Şimdi Ara

Leon - 308 - Astra - 207

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
5.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
0 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Merhaba;

Şu anda kullanmakta olduğum Corsa 1.2 Essentia (2004)'ü satıp aracımı yenilemek istiyorum. Yaklaşık 37.000 YTL ayarında bir bütçem var.

Araştırmalarım neticesinde;

Seat Leon 1.4 Benzinli, (Stylance, Yeni Leon Engine 1.4 Performans Tablosu)
    Opel Astra 1.3 CDTi (Enjoy Elegance)
    308 COMFORT 1.6 HDi (Eklentisiz) ve
    207 DYNAMIC 1.6 HDi (Şehiriçi Paketi + TechnoPack)

arasında kalmış bulunuyorum.

Aslında gönlümden geçen araç baştan beri siyah bir Leon'du, hatta ciddi olarak piyasada en beğendiğim araba da halen budur. Ama uzun araştırmalar ve çevremdekilerin temelde "Sakın Seat alma çok yakıyor" ve "Seat'ı ikinci elde kimseye satamazsın" biçiminden ibaret uyarıları neticesinde Leon dışında az evvel sıraladığım diğer olasılıkları da düşünmeye başladım.

Corsa 1.2 Essentia gibi basit bir arabayı yıllarca (2003 Ekim'de trafiğe çıktım şu anda 53.000 KM yapmış durumda) ve çok severek kullandıktan sonra yeni arabamın biraz daha donanımlı ve performanslı olmasını istiyorum. Bu yüzden aslında Peugeot 308 comfort paketi donanım eksiği nedeniyle biraz zorlama bir tercih.

Yukarıda da bahsettiğim gibi yılda 10.000 KM civarında yol yapıyorum. Bu yüzden dizel konusunda ısrarcı olmak gerekmez diye düşünüyorum. Leon'un dizel modelleri 45.000 YTL sınırını aşıyor ve benim limitim de aslında 35.000 iken biraz zorlayarak 37 ye çıkıyor. Bu yüzden Leon dizel konu dışı.

Sizce Leon almak mantıklı mı? Diğer tercihlere mi yönelmeliyim?

Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jean001 -- 20 Kasım 2008; 22:09:09 >

|
    |

• Binbaşı
    1435 Mesaj
    ikinci eli yok diyenlere inanma ben 2 ay önce 2007 Leon stylance aracımı nete ilan verdikten 2.5 gün sonra 29.250 sattım , bundan tam 19 ay önce 31 bin ytl almıştım 17 ay kullandım heryerde yazıyor ve söylüyorum ikinci eli uygun fiyat verdiğiniz uçmadığınız sürece mükemmeldir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hutaha -- 20 Kasım 2008; 21:55:07 >
    |
    |
  • Yarbay
    3764 Mesaj
    comfort stil paketli sıfır 308 i 36.000 ytl ye veriyorlar
    yada premium alırsanız 38,000 ytl

yani fiyat olarak baya indirim yapıyorlar liste fiyatından, astra ile aynı fiyata geliyor premiumu ve donanım olarak bi eksiği kalmıyor sanırm.
    |
    |
  • Yarbay
    2115 Mesaj
    "Yukarıda da bahsettiğim gibi yılda 50.000 KM civarında yol yapıyorum. Bu yüzden dizel konusunda ısrarcı olmak gerekmez diye düşünüyorum."

Yanlış okumuyorum dimi?

Galiba yazarken hata yaptınız. Çünkü yukarda 2003 Ekim trafiğe çıkışlı aracınız ile 53 bin km yapmışsınız. Yılda 50 bin yapmanız imkansız oluyor da :)

Neyse yılda 10 bin civarı yaptığınızı varsayarsak Leon Tsi çok mantıklı bir tercih olacaktır. Gerektiğinde hem performanslı hem de ekonomik olabilen bir motor. Donanımı da hayli yerinde. Astra zaten kasa değiştirecek, ömrü kısaldı. 207 bir alt segment(her ne kadar full bir araç olsa da). Az km yaptığınız için de donanım konusunda geri kalan dizel 308'i de eleyebiliriz. Tüm bunları gözönünde bulundurduğumuz zaman Leon bir-iki adım öne çıkıyor.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend10 -- 20 Kasım 2008; 22:03:16 >
    |
    |
  • Yarbay
    6859 Mesaj
    Sakın Seat alma çok yakıyor ve Seat'ı ikinci elde kimseye satamazsın

İkisi de büyük yalan.

