Şimdi Ara

Linux u Öğreten Linux Dağıtımları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Linux un farklı dağıtımlarını birkaç kez kullandım fakat hiç konsol bilgim bulunmamakta. Şuan sıfırdan linux a başlayıp kullanırken öğrenmek istiyorum. 6 12 ay kullandıktan sonra konsola ve kodlara aşina olduktan sonra tamamen konsola hakim olup başka bir linux dağıtımına, kali, geçmek istiyorum.

İşimi görüp linux konsol bilgimi geliştirecek bu şekilde eğitici bir dağıtım var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arch linux
  • Hiç komut bilgisi olmayan adam Arch Linux'u nasıl kullanacak? Kurulumda hata yapmaya çok müsait.

-------------------

Direkt olarak Ubuntu'yu kullanabilirsin. Ardından internette sık kullanılan komutlar hakkında arama yap ve işin düştükçe o komutları kullan.

Birde sana tavsiyem özel olarak wget'i öğrenmen olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BasiliKalanCtrl -- 28 Nisan 2017; 21:19:58 >
  • BasiliKalanCtrl kullanıcısına yanıt
    Beklentilerim şunlar ki,

~ Kullandıkça linuxu öğretecek ve

~ Konsola dayalı bir kullanımı olacak bir dağıtım.

Yani deneyimsizim ama konsol kullanımı alanında kendimi geliştirip üst düzey dağıtımlarda zorlanmamak istiyorum.

• Ubuntu veya Linux Mint önerebilirim. Hem ikisinde de yardım alabileceğin kaynak sayısı diğerlerine göre daha fazladır.

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben konsolu en iyi Centos sayesinde öğrenmiştim :) Tabii ki bir masaüstü ortamı olmadan, sadece siyah ekran ile. Çılgınlık gibi geliyor kulağa ama en etkili yöntem bu bence. Sanal makinaya kurun bi tane Centos minimal. İlkinde bunu bir web server haline getirmeye çalışın, diğer sefer bir DNS server yapın, bir başka sefer de bir dosya sunucusu... Bunlarla uğraştıkça belki çok küfredeceksiniz Linux'a ama diğer yandan da konsolu öğrenmiş olacaksınız, konsolun gücünün farkına varmış olacaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: snoppy

Ubuntu veya Linux Mint önerebilirim. Hem ikisinde de yardım alabileceğin kaynak sayısı diğerlerine göre daha fazladır.

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben konsolu en iyi Centos sayesinde öğrenmiştim :) Tabii ki bir masaüstü ortamı olmadan, sadece siyah ekran ile. Çılgınlık gibi geliyor kulağa ama en etkili yöntem bu bence. Sanal makinaya kurun bi tane Centos minimal. İlkinde bunu bir web server haline getirmeye çalışın, diğer sefer bir DNS server yapın, bir başka sefer de bir dosya sunucusu... Bunlarla uğraştıkça belki çok küfredeceksiniz Linux'a ama diğer yandan da konsolu öğrenmiş olacaksınız, konsolun gücünün farkına varmış olacaksınız.

Hocam bu centos için yardım alabileceğim kaynak var mı peki? Birde ilkinde ve ikincisinde yapmamı tavsiye ettiğiniz şeyleri anlayamadım.

• Ben sadece Centos üzerinden küçük bir anımı paylaşmak için yazdım :) Eğer yazdıklarım yabancı geldiyse dediğim gibi Ubuntu veya Linux Mint tercih edin İkisinde de Türkçe yardım alabileceğiniz fazlaca kaynak var.
  • Arch linux , Gentoo, Red Hat tabanlı dağıtımları deniyebilirsiniz
  • Linux'tan soğuyarak başlamanın alemi yok , Linux Mint ile başlayın. Zamanla sisteme alıştıkça geçiş yaparsanız Arch'a veya daha da zoru olan Gentoo'ya. Her şeyi compile etmek zorunda kalırsınız
  • Sana illa konsolu kullandırtacak bir işletim sistemi istiyorsan, yukarıda ki arkadaşın dediği gibi Centos'u kullanabilirsin.

Ama o zamanda kullanacağın komutların büyük bir çoğunluğu Fedora tabanlı olacaktır ve diğer dağıtımlarda işini görmez.

O yüzden Ubuntu ile başlayıp, temel komutları öğrenip, ilk etapta karşına çıkan işleri o komutlarla yapmanı tavsiye ettim.
  • Daha o dağıtımı yüklerken deneyim kazanmalısın.
    Windows'taki gibi ileri ileri deyince olmuyor o işler :)
  • arch linux ile var, arch wiki + forum
  • Linux'u öğreten linux dağıtımı diye bir şey yok istersen LFS kur yinede sadece bir işletim sistemi kurmayı öğrenmiş olacaksın. Senin gerçekte öğrenmek istediğin şey ne? Sysadmin olmak istiyorsan çok farklı şekilde linux kurmayı öğrenmek yerine network'un nasıl çalıştığına ve rutin işlemler,backup gibi şeyleri otomatikleştirmeyi öğrenmen daha yararına olacaktır. Veyahut programla öğrenmek istiyorsanız ortamınızı buna göre nasıl hazırlarsınız en hızlı ve kolay şekilde geliştirme yapmaya nasıl başlarım yoluna gitmeye bakmanız. Yarın bir iş görüşmesine gittiğiniz zaman kimse size arch linux'u kurmayı biliyormusun diye sormaz arkadaşlar boş işlerle uğraşmak yerine kendimde bu yollardan geçmiş biri olarak size tavsiyem bi hedef ve o hedefe yönelik çalışmanız. Richard Stallman bile hiç linux kurdunuz mu sorusuna benim için bu işi halleden arkadaşlar var kendim hiç kurmadım diyor. Sizde sizin için kurulum yapacak insanlar bulun demiyorum bunun ne kadar önemsiz birşey olduğunu anlatmaya çalışıyorum umarım bi faydası olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeAr -- 16 Mayıs 2017; 11:19:39 >

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.