Şimdi Ara

Linux Mint 201403 nasıl (nvidia ekran kartı sorunu )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar Linux Mint 201403 kullanan var mı?... nasıldır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özgürluk allaha kulluktur -- 4 Mayıs 2014; 1:35:09 >

• özgürluk allaha kulluktur Ö kullanıcısına yanıt
    Ubuntu ile hiç ilgisi yoktur ve sadece debian testing paketlerini kullanır. Sorun olduğunda, çözüm bulmakta biraz zorlanabilirsin. Bu çözüm olmadığından ziyade debianın, ubuntu kadar yaygın olmaması. Hele hele Türkçe kaynak bulmak için sansın çok düşük.
    Ekran kartının sahipli sürücülerini Ctrl+Alt+F2 ile karanlık tarafa geçip root hakları ile "sgfxi" kodu ile yükleyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oicero -- 3 Mayıs 2014; 9:46:51 >
  • Ben 2. güncelleme sürümünden beridir kullanıyorum. Oldukça hızlı bir dağıtım, kurulumu da çok kolay. UEFI kurulumu destekleyen Debian tabanlı tek dağıtım şu an. UEFI kurulumu destek Hızlı ve kararlı bir dağıtım arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Türkçe destek için Linux Mint Türkçe forumu ziyaret edebilirsiniz. Linux Mint Debian Sürümü, Linux ile biraz tecrübesi olan kişilere tavsiye ederim. Hiç tecrübeniz yoksa veya az ise Linux Mint'in Ubuntu tabanlı sürümü sizin için ideal olacaktır. LMDE yarı yuvarlanan bir dağıtım, yani yılda defa aldığı ana (major) güncellemeler ile sürüm yükseltiyor. Yani, bir defa kurduğunuzda yeni sürüm kurmadan yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Özetle hızlı bir sistem istiyorsanız Linux Mint Debian Edition, konforuma düşkünüm diyorsanız Linux Mint (Ubuntu tabanlı) sürümü deneyebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=88713575

LMDE'ye aşağıdaki komutlar ile sürücü kurabileceğiniz bir grafik arayüzlü aracı da yükleyebilirsiniz.

wget -c --no-check-certificate packages.solydxk.com/production/pool/main/d/ddm/ddm_1.0.4_all.deb
    sudo dpkg -i ddm_1.0.4_all.deb
    sudo apt-get install -f

Linux Mint 201403 nasıl  (nvidia ekran kartı sorunu )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 3 Mayıs 2014; 10:26:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Ben 2. güncelleme sürümünden beridir kullanıyorum. Oldukça hızlı bir dağıtım, kurulumu da çok kolay. UEFI kurulumu destekleyen Debian tabanlı tek dağıtım şu an. UEFI kurulumu destek Hızlı ve kararlı bir dağıtım arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Türkçe destek için Linux Mint Türkçe forumu ziyaret edebilirsiniz. Linux Mint Debian Sürümü, Linux ile biraz tecrübesi olan kişilere tavsiye ederim. Hiç tecrübeniz yoksa veya az ise Linux Mint'in Ubuntu tabanlı sürümü sizin için ideal olacaktır. LMDE yarı yuvarlanan bir dağıtım, yani yılda defa aldığı ana (major) güncellemeler ile sürüm yükseltiyor. Yani, bir defa kurduğunuzda yeni sürüm kurmadan yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Özetle hızlı bir sistem istiyorsanız Linux Mint Debian Edition, konforuma düşkünüm diyorsanız Linux Mint (Ubuntu tabanlı) sürümü deneyebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=88713575

LMDE'ye aşağıdaki komutlar ile sürücü kurabileceğiniz bir grafik arayüzlü aracı da yükleyebilirsiniz.

wget -c --no-check-certificate packages.solydxk.com/production/pool/main/d/ddm/ddm_1.0.4_all.deb
    sudo dpkg -i ddm_1.0.4_all.deb
    sudo apt-get install -f

ekran kartını yüklemek için ilettiğin komutları girdim ve şu hatayı aldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: oicero

