Şimdi Ara

linux+internet=keyif...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sonunda bir router modem alarak linux'ten internete baglanmayı basardım...modemde e-con denen en dandiklerinden hemde:)
    artık dialer,virus,pop-up,zart-zurt...
    hicbiri olmadan internette surf keyfi yasıyorum.
    hatta bazen crack lazım oldugunda:)siteden"bilmemne bilmemne.exe programını yuklemem gerekiyor.yoksa indirmene izin vermem"diyor...bende"iyi iyi yukle yavrum..yukle de gor eb..ninkini"diye pis pis guluyorum...
    download yapıyorum.bi overnet olayını cozemedim onuda halledince "oooh...suyundanda koy"tadında keyif alacagım...
    yaw niye daha once bu iskenceyi cekmeye razı olmustum bilmiyorum...
    Allah linux'u icat edenden razı olsun:)))

• hadi gözün aydın.
    darısı "sadece windoz uyumlu" modem sahiplerinin başına...
  • overnet olayını da cozdum..
    yav bu linux biraz zor ama ugrasması baya zevkli:)
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by ilkerinanç</i>
    <br />overnet olayını da cozdum..
    yav bu linux biraz zor ama ugrasması baya zevkli:)
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

sen artik tadina varmissin gerceklerin, ne mutlu sana darisi
    "bu ne ? ne oyun var ne bisi!!"
    diye kurar kurmaz windowsa donenlerin basina.

overnet'i cozmussun ama aklinda bulunsun, giFT ile hem overnet networkune, hem kazaa networkune baglanabilirsin.

emule'un zaten direk linux portu var, x-mule filan var, windowstakinin ayni.
  • hımmm.
    giFT...aklımda olsun...nereden indiriyoruz peki giFT i?bu daha cok ise yarar gibi geldi bana...
    makinamda win(maalesef)+linux beraber yuklu.aslında oyun icin olmasa acmayacagım onu hic de bu wine ı calıstırmayı bi turlu beceremedim bastan beri...
    onu da hallettigim zaman windoza"hade leeeynnn!"diyecegim.
    aslında wine uzerinde biraz durursam onu da kaparım diye dusunuyorum.

sonucta windozla ilk tanıstıgımızda da boyle acemi caylaktık,yapa-boza,kıra-doke ogrenmistik...
    ama artık o kadar salak geliyorki bu windoz her ay format yok virus yok bilmemne...
    bilgisayardan soguttu beni...
    simdi herseye sıfırdan baslıyoruz:)))
  • sourceforge'dahttp://gift.sf.net adresinde var gift.
  • Beyle slm ben de linux de yeniyim fakat ben sadece kurmakta sorun yaşıyorum
    rpm ler kuruluyo ondan sona config monfig neoluyo unla öle diyip kalıyom.
    Ondan sonra tar.gz uzantılı dosyalar allahım YARDIM.
    Bitek bu sorunum kaldı bilen warsa YARDIM etsin....

Eğitim şart...
    Amma saçmaladım ha

Kısaca program kurma senaryoları konsole de hertürlü
    bilen warsa web sitesi falan açsın yahuu
    yada göndersin ben onun adına açiyim. [gitar]:)=
  • ben windows kullanıyorum bilgisayarım 24 saat nete bağlı..senin dediğin problemleri (dialer,popup,kitlenme,çökme)çok az yaşıyorum..problem windowsta mı acaba?ayrıca linux uğraşması eğlenceli ve gitgide kendini geliştiriyor..linux yaygınlaştıkça onun için yazılacak virus sayıları da artacak sıkma canını..şimdilik tadını çıkar.
  • We use UN*X, Couse it runs!
  • quote:

Orjinal: pusu

ben windows kullanıyorum bilgisayarım 24 saat nete bağlı..senin dediğin problemleri (dialer,popup,kitlenme,çökme)çok az yaşıyorum..problem windowsta mı acaba?ayrıca linux uğraşması eğlenceli ve gitgide kendini geliştiriyor..linux yaygınlaştıkça onun için yazılacak virus sayıları da artacak sıkma canını..şimdilik tadını çıkar.

linux ün çalışma mantığından ve güvenlik anlayışından dolayı ;yazılmış bir virüsün windows kadar kolay bulaşması mümkün değil arkadaşım.ben sistemde bir değişiklik yaparken bana bile parola soran bir işletim sisteminde dışarıdan giren bir hacker en fazla ne yapabilirki?...
    ha tabi özellikle bana"takıp",aylarını benin makinanama girmeye harcamazsa

ha bu arada windozculara yeni bir virus daha gelmiş "download.bilmemne bilmemne..."
    aman ha dikkatli olun.

