Şimdi Ara

Lens Sensör temizliği için bir öneri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
9.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bugüne kadar özellikle sensör temizliklerimi karfoya yaptırıyordum. Fakat sadece temizlik için Sirkeciye gidip gelmek zor gelmeye başladı ve aklıma bir zihni sinirlik geldi. Piyasada satılan sensör temizlik kitlerine 20-30 YTL bayılıp basit bir hava pompası almaktansa,
    1- Bir eczaneye gidilir.
    2- Eczacıdan enjektör istenir.
    3- 50 ykr civarına enjektör satın alınır.
    4- tozsuz ve steril sayılabilecek bir ortamda enjektör açılır ve ucundaki iğnesi çıkartılmadan içine hava doldurulur.(içeri alınan havaya toz karışmaması için)
    5- İğne uçtan çıkartılarak sensöre değdirmeden hava püskürtülür ve tozlar temizlenir.
    6- enjektörü dah sonra da kullanabilmek için iğne ucuna takılır ve öyle saklanır.
    7- enjektör küçük çocuklardan uzak tutulur.

Böylece uzun süre kullanılabilecek sensör temizlik kitine sahip olunur...

Lens içinse bir gözlükçüden gözlük temizleme bezi rica edilir. Genellikle ücretsiz olarak temin edilebilir. Bezi iyi muhafaza ettiğiniz sürece uzun vadede kullanabilirsiniz...

• 2 ilavede bulunayım. Gözlükçülerin verdiği temizleme bezleri nedendir bilinmez temizlik yaparken kiri yayıyor. Ben yıkana yıkana havı kalmamış fanile don vb. pamuklu bezlerden uygun boyutta kesilmiş parçaları kullanıyorum. Hatta bulabilirseniz Kedi Derisi (Güderi) en iyi çözümdür objektif olsun sensör olsun yada gözlük lensleri olsun temizlik için. Ve makineyi ters çevirip alttan havayı üfletiyorum ki toz vs makine içinde kalmasın. (Komşunun Canon 350D' sini öyle temizledim) Birde objektif değiştirirken belki 30 yıl önce ustalardan bir tavsiye etmişti, Objektifi değiştirirken makineyi aşağıya doğru tut diye. (Bizim eski SLR' lerden aklımda kalanlar) Sizin enjektör işide pratik bir çözüm ama makinenin bayonet tarafı aşağı tarafa bakarken yapılırsa sensörden uzaklaştırılan müştemilatın (!) önemli bir kısmıda dışarı atılacaktır.
  • en güzel bezlerdenbırıde diada 1,5 ytlye satılan %100 mıcrofıber bezler ben kullanıyorum hem çok yumuşak hemde kesınlıkle toz bırakmıyo.
  • slr-like ı olanlar lensleri nasıl neyle temizliyor? teşekkürler
  • onlar temizlenir mi yaw ?

temizleniyorsa sanırım edinilecek ilk edavat bir adet yıldız tornavida :d
  • quote:

Hatta bulabilirseniz Kedi derisi (Güderi) en iyi çözümdür objektif olsun sensör olsun yada gözlük lensleri olsun temizlik için

Sensöre güderi değdirmek pek olmaz yav.. Yanlış bilgi olmasın aman

@suganzm;
    Lenslerin ön merceğinden bahsediliyor lens derken

Bu arada mikro fiber ön mercek temizliği için ideal ama özel optik mikro fiberleri mevcut piyasada; özellikle onun seçilmesinde fayda var..