Ubuntu ile hiç ilgisi yoktur ve sadece debian testing paketlerini kullanır. Sorun olduğunda, çözüm bulmakta biraz zorlanabilirsin. Bu çözüm olmadığından ziyade debianın, ubuntu kadar yaygın olmaması. Hele hele Türkçe kaynak bulmak için sansın çok düşük.
    Ekran kartının sahipli sürücülerini Ctrl+Alt+F2 ile karanlık tarafa geçip root hakları ile "sgfxi" kodu ile yükleyebilirsin.

ekran kartını root hakları ile "sgfxi" kodu ile yükledim. sonunda masaüstüne geç dediğimde sistem açılmıyor. siyah ekranda kalıyor. recvery ile başlatıyorum yine aynı. sorun ne olabilir. ekran kartı nvidia 635m
  • özgürluk allaha kulluktur Ö kullanıcısına yanıt
    Yükledikten sonra "sgfxi"yi tekrar çalıştırman gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oicero -- 3 Mayıs 2014; 18:24:51 >
  • Nvidia 635m ekran kartının yanında bir de Intel GPU varsa, kapalı kaynak sürücüsünü bu şekilde kurmamalıydınız. Bunun yerine aşağıdaki bağlantıda anlatılan biçimde Bumblebee uygulamasını kurmalısınız.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=78.msg1100#msg1100
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    zaten sistemi tekrar kurdum. senin anlattığın yöntem neden olmuyor peki. bumblebee uygulamasınıda kuramadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: özgürluk allaha kulluktur

zaten sistemi tekrar kurdum. senin anlattığın yöntem neden olmuyor peki. bumblebee uygulamasınıda kuramadım.

pardon kodu yalnış yazmışım. bublebeeşimdi kuruluyor.

bumblebe kurunca ekran kartı driver leri kurulmuş mu oluyor ?
  • Bumbebee kurulunca pil tüketimini maksimuma çıkarmak için Intel GPU varsayılan oluyor. Kurulumu yaptığınız konunun en başında anlatıldığı biçimde bumblebee-ui uygulamasını kurarsanız, istediğiniz uygulamanın Nvidia kartı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek video

http://www.youtube.com/watch?v=4JdJ6tGCH44

Ek olarak aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsanız sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz.

optirun -vvv glxgears
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Bumbebee kurulunca pil tüketimini maksimuma çıkarmak için Intel GPU varsayılan oluyor. Kurulumu yaptığınız konunun en başında anlatıldığı biçimde bumblebee-ui uygulamasını kurarsanız, istediğiniz uygulamanın Nvidia kartı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek video

http://www.youtube.com/watch?v=4JdJ6tGCH44

Ek olarak aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsanız sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz.

optirun -vvv glxgears

sanıyorum sorun var..

• Kurulumun devamını uygulamışsınız sanırım.

sudo adduser $USER bumblebee

Kullanıcıyı yukarıdaki komut ile bumblebee grubuna ekledikten sonra aşağıdaki komut ile bumblebee servisini tekrar başlatmayı deneyiniz.

sudo service bumblebeed restart

Sonra önceki mesajdaki komut ile kurulumu tekrar kontrol edebilirsiniz.
  • bilgisayarı yeniden başlattım.komutları uyguladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özgürluk allaha kulluktur -- 3 Mayıs 2014; 22:16:17 >
  • Aşağıdaki komutların çıktılarını rica edelim. Resim olarak değil de metin olarak paylaşırsanız daha uygun olacaktır.

cat /etc/bumblebee/bumblebee.conf
    cat /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia
    dpkg -l | egrep 'nvidia|bumblebee'
    lspci | egrep 'VGA|3D|Display'

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 3 Mayıs 2014; 22:17:17 >
    buyur;

@ömer@s46cm ~ $ cat /etc/bumblebee/bumblebee.conf
    # Configuration file for Bumblebee. Values should **not** be put between quotes

## Server options. Any change made in this section will need a server restart
    # to take effect.
    [bumblebeed]
    # The secondary Xorg server DISPLAY number
    VirtualDisplay=:8
    # Should the unused Xorg server be kept running? Set this to true if waiting
    # for X to be ready is too long and don't need power management at all.
    KeepUnusedXServer=false
    # The name of the Bumbleblee server group name (GID name)
    ServerGroup=bumblebee
    # Card power state at exit. Set to false if the card shoud be ON when Bumblebee
    # server exits.
    TurnCardOffAtExit=false
    # The default behavior of '-f' option on optirun. If set to "true", '-f' will
    # be ignored.
    NoEcoModeOverride=false
    # The Driver used by Bumblebee server. If this value is not set (or empty),
    # auto-detection is performed. The available drivers are nvidia and nouveau
    # (See also the driver-specific sections below)
    Driver=
    # Directory with a dummy config file to pass as a -configdir to secondary X
    XorgConfDir=/etc/bumblebee/xorg.conf.d

