Şimdi Ara

Linux neden başarısız ? işte cevabı (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
470
Cevap
7
Favori
27.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: revivo72

1993'ten beri Unix kullanıyorum dedim, yaptığı geri dönüş ortada. O yıllarda Linux diye birşey yoktu. Windows 3.1 vardı MacOS vardı (Unix temelli OS X öncesi Apple sistemi) pek kimse bilmez VMS vardı nitekim kullandığım Unix, üniversitenin laboratuarındaki VAX-8250 'a bağlı bir DEC konsoluydu ve VMS işletim sistemini kullanıyordu, arch slack vs linux kullanıyorum diye büyüklenen o kişiye VMS nedir diye sorsam büyük ihtimalle duymamıştır bile, açıklasam, bu sefer 'dinozorların sistemi o' der mi, VMS'yi bugün Amerika ve Avrupa dahil birçok bankanın hala kullandığını söylesem bankalar birer dinozor der mi belli değil :|

der hocam bir insanda cehalet dizboyu ise bu cehaletinden cesaret alir herturlu seyi soyler dinazor da der, yas bas muhabbeti de yapar, saygisizlik da yapar herseyi yapar. bosa dememisler, etme cahil ile sohbet küstürür silme cam kirigiyla kestirir diye

bir de diyor ki sokak agziyla konusuyorsun sanki kendisi lordlar kamarasindan cikmiş yirtik coraptan firlayan parmak misali gelmiş sacma sapan bir seyler gevelemis ben boyle bir adama ne diyeyim daha dua etsin dh forum gibi bir yerdeyiz youtube yorumlari vs gibi bir yer olsaydi gerekeni daha da agir soylerdim vesselam

bu arada ben linux kullanmaya 90 li yillarin sonlarina dogru basladim ve 10 yasindan biraz daha buyuktum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 8 Mart 2018; 20:29:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tam bir sidik yarışı yaşanmış burda.
    Ben çok eskiyim, sen nerden bileceksin!
    Ben şöyleyim sen anlamazsın!
    Yok o öyle değil, böyle!

Yazık olmuş.

Ama Wolf_263 bence diğerlerine göre daha bilgili görünüyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Tam bir sidik yarışı yaşanmış burda.
    Ben çok eskiyim, sen nerden bileceksin!
    Ben şöyleyim sen anlamazsın!
    Yok o öyle değil, böyle!

Yazık olmuş.

Ama Wolf_263 bence diğerlerine göre daha bilgili görünüyor.

wolf un yan hesabisin sanirim senin en kisa zamanda bir psikologa gorunmen lazim fakat psikologa gorunsen bile bu isler seni aşar ubuntu dan oteye gecemezsin ondan da bir sure sonra sikilip windows a donersin hele ki emacs gcc filan yazilim gelistirmek bunlar hayallerinde bile yer alamaz herseyden once bilgin yetmez bilgi sahibi olmak istesen zekan yetmez, kafan basmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 8 Mart 2018; 20:35:14 >

• HACl kullanıcısına yanıt
    Bence sizin en kısa zamanda bir psikoloğa görünmeniz şart. İnsan bir profilime bakar bari yorum yaparken. Ki benim kimseyle tartışmaya girme isteğim de yok. Sadece Linux'la ilgili bir şeyler bakarken konuyu gördüm.
    Ayrıca benim gcc'den falan anladığım da yok. Pek umurumda da değil yani.

Ama yetenekleriniz ve bilgilerinizi bilmem isterim doğrusu. Belki bir gün işim düşer yardım gerekir. Çok yardımcı bir arkadaşa benziyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 8 Mart 2018; 19:39:43 >
  • quote:

Bence sizin en kısa zamanda bir psikoloğa görünmeniz şart. İnsan bir profilime bakar bari yorum yaparken. Ki benim kimseyle tartışmaya girme isteğim de yok. Sadece Linux'la ilgili bir şeyler bakarken konuyu gördüm.
    Ayrıca benim gcc'den falan anladığım da yok. Pek umurumda da değil yani.

