Şimdi Ara

linux de oyun oynanabiliyor mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
2.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok uğraşmak gerekir mi yapabilmek için ?

• Sen dünyanın en boş adamısın bro. Bilmediğin konuda sallama yine burda. Swap alanı oluştururken silip atmaz tüm diski. Tek gerekli olan sistemin için biraz disk ayır. Orayı '/' oralak bağla. Windowsun da sahip olduğu efi bölümünü /boot olarak bağla boot bölümüne format atma hepsi bu.

Swapa falan gerek yok zaten yıl olmuş 2019 hala swap kullanan mı var? 3gbden düşük değilse ramın swap yavaşlatır sistemi
    TCL kur RDD üzerinden oyun oynayarak DX11 den fazla FPS alabilirsin.. Ama bak unutma TCL olmazsa olmaz

Neyse dostum. İş bilmeyen insanların yorumlarını bir kenara bırakarak hem aktif olarak Linux kullanıp oyun oynayan birisi olarak cihazın masaüstüyse bu konuda daha şanslısın çünkü ekstra olarak Prime veya Bumblebee gibi yazılımlarla kart değişimi yapıp vakit harcamayacaksın.

Steam tabanında Valve'in kendi oyunları OpenGL ve "Vulkan" desteği ile tek tık ile oynanabilirken ekstra bir Lutris,PlayOnLinux mantığı ile çalışan Steam'in Proton özelliği sayesinde Windows oyunlarının belirli bir çoğunluğunu kesinlikle hepsi değil veya hackshield olanlar değil ama oynayabiliyorsun. Herhangi bir konuda takıldığında elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Şimdi başkalarına inanıpta sistemi REDEDE ye kurdurmasın :))))

Saygılar.
  • evet oynana bilir !
    DX11 opengl ye göre biraz daha hızlı %3-5 fark atıyor

ama yeni nesil oyunların çoğu volkan desteği içerdiği için bu artık bir sorun bile değil.
    https://store.steampowered.com/steamos/buildyourown?l=turkish

bunu yüklerken ; sadece bu iş için tek bir hdd veya SSD yi bu işe ayrın
    disk bölümleme yapacağım demekle bu iş olmuyor.
    oluyor ama sorun yaşayacağın garanti

yükleme esnasında swap alanı oluştururken
    HDD te ne var ne yoksa silip atıyor.

önemli verileriniz kaybetmemek istiyorsanız sadece bu iş için özel bir HDD veya SSD in olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 25 Kasım 2019; 7:26:59 >

• Sen dünyanın en boş adamısın bro. Bilmediğin konuda sallama yine burda. Swap alanı oluştururken silip atmaz tüm diski. Tek gerekli olan sistemin için biraz disk ayır. Orayı '/' oralak bağla. Windowsun da sahip olduğu efi bölümünü /boot olarak bağla boot bölümüne format atma hepsi bu.

Swapa falan gerek yok zaten yıl olmuş 2019 hala swap kullanan mı var? 3gbden düşük değilse ramın swap yavaşlatır sistemi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TCL kur RDD üzerinden oyun oynayarak DX11 den fazla FPS alabilirsin.. Ama bak unutma TCL olmazsa olmaz

Neyse dostum. İş bilmeyen insanların yorumlarını bir kenara bırakarak hem aktif olarak Linux kullanıp oyun oynayan birisi olarak cihazın masaüstüyse bu konuda daha şanslısın çünkü ekstra olarak Prime veya Bumblebee gibi yazılımlarla kart değişimi yapıp vakit harcamayacaksın.

Steam tabanında Valve'in kendi oyunları OpenGL ve "Vulkan" desteği ile tek tık ile oynanabilirken ekstra bir Lutris,PlayOnLinux mantığı ile çalışan Steam'in Proton özelliği sayesinde Windows oyunlarının belirli bir çoğunluğunu kesinlikle hepsi değil veya hackshield olanlar değil ama oynayabiliyorsun. Herhangi bir konuda takıldığında elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Şimdi başkalarına inanıpta sistemi REDEDE ye kurdurmasın :))))

Saygılar.

• loradona kullanıcısına yanıt
    Eğer hibernate kullanıyor isek swap gerekli bence hocam. Ben şahsen RAM miktarım kadar swap ayırıyorum. Sürekli hibernate modunu kullanıyorum poweroff yerine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende hibernate çalışmıyor ya swap da koysam olmuyor o yüzden gerek duymuyorum

• ben hiç bir zaman swap kullanılması taraftarı olmadım çünkü

ram yeterse de yetmese de sistem hızı ram hızından hdd hızına düşüren bir yöntemdir bu !

bazı uygulamalar ram yetse de fazla bile artsa swapı yoklaması yüzünden sistem hızı düşüyor.

bu hız düşüşlerini insanların algılaması mümkün değil ! bu durum veri gecikmesine sebep oluyor.
  • Uydurma.
  • gen2 G kullanıcısına yanıt
    uydurma değil !

RDD seviyesinde hiç bir zaman bir kullanıcı deneyimin olmadığı ortada !