Leon'un eski 1.6 motorlu modeli evet çok yakıyor, ama TSI oldukça az yakıt tüketiyor, tatmin edici bir performansa da sahip,

İkinci elde de sıkıntı yaşamazsın. Çünkü çok iyi bir motoru var, gençler de çok seviyor.

Ben olsam bu seçenekler arasında gözüm kapalı Leon'u seçerdim. Bir de sunroof'lu alabilirsen harika olur. Renk ise sorun değil, Leon'a her renk yakışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 20 Kasım 2008; 22:07:38 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orjinalden alıntı: otmotvmhndsi

comfort stil paketli sıfır 308 i 36.000 ytl ye veriyorlar
    yada premium alırsanız 38,000 ytl

yani fiyat olarak baya indirim yapıyorlar liste fiyatından, astra ile aynı fiyata geliyor premiumu ve donanım olarak bi eksiği kalmıyor sanırm.

İndirim yapılıyorsa Premium 308 de düşünülebilir. Ama yine de donanım olarak Seat Stylance'den aşağıda kalıyor sanki. Mesela Premium da olsa park yardımı, alarm, esp, elektronik klima hala opsiyonel ve ek ücrete tabi.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orjinalden alıntı: Legend10

"Yukarıda da bahsettiğim gibi yılda 50.000 KM civarında yol yapıyorum. Bu yüzden dizel konusunda ısrarcı olmak gerekmez diye düşünüyorum."

Yanlış okumuyorum dimi?

Galiba yazarken hata yaptınız. Çünkü yukarda 2003 Ekim trafiğe çıkışlı aracınız ile 53 bin km yapmışsınız. Yılda 50 bin yapmanız imkansız oluyor da :)

Evet yazarken büyük hata etmişim. Beş yılda yaklaşık 50.000 diyelim ona. Yılda 10.000 KM :)
    |
    |
  • Yarbay
    4422 Mesaj
    sen seçeneklerini sunmuşsun kızcaksın belki bana ama bence civic al

performansa saydığın araçlar arasında en performanslısı
    yakıt tüketimi de aşırı değil
    iç mekanı tartışılmaz
    motoru hele hiç tartışılmaz...

kızma bana civic dedim diye
    |
    |
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orjinalden alıntı: CouragePapillon

sen seçeneklerini sunmuşsun kızcaksın belki bana ama bence civic al

performansa saydığın araçlar arasında en performanslısı
    yakıt tüketimi de aşırı değil
    iç mekanı tartışılmaz
    motoru hele hiç tartışılmaz...

kızma bana civic dedim diye

Ne münasebet neden kızayım :) Herkesin fikrine saygım sonsuzdur. Civic de inceleme fırsatım oldu ama HB Civic'in etiketinde 49.500 YTL yazıyor. O fiyat beni baya bir aşar. Sedan model ise zaten düşünmem
    |
    |

• Yarbay
    4422 Mesaj
    sedan neden düşünmüyorsun ?
    |
    |
  • Yarbay
    4629 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: Polemik

Sakın Seat alma çok yakıyor ve Seat'ı ikinci elde kimseye satamazsın

İkisi de büyük yalan.

Leon'un eski 1.6 motorlu modeli evet çok yakıyor, ama TSI oldukça az yakıt tüketiyor, tatmin edici bir performansa da sahip,

İkinci elde de sıkıntı yaşamazsın. Çünkü çok iyi bir motoru var, gençler de çok seviyor.