## Client options. Will take effect on the next optirun executed.
    [optirun]
    # Acceleration/ rendering bridge, possible values are auto, virtualgl and
    # primus.
    Bridge=auto
    # The method used for VirtualGL to transport frames between X servers.
    # Possible values are proxy, jpeg, rgb, xv and yuv.
    VGLTransport=proxy
    # List of paths which are searched for the primus libGL.so.1 when using
    # the primus bridge
    PrimusLibraryPath=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/primus:/usr/lib/i386-linux-gnu/primus:/usr/lib/primus:/usr/lib32/primus
    # Should the program run under optirun even if Bumblebee server or nvidia card
    # is not available?
    AllowFallbackToIGC=false

# Driver-specific settings are grouped under [driver-NAME]. The sections are
    # parsed if the Driver setting in [bumblebeed] is set to NAME (or if auto-
    # detection resolves to NAME).
    # PMMethod: method to use for saving power by disabling the nvidia card, valid
    # values are: auto - automatically detect which PM method to use
    # bbswitch - new in BB 3, recommended if available
    # switcheroo - vga_switcheroo method, use at your own risk
    # none - disable PM completely
    #https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Comparison-of-PM-methods

## Section with nvidia driver specific options, only parsed if Driver=nvidia
    [driver-nvidia]
    # Module name to load, defaults to Driver if empty or unset
    KernelDriver=nvidia
    PMMethod=auto
    # colon-separated path to the nvidia libraries
    LibraryPath=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/nvidia:/usr/lib/i386-linux-gnu/nvidia:/usr/lib/nvidia
    # comma-separated path of the directory containing nvidia_drv.so and the
    # default Xorg modules path
    XorgModulePath=/usr/lib/nvidia,/usr/lib/xorg/modules
    XorgConfFile=/etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia

## Section with nouveau driver specific options, only parsed if Driver=nouveau
    [driver-nouveau]
    KernelDriver=nouveau
    PMMethod=auto
    XorgConfFile=/etc/bumblebee/xorg.conf.nouveau

@ömer@s46cm ~ $ cat /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia
    Section "ServerLayout"
    Identifier "Layout0"
    Option "AutoAddDevices" "false"
    Option "AutoAddGPU" "false"
    EndSection

Section "Device"
    Identifier "DiscreteNvidia"
    Driver "nvidia"
    VendorName "NVIDIA Corporation"

# If the X server does not automatically detect your VGA device,
    # you can manually set it here.
    # To get the BusID prop, run `lspci | egrep 'VGA|3D'` and input the data
    # as you see in the commented example.
    # This Setting may be needed in some platforms with more than one
    # nvidia card, which may confuse the proprietary driver (e.g.,
    # trying to take ownership of the wrong device). Also needed on Ubuntu 13.04.
    # BusID "PCI:01:00:0"

# Setting ProbeAllGpus to false prevents the new proprietary driver
    # instance spawned to try to control the integrated graphics card,
    # which is already being managed outside bumblebee.
    # This option doesn't hurt and it is required on platforms running
    # more than one nvidia graphics card with the proprietary driver.
    # (E.g. Macbook Pro pre-2010 with nVidia 9400M + 9600M GT).
    # If this option is not set, the new Xorg may blacken the screen and
    # render it unusable (unless you have some way to run killall Xorg).
    Option "ProbeAllGpus" "false"