Ama yetenekleriniz ve bilgilerinizi bilmem isterim doğrusu. Belki bir gün işim düşer yardım gerekir. Çok yardımcı bir arkadaşa benziyorsunuz.

kimseyle tartismak gibi bir derdin yoksa neden gelip ustune vazife olmayan konulara yorum yapiyorsun kimin kimden bilgili oldugu konusundaki hezeyanini kendi aklindan dusunur ve karar verirsin ilan etme gerekliligi duymazsin

bak seni ve senin gibileri ben adam edemem cunku adamlik en basta karakterden gelir karakter ise agac yasken gelisir. senden gecmis yani. bu saatten sonra seni adam edemeyiz

Tamamen doğru diyorsun HACI. Sözkonusu kişiye karşı hislerime tercüman olmuşsun. 2-3 linux sürümü kurdu diye herşeyi bildiğini sanan ve Linux 'un ötesinde Unix, VMS, Mac OS , OS X, gibi çeşitli OS'lerin temellerini bilen beni ezmeye çalışması karşısında kararsız kaldım, düzgün yazdım geri adım atsın diye ancak düzgünlükten anlamadı konuyu laf sokma yarışına cevirmeye calıştı,

Ben buraya deneyim paylaşmaya geliyorum, böyle laf sokmak için fırsat kollayan, yorumların içinde kendine malzeme arayan tipler yüzünden bilgimle rezil oluyorum.

Önceki yorumda Emacs ve GCC demişsin onların anlamını da bilmezler onlar, öyle programları bilen ve kullanan kişi olsalar zaten böyle laf kavgasına girmezler. Bu arada Emacs 16, GCC 10 yıldır kullanıyorum. Emacs'i yazılım geliştirme bölümündeki deneyimli ve yetenekli arkadaşların dahi coğu bilmiyor, varsa yoksa hazır IDE'ler. Şöyle bir örnek vereyim: Bugünlerde deneme ve öğrenme amaçlı bir Java EE projesi geliştiriyorum, projeyi ilk olarak sunucu bilgisayarımdaki Eclips 'te oluşturdum ve Tomcat'te çalıştırdım. Hep sunucu başında oturmamak için daha sonra Laptop'umdaki Emacs ile aynı projeyi uzaktan düzenleyip çalıştırıyorum: Önce Ant ile proje derlendikten sonra class dosyalarını Tomcat altına atıp Tomcat'i restart eden bir build.xml dosyası yazdım sonrada Emacs'in TRAMP özeliğini ile proje klasörüne uzaktan standart kullanıcı olarak bağlandım, o sayede Emacs'le direkt dosyaları düzenleyebiliyorum ve yine Emacs içinden açtığım shell ile Ant 'ı çalıştırabiliyorum, felaket pratik oluyor, aynı şeyi başka bir editör (Atom, VIM, vs) veya IDE ile yapmak ne kadar mümkündür bilmem fakat Emacs ile cok düzgün oluyor.

GCC konusunda ise en basit örnek olarak PHP'yi kaynağından istediğim özellikleri configure adımında seçerek derliyorum. Yani öyle hazır repertuardan alıp dpkg vs ile kurmak yok. Bu cok basit örnekti, 10.7 gibi eski sürüm OSX laptopuma son sürüm Golang, Ruby gibi derleyicileri derleyip, Golang ile geliştirilmiş yeni nesil uygulamaları Golang 'la derleyip kurmak gibi şeyler de yapıyorum. Kullandığım OS'ler gerek Linux gerekse FreeBSD, macOS veya Windows olsun hepsi 4-5 versiyon eskidir ancak 2018'de çıkan son OS'lerin takıldığı uygulamaları çalıştırıyorum.

Bu tarz çalışmalardan herkes anlamaz tabi ki. Son iki paragrafı anlayabilecek kişiler için yazdım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Sadece gülüyorum yazdıklarınıza.

Benim ne yazıp yazmayacağıma siz mi karar veriyorsunuz? Bir de adamlık falan filan. Kalbimi kırdınız

• acizcool kullanıcısına yanıt
    Hem kimseyle tartışmaya girme isteğim yok demişsin hem de bir tarafa 'Ben şöyleyim sen anlamazsın' diye laf atmışsın diger tarafa da 'alanında daha bilgili' diyerek taraf tutmuşsun dediğinle yaptığın birbirini tutmuo, üstüne bir de profilime bakın demişsin. taraf tutarak geldiğin için arkadaş gerekli cevabı vermiş, onu psikolojik bir bozukluk sanmışsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Android olayını hala anlamadım.
    Ubuntu.tr'de çok vakit harcamıştım zamanında.Onların görüşüne göre(-ki bana göre haklılar) kernel büyük oranda değişip, linux'tan bir hayli uzaklaşmış,dolayısıyla Linux felsefesini barındırmadıklarını söylemekteler.
    Hatta 2013'e kadar Android bu yüzden sorunlu sistem olduğunu söyleyip "lİnux ile ilişkilendirilmesini" reddedenler bile vardı.
    Sonradan, sistem gelişip güçlendikçe "Linux ürünü" olarak lanse edilmeye başlandı yine aynı çevreler tarafından.

