Şimdi Ara

LG 27' 27UD58-B nasıldır kullanan var mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
1
Favori
10.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben bu LG 27" 27UD58-B monitör hakkında bilgi almak istiyorum.kullanan var mı? kullanım amacım film ve çizim programları olacak arada oyunda oynarım yani genel olarak kullanacağım, monitörün 4k olması beni cezbetti,fiyatta uygun geldi bana (1.660 tl) veya bu fiyata kadar tavsiye verebilecek olansa ips olur veya renk dengesi ips kadar mükemmele yakın tn panel olur. 4k olması şart değildir. Şimdiden herkese teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 27UD58'in bir üst modeli olan 27UD68 modelini PS4 Pro ve Mac Mini ile kullanıyorum. Monitörü bu forumdan ikinci el olarak aldım...

UD68 Türkiyede satılmıyor. Benim monitörün ilk sahibi olan beyde amazon.com'dan almış. Zaten UD68 ile UD58 aynı panellere ve %99 oranında aynı özelliklere sahipler. Sadece UD68'de çerçeveler daha ince ve parlaklık 300... UD58'deki 250 Parlaklık bile gündüz direk güneş ışığının odaya vurmadığı normal bir oda ortamında yeterli parlaklık sunuyor aslında... 300'ün üzeri bende feci baş ağrısı yapmaya başlıyor. Akşam olduğunda loş ışıklı odada parlaklığı kısıyorum. O yüzden 250 düşük bir değer bence değil. Ayrıca UD68'in ince çerçeveleri hoş duruyor ama UD58'e nazaran biraz daha kırılgan bir hissiyat veriyor. UD58 kadar sağlam durmuyor :)

Mönitörü açıp, fabrika ayarlarına bakıp sakın bir kanıya varmayın. Fabrika ayarları kısmen düşük bir kontrast değerine ayarlanmış. Monitörü ilk kez açtığınızda yada menüden reset yapıp fabrika ayarlarına aldığınızda, renkler olması gerekenden soluk, siyahlar griye çalan tonda gözükebilir fakat bağladığınız cihaza uygun 2-3 ayar ile çok daha canlı, doygun, parlak ve keskin renkler alabiliyorsunuz. Aşağıda detaylı değineceğim...

Genel olarak 10 numara bir IPS panele sahip. TN paneller ile zaten kıyaslamak başlı başına hata. Renklerin canlılığı, görüş açısı ve parlama yapmayan mat ekranı ile fiyatını gani gani hak ediyor. Bana fiyatını söylemeden bu mönitörü gösterseler ve fiyatını tahmin etmemi isteseler, minimum 3000 - 3500 TL falan derdim :) Vesa Mount desteğide var. Bende DARK DK-AC-VM14 model Vesa Ayaklık ile kullanıyorum. Dahili hoparlörleri yok ama arkasındaki kulaklık çıkışına istediğiniz ses sistemini bağlayabilirsiniz. Herhangi bir gecikme veya ses kalitesizliği olmuyor...

4K 60Hz desteği sayesinde PS4 Pro ve Xbox One gibi günümüz konsollarına ve çok daha önemlisi ileriye dönük Native 4K verebilecek Xbox One X, Playstation 5 gibi konsollar ilede tam uyumlu olarak çalışabilir... Çok değil 2-3 sene sonra Playstation 5 ve Xbox One X gibi konsollar çıkıp, 4K konsol oyunları yaygınlaştığında monitörün çözünürlüğü yetersiz kaldığı için elinizde patlamaz. Konsol ile kullanacak iseniz zaten gidip 2K 144 Hz G-Sync panel falan almanın en ufak bir mantığı yok.

Özellikle PS4 Pro ile kullancaksanız. Aşağıdaki adımları izlerseniz görüntü fabrika ayarlarına göre inanılmaz derecede parlak, canlı ve keskin olacaktır...