• bana da hiç virus bulaşmıyor..popup pencerelerle de derdim yok..sistem çökmesi de zorlamadıkça yok..demekki herşeyi os den beklemek çözüm deil..doğru kullanıldığında windows ta bir o kadar yetkin diyebiliriz..en azından eve gelen misafirler bu ne diyip bilgisayar başından kalkmaz..linux kötüdür demiyorum ama eksik olduğunu düşünüyorum..server olarak linux kullanılabilir ama masaüstü için henuz erken..
  • hocam büyük konuşuyorsun...
    hiç olmadık zamanda makinandaki herşeyi kaybedersen benim sözlerim gelsin aklına...
    bu aradalinux için erken belki ama windoz içinde baya geç olmaya başladı.
  • olabilir doğru şeyleri yapmadığın zaman linux da da problem yaşayacaksın..hatta linux da yaşadığın problemleri çözmek
    windows taki gibi kolayda olmayacak..çünkü konuya hakim çok kişi yok..bu arada kişisel fikrim linux u firewall yapıp windows un keyfini çıkarmak..en kısa sürede de bu sisteme geçmeye planlıyorum.büyük konuşmuyorum ama linux ta kullandım bi çok kez de kitlenmelerden dolayı reset atmak zorunda kaldım..sorun donanım da olabilir bişeyleri doğru yapmamış ta olabilirim ama linux u suçlamadım reset attım diye..ben şahsen floppy den bi dosya kopyalamak için mount la uğraşmak istemiyorum.Ya da mp3 dinlemek için player 'ıma patch aramak...anlatmak istediğim bu linux a karşı değilim ama windows a saygı duyuyorum.
  • hocam ben şu ana kadar 12 senedir falan mac os,8 senedir falan windoz,son birkaç aydırda linux kullanıyorum...
    ama sana birşey söyleyeyimmi;hayatımda windoz kadar garip bir işletim sistemi görmedim.
    winxp ile biraz düzelttile işi ama windozun çok kullanılmasının sebebi de intel kullanımına benziyor mantıkta.
    yani herkes "işlemci"dendiğinde inteli söylüyor ama ondan daha iyi işlemciler var.mesela amd,mesela ibm powerpc...
    şimdiye kadar olan "adının vermiş olduğu"kaymağı yiyor windoz...
    ama artık insanlara daha iyisini vermeleri gerekiyor tercih sebebi olabilmeleri için.
    yani artık yalnız değiller.çünkü ondan daha sağlam ve iyileri de var.
  • şu an windows bellek optimizasyonunu gayet iyi yapıyo bu yüzden kitlenme problemini neredeyse önledi..sürücü desteğine gelirsek windows un tanıyamadağı aygıt yok gibi(en azından benim için).linux da hali hazırda modem,ethernet monitor problemleri var..(bu problemler çözülmez değil ama beginner bir kulllanıcıyı bezdirecek çözümleri var).şu an için tüm firmalar windows için yazılım üretiyor..linux için yazılanlar ikinci kalite..Ör:licq,pdf programları..Oyun olayına girmiyorum..
    dediğim gibi olay windows hayranlığı değil ben bilişimciyim tarafsız olarak baktığımda kendim için en iyi sistemin linuxfirewallu(server mantığı) bir windows olduğu düşüncesindeyim..Bu arada fanatiklik konusunda gelince onu yapanlar muhtemelen henuz teenagerdır;)

Not:linuxda console a vi yaz..muhtemelen bir kitlenme yaşayacaksın..
    linux yüklenirken (aygıtlar tanıtılırken ki ekran).. o ara klavye koruması yapılmadığndan klavye aktif oluyo..
    böylece aygıtlar yüklenirken bişeyler yazabiliyorsun..:)aslında onca şeyi akıl edenler klavye kontrolunü de yapabilirlerdi..

• quote:

.linux yaygınlaştıkça onun için yazılacak virus sayıları da artacak sıkma canını..şimdilik tadını çıkar.

Asla! Linux çekirdeği sahip olduğu UNIX mimarisi nedeniyle protected mod' de bellek adreslemesi yapar. Bir programın erişebildiği hafıza bloğuna, diğer bir program erişemez. Bu linux için virüs yazılamaz anlamına gelmez. Kaldı ki yazıldı. Ancak, bir linux virüsü sadece kendisini çalıştıran kullanıcının erişebildiği noktalara ve hafıza bloklarına erişip zarar verebilir. Bu nedenle root kullanıcısı gidip bir "öküzlük" yapmadığı müddetçe Linux için yazılmış herhangi bir virüs sistemi çökertemez.

quote:

sürücü desteğine gelirsek windows un tanıyamadağı aygıt yok gibi(en azından benim için).

Windows hiçbir aygıtı kendisi tanımıyor. O sürücüler donanım üreticileri tarafından geliştiriliyor ve özel lisanslamalarla Windows paketine bazıları ekleniyor. Sen bir anakart aldığında, yanında gelen cddeki sürücüyü yüklersin, Windows kendisi tanımaz. Aynı şey Linux için de geçerlidir. Donanım üreticisi sürücü yazdıysa tanır. Yazmadıysa, birisi çıkar açık kodlu bir sürücü yayınlar. Ama windowsta böyle bir şansın yok.

quote:

linux da hali hazırda modem,ethernet monitor problemleri var..

