Şimdi Ara

Leon 1.2 tsi DSG almayı düşünüyorum 🤔

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
4.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Daha önce bir çok araba hakkında araştırma yaptım bir iki tanesinde siz değerli forum üyelerinin de fikrini aşdım. Son olarak ihtiyacım olan en önemli şeyleri sıraladım.
    1. Güvenli bir araba
    2. C segmenti araba (sürekli uzun yola çıkıyorum küçük araba istemiyorum)
    3. Çok yakmayan bir araba (yılda ortalama 20bin yol yapıyorum)

Bu ihtiyaçlara uygun araba araştırmaya başladım. Benim için en çnemli şey güvenlik ve bu konuda EuroNcap testlerini baz alınca C segmentte en yüksek puanı alan arabalardan birinin seat leon olduğunu gördüm. Yetişkin koruma %94 çocuk koruma %90. Yetişkin + çocuk ortalamasını alınca C segmentinde sayısal olarak seat leon 1. Sırada yer alıyor (golf, a3, guiletta gibi bir çok rakibini geride bırakıyor)
    Kaynak:http://www.sekizsilindir.com/2016/10/en-guvenli-kompakt-hb-euroncap.html?m=0

Tabiki araba alırken yakıt da çok önemli bir yer teşkil ediyor, bu konuyla ilgili olarak yaptığım araştırmalar 1.2 tsi nin beni üzmeyeceğini gösteriyor. (1000 km mesafe 90km/h ortalama 4,9lt/100km gibi bir tüketimi bile gördüm ama ben yapacağım yolun en az %80ini uzun yolda sakin bir şekilde yapacağımdan 6lt/100km ye razıyım.)

Günümüzde artan araba fiyatları ve maalesef paramızın değer kaybından dolayı araba almak zor iş 😓 ikinci el piyasası inanılmaz dengesiz. Kolay para kazanmayan insanlar olarak araba alırken ince eleyip sık dokumak durumundayız.

Tüm bu durumları değerlendirince ikinci el piyasasına güvenim olmadığından dolayı sıfır araba almaya karar verdim (gücün yeterse) dizel sıfır arabaya param yetmeyeceği için vergi ve yakıt avantajı bulunan 1.2 tsi motor araba almaya karar verdim. Şartlar uygun olursa DSG almayı istiyorum.

Şimdi hikayem yukarıda kararım %90 civarı net ama yine de sizlerim bazı konularda fikrini almak istiyorum.

1. Sıfır araba alırken fiyat konusunda nasıl davranmalıyım ? 1.2tsi dsg kampanyalı fiyatı 80bin görünüyor acenteler bu fiyatın aşağısına fiyat verir mi? Pazarlık konusunda önerileriniz nelerdir?
    2. Led paket olmayan leon gözüme çok kötü görünüyor opsiyon olarak led paket almak mantıklı mı (4000 civarı sanırım) bu işi daha sonradan daha uygun halledebilir miyim?
    3. Yaptığım araştırma ve düşüncelerimde leon hakkında gözümden kaçan önemli artılar veya eksiler var mı?
    4. Aklıma gelmeyen ama şuna da dikkat et ya da bunu da değerlendir dediğiniz bir şey var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkFtH -- 26 Haziran 2017; 16:7:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkese iyi bayramlar. Konu bayram telaşıyla altta kaldı sanırım. Yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

• Arkadaşlar yakıt konusunda herkes başka bir şey söylüyor tecrübeli arkadaşlar yorumlarını yazarsa sevinirim.

• Dostum neden 1.0 değilde 1.2 düşünüyorsun?
  • Selamlar, benimde merak ettiğim bir konu bu dsg şanzuman'ı hakkında. Hala problemli mi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sero36

Dostum neden 1.0 değilde 1.2 düşünüyorsun?

Bagaj dolu şekilde uzun yolda 1.0ın yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum. 1.2 için bile uzun yolda yokuşta araba zorlanıyor diyorlar. 1.4 tsi fr düşünmeye de başladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkFtH -- 5 Temmuz 2017; 10:29:48 >
  • darkFtH D kullanıcısına yanıt
    hocam belki farklı bir açıdan baktırıcam ama toledo niye düşünmedin ?

ben 1 yıldır kullanıyorum, 14.tdi dsg modellerine bir göz at istersen

2 çocuk ile tam bir aile aracı, koltuk diz mesafesi ve bagaj yeterli C segmenti bir araç

selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkan_efe

hocam belki farklı bir açıdan baktırıcam ama toledo niye düşünmedin ?

ben 1 yıldır kullanıyorum, 14.tdi dsg modellerine bir göz at istersen

2 çocuk ile tam bir aile aracı, koltuk diz mesafesi ve bagaj yeterli C segmenti bir araç

selamlar.

Hocam yaş otuz gençliğimin son yıllarında spor bir arabaya binmek istiyorum. Yeni evlendim çoluk çocuğa karışmaya da biraz var o yüzden gönlüm leonda 😊. Tavsiyeniz için teşekkür ederim

• darkFtH D kullanıcısına yanıt

Harika düşünmüşsün,

benden geçti ondan spor olmasa da keyifli bir araç olarak toledoyu seçtim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: darkFtH

quote:

Bagaj dolu şekilde uzun yolda 1.0ın yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum. 1.2 için bile uzun yolda yokuşta araba zorlanıyor diyorlar. 1.4 tsi fr düşünmeye de başladım.

üstad motor özelliklerini inceledin mi? 1.0 daha güçlü ve daha torklu bir motor. 1.0 tsi 115 hp 200 tork / 1.2 tsi 110 hp 175 tork. test sürüşü yaptım 1.0 ile sünüp gidiyor motor, yeni teknoloji. bence biraz araştırın bu konuyu artık golf bile 1.0 kullanıyor çok güzel bir motor ve yakıtı mükemmel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkFtH

quote:

TSI motorlar aşırı beslemeli yani turbolu motorlardır. Buda motor hacminin performans kıyaslaması yapılırken yeterli bir veri olmayacağı anlamına gelir. Siz son kullanıcı olarak motorun en yüksek verdiği tork ve bu torku hangi devir aralığında verdiğine ve aracın beygir gücüne bakacaksınız. Buna bakarak motorun bayırda ne derece arabayı iyi çekeceğine ve arabanın maksimum hızı konusunda fikir sabihi olursunuz.

Şu anda VW gurubunun 1.0 TSI motoru 1.2 TSI motorundan daha güçlüdür. Muhtemelen 1.0 TSI motorda daha yüksek basınç ile daha fazla boyutta benzin hava karışımı üretebilen bir turbo mevcuttur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 4 Eylül 2017; 20:7:7 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.