Şimdi Ara

Limit

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sorunun cevabı D'ymiş.

Ama ben şöyle düşünerek b bulmuştum.

Limit

mesela fonksiyon böyle olsa, lim x=5 için f(5) = 7 çıkar ama f(5) = 7 olmaz. Süreklilik de olmaz. Dolayısıyla x=5te tanımlı da olmaz. bunun aksini de yapabileceğimiz için her zaman için istenen durumu sağlayamayız.

bu yüzden 3-4-5 yanlış olur dedim. fakat hatalıymışım. hatam nerede anlatır mısınız rica etsem?

• doğru düşünmüşsün. zaten bu grafikte x=5 için türev de yok. cevap 1 olmalı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • teşekkür ederim hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-88BB6CDAE

doğru düşünmüşsün. zaten bu grafikte x=5 için türev de yok. cevap 1 olmalı

Hocam bir arkadaş bu soruyu öğretmenlerine sormuş. O da "limx->5 f(x)'i o şekilde parçayalamazsınız, direkt f(5)-7=0 olmalı bu yüzden f(5)=7 olmalı" diye çözüm yapmış. Sorunun cevabını da 4 öncül doğru olarak değerlendiriyor. Kafam karıştı şimdi, benim çözüm neden olmuyor ki?

• https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/148892622

sorunun mantık olarak aynısı yine sorulmuştu ve ben de yanılmıştım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Aynen, biraz daha düşündüm üzerine ama bir sıkıntı bulamadım. Mesela bir örnek yapalım,

pay kısmı 4(x-5)'e eşit olursa istenen limit 4 olur,

bunun için f(x)=4x-13 olması gerek.

Şimdi f'in x=5'te tanımlılığını kaldıralım, yani f(x)'i şöyle parçalayarak yazabiliriz,

f(x) = { 4x-13, x∈R-{5};

tanımsız, x=5}.

Pay kısmına g(x) diyelim, o zaman pay kısmı

g(x) = {4x-20, x∈R-{5},

tanımsız, x=5}.

lim x->5'e giderken g(x)/(x-5) değerini bulurken hiçbir zaman x yerine 5 yazmayız, pay ve paydadaki fonksiyonların x=5'teki görüntüleriyle ilgilenmeyiz, 5'in yakınındaki değerleri yazarız.

g(x)/(x-5)=(4x-20)/(x-5)=[4*(x-5)]/(x-5).

Örneğin sağdan yaklaşalım,

x=5.1 için, (x-5)/(x-5) ifadesi = 0.1/0.1=1 olur, bu yüzden sonuç 4*1=4 oldu.

x=5.01 için de (x-5)/(x-5) = 0.01/0.01=1, sonuç 4*1=4.

x=5.001 için yine (x-5)/(x-5)=0.001/0.001=1, sonuç 4.

x=5 dışındaki tüm x sayıları için, (x-5)/(x-5) ifadesi 1'e eşit olur, sonuç 4*1=4 olur. O yüzden soldan yaklaşırken de yine aynı şekilde sonuç 4 olur. Yani x=5'te tanımlı olmaması hiçbir şeyi değiştirmedi,

g(x)/(x-5)'in grafiğini çizersek grafik yatay y=4 grafiğidir, yalnızca x=5'te boşluk vardır, 5'e giderkenki limit yine 4'e eşit.

• Bu atılan soru için sadece 1. öncül doğru olmaz mı ben de öyle buldum

• Daneres kullanıcısına yanıt

Aynen, daima doğru olan yalnızca 1. öncül. Diğerleri doğru olabilir de, olmayabilir de.

• quote:

Orijinalden alıntı: miGma

Aynen, biraz daha düşündüm üzerine ama bir sıkıntı bulamadım. Mesela bir örnek yapalım,

pay kısmı 4(x-5)'e eşit olursa istenen limit 4 olur,

bunun için f(x)=4x-13 olması gerek.

Şimdi f'in x=5'te tanımlılığını kaldıralım, yani f(x)'i şöyle parçalayarak yazabiliriz,

f(x) = { 4x-13, x∈R-{5};

tanımsız, x=5}.

Pay kısmına g(x) diyelim, o zaman pay kısmı

g(x) = {4x-20, x∈R-{5},

tanımsız, x=5}.

lim x->5'e giderken g(x)/(x-5) değerini bulurken hiçbir zaman x yerine 5 yazmayız, pay ve paydadaki fonksiyonların x=5'teki görüntüleriyle ilgilenmeyiz, 5'in yakınındaki değerleri yazarız.

g(x)/(x-5)=(4x-20)/(x-5)=[4*(x-5)]/(x-5).

Örneğin sağdan yaklaşalım,

x=5.1 için, (x-5)/(x-5) ifadesi = 0.1/0.1=1 olur, bu yüzden sonuç 4*1=4 oldu.

x=5.01 için de (x-5)/(x-5) = 0.01/0.01=1, sonuç 4*1=4.

x=5.001 için yine (x-5)/(x-5)=0.001/0.001=1, sonuç 4.

x=5 dışındaki tüm x sayıları için, (x-5)/(x-5) ifadesi 1'e eşit olur, sonuç 4*1=4 olur. O yüzden soldan yaklaşırken de yine aynı şekilde sonuç 4 olur. Yani x=5'te tanımlı olmaması hiçbir şeyi değiştirmedi,

g(x)/(x-5)'in grafiğini çizersek grafik yatay y=4 grafiğidir, yalnızca x=5'te boşluk vardır, 5'e giderkenki limit yine 4'e eşit.

çok teşekkür ederim hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.