Şimdi Ara

LG LG D.J. X-BOOM SİNEMA SİSTEMİ 25.000W (39. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
819
Cevap
10
Favori
65.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sendogan 67

Arkadaşlar bu RMS konusu uzadıkça uzadı bende bi sonuca varalım diye yeni aldığım LG XBOOM cm9960 modelinin içini açıp az biraz bilgimle çıkış katının olduğu yeri buldum soğutucusunu söküp transistörlerin resmini çekip burda ekliyorum. ır6775 isimli transistörden tam 16 adet var öle kocaman trafolar kocaman soğutucu alüminyum bloklar veya kondanstörler yok. Üst katta çıkış transistörleri ve üzerinden okuduğum kadarıyla (cirrus logic) bunlar ses kalitesi ile ilgili bit değerlerini ayarlayan ciplerin olduğu devre var. Alt devrede aynı büyüklükte ve oda besleme katı trafolar ve doğrultmalar filan var. En üst kapağın altında vidalı bi devre daha var oda aynı büyüklükte ondada tahmin ediyorum ki üstteki düğmelerin ve usb girişlerinin kontrolünün olduğu devreler filan var. bilen arkadaşlar bu transistörlerin kaç watt rms üretebileceğini söylerlerse bizde aydınlanmış oluruz. Deneyimlediğim kadarıyla sesi çok yüksek yıllardır z5500 kullanan biri olarak biri tivimde diğeride pc mde 20 tane yanyana z5500 koysak böyle bir ses üretemez. gel gelelim z5500 de daha büyük trafo ve soğutucu var teknoloji ilerledikçe herşeyi daha basit yollarla yapabiliyorlar ve küçültebiliyorlar. Eski pentium 486 işlemcilerle şimdiki laptoplarda kullanılan i7 işlemciler boyut ve performans olarak hiç kıyaslanabilirmi?. ilerde dahada farklı olacak bu işler.Bu arada ses kalitesine deyinmedim ben sadece bu transistörler ile bu rms üretilebilirmi konusu üzerine yoğunlaştım. Umarım yardımcı olmuşumdur yorumlarınızı merakla bekliyorum. Ayrıca sistemin içinde iki adet fan var sesi açınca onlarında devri yükseliyor bir anda.

Birde burdaki data sheet değerlerine göre sadece bir irf6775 250watt 4ohm güç üretiyormuş. bir çıkışta bundan 8 adet var 2000 watt eder diğer kanalıda eklersek transistör üreticisinin değerlerine göre bu sistem net 4000 watt rms gücünde. Alttaki pdf dosyasını anlayan arkadaşlar daha iyi yorumlayabilirler.

http://www.infineon.com/dgdl/irf6775mpbf.pdf?fileId=5546d462533600a4015355ed84751aa0

• Sendogan 67 S kullanıcısına yanıt
    onu bunu bırakında %100 den verimli mi? ulferat nedir? prizden 100w çekip 4000 watt mı üretiyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

onu bunu bırakında %100 den verimli mi? ulferat nedir? prizden 100w çekip 4000 watt mı üretiyor?

Güzel soru üstad.
  • Mantik basit carpim tablosu gibi 1in bir degeri yok ornek 8 le carpilmadan once. Bir ups 12v 7a aku ile VA / W : 3KVA / 2,1KW / 2100Watt

GERİLİM / FREKANS : 220VAC / 50Hz

GERİLİM ARALIĞI : 140 - 290 VAC

FREKANS ARALIĞI : 45Hz ~ 55Hz bir enerji uretiyor.

Teknik anlamda profesyonel amfilerde dahil yaptigim arastirmalarda ornek harman cardon profesyonel power anfilerde bile 2x2300 watt rms ozellikli bir ansifisi sadece 500 watt enerji tuketiyor evet hemde kayiplar dahil. Yani 4000 watt rms uretmek icin 6000 watt enerji cekmesine gerek yok. 220 volt 320 watt enerji ile calisiyor. Kullanilan transistorun ihtiyaci ise sadece 45 voltluk bir dogrultulmus akim.320 watt fazla bile 45 voltluk bir transistoru son gucte zorlamak icin.
  • Class D çöp diyordum....
    Yineliyorum.
    Sub da bile kullanılmaaaazzz.
  • quote:

Mantik basit carpim tablosu gibi 1in bir degeri yok ornek 8 le carpilmadan once. Bir ups 12v 7a aku ile VA / W : 3KVA / 2,1KW / 2100Watt

GERİLİM / FREKANS : 220VAC / 50Hz

GERİLİM ARALIĞI : 140 - 290 VAC

FREKANS ARALIĞI : 45Hz ~ 55Hz bir enerji uretiyor.

