Şimdi Ara

Linux Mint + Sanal Makine ile Windows 7 İçin Hangi Donanım Kombinasyonu Daha Doğru Olur?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar herkese merhabalar. Yazılım işine yeni girdim. Linux’ta temel kodları öğrendim. Şimdi Phyton öğreniyorum da sistem olarak elimde 4GB Ram, 120GB SSD, i5 işlemcili bir Macbook Air var lakin bu laptobu para ihtiyacı sebebiyle 1700-1800 gibi bir fiyattan satacağım. 150tl üstüne kullanmadığım bir kaç soğutucu ve fan ve DDR2 2GB Ram vererek B250M Pro VD anakart aldım. 120GB SSD’de aldım. 300-350w 80+ güç kaynağı da alacağım. Sorum şu ben Linux Mint ile çalışıyorum ve yazılım uyumluluğu için sanal makine olarak Windows 7 kuracağım. Sizce G3930 + 4GB DDR4 Ram yeterli olur mu? Yoksa bütçeyi biraz daha arttırıp G4560 ve 8GB DDR4 Ram almam daha mı iyi olur? Gözle görülür hız ve stabilite artışı olur mu? Cevaplar için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Edit: Sistemde ekran kartı olmayacak, dahili GPU olan HD 610 kullanılacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Eğer doğru anladıysam Linux Mint kullanıyorsunuz, Linux Mint içine sanal olarak Windows 7 kuracaksınız.

Sanaldaki windows 7 boşta 450 mb ram kullanır, sanal windows için 1gb verseniz bile yeterli. Masraf etmek istemiyorsanız almanıza gerek yok, sistemde ssd olduğu için ihtiyaç halinde swap ram da gayet hızlı bir şekilde ek ram ihtiyacını karşılar.
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam pek masraf yapmak istemiyorum malum bir sürü donanımsal açık var sistemlerde. Aslında 200ge ile sistem kurcaktım ama anakart denk gelince kaçırmak istemedim, am4 anakartlar ikinci elde 300’den başlıyor. Peki celeron g3930 yeterli olur mu iki işletim sistemi için. İşlemci 2 çekirdek ama geekbench puanları tatminkar ve içinde hd 610 u var ve 100tl gibi uygun fiyata da bulunabiliyor

• mikhail kullanıcısına yanıt
    Hiç bir sorun olmaz hocam, baktınız hoşunuza gitmedi windowsu sanalda kullanmak yerine normal windows 7 kurulumu yapın ilk önce, sonra üstüne Linux mint kurun ve sistem açılışında istediğiniz işletim sistemini seçip onunla başlatın.

Ama sorun olmaz işlemci ve ram da yeterli, masraf yapmanıza hiç gerek yok bu pahalılıkta
  • Bence de sorun olmaz. Yalnız bir sistem üstüne artı bir sistem daha iyi yük bindirir. Buna rağmen yeterli olacaktır. Sisteminiz çok kötü değil.
  • bütçe sınırlı ise ram sonradan eklenebilir ama sanal makina kullanılacağıda düşünülerek fiziksel olarak en az 4 çekirdek içeren bir işlemci almaya çalışın derim.2 çekirdekte mutlaka iş görür ama almışken bir kez alın bence.hiç olmadı 2c/4t g4560 olsun
  • usb2.0 U kullanıcısına yanıt
    Hocam fiziksel olarak 4 çekirdek alamam ama en iyi i3 7100 alabilirim ikinci elden zaten fiyatı g4560 seviyelerinde üstelik hd graphics i de daha iyi ne dersiniz? Yoksa anakartı satıp bütçeyi yükseltip ikinci elden i3 8100 ve h310m anakart veya R3 2200G ve b450m anakart mı almalıyım?

• Hocam fiyatlara baktım i3 8100 çok uçmuş yapabileceğim en iyi kombinasyon b250 + i5 7400 ya da b450 + r3 2200g

• Abartiya gerek yok g3930 4gb ram bile yeterli sadece cpuyu ben olsam zorlayip g4560 alirdim ama 3930 da kafi :)

Linux admin olarak soyluyorum bunu e5530 gibi daha dusuk cpularla millet hosting firmasi kuruyo :) Linux/web developing/bash/python nginx vs bunlar oyle uzerinde 300-400mbps trafik olmadikca kaynak tuketmiyolar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.