Şimdi Ara

Linux a geçeceğim sorularım var. Yardım İstiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Dell Inspiron 5548 Dizüstü laptop kullanıyorum. Orijinal W 8.1 SL var. Ama şuan W7 Enterprise kullanıyorum. Her sürümünü denedim fakat oyunlarda W7 daha iyi performans verdi. Linux kullanan insanalara sorduğumda gayet memnun olduklarını eğer aygıtların driverleri varsa geçilebilineceğini söylüyorlar.

Linux'a geçmek için sıkıntı olmayan durumlar:
    1- Ekran kartı driveri.
    2- Oynadığım oyunlar.
    3- Kullandığım programlar.
    4- Sanırsam Realtek High Definition Driveride mevcut.(Realtek'in sitesinde baktım Linux/Ubuntu yazıyor)
    5- Harici klavye/fare kullanıyorum usb girişlerinde çalışacağını düşünüyorum. (Daha önce eski masaüstü bilgisayarımda
    çalışmıştı.)

Geriye tek bir şey kalıyor. Intel HD Grafik . Bende HD 5500 Grafik varmış. Intelin sitesinden baktım fakat Linux/Ubuntuya dair hiç bir driver göremedim. Dell'in destek bölümünde bilgisayarın seri numarasından bakınca Ubuntu işletim sistemi seçeneği mevcut ama not found driver yazıyor. Bana sadece Intel lazım.

Acaba Driver Pack Solutions / Ashampoo Driver gibi programlar ile sıkıntısız kullanabilir miyim? Birde performansı nasıl olur? Windows 7 gibi ise ve iyiyse geçmeyi düşünüyorum . Açıkcası windows'tan da sıkıldım.

• Intel grafik sürücüleri kurulu gelir , aynı zamanda Nvidia ve Amd için de açık kaynak sürücüler kurulu gelir. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok , Amd ve Nvidia'da ise istenirse kapalı kaynak sürücüler elle kurulabilir.

Kullanmayı düşündüğünüz Linux dağıtımının arayüzünün ağırlığına göre değişmekle birlikte çoğu dağıtımda Windows altında aldığınız performansa oranla daha iyi bir deneyim yaşarsınız.

Ekstra driver kurmanıza çoğu durumda ( wi fi , bluetooth , fonksiyon tuşları , ses sürücüsü vb ) gerek kalmaz. Kernele gömülü olarak geldiğinden direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    vay be iyiymiş. Siz bana ne önerirsiniz. Ağırlık olarak sadece oyun ve film izlemek için kullanıyorum. Bir sürü dağıtımı varmış heralde. Güncel ve sağlam olanından ne önerirsiniz?
  • Londias kullanıcısına yanıt
    Linux Mint Cinnamon , Elementary OS gibi Ubuntu tabanlı dağıtımları deneyebilirsin.

Elementary daha göze hitap eder , Mint daha stabil.
    Çok teşekkür ediyorum
  • Radeon hd 6370 kartım var hocam. Acaba hangi driver linkine tıklamam gerekir. Ben de linux dağıtımlarından elementary os yüklemek istiyorum. İlk defa yüklemiyorum önceden de ubuntu yüklemiştim. Biraz tecrübem var.

• Sizin ki HD 6370M heralde yani notebook kartı. Eğer öyleysehttp://support.amd.com/en-us/download/desktop/previous/detail?os=Ubuntu%20x86%2064&rev=15.9 bu linkten faydalanabilirsiniz.
  • Buradan hangisilerini yüklemem gerekir hocam. İlgiliniz için teşekkür ederim. Değerli vaktinizi çalıyorum kusura bakmayın.

• Bu sürücüler Ubuntu 16.04 ve sonrasını kullanan güncel tabanda çalışmaz.

Burada anlatıldığı şekilde surucunuzu guncelleyebilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Hocam oyun oynamıyorum ekran kartını kurmasam bir eksisi olur mu? Videolarda vs performans kaybı olur mu ?

• Zaten şu anda ekran kartı surucunuz kurulu. Açık kaynak sürücüleri kullanmaktasınız. Çok önem teşkil etmez.

Sadece arada bir bu sürücülere arada bir video işlemesi ile ilgili bir takım güncellemeler gelir. Örneğin h265 videolar ile ilgili veya başka video formatları ile ilgili verimlilik odaklı güncellemeler.

Sorununuz olmadığı sürece oyun oynamiyorsanız güncellemeniz gerekmez .

Çok teşekkür ederim hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.