Tutarlı olmak elzemdir.EOS kullanan birisi olarak ,Linux çizgisinin bozmasın yeterli.Ağır aksakta olsa gelişiyor.
    Steam OS olayına gelince 4 yıl oldu ,çıksa birşey şimdiye çıkardı.

Linux'un Mobil macerası çok eskiye dayanır. Siemens, Motora, birkaç modeli linux ile çalışmıştı(Brew OS) hatta Nokia direk dağıtımlar telefona kurulmuştu.(Maemo gibi).
    Eğer mobil platformlarda örnek gösterilecekse bunlar gösterilmelidir.İdda ediyorum;
    Maemo/meego hatta Brew'in arkasından duran olsaydı (Tizen hala bişiler yapabilir) Android Nal toplardı.

Android şöyle ki, özgür yazılım çekirdek ve bunun üzerinde Google ve katkı yapan diğer şirketlerin kapalı kaynak bileşenleri bulunur.
    GNU hareketi ise kapalı kaynak kodun tam karşısında durur. Bu harekete mensup kişilerden kimisi öğrenmek için, kimisi programın ne yaptığını görmek için, kimisi ise kendine göre düzenleyip kullanmak için kodu görmek ister.
    Bu haliyle Android, iOS gibidir. Nasıl ki iOS XNU açık kaynak kodlu çekirdeğe sahip ve bunların üzerinde Apple'ın kapalı kaynak kodlu bileşenleri bulunuyorsa Android de benzerdir.
    Bir GNU/Linux sisteminin üzerinde Android'in kapalı kaynak kodlu bileşenleri ve Google Play Store'den kurulabilecek kapalı kaynak kodlu ne idüğü belirsiz uygulamalar GNU felsefesine terstir.

SteamOS'de GNU/Linux için sağlam denilebilecek oyunlar var. CS:GO, Football Manager, F1 2017, Euro Truck Simulator, Rust, Cattle and Crops...
    Dediğim gibi Steam, Steam Machine ve SteamOS projesini bırakmazsa uçar gider bu iş.

Meego projesini hatırlıyorum. Ama olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 22:23:23 >

• quote:

Benim ne yazıp yazmayacağıma siz mi karar veriyorsunuz? Bir de adamlık falan filan. Kalbimi kırdınız

Dostum bırak şunları. Önceki iletilerde yazdım, başkaları yanlış bilgilenmesin diye onların iletilerine cevap verdim.
    İşin içinden çıkamayınca konuyu saptırıp nerelere getirdiler(s.çtılar, sıvamaya çalışıyorlar). Baksana adam GCC'den, Emacs'dan, PHP'den, IDE'lerden, konuyla alakasız işletim sistemlerinden, programlardan bahsetmeye başladı şunu şöyle yaparım böyle yaparım diye. Ne alaka ve kim sorduysa?..
    Salla boşver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 22:28:59 >
  • quote:

Hem kimseyle tartışmaya girme isteğim yok demişsin hem de bir tarafa 'Ben şöyleyim sen anlamazsın' diye laf atmışsın diger tarafa da 'alanında daha bilgili' diyerek taraf tutmuşsun dediğinle yaptığın birbirini tutmuo, üstüne bir de profilime bakın demişsin. taraf tutarak geldiğin için arkadaş gerekli cevabı vermiş, onu psikolojik bir bozukluk sanmışsın.

Ben, "ben şöyleyim böyleyim" yazarak herhangi bir kişiye kastetmeden yazdım. Üzerinize alınmışsınız.
    İkincisi, diğer arkadaş bana "yan hesap" ithamında bulununca profilime bakın yazdım. Benim alakamın olmadığını anlatmak için.

Bence siz birbirinizle ben daha iyi bilirim, sen bir şey bilmezsin demek yerine bildiklerinizi yazın da biz de öğrenelim. Sizin tartışmanıza benim yaptığım yorum gayet normal.

