Şimdi Ara

Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
12
Favori
176.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Resimlerde görünen tüm lepisteslerin doğum zamanı yaklaşmış durumdadır.Çünkü anne karnı içinde yavrular gelişmiş ve annenin karnı iyice siyahlaşmış durumda.Yukarıdada ifade ettiğim gibi doğum zamanı ile ilgili olarak birşey demek zor.Isının sürekli 27 derece olması iyi değildir.24-25 derece sıcaklıklarda lepistes rahatca yaşamını sürdürür.Akvaryumu suyunuzun sıcaklığı 24-25 derece olsa idi ve kademeli olarak 27 dereceye kadar yükselteseydiniz doğuma yardımcı olur ve süreyi kısaltırdı.Fakat balık sürekli 27 derecede durduğu için bu sıcaklığı alışmış durumdadır.Zaten ısıyı daha fazla yükseltmekte lepistes sağlığı için pek iyi olmayacaktır.Sabır bu hobide en önemli unsurlardan biridir.Acele etmeyin.Tüm hayvanlarda olduğu gibi balıklarınızın tek yasama amacı üremek ve genlerini bir sonraki nesile aktararak genetik olarak hayatta kalmaktır.Başka amaçları yoktur ve sağlıklı olurlarsa üreyeceklerdir.Sağlıklı üreyebilmeleri için akvaryum koşullarının balıkların ihtiyacını karşılar nitelikte olması önem taşır.

Akvaryumunuz lepistes için uygun dekorasyona sahip değil.Sık bitkili (plastik dekor malzemeleride kullanılabilir),yavruların saklanmaları için elverişli bir ortamda daha çok yavru hayatta kalacaktır.Akvaryum dekore ederken sizin zevkinizden çok balıkların ihtiyaçlarını göz önüne alarak dekorasyon yapın.Böylece balıklarınız için çok daha iyi yaşam alanı sağlarsınız.Dolayısı ile stresi azaltır,balık sağlığını yükseltir ve daha çok yavru alıp,büyütürsünüz.Geceleri balığı yavruluğa bence almayın.En basiti akvaryumcudan plastik yavruların içine saklanabilecekleri dekorlardan alın.Şu anki halinden çok daha fazla faydası olur balıklarınıza

http://yassyoss.blogspot.com

Kişisel blog sayfamda konu ile ilgili olarak işinize yarabilecek bilgiler detaylı ve basit olarak anlatılmıştır.Farklı konulardada bilgiler mevcuttur.@isa-80

Bu arada Balığınızın doğum süreci son haftasına değil,son safhasına girmiştir dedim.Son haftası demek çok iddialı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yassyoss -- 11 Şubat 2015; 21:37:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: crazy1441

Size bi sorum olucak bu lepistes hamilemi hamileyse kaç güne doğurur arkadaşar acill cevap bekliyorum..
     Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma

Balık hamile.Doğum zamanı yukarıdada ifade ettiğim gibi değişkenlik gösteren bir durumdur...@crazy1441

• yassyoss kullanıcısına yanıt
    yardımlarınız için tekrar teşekkürler... akvaryum resminin yanındaki 5.resimdeki balık biraz evel doğum yaptı gece yapar dediler öğlen 4 gibi hava aydınlıkken yaptı yavrulardan biri yavruluktan zıplayıp dier balıklara yem oldu moli havada kaptı ve yedi birde ben öğlen saati balığı yemlemek için dışarı çıkarmıştım akvaryumun başına geldikten sora doğum yaptığına şahit oldum o an aldım hemen yavruluğa koydum yavruluğun kapağı aralık kalmış biri fırlayınca fark ettim şuan için sadece 3 tane yavru yavruluğun altına düştü bu pilastik yavruluklar pekde kullanışlı deilmiş başkada yavruluk bulamadım hep aynı tip yavruluklar..... doğuran balığı yarına kadar bekleyip yavruluktan çıkarmıyım diyorum belki yine doğum yapmaya devam eder diye birtane yavruda yeşilliklerin arasında onu başka bi yavruluğa alıcaktım filenin arasından kaçıyo yavru için filelerden alıcam yarın oda yem olmazsa eğer dier balıklara
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: isa-80