1. Prodan 4K çöüzünürlük alabilmek için Menu>Picture>Picture Adjust kısmından HDMI ULTRA HD Deep Color seçeğini On yapın. PS4 Pro otomatik olarak 4K çözünürlüğe geçer. Geçmezse PS4'ün Video Çıkış ayarlarından 2160 RGB'yi seçin. PS4 Pro'nun içinden çıkan HDMI kablosunu yada başka bir HDMI 2.0 kablo kullanmayı unutmayın.
    2. Monitör üzerindeki aynı Menu>Picture>Picture Adjust menüsü içinden mutlaka Super ResolutionMiddle'a getirin. Görüntüyü bozmadan farkedilir derecede keskinleştiriyor. High'da çok daha fazla keskinleştirme yapıyor ve kumlanma belirgin hale geliyor. Middle seviye gayet ideal.
    3. Yine aynı Menu>Picture>Picture Adjust kısmından Black Level'ıda Low yapın. Ekranın üzerinden perde kalkmış gibi büyük bi etkisi oluyor. Hem parlaklık artıyor, hem renkler inanılmaz derecede canlanıyor, hemde siyahlar daha siyah gözükmeye başlıyor. Ayrıca PS4'ün Video Çıkış Ekran Ayarlarından RGB Sınırlı yapmayı unutmayın....
    4. Son olarak Menu>Picture>Game Adjust menüsünden Black Stabilizer20-25 seviyelerine getirin. Black Stabilizer çok karanlık oyunlarda, gölgelere saklanan düşmanlar canavarlar vs. daha rahat gözüksün diye ekrandaki karanlık bölgelerin kontrastı arttırıyor. Kıstığınızda renkler ciddi anlamda daha doygunlaşıyor. Black Stabilizer gereksiz bir özellik değil aksine Resident Evil, Outlast vs. gibi çok karanlık oyunlar oynadığınızda, 40'lı seviyelere getirmek yararlı oluyor...

Bu ayarları yapmadan önceki ve yaptıktan sonraki renk canlılığı, parlaklık ve keskinlik farkı cidden inanılmaz derecede büyük...

Input lag değeri gayet düşük. Malum monitörlerin üzerinde yazan değerler test laboratuvarlarında en uygun şartlarda test edilip alınan en düşük değerlerdir. Bu modelin pazarlaması 5ms diye yapılmasına rağmen ölçülen lag değeri ortalama 8-9ms yani fazlasıyla iyi... 1 ms diye pazarlanan ama gerçek değeri 3-4 ms olan TN paneller ile arasındaki fark hissedilmeyecek derecede. "Ben 4ms ile 8ms arasındaki 4 milisaniyelik farkı hissediyorum, oyunumu etkiliyor" diyeni zaten ben oyuncu diye kale almam açıkçası. Kısaca input lag açısından fazlasıyla iyi...

Sonuç olarak ben fazlası ile memnun kaldım. Özellikle benim gibi konsol oyuncusu iseniz ve ileriye dönük 2 sene sonra çözünürlüğü yetersiz geldiği için elinizde kalmayacak bir monitör arıyorsanız kesinlikle 27UD58 27UD68 ve 27UD88 modellerini göz önünde bulundurun...
    Cihazı ben de arkadaşların tavsiyesiyle aldım PS 4 Pro ile kullanıyorum. Renk kalitesi ve yarı parlak panel kalitesi gayet iyi. Bence de insanları yanlış yönlendiriyosun hocam kusura bakma. Sana muhtemelen sorunlu bir cihaz denk geldi. Ayrıca cihazda Ultra HD Deep colours özelliği var sanırım onu demek istedin. Görememiş olabilirsin. Ben 2160p RGB 60 HZ alıyorum ve çok memnunum. Renk kalitesi vb. şeylerde de kolay kolay tatmin olmayan biri olarak yazıyorum bunları.
  • yok mu kullanan hiç?
    input lag değerlerini merak ediyorum , aramadığım bakmadığım site kalmadı ama maalesef bilgisi yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: krocker09

yok mu kullanan hiç?
    input lag değerlerini merak ediyorum , aramadığım bakmadığım site kalmadı ama maalesef bilgisi yok

bugün aldım monitörü ama display port ile bağladığım zaman 640x480 olarak açıyor belki ekran kartı yüzünden olabilir, belkide başka bir sorun olabilir. hdmi ile sorunum yok ama video izlediğim zaman yine yazılımsal olabilir üst tarafta bir titreme var. işletim sistemi W7 yarın W10'a geçebilirim. Çizim yaptım biraz ve gözüm yoruldu 18" den 27" e direk geçiş yapınca biraz insan değişik oluyor. Başka soruların varsa alabilirim. input lag ile ilgili bir bilgim yok malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhancekic -- 19 Kasım 2016; 22:12:26 >
  • oguzhancekic O kullanıcısına yanıt
    Dün ben de aldım, monitörün maaşallahı var gerçekten
    İnput lag testi de yapılmış zaten onu bekliyordum , görür görmez de aldım kur çıldırdığı için gelecek 2. parti 2bin liraya yakın olacaktır.