Tamam anladık, Linux'tan anlıyorsunuz; ama bu kadar da üst perdeden bakılmaz ki üstadım :)

Yani şimdi sizin diğer arkadaşın mantığıyla bakarsak siz de onun yan hesabısınız.

Neyse size iyi sidik yarışları diliyorum ve iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wolf_263

quote:

Dostum bırak şunları. Önceki iletilerde yazdım, başkaları yanlış bilgilenmesin diye onların iletilerine cevap verdim.
    İşin içinden çıkamayınca konuyu saptırıp nerelere getirdiler(s.çtılar, sıvamaya çalışıyorlar). Baksana adam GCC'den, Emacs'dan, PHP'den, IDE'lerden, konuyla alakasız işletim sistemlerinden, programlardan bahsetmeye başladı şunu şöyle yaparım böyle yaparım diye. Ne alaka ve kim sorduysa?..
    Salla boşver.

Orada bahsettiğim GCC, Emacs, PHP, IDE onların hepsi Linux 'la alakalı ve onları senin gibi cahiller için anlatmadım, konusunu açan arkadaş için anlattım, senin kafan basmadı bilgin yetmedi diye başka bir cahille dertleşmek istiosan başka yerde dertleş.

• quote:

quote:

quote:

Salla boşver.

Orada bahsettiğim GCC, Emacs, PHP, IDE onların hepsi Linux 'la alakalı ve onları senin gibi cahiller için anlatmadım, konusunu açan arkadaş için anlattım, senin kafan basmadı bilgin yetmedi diye başka bir cahille dertleşmek istiosan başka yerde dertleş.

revivo ustadim siz kesinlikle bilginizle rezil olmazsiniz. sizi rezil etmeye calisan cahiller sadece kendilerini rezil ederler ve sizin yazdiginiz seyler onlara japonca gibi gelir

bu tarz cahillerde ana ozellik yani ileri geri konusmak kendini bilgili gosterme gayreti daha kotusu baskalarina saldirma hareketi kesinlikle asagilik kompleksinden kaynaklaniyor c programlama dili bilmedikleri ve ogrenmeye kapasiteleri yetmedigi icin ulasabilecekleri nokta daima sınırlı kaliyor. eve bilgisayar alip birkac linux distrosu yukleyerek ve fanatik boyutta windows dusmanligi yaparak kendilerini tatmin etmeye calisiyorlar bu tarz ergenler zamanla linux distrosu yuklemekten bikip ayagimizin altindan cekileceklerdir ve Allah microsofttan razi olsun basimizdan eksik etmesin insallah diye windows a tapinacaklardir cunku linux onlar icin gecici bir heves ama yenileri mutlaka arkadan gelecektir bize dusen ise bu cahilleri adam yerine koymamaktir cunku bu tarz ergenlerde bilgi ve yetenegin kirintisi bile yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 9 Mart 2018; 7:59:27 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HACl

quote:

quote:

quote:

Salla boşver.

revivo ustadim siz kesinlikle bilginizle rezil olmazsiniz. sizi rezil etmeye calisan cahiller sadece kendilerini rezil ederler ve sizin yazdiginiz seyler onlara japonca gibi gelir

bu tarz cahillerde ana ozellik yani ileri geri konusmak kendini bilgili gosterme gayreti daha kotusu baskalarina saldirma hareketi kesinlikle asagilik kompleksinden kaynaklaniyor c programlama dili bilmedikleri ve ogrenmeye kapasiteleri yetmedigi icin ulasabilecekleri nokta daima sınırlı kaliyor. eve bilgisayar alip birkac linux distrosu yukleyerek ve fanatik boyutta windows dusmanligi yaparak kendilerini tatmin etmeye calisiyorlar bu tarz ergenler zamanla linux distrosu yuklemekten bikip ayagimizin altindan cekileceklerdir ve Allah microsofttan razi olsun basimizdan eksik etmesin insallah diye windows a tapinacaklardir cunku linux onlar icin gecici bir heves ama yenileri mutlaka arkadan gelecektir bize dusen ise bu cahilleri adam yerine koymamaktir cunku bu tarz ergenlerde bilgi ve yetenegin kirintisi bile yok