Bu problemler Linux' a ait değil, donanım üreticilerine ait. Donanım üreticisi, Linux gibi bir işletim sistemini ciddiye almıyorsa, ben de onun donanımını almam olur biter.

quote:

şu an için tüm firmalar windows için yazılım üretiyor.

Bir çok firma Linux için de yazılım üretiyor.

quote:

linux için yazılanlar ikinci kalite.

Yanlış.

quote:

linuxda console a vi yaz..muhtemelen bir kitlenme yaşayacaksın.

Hayır yaşamayacaksın. Vi editörünü kullanmayı bilmediğin için kilitleniyor sanıyorsun. Ben 2 senedir Vi kullanıyorum. Nedense hiç kilitlenmedi. Vi' e girdikten sonra i harfine bas bakalım ne olacak? Vi dünyanın en iyi metin editörlerinden biridir.

quote:

linux yüklenirken (aygıtlar tanıtılırken ki ekran).. o ara klavye koruması yapılmadığndan klavye aktif oluyo..
    böylece aygıtlar yüklenirken bişeyler yazabiliyorsun..:)aslında onca şeyi akıl edenler klavye kontrolunü de yapabilirlerdi..

Klavyeyi kilitlemeye ne gerek var? Ben o anda işlemi durdurmak istiyorum misal? Ne yapacaksın? Açıl klavyem açıl mı diyeceksin?

quote:

.ben sistemde bir değişiklik yaparken bana bile parola soran bir işletim sisteminde dışarıdan giren bir hacker en fazla ne yapabilirki?...

1.' si hacker değil cracker. Şu linkteki yazıyı bir okursan iyi olur.
    http://bilmuh.ege.edu.tr/~senturky/hacker_nasil.html

2.' si sen önlemini almazsan herşey olur.

Saygılarımla.

• hocam bi dakka şimdi...
    burada "hangisi daha sağlam ve iyi?"onu mu tartışıyoruz ;
    yoksa "hangisi daha kolay ve daha çok tutuluyor?" onumu...

kolaylıkta zaten bill amca söyledi"anneannelerimiz bile kolayca kullanacak" diye...

ama bill amca anneannem bu spylarla,wormlarla,viruslerle nasıl başedecek onuda söylermisin bi zahmet

• ben hacker diye biliyordum...
    bütün dünyadaki tanımını da hacker zannediyordum...
    pardon "ege üniversitesi"dünyadaki herkesten iyi biliyormuş.
    pardon
  • quote:

hocam bi dakka şimdi...
    burada "hangisi daha sağlam ve iyi?"onu mu tartışıyoruz ;
    yoksa "hangisi daha kolay ve daha çok tutuluyor?" onumu...

Hiçbirini tartışmıyoruz. Ben yanlış söylenenleri düzeltme gereği hissettim

quote:

kolaylıkta zaten bill amca söyledi"anneannelerimiz bile kolayca kullanacak" diye...

ama bill amca anneannem bu spylarla,wormlarla,viruslerle nasıl başedecek onuda söylermisin bi zahmet

Anneannemin bile kullanacağı bir işletim sistemi arıyorsam bu asla windows olmayacaktır. Ben zaten windows' u savunmuş değilim.

quote:

ben hacker diye biliyordum...

Hacker kültürü hakkında istersen biraz araştırma yapmanızı öneririm. Yanlış bildiğinizi anlayacaksınız.

quote:

bütün dünyadaki tanımını da hacker zannediyordum...

Bütün dünyadaki tanımı crackerdır. Neden hacker olarak bilindiği uzun hikaye. Fakat kısaca, bazı hacker' ların yoldan çıkıp korsanlık işleriyle uğraşması diyebiliriz. Ek olarak hiçbir cracker' ın sizin veya benim bilgisayarımla ilgilenceğini zannetmem. Olsa olsa lamerlar saldıracaktır bizim kişisel bilgisayarlarımıza.

quote:

pardon "ege üniversitesi"dünyadaki herkesten iyi biliyormuş.
    pardon

Malesef Ege Üniversitesi değil Eric Steven Raymond adındaki bir hacker doğrusunu bilip söylemiş (aynı zamanda Hacker' s Dictionary (Hacker' ın sözlüğü) ve Jargon File (Hacker' lığın Argo Dosyası) adlı kitapların yazarı olur kendileri. Eğer belgeyi okusaydınız en azından kimin yazdığını öğrenebilirdiniz). Belgenin Türkçe çevirisi orada bulunuyor sadece.
    Asıl belge adresi:
    http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html

Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 28/6/2004 14:31:15 >

• yaw hocam hırs yapma hemen şaka yapmıştım sadece...
    klavyenin başına geçince ne oluyo sizlere anlamadım gitti
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.