https://us.hardware.info/product/362061/lg-27ud58-b/testresults
  • quote:

Dün ben de aldım, monitörün maaşallahı var gerçekten
    İnput lag testi de yapılmış zaten onu bekliyordum , görür görmez de aldım kur çıldırdığı için gelecek 2. parti 2bin liraya yakın olacaktır.
    https://us.hardware.info/product/362061/lg-27ud58-b/testresults

Hayırlı olsun güle güle kullan. Sen tam olarak kaça aldın ben 1.753 tl ye aldım 1 haftada 87 lira birden zam geldi kur yüzünden tabiki stokçulara yarıyacak bu olay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhancekic -- 20 Kasım 2016; 18:54:28 >

• oguzhancekic O kullanıcısına yanıt
    Aynı paraya aldım ben de zaten kalmadı şu an çektiler stoklardan sadece vatanda var o da biter bugün yarın
  • Vatandan almayi dusunuyorum bende, şuan stoklarda var. Size kaç güne geldi kargo ?

• fantastik17 kullanıcısına yanıt
    gidip kendim aldım mağazadan.
  • 1920 1080 144hz monitörü satip aldim tam bir pişmanlik. Göya ips ne renk canliligi nede parlaklik ayar tuşu bozulacak diye korkuyorum iade edip 20 gün beklemekten başka çare kalmadi.

• quote:

Orijinalden alıntı: fantastik17

1920 1080 144hz monitörü satip aldim tam bir pişmanlik. Göya ips ne renk canliligi nede parlaklik ayar tuşu bozulacak diye korkuyorum iade edip 20 gün beklemekten başka çare kalmadi.

Renkler çok mu kötü? Mesela karşılaştırabieceğiniz bir model var mı?
  • carman1tr kullanıcısına yanıt
    Uzak dur hiç merak etme hocam..

Ne oldu sorun ney tam olarak neden beğenmedin?

• @krocker09 arkadaşda ps4 pro için almiş. Tavsiyede bulundu aldim.dedigi ayarlari yapmama ragmen inanilmaz sönük kaldi monitör. Parlak değil renkler canli değil. Tüm ayarlari denememe rağmen ısınamadim. Iade edip 1080 monitör aldim taktım canavar gibi. Boş yere masraf yapmiş bulundum. 4K özelliği monitör için hazır değil diye düşünüyorum. 1080p denememe rağmen yine hayal kirikliği. Farkli farkli oyunlar denedim. Güneş ışığı ile led ışığının bir farkli yok oyun içinde. Galiba bana bozuğu denk geldi. 5Ms de cabasi oldu.

Dostum mesajlarına anında cevap veremedim malum iş güç, sadece forumda yazışmıyoruz biraz fazla heyecan yaptın gibi geldi bana.

Sana ya sorunlu monitör geldi ya da sen 4K yi ayarlardan açamadığın için bu durumun, zaten monitörün mühendislik gerekecek ayarı yok 2 ileri tık tık halloluyor, hd wide deepcolor diye bi seçenek var ayarda onu ON yapınca konsol monitörü 4k olarak algılıyor yoksa hd çalışıyor.

FPS mod da iyi bence lag konusunda ki yavaş yavaş incelemeler geliyor, piyasadaki en iyi 4k ips oyuncu monitörü olabilir input lagı toplamda 20 ms nin altında ki ips ekran için çok iyi değer.

Hayırlısı olsun sonuçta senin memnun kalman gerek ama insanları yanlış yönlendirmeyelim renkleri falan kötü değil yani tam tersi asus rog da kullanmış biri olarak çok iyi renkleri, vatan topkapıda teşhiri var yakın olan gidip baksın ne demek istediğimi anlayacak zaten, özellikle samsung ve philips in aynı segment monitörlerini karşılaştırın kesinlikle teşhirde bu kadar fark nasıl olabilir diyorsunuz

• quote:

Dostum mesajlarına anında cevap veremedim malum iş güç, sadece forumda yazışmıyoruz biraz fazla heyecan yaptın gibi geldi bana.