yardımlarınız için tekrar teşekkürler... akvaryum resminin yanındaki 5.resimdeki balık biraz evel doğum yaptı gece yapar dediler öğlen 4 gibi hava aydınlıkken yaptı yavrulardan biri yavruluktan zıplayıp dier balıklara yem oldu moli havada kaptı ve yedi birde ben öğlen saati balığı yemlemek için dışarı çıkarmıştım akvaryumun başına geldikten sora doğum yaptığına şahit oldum o an aldım hemen yavruluğa koydum yavruluğun kapağı aralık kalmış biri fırlayınca fark ettim şuan için sadece 3 tane yavru yavruluğun altına düştü bu pilastik yavruluklar pekde kullanışlı deilmiş başkada yavruluk bulamadım hep aynı tip yavruluklar..... doğuran balığı yarına kadar bekleyip yavruluktan çıkarmıyım diyorum belki yine doğum yapmaya devam eder diye birtane yavruda yeşilliklerin arasında onu başka bi yavruluğa alıcaktım filenin arasından kaçıyo yavru için filelerden alıcam yarın oda yem olmazsa eğer dier balıklara

Yavruluğun üstü su seviyesinden en az 1cm yukarda olsun.Bu sayede zıplayarak dışarı kaçamazlar.Doğum yapan balık yavrulukta kalsın.Karnından doğumun bitip bitmediğini anlayabilirsiniz.Zaten yavrularda yavruluğun içinde bulunacaklar.Karnı siyahtan açık kahverengi'ne dönecek.Yavruluğa güvenemiyorsanız nispeten büyük bir balık yakalama kepçesinide yavruluk olarak kullanabilirsiniz.Lepistes için akvaryumu canlı yada plastik bitkiler ile sık dekore ederseniz ne yavruluğa ihtiyacınız olur,nede aşırı miktarda yavru kaybı yaşarsınız.Doğum akvaryumu olarak kullandığım akvaryumda şu anda yeni doğan,small,small medium ve damızlık boylarda 200-250 civarında lepistes ve kılıç bulunmakta.Bazen yeni doğan yavruları toplar yavruluğa atarım tabi üşenmezsem Çoğu zaman akvaryumda hep birlikte yüzerler ve yavru kaybım yok denecek kadar az miktarlarda.Çünkü akvaryum yavruların saklanabilmesi için sık dekore edilmiş durumda.Doğumu biten anaç balık tekrar ana tankım olan 400lt akvaryuma geri döner.Yine belirli bir boya gelmiş olan yavrularda ana tanka taransfer olur.Ana tankta lepistes,kılç,moly,japon,melek,pengasus,çöpçü ve cüce vatozlardan oluşan irili ufaklı balıklar mevcuttur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yassyoss -- 11 Şubat 2015; 23:14:07 >

• Arkadaşlar hamile lepistesim öldü. Hamile balığın karnını yarıp yavruları çıkardım. Ama yavrular hareket etmiyor. Acaba yavrular ölmüşmüdür arkadaşlar acilll yardım edin.. Yavru balıkları anne lepistes öldükten 15 dk önce çıkardım sizce canlımılar??
  • arkadaşım yarımların için saol söylediklerini uyguladım yavrularım çoğaldı bunun en büyük sebebi ise penplax marka bi yavruluk aldım yavruları yavruluğa vakum gibi çektiğinden ölü hiç olmadı gibi bişey gerçekten harika bi yavruluk link:https://www.youtube.com/watch?v=OsxljHo4M-w

fakat akvaryumumda ters giden bişeyler var hamile balığım doğurduktan 1 ay sonra yerin dibine çöktü hareketsiz duruyodu daha sonra tükleri ayrıklaştı karnı kırmızı oldu ve öldü şuan 3 dişi lepistesim daha yerde yatıyo gündüz vakti arada hareket ediyolar ama sorun nerede bilemiyorum onlarda ölürmü acaba diye stres yaptım bende akvaryumda kaya tuzu ve tetra general tonic kullan dediler ama sizede sormak istedim sizce sorun nedir ve ne kullanmalıyım ? ölen balığımın resminide yükledim bakarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
     Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma

• quote:

