Şimdi Ara

Linux silme sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Xubuntu yükledim internette google dışında bir yer açmıyordu çözünürlük değişmiyordu bende eee başlarım dedim açtım windowsu direk bunların kurulduğu sistemi sildim disk yöneticisinden. Şimdi boot olurken grub hatası veriyor grub rescue diye bir ekran çıkıyor komut sistemi yani. Internette çözümler var ama hep windows cdsi ya da usbsi için bende ikisi de yok. Hatta linuxuda sildim flaştan şimdi nasıl düzelteceğim? En baştan hiç yüklememek lazımmış bu belayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dediğin yolların dışında bir yol yok. Ya bir bilgisayarcıya götürüp yaptıracaksın ya da bir yerden Windows isosu bulacaksın.
  • Birde PC'inde Recovery bölümü varsa bios'tan girip sıfır format atabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagdas70

Birde PC'inde Recovery bölümü varsa bios'tan girip sıfır format atabilirsin.

Recovery varda bu durumda dosyalarımi kaybederim ama oradan formatlarsam değil mi? Bilgisayarcıya götürsen dandik bir işlem için 100 lira çeker. En iyisi birinden bilgisayar alıp linuxu flaşa çekip tekrad linux kurup sonra düzgün bir şekilde kaldırmak. Aslında linux kullanmak istiyorum ama olmuyor işte internete bağlanmıyor ekran kartını tanımıyor. Güya eski sistemler için xubuntu ama alakası yok.

• İyide sırf bir dağıtım pcde doğru çalışmadı diye komple bırakılmamalı. Bir sürü dağıtım var. Benim pcde de çok eski donanımlar kullanılmış. Dolayısıyla hafif bir dağıtım kurmam gerekiyordu. Farkettimki benim pcde 4 ve üzeri linux çekirdeğini (kernel) kullanan dağıtımlarda sıkıntı çıkıyordu. Çözüm basit. Eski kernel kullanan dağıtıma yöneldim. SolydX kurdum, 3.16 çekirdeğini kullanıyor.

Bu kadar çok çabuk pes eden biriysen bence de hiç bulaşma. Azim ve merak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Lawrence

İyide sırf bir dağıtım pcde doğru çalışmadı diye komple bırakılmamalı. Bir sürü dağıtım var. Benim pcde de çok eski donanımlar kullanılmış. Dolayısıyla hafif bir dağıtım kurmam gerekiyordu. Farkettimki benim pcde 4 ve üzeri linux çekirdeğini (kernel) kullanan dağıtımlarda sıkıntı çıkıyordu. Çözüm basit. Eski kernel kullanan dağıtıma yöneldim. SolydX kurdum, 3.16 çekirdeğini kullanıyor.

Bu kadar çok çabuk pes eden biriysen bence de hiç bulaşma. Azim ve merak gerek.

Azim ve merak var grub hatasını düzeltmek için saatlerce uğraştım. Ama bilgisayarın ekran kartı SiS mirage diye saçma sapan bir marka. Şimdi internet yok ve ekranda çözünürlük ayarından dolayı açılan pencerelerin bir kısmı sığmıyor. Bu ekran kartına uygun yazılım bulunabileceğini sanmıyorum. Kaç kişi duymuştur bu markayı. zaten 2009 da mı ne iflasi çekmiş . Yeni ya da eski kernel kurmak benim bu yazılımı bulmamı sağlayacağını sanmıyorum.

• sudo apt-get install --no-install-recommends lightdm
    sudo dpkg-reconfigure lightdm

ile işlem tamam oluyormuş...

Kendi çözümüm değil.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1039.15

en son 2 not...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesutalf

sudo apt-get install --no-install-recommends lightdm
    sudo dpkg-reconfigure lightdm

ile işlem tamam oluyormuş...

Kendi çözümüm değil.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1039.15

en son 2 not...

Yok işe yaramadı hala değişmedi değişmiyor çözünürlük sorunu sağol yine de

• LightDM ile ile çözüme ulaşamazsınız, konunun en başında anlatıldığı biçimde xorg.conf dosyası oluşturmayı deneyiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1039.0
  • mesutalf kullanıcısına yanıt
    adam grub bölümünü silmiş :D light dm bir login ekranı alakası yok :D windows kurtarma medyası oluşturup o medyadan boot ettikten sonra onar desin yeterli
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

adam grub bölümünü silmiş :D light dm bir login ekranı alakası yok :D windows kurtarma medyası oluşturup o medyadan boot ettikten sonra onar desin yeterli

Tekrar ubuntu yükledim duruyor kenarda açarken windows seçip geçiyorum. Gönül usterdi ki ubuntu kullanalım ama çözünürlük ayarlanmıyor

• Çözünürlük için gerekli bağlantıyı paylaştım. Bunun için bağlantıda anlatıldığı biçimde xorg.conf dosyası oluşturmalısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Çözünürlük için gerekli bağlantıyı paylaştım. Bunun için bağlantıda anlatıldığı biçimde xorg.conf dosyası oluşturmalısınız.

Bu sefer ekranda hiç bir şey görünmüyor 4 tane mouse var :) yan yana 4 ekran gibi oldu ama 4ünde de net görüntü yok. Biraz araştırdım bu son sürümlerde olmuyormuş bu çözümler önceki sürümlerde oluyormuş. 2012 sürümüne gidersek bunlara da gerek kalmıyormuş hiç sıkıntı çıkmıyormuş. en iyisi o sürümlerden yükleyim. Merak ettiğim nokta Ubuntuya Xfce kurunca xubuntu mu olmuş oluyor direkt. Aralarında en ufak bir fark bile yok mu?

• Bende yasamistim, tekrar usb ile linux kurup, grub saglamken windowsa gecip easybcd mbr yaz diyerek komple grubdan kurtuldum winloader ile baslayinca sildim linuxu

• quote:

Orijinalden alıntı: ihtiyarjedi

Bende yasamistim, tekrar usb ile linux kurup, grub saglamken windowsa gecip easybcd mbr yaz diyerek komple grubdan kurtuldum winloader ile baslayinca sildim linuxu

Bilgisayarı tekrar açarsam deneyim teşekürler

• kara cahil winzort köleleri winzort mbr kurtarmasını bile bilmiyor troller...
  • They Killed Kenny kullanıcısına yanıt
    winzortta program vardı onunla grubu diskten silip winzort mbr ayarlıyordun...http://neosmart.net/EasyBCD/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.