Şimdi Ara

Linux kullanım oranı ikiye katlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
1.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Son gelen raporlara göre Linux tabanlı işletim sistemlerinin kullanım oranı 2015’teki rakamın 2 katına ulaştı. Bu Linux camiası açısından oldukça olumlu bir haberken hem Windows hem de MacOS cephesinde düşüş gözlemlendi.

Linux kullanım oranı iki katına çıktı

Rapora göre 2015 yılının Aralık ayında Linux tabanlı işletim sistemleri pastada %1.66’lık bir alan işgal ederken geçtiğimiz ay itibariyle bu dilim %3.37’ye tekabül eder hale gelmiş. Bu zaman aralığında Windows sürümleri %90 dolaylarında seyrederken MacOS ise %8’den %5.94’e gerilemiş. Windows sürümleri içerisinde Windows 7 %48.91’den %48.43’e gerilerken, Windows 10 %27.63’den %27.99’a yükselmiş

Sebebi ne?

Linux kullanım oranı ikiye katlandı 

Son olarak Linux cephesinin bu başarısında ise Chromebook satışlarının etkili olduğu düşünülüyor zira Google’ın Chrome OS’u da Linux tabanlı bir işletim sistemi. Özellikle de yaklaşan okul sezonu dolayısıyla geçtiğimiz ay büyük bir artış gerçekleştiği aktarılırken içinde bulunduğumuz ay itibariyle de bu yükselişin devam edeceği tahmin ediliyor.

• Benim sebebim microsoft.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben de birkaç gündür linux 'a geçtim daha önceden de deneyimim vardı suan deepin os kullanıyorum mükkemmel olmuş denemek isteyenlere tavsiye ederim , başlangıç için mint kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi peske -- 3 Eylül 2017; 18:38:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: peske

ben de birkaç gündür linux 'a geçtim daha önceden de deneyimim vardı suan deepin os kullanıyorum mükkemmel olmuş denemek isteyenlere tavsiye ederim , başlangıç için mint kullanabilirsiniz.

deepin sorunlu bir sistem çin menşeili, debiandan anlamayanların uyduruk oluşturduğu bir sistem.
    Ben voyager'ı tavsiye ederim,

ek olarak herkes burdan linux türevlerini takip edebilir

https://distrowatch.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

quote:

ben de birkaç gündür linux 'a geçtim daha önceden de deneyimim vardı suan deepin os kullanıyorum mükkemmel olmuş denemek isteyenlere tavsiye ederim , başlangıç için mint kullanabilirsiniz.

deepin sorunlu bir sistem çin menşeili, debiandan anlamayanların uyduruk oluşturduğu bir sistem.

benim çok hoşuma gitti hocam şimdilik bir sorunla karşılaşmadım eğer bir sorunla karşılaşırsam voyager'i denerim tabiki öneri için teşekkürler.
  • manjaro linux, google

• Acaba neden?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

quote:

Nesi sorunlu ? Debian'dan anlamayan derken bunu neye dayanarak söylüyorsunuz ?

Deepin en sıkıntısız Debian tabanlı dağıtımlardan biridir. Aynı zamanda Unstable Debian üzerine inşa edildiği için paketler günceldir. Unstable lafı sizi korkutmasın araştırıp, deneyip, kullanıp görebilirsiniz.

Not : KDE Neon kullanıcısıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • furkant1 kullanıcısına yanıt
    yok unstable , sıtabil değildir anlamına gelmiyor zaten onun farkındayım, ben sürekli donma ve kasılma yaşadım deepinde, doğru düzgün çalışmadı, debian kullanmak isteyene debian öneririm ben başka bir dağıtım önermem zaten destek de vermiyorlar kendileri,

kde neon güzeldir yanılmıyorsam en güncel kde dağıtımıdır.

benim favorim voyager oldu, birde swagarch, görsellik ve kullanışlık olarak çok beğendim,

ben amatör sayılırım, bir çok kez kurdum kullandırdım silip tekrar kurdum vb, zaten kodları öğrenip terminalde yazabiliyorsanız linuxun temelini öğrenmiş sayılırız, ne diyim :)
  • Linux altında çalışan Vulkan destekli oyunlar çıktıkça bu oran bir miktar daha artar

• Uc isletim sistemini de kullaniyorum. Hepsinin kendine gore avantajlari var. Ama verilen bu rakamlarda detaylar pek aciklanmamis. Mesela neredeyse her atm de windows yuklu. Bu da kullanima katiliyor mu? Bu ve benzeri sistemler de rakama katilirsa windowstaki sayi cok daha fazla cikiyor. Bu da yuzdeye vuruldugunda digerlerinde gerilee veya az artis olarak gozukebilir. Atiyorum linux ikiye degil de uce katladi belki de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hksdejavu -- 4 Eylül 2017; 1:37:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hksdejavu

