Şimdi Ara

LG dünyanın ilk 1ms IPS monitörlerini duyurdu (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
3
Favori
13.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • karaniler kullanıcısına yanıt
    Reddit ve Overclockers.co.uk hocam. Bu platformları inceledim.
  • Aynen hocam gördüm biraz beklemek lazım incelemelerin iyice artması için sonuçta acele işe şeytan karışır 😀

Color banding, 8 Bit renk derinliğinin altındaki tüm monitörlerde daha çok olur. Kimi panelde göze batar, kimisinde batmaz ama mutlaka vardır. 6 Bit+FRC panellerde color banding olması kaçınılmaz. 8 Bit panellerde ise bazı yerlerde göze çatabilir ve 6 Bit+FRC cihazlara nazaran daha az görülür. Özellikle de TN ve VA panellerde görülüyor fakat IPS panellerde de görülmüyor diye bir şey yok. Yani color banding sadece VA paneller için olan bir durum değil hocam. Mesela Dell'in birçok TN panelinde color banding var. Sattığım eski TN monitörümde de color banding vardı. Color bandingten kaçınmak için gerçek 10 Bit paneller tercih edilmeli fakat bu paneller de çok pahalı ve oyun oynama amacıyla üretilmiyorlar.

Bu arada konu LG 27GL850'nin konusu olduğu için bir bilgi daha vereyim. Cihazı LG Türkiye'ye sordum ve modelin varlığından bile haberleri yok. İlgisiz oluşları, olası bir monitör probleminde sonuçsuz kalabileceğim izlenimini uyandırdı. Bunun dışında daha bugün, ABD'de ön siparişlerin dağıtımına başlandı. Normal stoklar yerleşmiş değil ve Eylül'e kadar sarkması düşünülüyor. Türkiye'ye muhtemelen Ekim ayından aşağı gelmez.

Ayrıca en iyi ihtimalle, en az 3.700 TL civarında gelecek. Hatta uyanık incehesap.com, şimdiden 7.000 TL'den fiyat biçmiş. Konuda yüksek fiyat biçme sebeplerinin satın alınmasını engellemek ve web sitelerine giriş yapabilmek olduğunu söyleyenler var. Evet, ilk anda mantıklı geliyor fakat bu adamlar, cihaza önce 20.000 TL fiyat koymuşlardı. Ardından ben, kendilerine mesaj attım ve fiyatı 7.000 TL'ye düşürdüler ve dalga geçer gibi; şimdi satın alabilirsiniz, güncelledik diye yanıt verdiler.

Bu uyanıklık ortamında ve Türkiye piyasasında monitöre olan talebin az olması sebebiyle, uçuk fiyatlardan gelecek gibi görünüyor. Hatta ABD'de, Amazon.com'da bile 730 Dolardan fiyat girip, uyanıklık yapanlar var.

Ben de tüm bu sebeplerden dolayı, VA panel MSI Optix MAG271CQR'a yöneldim. Dün gece Amazon.com.tr'de 2.400 TL'ye düşmüştü ve stoklar eridi. Şu an Vatan Computer'da da aynı fiyatta. Normalde 3.000 - 3.200 TL'den satılan bir cihaz için kelepir fiyat. Black Tuner dengesi haricinde hiçbir olumsuz geri bildirimi yok. Siyah/beyaz dengesini de; Black Tuner'ı 10, Nvidia renk ayarlarından da gammayı 0.82 yaparak çözen Reddit kullanıcıları var. Bu yüzden sipariş verdim.

Bundan önce Samsung C27HG70 satın almıştım fakat almaz olaydım. 2 cihaz gönderdiler, ikisinde de stuck pixel çıktı ve 1 ay 15 gün beni oyaladılar, paramı geç ve eksik iade ettiler. Onlarla uğraşmaktan sinir stres sahibi oldum. Bu rezillikte Hepsiburada.com'un payı olduğunu da eklemek ve alışveriş yapacaklara uyarıda bulunmak isterim.

LG 27GL850'den bir diğer vazgeçme sebebim de 1Ms GtG (Griden Griye Tepki Süresi) çakallığı oldu. Insanları Ms üzerinden manipüle etmek için, GtG değerini veriyorlar. Bilirsiniz, ghosting için MPRT (Hareketli Görüntü Tepki Süresi) daha önemli bir değer ve bu LG'de hala yüksek.

Sonuç olarak bilgilendirmek istedim. Herkese iyi akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 10 Ağustos 2019; 22:44:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam haklısınız color banding TN panelde de olur ben olmaz demedim ama renkleri soluk olduğundan daha az göze batıyor, VA panelde renkler iyi olduğundan göze daha çok batıyor. Bu arada 10bitte de oluyor 10bit oled yada qled tvler de yok sanıyordum ama çok azda olsa oluyormuş bunu yazılımla çözüyorlarmış fakat bu da detayları azaltıyormış. İps panel genel olarak banding konusunda diğerlerinden daha iyi. Bence burada hepimiz LG Türkiye ye msj atıp monitörü talep edelim aynı zamanda Amazon Türkiye ye de msj atalım onların iade politikası çok daha iyi. Gtg 1ms daha iyi diye biliyorum emin olmamakla birlikte bu monitörde 1ms işi marketing olsa bile ghosting konusunda çok başarılıymış tüm incelemeler çok temiz bir görüntü olduğunu söylüyor. Son olarak msi in o monitörün de banding olma ihtimali çok yüksek çünkü Mpg27cq modelinde aşırı banding vardı forumda konusu var görebilirsiniz büyük ihtimalle dediğiniz model de aynı paneli kullanıyor.