Dogru diyorsun HACI, Linux'ta 2-3 kurulum yapmış bi kişi, Linux forumunda GCC, Emacs'e konu dışı diyor, GCC ve Emacs Richard M. Stallman'ın bizzat geliştiricisi olduğu iki yazılım aracı ve RMS kimdir belki onu dahi bilmiyorlardır, Linux 'un çekirdek haric geriye kalan tüm parçaları ve onlar da 1980'ler 90'lar boyunca RMS başta olmak üzere onlarca kişi tarafından Emacs ile editlendi ve hemen hemen tamamı GCC ile derlendi, ellerinde Linux diye dolaştırdıkları şeyin oluşum sebebi Emacs, GCC, gelmiş o ne diyorlar bir Wiki'ye bakmaktan aciz ama cool, acizcool ! Bilmemek başka hepimiz herşeyi bilemeyiz ancak bilmemek başka bilene karşı diklenmek başka. Linux Microsoft gibi özgürlükleri ayaklar altına alan şeylere karşı diklenen bir sistem bazı kişiler bunu Unix 'i bilene karşı diklenmek olarak algılıyor.

Emacs'ten bahsettiğim örnek aynı zamanda Java EE üzerineydi, oradaki 2-3 Linux'luk kişi Java EE de konu dışı boş konu diyebilir. Forumda kullanılmayacak laflar var fakat cahil kelimesini nasıl kullanmayayım, böyle kişiyi daha net özetleyecek kelime yok, ancak cahil yeterli değil, sıkıntılı huysuz cahil, kendisini aşan bi konu gördü mü konumuz dışı diye düzey belirlemeye çalışan bi cahil. Komut satırını ben 1993'te kullanmaya başladım bana komut satırı şöyledir şöyle kullanılır youtube ta videoları var seyret falan diyobunlar demesinin dayanağı da piyasada 1000'lerce çeşidi olan bir Linux sürümü! Tam tarif de edemiyosun böyle kişileri, kelimeler yetmio.

hocam hepsine sonuna kadar katiliyorum herseyi en ufak ayrintisina kadar biliyorsunuz bunlar bilmezler kde gnome uzerine beryl yeni adiyla compiz yukleyip kup cevirirler oysa ki ustatlarin makinesinde once siyah ekran komut satiri gelir sonra fluxbox gelir emacs gelir vesselam

GCC kullanmıyorum Emacs bilmiyorum diyen kişilerin kendisini Linux profesörü zannetmesi, örneğin bu Türkiye'de Linux'un neden başarısız olduğuna dair bir örnektir. Emacs'i geliştiren kişi Richard Matthew Stallman kimdir diye sorsan onu da bilmiolardır, bilseler ne fark edecek zaten. Emacs tek başına bir işletim sistemi gibidir, Emacs'ten hiç çıkmadan Emacs içinden web'te dolaşabileceğini, e-mail gönderebileceğini, yazılım projelerini inşa edebileceğini, forumlara mesaj gönderebileceğini de bilmez onlar, Atom falan kurup grafiklerle bişeyler yapmaya çalışırlar Windows kullanıcıları gibi. 256MB ramli rasppi'ye birkaç program uyarla desen, package repository'den program bakıp ram'i şişirecek sonra ram yetmio deyip havlu atacak tipler onlar.

• Yalnız şöyle bir durum var ki tamamen end user gözünden bir bakışla açılmış bu konu altında şunları yazmanız bu arkadaşlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Burada Linux başarısız denen olgu = Bazı işlerimde bana Windows ortamında alıştığım hissi veremiyor

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Emacs end user programıdır. GCC sadece geliştiriciler değil, end user tarafından da dolaylı olarak kullanılabiliyor. Her ikisi de (diğer yüzlerce Linux programında old gibi) ilk başta GNU OS üzerinde geliştirilmiş ve kullanılmışlardır. Linux çekirdeği, ilk olarak GNU OS ile kullanılmıştır. Emacs ve GCC'yi geliştiren Stallman diye birisi olmasaydı GNU OS olmazdı, GNU OS olmasa, Linux cekirdeği sadece bir hobi projesinden ibaret olacaktı.

Windows hem paranı hem özgürlüğünü alacak, hem de iyi his vermeyecek kullanımı zor olacak, hiç öyle şey olur mu Windows tabi ki güzel his verecek ve o hisse alıştıracak, sonra özgürlüğü önplanda tutan bir Linux tabi ki aynı hissi vermeyebilir, özgürlük için gerekli ortamı biraz sen de oluşturmalısın.