TCL bile RDD üzerinde çalışırken bazı programların yapılanmaları SWAP istediği için

adamlar RDD üzerinde SWAP açma kapama seçeneğini bile eklemek zorunda kalmışlar !

RDD üzerinde SWAP özelliği TCL de var ama işte kullanma klavuzunu bile okumamakta inatçısınız işte !

TCL yi ben inşa etmedim ama performans zirvede !
  • Yahu anlamıyor musun? Oyun performansı düşüyor öyle DÜŞÜYOR. Git bi steam den dota veya tf2 falan yükle benchmark yap bilmeden sallama burda ya

• loradona kullanıcısına yanıt
    nerede ne düşmüş TCL yi bile kullanmayı bilmiyorsunuz !?

her linux dağıtımının farklı bir mimarisi var !

mimariyi bilmeyen haliyle turist gibi dolaşır ortalıkta :)
  • Ya boş yapacağına benchmark ile gel

• Nece konuştunuz bir şey anlamadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • windowsdada swap kapatılabilse keşke ram yetmediğinde low memory hatası çıkıp duruyor kapatılamıyor da saçma sapan iş...
    Linux için oyun sayısı çok az ancak daha fazla gelişmesini isterim o zaman windows kullanmanın mantığı kalmayacak (belki office için kullanılabilir çünkü LibreOffice çok basit kalıyor office365in yanında)
  • benchmarklarını göster o zaman bi tarafından uydurduğun sonuçlarla ilkokul düzeyi edebiyatınla gelme.
  • ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt
    Mesela hangi oyunu oynayamıyorsunuz veya şöyle ekleyeyim sizi Linux'a geçirmeyecek kadar bağımlılık yapan oyun hangisi :)

• Vulkan ile Windows'daki DirectX tadındaki oyunları oynayabilirsiniz ama oyun sayısı şu an tabiki çok az.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt
    swap ramin yetersiz olduğu zamanlardan bu güne kalan kötü bir mirastır.

yazılım bile bunu istemese bile işletim sistemi bunu istiyor.

office dediğin 4 işlemin farklı kombinasyonlarından başka bir şey değil !

show isteyen youtube videolarını izliyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

evet oynana bilir !
    DX11 opengl ye göre biraz daha hızlı %3-5 fark atıyor

ama yeni nesil oyunların çoğu volkan desteği içerdiği için bu artık bir sorun bile değil.
    https://store.steampowered.com/steamos/buildyourown?l=turkish

bunu yüklerken ; sadece bu iş için tek bir hdd veya SSD yi bu işe ayrın
    disk bölümleme yapacağım demekle bu iş olmuyor.
    oluyor ama sorun yaşayacağın garanti

yükleme esnasında swap alanı oluştururken
    HDD te ne var ne yoksa silip atıyor.

önemli verileriniz kaybetmemek istiyorsanız sadece bu iş için özel bir HDD veya SSD in olmalı
    Ben bilgisayarımda her işletim sistemi için farklı SSD kullanıyorum ama sebebi swapla ilgili değil.

elimdeki SSD lerin boyutu 120 gb olduğu için zaten ufak olan bu ssdleri bölünce doğru düzgün alan kalmıyor. Ayrıca 3 farklı işletim sistemini tek hdd ya da ssd ye kurmakla uğraşılmaz tabii ki yapılabilir ama ayrı disklere kurulum yapmak daha pratik ve daha güzel. başta 2 tane SSD vardı 1 SSD daha alıp ekledim nasılsa 100 150 tl gibi fiyatlara bulunabiliyorlar artık masaüstü bilgisayarları böyle şeylere kolayca imkan sağladıkları için hala seviyorum ve kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 28 Kasım 2019; 7:55:49 >

• sturmgewehr44 kullanıcısına yanıt
    linux deyince aklıma bizm buradaki haftasonu semt pazarına benzetiyorum

meyveci sebzeci ne ararsan bir arada hepsi bir bağırıyor ki sorma gitsin misali

linux gnu standartları çercevesinde gelişime odaklı felsefe bu olunca

bu günün gnu'cusu yarının tekelcisi olmayan çalışanlarda haliyle bu pazarın içinde.

özetle saflaştırılmış bir linux ebat olarak o kadar küçük bir alan içine gire biliyor.

yani ne kullanacağını bilen için ve kullanacağı programda belliyse.

1gb sd kartlar 4 gb ramle ne HDD ne SSD üzerinde TB ebatında bir şeylere ihtiyaç bile duymadan

aslında çok güzel şeyler yapabilir.

ps3 öncesi ps2 makinin biosu her türlü usb girişi kabul ediyor.

adamlar 32mb ramde çalışan linux u bile yapmıştı.

konuyu fazla dağıtmadan toparlayalım

konsollar ses görüntü veri iletimi sağlıyor. her şeyi yapıyorsunuz

altı üstü 4-5 mb lık bios işletim sistemleri var.

ne istediğini bile zaten RAM hızıyla SSD ye 10x ile 100x hız farkını da bilir.

ama işte biz bilmeyenlere bir şey anlatmaya çalışıyoruz.

TCL diyorum :)

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.