Ghosting için MPRT'ye bakılır dostum. GtG, sadece griden griye geçişleri belirleyen, basit ve genellikle düşük tepkime süresi veren bir değerdir. Hareketli görüntüler için, MPRT dikkate alınır.

Bu arada MSI Optix MAG271CQR'da color banding görmedim (Ayaküstü incelemiştim). Color banding konusunda Samsung C24FG73 nasıl performans sunuyorsa, MSI da öyle. Zaten bu tür 2K, 8 Bit, VA panellerde, tek rengin farklı tonlarının olduğu durağan görsellerin dışında gözünüze color banding çatmaz. Çatsa da obsesif kompulsif bozukluğu olmayan bir bireyseniz, dikkatinizi çekmez ve rahatsız olmazsınız.

Biz nesil olarak 30-50Hz, 8-10Ms monitörlerde, kafelerde oyun oynadık. Sabahlara kadar rekabetçi, online oyunlar oynardık. Ne hikmetse o zaman oyun için şu paneli alın, şu Hz'i seçmelisin, bu gecikme süresini almalısın gibi kapitalist dayatmalar yoktu. Evet, cihazlarda ciddi iyileştirmeler var ama bazı insanlar bu özelliklerin b.kunu çıkardı ve takıntı haline getirdi. Göz mekanik bir yapı değildir ve uzun süre hangi monitörü kullanırsa, ona adapte olur. Yani bu tür şeylere ciddi anlamda takarsanız, bir bakmışsınız; 1 sene geçmiş ve hala satın alacak monitör arıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 10 Ağustos 2019; 23:30:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Foley

Ghosting için MPRT'ye bakılır dostum. GtG, sadece griden griye geçişleri belirleyen, basit ve genellikle düşük tepkime süresi veren bir değerdir. Hareketli görüntüler için, MPRT dikkate alınır.

Bu arada MSI Optix MAG271CQR'da color banding görmedim (Ayaküstü incelemiştim). Color banding konusunda Samsung C24FG73 nasıl performans sunuyorsa, MSI da öyle. Zaten bu tür 2K, 8 Bit, VA panellerde, tek rengin farklı tonlarının olduğu durağan görsellerin dışında gözünüze color banding çatmaz. Çatsa da obsesif kompulsif bozukluğu olmayan bir bireyseniz, dikkatinizi çekmez ve rahatsız olmazsınız.

Biz nesil olarak 30-50Hz, 8-10Ms monitörlerde, kafelerde oyun oynadık. Sabahlara kadar rekabetçi, online oyunlar oynardık. Ne hikmetse o zaman oyun için şu paneli alın, şu Hz'i seçmelisin, bu gecikme süresini almalısın gibi kapitalist dayatmalar yoktu. Evet, cihazlarda ciddi iyileştirmeler var ama bazı insanlar bu özelliklerin b.kunu çıkardı ve takıntı haline getirdi. Göz mekanik bir yapı değildir ve uzun süre hangi monitörü kullanırsa, ona adapte olur. Yani bu tür şeylere ciddi anlamda takarsanız, bir bakmışsınız; 1 sene geçmiş ve hala satın alacak monitör arıyorsunuz.
    Valla beni de soğuttun LG den ama MSİ da almam. Aldım bir tane hem ölü piksel hatasından hemde yerli yersiz ekranda görüntünün gitmesinden iade etmiştim aynı gün. Şu 27 inç altı rgb ışıklı modelini almıştım. Aorus belki alırım. IPS monitör almak istiyorum. Öyle rekabetçi oyunlar oynamıyorum.

• dakamon kullanıcısına yanıt
    Sorunlu cihazlar tüm markalarda denk gelebiliyor. Önemli olan, markanın seni mağdur etmemesi ve müşteri memnuniyeti odaklı olması. Samsung C27H70 aldım, iki cihaz yolladılar ve ikisinde de sorun yaşadım. ASUS cihaz almıştım onda da ölü piksel çıkmıştı fakat adamlar ücretsiz panel değişimi yaptılar (cihazın yenisiyle değişimini istemiştim fakat paneli değiştirip, sorunu garanti kapsamında hallettikleri için ses etmedim).