Teknik anlamda profesyonel amfilerde dahil yaptigim arastirmalarda ornek harman cardon profesyonel power anfilerde bile 2x2300 watt rms ozellikli bir ansifisi sadece 500 watt enerji tuketiyor evet hemde kayiplar dahil. Yani 4000 watt rms uretmek icin 6000 watt enerji cekmesine gerek yok. 220 volt 320 watt enerji ile calisiyor. Kullanilan transistorun ihtiyaci ise sadece 45 voltluk bir dogrultulmus akim.320 watt fazla bile 45 voltluk bir transistoru son gucte zorlamak icin.

Harman Cardon diye bir şey yok Harman Kardon diye yazılır. bu konuyu; siz daha yeni geliyorsunuz yolu...

Class D'nin Güç tüketimi düşüktür. bu konuda sıkıntı yok. hala anlamamakta direnenler var. zaten PWM nin anlamı burada. güç tüketimine aldanıp Class D nin %100 den verimli olmasını sanmayınız. öyle zannediyorlar

ancak mevzunun anlaşılması için basit bir örnek vereceğim.
    linear güç kaynağı ile (geleneksel besleme trafolu güç kaynağı PSU yani.) 1,5A ile güç tüketen led'ler için SMPS güç kaynağı kullanılırsa 400 mA kusur güç tüketiyor. 1,5Amper nere 400 mA nere neredeyse 5 katı fark var. ancal LED ler yanarken bizim gözümüz görmese daha az güç tüketebilmek içi anahtarlama frekansında sürekli tarama yaparak çalışırlar. yani insan gözü göremiyor ama sürekli yanıp sönüyor bu led ler. çizgi film misali. o yüzden de az güç tüketir. sürekli bias akımı akmaması gibi Class D'de az tüketir ama Distorsion yüksek güç harcaması düşüktür. ses kalitesi göreceli olarak değişir.

bakınız Mackie SRM1850 koca subwoofer'ın piyasa fiyatı 7000 TL. 1600W göya. çıkış katı Class D ve şu bildiğiniz kibrit kutusu kadar 300/500W çıkış katı var. iki tane BD241C transistor gibi mosfet sürüyor. başka bir şey yok. amma kol gibi SMPS güç kaynağı var. eğer bu bas ünitesi 1600W pek güce kadar çıkıyorsa emin olun içinde ki Class D ve güç kaynağı 1700W PEAK dayanım gücüne(Watt) sahiptir. SMPS in içine uyduruktan ufak bobin koyun bakalım anında kavuruluyor mu kavrulmuyor mu? nerde kaldı güç tüketimi?

bilmeden konuşunca bari bilenlerin canını sıkmayın ayıptır...

ben ise gülmekten eğleniyorum

• Eylenmek güzeldir ama oda gorecelidir. Bilgi belli bi sinirda sabitlesip kalip ileri gidemeyince sabit fikirlilik ortaya cikar öğrenmesi bitince insanin aklinin almadigi yerde eylenmek eylenceli gelir eylendigini sanıpda geriden gelenlere.
  • quote:

Eylenmek güzeldir ama oda gorecelidir. Bilgi belli bi sinirda sabitlesip kalip ileri gidemeyince sabit fikirlilik ortaya cikar öğrenmesi bitince insanin aklinin almadigi yerde eylenmek eylenceli gelir eylendigini sanıpda geriden gelenlere.

bana mı dedin acep? niye ki taasup mu? üstüne mi alındın? yanlış bişe mi dedim nedir ki o?? oops

sorularım var yukarda önce isterseniz onu aydınlatın bilelim öğrenelim. en doğrusu topiği baştan aşağı okuyun da bu adamlar ne diyor ne demiş öğrenin; öyle tartışalım isterseniz...