Ben olsam bu seçenekler arasında gözüm kapalı Leon'u seçerdim. Bir de sunroof'lu alabilirsen harika olur. Renk ise sorun değil, Leon'a her renk yakışıyor.

+1 Dogru söze ne denir. Ben olsam Beyaz tercih ederim. Hem ucuz hem şık. Bu arada civic leondan daha performanslı değildir yanlış bilgi vermeyelim
    Leon:1250kg Civic: 1175kg
    0-100: 9.8sn, 10.3sn(civic)
    son hız: 197km/h, 197km/h(civic)
    |
    |

• Yarbay
    5158 Mesaj
    Şunun tatlılığına bakarmısınız!!

|
    |
  • Yarbay
    8736 Mesaj
    dizel 308 tercih ederim ben olsam
    |
    |
  • Yarbay
    2400 Mesaj
    Size auris verelim. Kafanızı iyice karıştıralım...
    Şaka bir yana, bunu da düşünebilirsiniz.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orjinalden alıntı: CouragePapillon

sedan neden düşünmüyorsun ?

Sedan araçları genel olarak sevmiyorum. Bana biraz aile babası arabası gibi geliyor. Her ne kadar ben de artık 24 yaşında değilsem de henüz aile babası formatında bir araba kullanmak istemiyorum. Biraz daha sportif ve genç işi arabalar daha çok ilgimi çekiyor. Belki saçma sapan bir açıklama oldu ama sedan konusunda tam olarak hissiyatım budur :)

quote:

Orjinalden alıntı: Pis@gor

Size auris verelim. Kafanızı iyice karıştıralım...
    Şaka bir yana, bunu da düşünebilirsiniz.

Onu da düşündüm ama yol tutuşu filan kötü diyorlar ne bileyim. Aslında bu konularda komple cahil sayılırım. Dediğim gibi önceki arabam 1.2 corsa olduğu için temel olarak torkmuş, beygirmiş, sarfiyatmış hiç düşünmediğim konulardı. Şimdi hangi arabaya elimi uzatsam illa çevremden biri "Sakın Ha!" diyor. İlginçtir sadece Peugeot ve Opel modellerinde karşı koymayla karşılaşmadım. Onları da ben istemiyorum. Aslında Astra da zorla bu listeye girdi, o da yoğun şekilde tavsiye edildiği için. Beynim döndü bir haftadır.

quote:

Orjinalden alıntı: dranov

Bence biraz abartmışlar. Yani bununla da işe gidemem herhalde. Ama güzelliğine diyecek yok tabi.
    |
    |

• Yarbay
    5158 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: dranov

quote:

Bence biraz abartmışlar. Yani bununla da işe gidemem herhalde. Ama güzelliğine diyecek yok tabi.

ben şahsen bununla heryere giderim
    ama madem uymadı daha sadesini tavsiye edeyim

|
    |

• Yarbay
    3628 Mesaj
    Leon

Ayrıca şu anda 2. elde en rahat satabileceğin araçlardan biridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MajestiC -- 21 Kasım 2008; 13:42:16 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    431 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orjinalden alıntı: MajestiC

Leon

Ayrıca şu anda 2. elde en rahat satabileceğin araçlardan biridir.

Aslında 2. el konusu da bana biraz uzak. En azından 5 yıl boyunca bu yeni alacağım aracı kullanmayı planlıyorum.

Bu arada bugün bir bilgiye daha ulaştım. Leon'u 2009 da makyajlayacaklarmış. Detaylar hakkında bilgisi olan var mı? Şimdi alacağım 2009 Leon ile makyajlı yeni versiyon arasında beni pişman edecek bir fark görmemeyi umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jean001 -- 21 Kasım 2008; 14:02:43 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    767 Mesaj
    Seat Leon 1.4 Benzinli, (Stylance, Yeni Leon Engine 1.4 Performans Tablosu)
    |
    |
  • Binbaşı
    1333 Mesaj
    Yerinde olsam gözüm kapalı Leon alırdım.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
pubg mobile uc
vp satın al
bankacılar
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.