Sana ya sorunlu monitör geldi ya da sen 4K yi ayarlardan açamadığın için bu durumun, zaten monitörün mühendislik gerekecek ayarı yok 2 ileri tık tık halloluyor, hd wide deepcolor diye bi seçenek var ayarda onu ON yapınca konsol monitörü 4k olarak algılıyor yoksa hd çalışıyor.

FPS mod da iyi bence lag konusunda ki yavaş yavaş incelemeler geliyor, piyasadaki en iyi 4k ips oyuncu monitörü olabilir input lagı toplamda 20 ms nin altında ki ips ekran için çok iyi değer.

Hayırlısı olsun sonuçta senin memnun kalman gerek ama insanları yanlış yönlendirmeyelim renkleri falan kötü değil yani tam tersi asus rog da kullanmış biri olarak çok iyi renkleri, vatan topkapıda teşhiri var yakın olan gidip baksın ne demek istediğimi anlayacak zaten, özellikle samsung ve philips in aynı segment monitörlerini karşılaştırın kesinlikle teşhirde bu kadar fark nasıl olabilir diyorsunuz

Dostum dostum diyorsunda böyle dostluk dibe batsin. Numarami yazdim bi ulaş bakalim şunun çaresine mesaji gördüğün halde cevap vermedin günlerce. Forumda başkalarindan yardim istediğinde cevap alamadinda mi böyle oldu anlamadim
    .Hepimizin işi gücü var ve Hd widecolor diye bir seçenek hiç yok. Yaratalim mi.1700lira senin için problem olmayabilir benim için hem zaman hem para sorunu oluştu. Kal sağlıcakla.

Cihazı ben de arkadaşların tavsiyesiyle aldım PS 4 Pro ile kullanıyorum. Renk kalitesi ve yarı parlak panel kalitesi gayet iyi. Bence de insanları yanlış yönlendiriyosun hocam kusura bakma. Sana muhtemelen sorunlu bir cihaz denk geldi. Ayrıca cihazda Ultra HD Deep colours özelliği var sanırım onu demek istedin. Görememiş olabilirsin. Ben 2160p RGB 60 HZ alıyorum ve çok memnunum. Renk kalitesi vb. şeylerde de kolay kolay tatmin olmayan biri olarak yazıyorum bunları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BjKs1903

Sevindim adiniza monitörden memnunsaniz bir sorun yok sizin için. Bende isterdim benim için bi sorunu olmasin uğraşmak tabi bende istemezdim yanliz şuna deyineyim.Birincisi ben kimseyi yönlendirmiyorum herkezin karar verme yeteneği var. Benim söylememdeki amac gidip ps4 proyu takip öyle deneyip monitörü almalari.( uzak dur ) dediysemde ben dedim diye adam almiycai değil gider dener bakar. Ikincisi ultra hd deep color seçeneğin evet vardi defalarca denedim hatta. Umarim alacak arkadaşlara tavsiye ettikten sonra sizde yardimci olursunuz bu şekilde. Ürünün bulundugu magaza bana uzakti gidip deneyemedim direk sipariş verdim. Mutlaka deneyin.

• Herkese merhaba bu monitörü ben de düşünüyorum. Film youtube video izleme gibi şeyler için bi arkadaş olumsuz yorum yazmış kafam karıştı. Renkler ips ekranlardaki gibi gerçekçi değilmi. Kullanan arkadaşlar yorum yaparsa çok memnun olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veerzaara -- 24 Nisan 2017; 1:16:53 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • veerzaara kullanıcısına yanıt
    Ben cihazı hala kullanmaktayım. Son derece memnunum. Renkler çok iyi olması gerektiği gibi. Benden başka kullanan ve son derece memnun başka arkadaşlarda var. Yalnız belirteyim ki ben cihazı PS4 Pro ile kullanıyorum Pc vb. bağlamadım. Oyun sırasında herhangi bir ghosting banding vb. oluşmuyor. LG gerçekten iyi iş çıkarmış. Bu modelin iki üst modeli daha var ben onlardan alacaktım ama Türkiye ye gelmediği için alamadım. Bu ürünün onlardan farkı malzeme kalitesi ve giriş çıkış farkları olarak düşünüyorum. Onlarda pivot özelliği usb falan var mesela. Ben sizin yerinizde olsam gözüm kapalı alırım. Fakat yinede içim rahatlasın diyorsanız gidip görün deneyin ve öyle alın. Bu fiyat seviyesinde daha iyisi yok.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.