• quote:

Eylenmek güzeldir ama oda gorecelidir. Bilgi belli bi sinirda sabitlesip kalip ileri gidemeyince sabit fikirlilik ortaya cikar öğrenmesi bitince insanin aklinin almadigi yerde eylenmek eylenceli gelir eylendigini sanıpda geriden gelenlere.

Bazı fizik kanunları ne zaman çöktü de bizlerin haberi olmadı? Misal enerjinin korunumu kanunu.
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Enerjinin_korunumu_yasas%C4%B1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enerji78 -- 12 Ocak 2017; 18:44:7 >
  • Sendogan 67 S kullanıcısına yanıt
    Oha süper lan minnacık entegreler ne güç üretiyormuş demek işte bu nano teknoloji kimse inanmıyordy bu amfilerin bukadar güç üretceni madem 4000 w üretiyorda neden 4800 w rms yazmışlar ki acaba subwooferlar 1200 w rms mi yada dahamı fazla neyse sonunda gerçek rms gücünü öğrendik ya içim rahatladı o zaman lg nin tüm sistemleri nerdeyse gerçek rms güce saipler sadece küsürat var acaba benim lg om7560 setim 1000 w rms mi gerçekten yoksa 800 900 rms mi ben sökmek istemiyorum çünkü garanti gider bu arada senibki garanti gitti haberin ola

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu seti evkurda denedim evkur yıkılacaktı iç organlarım yer değişecekti resmen olan üstü bass performansı vardı yani içimi dışıma çıkardı evde kullanılmaz bu

• disneyonur D kullanıcısına yanıt
    Yanlis 33.000 Waat olduğunu gördüm.

• the_cantan kullanıcısına yanıt
    Abartma cevaplicaksan güzel cevapla bari

• Disney Reisi kizdirmayalim

• Yeminle dh de uzak ara en sevdiğim konu, çok seviniyorum bu konuda yeni mesaj görünce.. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: disneyonur

Bu seti evkurda denedim evkur yıkılacaktı iç organlarım yer değişecekti resmen olan üstü bass performansı vardı yani içimi dışıma çıkardı evde kullanılmaz bu

Üstat ben de denedim şimdi yarım böbrekle yaşıyorum, çok haklısın.
  • Yani demekki neymiş lg sony gibi markaları küçük görmemekmiş adamlar yapmış siz hala yok bu o gücü vermez yok şunu vermez yalan alın bakın gözünüzle gördünüz yani 4 bin wat güç üretebiliyormuş yani dimi allah insana akıl vermiş kullan diye bak aklını kullanırsan yapamayacağın hiç birşey yoktur yani. Herşey yaparsın. Artı ben 3 senedir burada dökmediğim dil kalmadı benimle dalga geçen oldu ama yinede direndim işte sa olsun biri geldi amfiyi çekti baktı tamam sonunda biri yetişti allaha şükür bendede lg xboom var ama içini açıp baknak isterim ama garantisi giderse afedersiniz boku yerim yani 2 sene sonra garanti bitsin öyle açıcam benim lg om7560 1000 w rms ama aşşa yukarı 600 w veriyordur büyük ihtimal

• disneyonur D kullanıcısına yanıt
    Üstadım hiç bir şekilde inandığından vazgeçmeyen, direnen, bu yola baş koyan işte eninde sonunda kazanıyor. Gerekirse bütün bilimsel fizik kurallarını bile yerle yeksan ediyor.
    Forum olarak seninle gurur duyuyoruz, böyle devam....
  • Bence de herkes aklını kullanmalı, okumalı ve araştırmalı. Bilmediği konular hakkında ahkam kesmemeli yoksa şu anki durum orataya çıkıyor.
  • Sonunda bana hak veren çıktı yani yalanmı doğru bak bu sistemler power amfiler gibi güçlüler yani sırf lg diye bu gücü vermez anlamınada gelmez bu markayı küçümsemek anlamına gelir sony de güçlü cihazları var ama lg kadar yıkıcı bir bass ses yok daha çok kaliteye önem vermiş lg de adı üstübde xboom yani açık haca için üretilmiş parti ses sistemidir bunlar evde kullanılmaz kullancaksanda mümkünse müstakil yada köy gibi yerlerde olur apartmanda olmaz kapınıj önüne koyarlar.

• 
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.