Orijinalden alıntı: isa-80

arkadaşım yarımların için saol söylediklerini uyguladım yavrularım çoğaldı bunun en büyük sebebi ise penplax marka bi yavruluk aldım yavruları yavruluğa vakum gibi çektiğinden ölü hiç olmadı gibi bişey gerçekten harika bi yavruluk link:https://www.youtube.com/watch?v=OsxljHo4M-w

fakat akvaryumumda ters giden bişeyler var hamile balığım doğurduktan 1 ay sonra yerin dibine çöktü hareketsiz duruyodu daha sonra tükleri ayrıklaştı karnı kırmızı oldu ve öldü şuan 3 dişi lepistesim daha yerde yatıyo gündüz vakti arada hareket ediyolar ama sorun nerede bilemiyorum onlarda ölürmü acaba diye stres yaptım bende akvaryumda kaya tuzu ve tetra general tonic kullan dediler ama sizede sormak istedim sizce sorun nedir ve ne kullanmalıyım ? ölen balığımın resminide yükledim bakarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

İç parazitlerin sebep olduğu sıkıntılarda kimi balıklarda karın çökmesi kimi balıklarda karın şişmesi, beyaz ip gibi dışkı, bazı balıklarda kuyruk yüzgeç erimesi, sallantılı yüzme gibi belirtiler olabiliyor ayrıca yeme karşı ilgisizlik ve akvaryum dibinde hareketsiz şekilde yatma gözlemlenebilmektedir.Balıklarda oluşan belirtilere baktığım zaman benim ilk aklıma gelen konu iç parazit.Tabi bunu söylerken tamamen tecrübelerime dayanarak ifade ediyorum.Veteriner teşhisi gibi algılanmasın lütfen.İç parazitler ile mücadelede Sera med professıonal argulol ve Sera med professıonal tremazol etkili ilaçlardır.İlaçları kullanım kılavuzlarında yazan şekilde kullanmanız önem taşır.

Yavruların çoğalmasına sevindim.Akvaryum hobisinde yavru almaktan ziyade yavruları sağlıklı şekilde büyütmek daha önemli ve zordur.Zamanında yapılan akvaryum bakımları ile sağlıklı şekilde yavrularınızı büyütme imkanına sahip olursunuz.Hastalıkları önlemenin,tedavi etmekten her zaman daha kolay ve ucuz olduğunu unutmayın.Düzenli dip çekimi (su değişimi) ile akvaryumunuzu sağlıklı tutmanız mümkündür..

verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bende dikkat ettim yerde hareketsiz yatan lepisteslerimde beyaz ip gibi dışkı vardı... bunun için sarımsağın suyunu sıktım daha sonra sarımsak suyunun içine yemi atıp karıştırıp 15dk beklettim ve balıklara verdim ciddi olarak fayda etti fakat ana tank daki su leş gibi koktu 2 sefer filtreyi temizledim 2 gün içinde bugün tekrar temizlicemki su kendine gelsin iç parazit için ise altta resmini attığım damlayı verdi petshop çok etkili sadece 1 damla damlat dedi cidden de damlattığım anda suya bulut gibi yayıldı fakat kullanma klavuzunda o şekil yazmıyodu (resimdede mevcut) bide ilacı kullanırken suyun 1/3 ünü deiştirin diyor ama ben işime geleni yaptım 1 damla damlattım şimdilik fakat balıklarda değişen birşey olmadı hamile lepisteslerden biri filtre motorunun yanında sabit duruyo diğer 3 dişi ise yerde hareketsiz yatmakta sadece yem atınca canlanıyolar erkeklerdende 2 si hareketsiz duruyor dier kalan bi kaç lepistesimde ise sorun yok... akvaryumun içindeki molilerde ise sarılardan birinin rengi hafif beyazlaştı dierlerinde ise pek bir sorun yok başka ne gibi bi yol izlemeliyim sizce ve bu aldığım ilacı nasıl kullanayım tekrar yardımlarınızı bekliyor çok teşekkür ediyorum
     Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma

