler ama 36 ayın hangi ayında oldugunu nerden bileceğiz sıkıntı orda başlıyo iste

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazıyı okumaya mı erindin? Ürünün raf ömrü sınırsız. 36 aydan fazla demek bu anlama geliyor. Bu yüzden son tüketim tarihi yazmıyor. 12 aylık süre kapağı ilk açtığın andan itibaren başlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanKaĞaN -- 26 Ocak 2016; 15:48:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HanKaĞaN

Yazıyı okumaya mı erindin? Ürünün raf ömrü sınırsız. 36 aydan fazla demek bu anlama geliyor. Bu yüzden son tüketim tarihi yazmıyor. 12 aylık süre kapağı ilk açtığın andan itibaren başlıyor.

al oku şunu fazla konuşma:http://onedio.com/haber/kullandiginiz-kozmetik-urunlerinin-son-kullanma-tarihlerini-nasil-ogrenebileceginizi-biliyor-musunuz--473518

• Evladım ben direkt ürünü üreten şirketten öğrendiğim bilgiyi aktardım. Banane ürünle ilgisi olmayan Onedio'nun ne yazdığından.
  • quote:

Evladım ben direkt ürünü üreten şirketten öğrendiğim bilgiyi aktardım. Banane ürünle ilgisi olmayan Onedio'nun ne yazdığından.

dedecim ben digitürkün 5 farklı müşteri hizmetlisinden ayrı ayrı paket kopartmış adamım. illa ne idüğü belli olmayan biri söyledi diye ona mı inanalım?
    bakın, YASA VAR; sizin bildiğinizin ve söylediğiniz şeyin aksine, sadece raf ömrü -sözde- sınırsız olduğu (!) kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihi yer almaz diye birşey yoktur.
    HİÇBİR kozmetik ürününde son kullanma tarihi yazmaz! üstünde "batch code" denilen bir kod bulunur. o kodla ise internetten ürünün üretim ve son kullanma tarihi sorgulanır. Öyle ürünün şirketini aramakla bilgi ve makam sahibi olunmuyor. Araştırmak lazım. Nasıl futbolun, basketbolun kuralları varsa, kozmetiğinde tüm dünyada geçen, GLOBAL kuralları vardır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz, millete yanlış bilgi aktarıyorsunuz sonra bilen biri gelip gösterince böyle komik duruma düşüyorsunuz.

• Hastayım bu Donanımhabere ve Donanımhaberdeki ilginç şahsiyetlere

• Kozmetik ürünlerdeki batch codelardan üretim tarihini öğrenenbilirsiniz.
  • Mohawknife M kullanıcısına yanıt
    İnternette söyle bir yazı buldum.
    Kısaca Listerine'nin ömrü 36 ay olduğundan bahsediyor.
    Ayrıca parti üretim numarasına göre (Lot number - şişenin arka alt kısmında ısıtılarak damgalanmış, göremezseniz elinizi üstünde gezdirin hissedeceksiniz)
    Bu lot numrasının ilk 3 hanesi üretildiği günü 1-365 arası
    Son hane ise üretildiği yılı temsil ediyor.

Kaynak: Direk Listerine şirketi

evde bulunan dört şişeye baktım sırayla

2495P = 2015 294.günü
    0074P = 2014 74.günü
    3244P = 2014 324.günü
    0784P = 2014 78.günlerin de üretilmiş.

P ne demek bilmiyorum ama tahminen üretildiği fabrikanın kodudur.

I work in retail technically Listerine pocket packs are consider a cosmetic item and that means they do not require to have an expiration date however they do have a shelf life of 36 months the LOT number will tell u what day and year they where made. Using julian calendar that give u about 2 years.
    How to read the LOT number the 1st 3 digest tell u the day of the year 1-365 the last number says the year 4= 2014 5 =2015
    Source(s): Listerine Company directly

• Eyvallah. Güzel bilgi.

• @hoper01

Bilgilendirme için teşekkürler Hoper Bey , benim listerine 2015 in 166. günü çıktı...
  • Aslında sen kibar yaklaştın ama adam kendisi kaşındı. Ve gerekeni yaptın. Tebrik ederim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-23066F9EA

quote:

Evladım ben direkt ürünü üreten şirketten öğrendiğim bilgiyi aktardım. Banane ürünle ilgisi olmayan Onedio'nun ne yazdığından.

dedecim ben digitürkün 5 farklı müşteri hizmetlisinden ayrı ayrı paket kopartmış adamım. illa ne idüğü belli olmayan biri söyledi diye ona mı inanalım?
    bakın, YASA VAR; sizin bildiğinizin ve söylediğiniz şeyin aksine, sadece raf ömrü -sözde- sınırsız olduğu (!) kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihi yer almaz diye birşey yoktur.
    HİÇBİR kozmetik ürününde son kullanma tarihi yazmaz! üstünde "batch code" denilen bir kod bulunur. o kodla ise internetten ürünün üretim ve son kullanma tarihi sorgulanır. Öyle ürünün şirketini aramakla bilgi ve makam sahibi olunmuyor. Araştırmak lazım. Nasıl futbolun, basketbolun kuralları varsa, kozmetiğinde tüm dünyada geçen, GLOBAL kuralları vardır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz, millete yanlış bilgi aktarıyorsunuz sonra bilen biri gelip gösterince böyle komik duruma düşüyorsunuz.

Alıntıları Göster
    kardeş yaşın kaç bilmiyorum da adam bilgi amaçlı bişey paylaşmış sağolsun işimize de yaradı. adet kanaması geçiren kadınlardan betersin alttaki yorumları okuduğuma pişman ettin beni. benden de telefon numarası istersin şimdi :D bu aralar telefondan dayak popüler ya sizde :D

• n11 ve hepsiburada gibi sitelerden kozmetik ürün aldığınızda eğer fiyatı oldukça uygunsa dikkat edin. Bu tür ürünlerde ilk giren ilk çıkar yöntemi kullanılır. Böylelikle firma stoğuna aldığı ilk ürünler hangisiyse sırayla onları piyasaya sürer. Marketteki sütler gibi düşünün. Son kullanma tarihi yaklaşan sütler hep en öne dizilir. Fiyatı dikkate değer vaziyette düşen kozmetik ürünlere dikkat edelim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.