Option "NoLogo" "true"
    Option "UseEDID" "false"
    Option "UseDisplayDevice" "none"
    EndSection
    @ömer@s46cm ~ $ dpkg -l | egrep 'nvidia|bumblebee'
    ii bumblebee 3.2.1-4 amd64 NVIDIA Optimus support for Linux
    ii bumblebee-nvidia 3.2.1-4 amd64 NVIDIA Optimus support using the proprietary NVIDIA driver
    ii glx-alternative-nvidia 0.4.1 amd64 allows the selection of NVIDIA as GLX provider
    ii libgl1-nvidia-glx:amd64 319.72-1 amd64 NVIDIA binary OpenGL libraries
    ii libnvidia-ml1:amd64 319.72-1 amd64 NVIDIA Management Library (NVML) runtime library
    ii nvidia-alternative 319.72-1 amd64 allows the selection of NVIDIA as GLX provider
    ii nvidia-driver 319.72-1 amd64 NVIDIA metapackage
    ii nvidia-installer-cleanup 20131102+1 amd64 cleanup after driver installation with the nvidia-installer
    ii nvidia-kernel-common 20131102+1 amd64 NVIDIA binary kernel module support files
    ii nvidia-kernel-dkms 319.72-1 amd64 NVIDIA binary kernel module DKMS source
    ii nvidia-support 20131102+1 amd64 NVIDIA binary graphics driver support files
    ii nvidia-vdpau-driver:amd64 319.72-1 amd64 NVIDIA vdpau driver
    ii xserver-xorg-video-nvidia 319.72-1 amd64 NVIDIA binary Xorg driver
    @ömer@s46cm ~ $ lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
    01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] (rev a1)

• Bumblebee 2. GPU'nun hangisi olduğunu bulamıyor, şimdi aşağıdaki şekilde tanımlayacağız. Aslında ayar dosyasında mevcut ama satır pasifleştirilmiş.
    Aşağıdaki komut ile /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia dosyasını açalım. (Cinnamon masaüstünü kullanıyorsanız pluma yerine gedit yazmalısınız.)

sudo pluma /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia

Açılan dosyada aşağıdaki satırı bulunuz.

# BusID "PCI:01:00:0"

Satırın başındaki # işaretini silip dosyayı kaydediniz, aşağıdaki gibi olacak.

BusID "PCI:01:00:0"

Şimdi aşağıdaki komut ile aşağıdaki komut ile bumblebee servisini tekrar başlatmayı deneyiniz.

sudo service bumblebeed restart

Kontrol komutumuzu tekrar çalıştıralım, bakalım sorun kalmış mı?

ben sistemi 64 bit uefi modda, windowsta express chace için kullanılan anakarta gömülü msata girişli 24gb lık ssd yi silerek buna kurdum. acaba sıkıntı bundan mı kaynaklanıyor..

@ömer@s46cm ~ $ optirun -vvv glxgears
    [ 1347.632054] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
    [ 1347.632418] [DEBUG]optirun version 3.2.1 starting...
    [ 1347.632441] [DEBUG]Active configuration:
    [ 1347.632449] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
    [ 1347.632457] [DEBUG] X display: :8
    [ 1347.632479] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/nvidia:/usr/lib/i386-linux-gnu/nvidia:/usr/lib/nvidia
    [ 1347.632490] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
    [ 1347.632498] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
    [ 1347.632507] [DEBUG] VGL Compression: proxy
    [ 1347.632517] [DEBUG] VGLrun extra options:
    [ 1347.632527] [DEBUG] Primus LD Path: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/primus:/usr/lib/i386-linux-gnu/primus:/usr/lib/primus:/usr/lib32/primus
    [ 1347.632559] [DEBUG]Using auto-detected bridge primus
    [ 1348.041977] [INFO]Response: No - error: Could not load GPU driver

[ 1348.042006] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[ 1348.042012] [DEBUG]Socket closed.
    [ 1348.042040] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
    [ 1348.042046] [DEBUG]Killing all remaining processes.

• Ben lmde'yi seviyorum ama linux mint'e bir türlü ısınamamıştım, lmde'de de sürekli yansıları değiştiriyorlardı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir kaç ufak değişiklik yapınca umarım sorun çözülür.

Aşağıdaki komut ile /etc/bumblebee/bumblebee.conf dosyasını açınız.

sudo pluma /etc/bumblebee/bumblebee.conf

Aşağıdaki satırları bulunuz

Driver=

Aşağıdaki şekilde değiştiriniz.

Driver=nvidia

Ayrıca sisteminiz 64 bit olduğu için aşağıdaki komut ile primus-libs:i386 32 bit uyumluk paketini kurduğunuzdan emin olunuz.

sudo apt-get install primus-libs:i386

Bu şekilde sorun değişmezse KernelDriver=nvidia satırında değişilik yapmayı deneyeceğiz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.