Şimdi Ara

Linux Mint Steam'de hata

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linux Mint yüklü bilgisayarıma Steam yüklediğimde yükleme başarılı bir şekilde gerçekleşiyor ancak Steam'i açtığımda kullanıcı adı ve şifre kısmı gelmiyor. Ekran görüntüsündeki ekranla karşılaşıyorum. Daha önce Steam'i Mint'te sorunsuzca çalıştırabilmiştim. Buradaki sorun ve çözümünü bilen biri yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Linux Mint Steam'de hata

EDIT:https://store.donanimhaber.com/e0/5f/05/e05f051d2480057a13d873ca3cb7c2a0.png SS linki budur sanırım resim yüklemede sıkıntı olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 4 Haziran 2017; 20:10:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• PC'nizdeki yüklü steam'i kaldırıp, resmi sitesinden indirdiğiniz son sürümü yükleyip onu deneyin.

Resmi .deb paket indirme linki : https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb
  • cagdas70 kullanıcısına yanıt
    Zaten Steam'in sitesinden kurmuştum. Olmayınca kaldırıp steam repo'yu yazılım kaynaklarına ekleyip sudo apt-get install steam komutuyla yükledim ama sonuç aynı. Ayrıca Steam'i kaldırsam da arkada dosya bırakıyor mu emin değilim. Steam'i kaldırırken nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • purge komutu ile kaldırırsanız bırakmaz. Ayrıca bleachbit programını Yazılım yöneticisinden kurup root olarak çalıştırıp temizlik yapabilirsiniz.

Birde kaynak depolarını silip Yazılım yöneticisi üzerinden steam'i kurmayı deneyin. Yalnız kaynak depoları silmezseniz Steam sitesindeki paket geri yüklenir. Onun için sildiğinizden emin olun.
  • Komut satırını açıp steam yazıp, çıkan sonucu buraya kopyalayıp, yapıştırır mısın hocam? Birkaç farklı nedenden ötürü gerçekleşebiliyor bu sorun.
  • Sıkıntı fontlardaymış. Terminale LC_ALL=C steam yazınca sorunsuz bir şekilde çalıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlinEdirneLEE -- 5 Haziran 2017; 11:43:24 >
  • OlinEdirneLEE kullanıcısına yanıt
    Oyun oynarken harici ekran kartınızın kullanılması için bumblebee programını yükleyip ayarları yapmanızda fayda var. Ben bumble testinde dahili intel ekran kartında 60 fps alırken. Harici nvidia kartında 1350 fps'ye kadar çıkıyor. Bilginiz olsun.

Ubuntu kullananlar ironhide yazılımınıda kullanabilirler. Mint 18.x de çalışmıyor malesef.
    Bumblebee nvidia içinmiş sanırım. Bende ise AMD Radeon serisi ekran kartı var. Bugün çok araştırdım ama bir türlü bulamadım harici karta nasıl geçireceğimi. Zahmet olmazsa bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam bu fglrx amdconfig tarzı komutlar Mint 18.1'de çalışmıyor sanırım. AMD desteği mi çekti acaba ? Catalyst Control Center yüklemek için sudo apt-get install fglrx-amdcccle yazıyorum paketi bulamıyor.
  • Bulamıyor mu yüklü mü? Bende çalışıyor gerçi benim ekran kartım nvidia.
    sudo apt-get install fglrx

Paket listeleri okunuyor... Bitti
    Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
    Durum bilgisi okunuyor... Bitti
    fglrx paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
    Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
    yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

E: 'fglrx' paketi için kurulum adayı yok

Durum böyle.
    quote:

sudo dpkg -i fglrx*.deb
    sudo amdconfig --initial -f ( veya amdcccle [admin olarak çalıştırın])
    reboot
    quote:

sudo dpkg -i fglrx*.deb
    dpkg: fglrx*.deb arşivi işlenirken sorun yaşandı (--install):
    arşive ulaşılamıyor: No such file or directory
    İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
    fglrx*.deb
    quote:

SOLVED
    These are my personal notes:

Problem: Linux Mint 17.2 xserver, xorg, ATI AMD drivers fix

Repair steps:

1. open the terminal, ctrl-alt-t, and run:

Repair X-server for ATI AMD
    sudo apt-get remove --purge xserver-xorg
    sudo apt-get install xserver-xorg
    sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

and/or

Repair X-server for ATI AMD
    sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
    sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
    sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
    sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
    sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
    sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
    sudo rm -rf /etc/ati

Update system to get latest fixes
    sudo apt-get update
    sudo apt-get upgrade

Desteğiniz için sağolun yarın deneyeceğim ancak fglrx'li satırlarda sıkıntı çıkacaktır diye düşünüyorum.

işlemci ve ekran kartı modellerini yazarsanız. Belki daha uygun bir şeyler bulabiliriz.
    Casper Nirvana Notebook kullanıyorum. İşlemci Intel Core i7 ekran kartı AMD Radeon HD 6610M. Ekran kartının sürücüsü pek kolay bulunmuyor resmi sitede bile. Ben bana bilgisayarı alınca yanında verilen sürücü CD'sinden yüklüyorum. Mint ISO dosyasını USB'ye yazarken sürücü de yüklendi diye biliyorum zaten baktığımda iki ekran kartı da gözüküyor ama aktif olan Intel. Biraz uzun yazdım ama ekran kartının sürücüsü AMD sitesinde bile yok ve auto-detect bile tespit edemiyor sürücüyü. Zaten araştırırsanız bu forumda 6610M sürücüsü nasıl bulunur tarzı konular açılmış zamanında. Kısacası ekran kartı modelinden dah uygun birşeyler bulmak çok zor.

Öncelikle Steam sorununu çözelim.

Menüden Steam'e sağ tıklayın , panele ekle deyin.

Ardından panelde çıkan Steam simgesine sağ tıklayın seçeneklerden düzenleyi seçin.

Command kısmını silin ve bunu yapıştırın.

env LC_ALL=C  sh -c 'STEAM_FRAME_FORCE_CLOSE=1 steam' %U

Yazılar görünecektir. Sorun sistem dili ile alakalı.

Steam'in Github sayfasında raporunu oluşturmuştum.

https://github.com/ValveSoftware/steam-for-linux/issues/4792

Ekran kartı kısmı zor değil , sanırım bizim foruma yolunuz düşmemiş.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Bu konuda anlattığım şekilde sürücüyü güncelleyin. Zahmetsizce.

İki gpu'nuz var. Biri Intel diğeri AMD. Masaüstünde her daim Intel aktif.

AMD ile oyunu oynamak için , oyuna kütüphanede sağ tıklayın ve başlatma seçeneğine bunu yapıştırın.Oyun AMD ile açılacak.

DRI_PRIME=1 %command%

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.