Uc isletim sistemini de kullaniyorum. Hepsinin kendine gore avantajlari var. Ama verilen bu rakamlarda detaylar pek aciklanmamis. Mesela neredeyse her atm de windows yuklu. Bu da kullanima katiliyor mu? Bu ve benzeri sistemler de rakama katilirsa windowstaki sayi cok daha fazla cikiyor. Bu da yuzdeye vuruldugunda digerlerinde gerilee veya az artis olarak gozukebilir. Atiyorum linux ikiye degil de uce katladi belki de.

bu gibi istatistikler internete bağlanan cihazlarda yapılır, gerçek kullanım oranını bulmak imkansızdır. Bence Linux en çok kullanılan işletim sistemidir. bir çok gömülü sistemde Linux çekirdeği kullanılır. belkide evinizdeki çamaşır makinesi linux kullanıyordur
  • quote:

Orijinalden alıntı: hksdejavu

Uc isletim sistemini de kullaniyorum. Hepsinin kendine gore avantajlari var. Ama verilen bu rakamlarda detaylar pek aciklanmamis. Mesela neredeyse her atm de windows yuklu. Bu da kullanima katiliyor mu? Bu ve benzeri sistemler de rakama katilirsa windowstaki sayi cok daha fazla cikiyor. Bu da yuzdeye vuruldugunda digerlerinde gerilee veya az artis olarak gozukebilir. Atiyorum linux ikiye degil de uce katladi belki de.

Sadece masaüstü sistemler , yani son kullanıcı sistemleri.

Zaten öyle olmayıp dediğin gibi olsa ( server , IoT , embedded vs. ) Linux çok daha fazla kullanım oranında olurdu en baştan beri.

Bu verilen istatistiklere ne Android gibi Linux kerneli üzerinde çalışan sistemler ne de son kullanıcının elinin değmediği yukarda saydıklarım dahil değil.

• Arch linux saolsun. Sonunda insanlar hem güncel hemde stabil bir dağıtım bulunca kullanmaya başladı. Debian stable desen oldukça eski paketler, unstable ve sid desen sorunlar bitmek bilmiyor.

• Ubuntu, Mint, Manjaro kullandım. Her seferinde Windows'a döndüm. Ama son 1 aydır dizüstü bilgisayarımda sadece Deepin 15.4.1 kurulu. Ve çok memnunum. Kurun ve sistemi güncelleyin, BEĞENECEKSİNİZ.

• linux veya diğerleri ! hepsinin ortak özelliği insan eliyle yazılmış ve deneme yanılma ve tez, anti tez anlamıyla yazılmış vede devamlı daha iyisi olabilir düşüncesiyle güncellenen birer çekirdek mimarisine sahip insan eline mahkum sistematik yazılımlardır. kendi kendini derleyebilen bir yapay zeka şekliyle bir versiyon ortaya çıkmadığı sürece bu saçmalık devamlı böyle süre gelecektir. her versiyon bir önceki insan hatasının düşünemediği bir hata veya eksikliği düzeltme önceliği ile ortaya çıkmaktadır. örneğin DOS hala kullanılıyor amacı 1000 lerce farklı sistem kütüphanesini kullanmak değil bilinen basit matematiksel ve mantıksal fonksiyonlar üzerine basit ve işlevsel küçük ebatlı programlardır. sistem en başına geri dönecektir bir şekliyle !

• Mac OS'u profesyoneller tercih ediyor. Tabii, Metin 2 yükleyenler gidip Windows kullandığı için normal rakamlar ;)

• linux ücretsiz günlük kullanım için süper ama oyun falan için yok (tabi ps4 linux işletim sistemi var özelleştirilmiş versiyon ama )
    windowsun saçma yavaşlama problemi tabi makina da ssd yoksa bittin kısaca kullanım işkencesi oluyor eski core 2 dou notebook var windows 7 ssd yok kağnı gibi çalışıyor linux ile çok daha akıcı çalışıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: hector_1990

linux ücretsiz günlük kullanım için süper ama oyun falan için yok (tabi ps4 linux işletim sistemi var özelleştirilmiş versiyon ama )
    windowsun saçma yavaşlama problemi tabi makina da ssd yoksa bittin kısaca kullanım işkencesi oluyor eski core 2 dou notebook var windows 7 ssd yok kağnı gibi çalışıyor linux ile çok daha akıcı çalışıyor

Oyun elbette bir Windows kadar fazla değil ama yine de uzun süre meşgul edecek kadar oyun var

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6670.0

http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1

2013'ten önce neredeyse hiç oyun olmayan platforma göre şu anki oyun sayısı baya fazla , hiç duracak gibi de değil artış

• hector_1990 H kullanıcısına yanıt
    PS4 yazılımı BSD tabanlıdır. Linux tabanlı değil.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.