Fiyatı düşerse, Aorus hoş cihaz. Siyah bütünlüğü, ışık sızması durumu biraz kötü ama fena değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Foley -- 12 Ağustos 2019; 13:25:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Foley

Sorunlu cihazlar tüm markalarda denk gelebiliyor. Önemli olan, markanın seni mağdur etmemesi ve müşteri memnuniyeti odaklı olması. Samsung C27H70 aldım, iki cihaz yolladılar ve ikisinde de sorun yaşadım. ASUS cihaz almıştım onda da ölü piksel çıkmıştı fakat adamlar ücretsiz panel değişimi yaptılar (cihazın yenisiyle değişimini istemiştim fakat paneli değiştirip, sorunu garanti kapsamında hallettikleri için ses etmedim).

Fiyatı düşerse, Aorus hoş cihaz. Siyah bütünlüğü, ışık sızması durumu biraz kötü ama fena değil.
    LG piyasaya iyice yayılsın o zaman aourus ile karşılaştırması bile çıkabilir belki. O zamanlar gelince daha iyi karar verebiliriz.
  • Hocam dediğiniz gibi mprt kağıt üstünde ghosting içinmiş ama işi çözmüş değil, piyasada bir sürü 1ms mprt monitör var ama çoğunda ghosting sorunu var ayrıca 1ms modlarina alındığında renkler kötüleşiyor bu handikap oluyor, bu sorun Asus un yeni çıkaracağı monitörle çözülebilir çünkü sahip olduğu teknoloji yüksek hızlarda renk kaybı olmasını engelliyormuş.

• dakamon kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle yapılır hocam, LG nin monitörü büyük ihtimalle daha iyidir ama gigabyte in ilk monitörü olduğunu unutmamak lazım.

• Gigabyte AD27QD modelinde değişime gideceklerini ve yeni bir model çıkartacaklarını duyurdu. Aynı anda ASUS tarafından da bazı serilerde yenilemeye gideceğini duyurdu. LG'nin piyasaya güzel bir monitör ile girmesinden sonra diğer markalardan da yavaş yavaş duyurular gelmeye başladı. Takip ettiğim kadarıyla LG'nin son modeli çıktığı an out of stock olduğu için alacak kişiler adeta yarışıyor yurt dışında. Türkiye LG'nin ise daha haberi yok modelden. Ne yapacağız bilmiyorum artık 2 ay mı sürer 5 ay mı Türkiye'ye gelmesi belli değil. Bazen sinirlenip diyorum Dell'in 240 HZ Gsync monitörünü alayım onda da İngiltere dışında stok bulamadım. En kötü Gigabyte bakabilirim eğer uzun sürerse gelmesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raimu -- 12 Ağustos 2019; 23:59:45 >
  • Hocam hepimiz msj atarsak belki bir etkisi olabilir. Benim korkum gelse bile her yerde satılmaması çünkü çoğu modeli sadece vatan da var bu da pahalı olmasına sebep oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Raimu

Gigabyte AD27QD modelinde değişime gideceklerini ve yeni bir model çıkartacaklarını duyurdu. Aynı anda ASUS tarafından da bazı serilerde yenilemeye gideceğini duyurdu. LG'nin piyasaya güzel bir monitör ile girmesinden sonra diğer markalardan da yavaş yavaş duyurular gelmeye başladı. Takip ettiğim kadarıyla LG'nin son modeli çıktığı an out of stock olduğu için alacak kişiler adeta yarışıyor yurt dışında. Türkiye LG'nin ise daha haberi yok modelden. Ne yapacağız bilmiyorum artık 2 ay mı sürer 5 ay mı Türkiye'ye gelmesi belli değil. Bazen sinirlenip diyorum Dell'in 240 HZ Gsync monitörünü alayım onda da İngiltere dışında stok bulamadım. En kötü Gigabyte bakabilirim eğer uzun sürerse gelmesi.
    Duyuruyorlar evet ama piyasaya sürmeleri TR ye gelmesi falan 1-2 seneyi buluyor maalesef. Eğer gigabyte iyileştirilmiş bir model çıkarırsa AD27qd nin, işte onu alabilirim. Ama işte ne zaman gelir TR ye. Beklediğin sürece hep yeni model daha iyi ekran falan çıkıyor illaki. :/ Beklesen bir dert beklemesen ayrı bir dert :D

• Okuduğum yorumlar sonrasında almaktan vazgeçtim. Gidip Gigabyte Aorus KD25F modelini aldım. İlerleyen süreçte de yeni gelecek olan IPS Gigabyte serilerinden de 27" olanı alacağım.
  • https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gl850-b Some of the transition times are even faster than 240Hz TN monitors we've tested.İdeal overdriveda hız olarak popüler ips panelli monitörleri geçip üstüne tn panellere meydan okumuş.Kontrast değeri diğer ips panellere nazaran kötü çokta üzerinde durmaya gerek yok zira tn ve ips panelden iyi bir kontrast beklenmez

https://i.rtings.com/images/reviews/monitor/lg/27gl850/27gl850-group-large.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 15 Ağustos 2019; 18:15:28 >

• 1ms tn almayı düşünüyordum oyunlar için, bu model tepki süresi açısından yaklaşır mı tn panele?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Omara kullanıcısına yanıt
    Yaklaşır hocam çoğunu geçer hatta

• Tftcentral incelemeside pazartesi yayınlanacak
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.