• quote:

Emacs end user programıdır. GCC sadece geliştiriciler değil, end user tarafından da dolaylı olarak kullanılabiliyor. Her ikisi de (diğer yüzlerce Linux programında old gibi) ilk başta GNU OS üzerinde geliştirilmiş ve kullanılmışlardır. Linux çekirdeği, ilk olarak GNU OS ile kullanılmıştır. Emacs ve GCC'yi geliştiren Stallman diye birisi olmasaydı GNU OS olmazdı, GNU OS olmasa, Linux cekirdeği sadece bir hobi projesinden ibaret olacaktı.

Windows hem paranı hem özgürlüğünü alacak, hem de iyi his vermeyecek kullanımı zor olacak, hiç öyle şey olur mu Windows tabi ki güzel his verecek ve o hisse alıştıracak, sonra özgürlüğü önplanda tutan bir Linux tabi ki aynı hissi vermeyebilir, özgürlük için gerekli ortamı biraz sen de oluşturmalısın.

Dolaylı olarak kullanmak ile bilerek kullanmak arasında fark var.

Sizce bu konuyu açan arkadaş bir uygulamanın Electron kullanmasını takar mı veya bunu en azından bilir mi? Hayır.

Siz şu anda tamamen işin GNU kısmına takılmışsınız ama end userlar için bunların hiçbir önemi yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Yalnız şöyle bir durum var ki tamamen end user gözünden bir bakışla açılmış bu konu altında şunları yazmanız bu arkadaşlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Burada Linux başarısız denen olgu = Bazı işlerimde bana Windows ortamında alıştığım hissi veremiyor

end user icin ubuntu var zaten ona benzer konsol ile hasir nesir olmayi gerektirmeyen ya da minimuma indiren tonla farkli dagitim da var zaten. bizim burada dikkat cekmek istedigimiz sey, bazi kisilerin gcc nedir, emacs nedir bilmedikleri halde, hayatlarinda tek satir kod yazmadiklari halde, birkac linux distrosu yukleyip, forum koselerinde tabiri caiz ise bilen kisilere artistlik yapmalari, ders verme cabalari icine girmeleridir. ayrica gcc ve emacs linux biliyorum diyen adamin bilmesi gereken, linux ile alakasi yoktur dememesi gereken, linux ortaminin, linux isletim sisteminin vazgecilmez ogeleridir yoksa biz bu arkadaslara otur emacs ile kod yaz gcc ile program derle demiyoruz. diyoruz ki bilmedigin ya da eksik bildigin konularda bilenlere saygisizlik yapma diyoruz adam cikiyor gcc ne alaka, emacs ne alaka linux ile diyor. iste orada ben de diyorum ki bir git cay demle olay tamamen bundan ibarettir

• quote:

Orijinalden alıntı: HACl

quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Yalnız şöyle bir durum var ki tamamen end user gözünden bir bakışla açılmış bu konu altında şunları yazmanız bu arkadaşlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.

end user icin ubuntu var zaten ona benzer konsol ile hasir nesir olmayi gerektirmeyen ya da minimuma indiren tonla farkli dagitim da var zaten. bizim burada dikkat cekmek istedigimiz sey, bazi kisilerin gcc nedir, emacs nedir bilmedikleri halde, hayatlarinda tek satir kod yazmadiklari halde, birkac linux distrosu yukleyip, forum koselerinde tabiri caiz ise bilen kisilere artistlik yapmalari, ders verme cabalari icine girmeleridir. ayrica gcc ve emacs linux biliyorum diyen adamin bilmesi gereken, linux ile alakasi yoktur dememesi gereken, linux ortaminin, linux isletim sisteminin vazgecilmez ogeleridir yoksa biz bu arkadaslara otur emacs ile kod yaz gcc ile program derle demiyoruz. diyoruz ki bilmedigin ya da eksik bildigin konularda bilenlere saygisizlik yapma diyoruz adam cikiyor gcc ne alaka, emacs ne alaka linux ile diyor. iste orada ben de diyorum ki bir git cay demle olay tamamen bundan ibarettir

Anlıyorum zaten ancak bu adam bunları bilmediği gibi yine tek baktığı şey:

X oyun çalışıyor mu , Photoshop var mı vs olacak.

Yani bu adamlar için boşa dil döküyorsunuz , gerçekten.

Adamın kıstası bu , bildiği bu , anladığı bu.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.