Şimdi Ara

Limit AYT Ebob Ekok Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    çözümünü anlatabilecek var mı?

• Limit AYT Ebob Ekok Sorusu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ginzo9

Limit AYT Ebob Ekok Sorusu

teşekkürler, ama sayı vermeden çözümünü arıyorum.
    sonuçta verilebilecek bir sürü seçenek var, çift asal sayı tek asal sayı, tek asal tek asal, aralarında asal tek aralarında asal çift... gibi

• Ben hepsini deniyorum..

• Selamlar.

Tam emin olmamak ile beraber, mantığı şu şekilde kurdum:

"m ve n sayıları, aralarında asaldır." tanımı verildiğine göre, aşağıdakiler ihtimal dahilinde olacaktır.

a) m çift sayı, n tek sayı
    b) m tek sayı, n çift sayı
    c) m tek sayı, n tek sayı

İki çift sayının ortak böleni 2 olduğundan, m ve n sayılarının çift olma durumu, aralarında asallık özelliğini bozduğundan ihtimaller bu kadardır.

O hâlde, seçeneklere, m ve n değerlerinin niteliğini yerleştirip işlemi sağlamaya çalıştığımızda, bizlere doğru olan ifadeler görünebilir olacaktır.

a için;

I) EBOB (T,Ç) = 1
    II) EBOB (T,T) = 1
    III) EBOB (T,T) = 1

Burada, sayı nitelikleri ile EBOB sonuçlarının herhangi bir şekilde çatışmadığını görüyoruz.

b için;

I) EBOB (T,Ç) = 1
    II) EBOB (T,T) = 1
    III) EBOB (Ç,T) = 1

Burada da sayı nitelikleri ile EBOB sonuçlarının çatışmadığını söyleyebiliriz.

c için;

I) EBOB (Ç,T) = 1
    II) EBOB (Ç,Ç) = 1
    III) EBOB (T,Ç) = 1

Burada, ikinci seçeceğe baktığımızda her iki sayının da çift olduğunu görüyoruz. Çift olan iki sayının EBOB'u 2'dir. Oysaki, ikinci seçenekte aynı değer 1 olarak verilmiştir. Bu yüzden, ikinci şartın kesin olarak doğru olmadığını söyleyebiliriz.

Ben soruya bu perspektiften bakarak bir çözüm getirmeyi denedim. Hayırlı geceler diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2boas -- 16 Şubat 2018; 23:58:21 >

• Cevap 1-3.ç müydü

• quote:

Orijinalden alıntı: Nunbolg

Cevap 1-3.ç müydü

evet
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2boas

Selamlar.

Tam emin olmamak ile beraber, mantığı şu şekilde kurdum:

"m ve n sayıları, aralarında asaldır." tanımı verildiğine göre, aşağıdakiler ihtimal dahilinde olacaktır.

a) m çift sayı, n tek sayı
    b) m tek sayı, n çift sayı
    c) m tek sayı, n tek sayı

İki çift sayının ortak böleni 2 olduğundan, m ve n sayılarının çift olma durumu, aralarında asallık özelliğini bozduğundan ihtimaller bu kadardır.

O hâlde, seçeneklere, m ve n değerlerinin niteliğini yerleştirip işlemi sağlamaya çalıştığımızda, bizlere doğru olan ifadeler görünebilir olacaktır.

a için;

I) EBOB (T,Ç) = 1
    II) EBOB (T,T) = 1
    III) EBOB (T,T) = 1

Burada, sayı nitelikleri ile EBOB sonuçlarının herhangi bir şekilde çatışmadığını görüyoruz.

b için;

I) EBOB (T,Ç) = 1
    II) EBOB (T,T) = 1
    III) EBOB (Ç,T) = 1

Burada da sayı nitelikleri ile EBOB sonuçlarının çatışmadığını söyleyebiliriz.

c için;

I) EBOB (Ç,T) = 1
    II) EBOB (Ç,Ç) = 1
    III) EBOB (T,Ç) = 1

Burada, ikinci seçeceğe baktığımızda her iki sayının da çift olduğunu görüyoruz. Çift olan iki sayının EBOB'u 2'dir. Oysaki, ikinci seçenekte aynı değer 1 olarak verilmiştir. Bu yüzden, ikinci şartın kesin olarak doğru olmadığını söyleyebiliriz.

Ben soruya bu perspektiften bakarak bir çözüm getirmeyi denedim. Hayırlı geceler diliyorum.

ilgilendiğin için teşekkür ederim ama sayılardan birinin tek diğerinin çift olması ebobları 1 olacak anlamına gelmiyor. bu şekilde sadece ikinci şıkkı eleyebiliriz, net şekilde sonuca götüren bir çözüm yapabilen olursa hala bekliyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.