• Öncelikle ana tankınızda ilaç uygulaması yapmayın.Mümkünse hasta balıkları ayrı bir kaba alıp tedaviyi orada yapın.Mutfaklarda kullanılan plastik saklama kapları yada nispeten büyükce cam kavanozlarda işinizi görür.İçine hava taşı ile bol hava vermeniz önemlidir.Resimdeki ilac dış parazitlerde etkili bir ilaç.Keza etkili olduğu hastalıklara bakarsanız hepsi dış parazit hastalıkları.Yani balığın derisi üzerinde,solungaçlarında bulunan parazitlere yönelik bir ilaç.İç parazitler balığın içinde bulunan özellikle bağırsaklarına yerleşen asalak canlılardır.DEEP markası akvaryum dünyasında bilinen SERA ve TETRA'ya göre nispeten daha ucuz bir markadır.Gözlemleriniz sonucunda iç parazite kanaat getirdi iseniz bu ilacı geri verin ve Akvaryumcuya özellikle İÇ PARAZİT ilacı aradığınızı söyleyin.Bunun iç parazite iyi geleceğini ısrarla söylersede orayı terk edin. Sera med Flagellol ilacı var ise elinde açıklamalarını okutun ve muadili daha ucuz ilaç talep edin.Sera markalı bu ilaçlar balıklarda bulunan iç parazitlere karşı kullanılan etkili ilaçlardır.BURADA ÖNEMLİ OLAN NOKTA ŞUDUR:BALIKLARIN DURUMUNU GÖZLEMLEYEREK,İNTERNETTE BENZER DURUMLARLA KARŞILAŞMIŞ HOBİCİLERİN TECRÜBELERİNE BAKIN.KULLANILAN İLAÇLARI VE NE ŞEKİLDE KULLANDIKLARINI ARAŞTIRIN.

Sarımsak tedavisi etkili oldu ise ayrı bir yerde tedaviye devam edin.Böylece hem akvaryumdaki suyu bozmamış hemde sağlıklı diğer balıklara etki etmemiş olursunuz.

Size verilen bu ilaç İÇ PARAZİT hastalıklarına hiçbir etkide bulunmaz.Bu ilaç Mantar ve Dış parazite karşı kullanılan bir ilaçtır.Akvaryumda kullanmayın..@isa-80

http://yassyoss.blogspot.com.tr/2012/03/balk-hastalklarna-kars-birkac-tavsiye.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yassyoss -- 11 Mart 2015; 0:38:40 >

• Beyler kilickuyruk baligimin cenesinin altinda hafif beyazlik var acaba balik hasta midir? Hastaliklari fazla bilmiyorum malesef yardimci olabilirseniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu baligi bulamadim. Istanbulda eminonune gittim ama yok. Istanbulda tanidiginiz bildiginiz bir yer var mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben lepistes besliyorum ve hamile balığım bugün doğurdu 16 tane yavru lepistesim oldu bir şişeyi kesip içine koydum ve akvaryumun içine koydum yaşarlarmı bde 16 tane doğdu daha doğarmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper3838 -- 31 Ekim 2015; 10:20:39 >

• Abi benim balıklar1haftalık öbürleri ise 1günük nevereyim?
    Ne zaman ana tanka alayim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar balıkları yavruluğa aldım ama erken mi acaba? Akşamları filtre arkasına gizlenme dibte hareketsiz bekleme yapıyolar
    Bu mesaja eklenen görseller:

Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma
     Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bampi -- 23 Şubat 2016; 9:15:30 >

• Bizim evde küçük lapistesler var 8 tane, hocam 4 ay geçti hala gram büyümedi kardeşim almıştı baktım hiç bakmıyor ben bakacam artık odama koydum konu çok faydalı ama kaç ayda büyür çiftleşecek zamana gelir acaba bide kuyrukları kararıp kararıp ölüyorlar o hastalık nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HugenkuL7

Bizim evde küçük lapistesler var 8 tane, hocam 4 ay geçti hala gram büyümedi kardeşim almıştı baktım hiç bakmıyor ben bakacam artık odama koydum konu çok faydalı ama kaç ayda büyür çiftleşecek zamana gelir acaba bide kuyrukları kararıp kararıp ölüyorlar o hastalık nedir ?

Hocam hayırlı olsun,

Kuyruklarının fotoğrafını atarsanız yorum yapma şansımız olabilir.

Çünkü ölümün birçok sebebi var hayvan dip diri dururken bile ölebiliyor
  • https://youtu.be/rIVZQVISnkQ

Video hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

•  Lepistes Besleyenler İçin Bilgiler - Hamilelik - Beslenme - Bakım - Akvaryum - Hastalıktan kurtulma
    hamile mi hamileyse ne zaman doğurur ?

• quote:

Orijinalden alıntı: çikiiin

hamile mi hamileyse ne zaman doğurur ?

Hamile fakat daha var hocam kıç tarafı iyice karardıktan sonra yavruluğa alın hayvanı

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.