Enjektör fikri gayet ekonomik ve iş görür cinsten; daha büyük enjektörler daha çok hava demektir

Sensör için en güzeli servise vermek; Nikonsa zaten bedava temizlik

• ben saç kurutma makinasını denedim oldukça etkili :)
  • olurmu öle şey millet denicek sonra bozacak tonla para verdiği makineyi böle bilgiler vermeyin arkadaşlar ben bi keresinde üfledimde sensör buğulandı heleki saç kurutma makinesi
    quote:

Orjinalden alıntı: diptera

ben saç kurutma makinasını denedim oldukça etkili :)

• siz üflediğinizde nefesinizdeki nem buhu yapmış olabilir ancak saç kurutma makinası kuru hava üflediğinden böyle bir sorun olmuyor ayrıca tabikide en düşük ısısında ve şiddetinde yapmak bu işi daha akıllıca olur
  • Saç kurutma makinasının üflediği hava sensör açısından sağlıklı değildir üflediği havada az da olsa bir ısı mevcuttur
    ayrıca gözle görünmeyen tozları içinde barındırır ve bunları sensöre direk olarak yollar.
    En uygun seçeneklerden birisi Enjektör
    Alternatif olarak eskimiş tansiyon ölçme cihazınız varsa bunun pompasını ordan çıkarın sonra normal ve temiz bir tükenmez kalemin içinini boşaltıp dış kabını ince deliği dışarıya gelecek şekilde tansiyon cihazından çıkarttığınız pompaya takın... Alın size bedavaya sensöz temizleme pompası...
  • Bu kadar ugrasmayın. Asagıda gorunen pros kit urunu var. Fiyatıda 7 ytl civarında oldukca guclu bir pompa.
    Elektronikcilerde bulursunuz. Ben sensoru bunla temizliyorum gayte iyi sonuc veriyor. Bulamazsanız eczanelerde medikalcilerde PUAR isminde pompa var oda ucuz cozumlerden.
    Ayrıca microfiber bez de objektif ve govde temizligi icin super bir cozum. Hem hav, tuy vs bırakmıyor hemde cok iyi leke cıkarıyor temizliyor.
    Son olarakta daha inatcı tozlar ve kirler icin sensor swab lar satılmakta. Islak ve kuru sekilde bulunuyor onlarda 10 ytl civarında.

• quote:

Orjinalden alıntı: ikarahal

Bu kadar ugrasmayın. Asagıda gorunen pros kit urunu var. Fiyatıda 7 ytl civarında oldukca guclu bir pompa.
    Elektronikcilerde bulursunuz. Ben sensoru bunla temizliyorum gayte iyi sonuc veriyor. Bulamazsanız eczanelerde medikalcilerde PUAR isminde pompa var oda ucuz cozumlerden.
    Ayrıca microfiber bez de objektif ve govde temizligi icin super bir cozum. Hem hav, tuy vs bırakmıyor hemde cok iyi leke cıkarıyor temizliyor.
    Son olarakta daha inatcı tozlar ve kirler icin sensor swab lar satılmakta. Islak ve kuru sekilde bulunuyor onlarda 10 ytl civarında.

olay budur...

• Aman arkadaşlar sakın agzınızla felan üfleyim demeyin. Agzınızdan çıkan tükürük parçaları sensöre yapışır. Sonra ugraşır durursunuz. O kadar para veriyorsunuz bu makinelere piyasada satılan lens temizlik kitlerini almaya üşenmeyin.
  • bende araba lastiği için kompresor var onla temizlesek olurmu? daha iyi üfler dimi?
  • Kuru hava filtresi olmayan kompresörlerle ve azami basınçtan daha yüksek basınçta hava çıkışı olanlarla temizlemeye çalışmak da çok sakıncalı.
  • arkadaşlar bende iki tane leke var. hava üfledim çıkmıyor. ıspartada temizleyen yer yok. canon da garanti devam ediyor. temizlik bedava mı?

birde aradan iki yıl geçmiş siz ne kullanıyorsunuz sensör için.

bu arada konu hort
  • bi horta benden
    green clean denen temizlik kitini kullandım
    rezil etti sensörü
    şimdi dust-aid deneyecem bakalım
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=7949
    inşallah sorunu çözer
  • benim şimdiye kadar gördüğüm en derli toplu videoyu tavsiye edeyim

http://www.youtube.com/watch?v=iRW9AmDPqr0
  • en basit bir dust blower bile tozsuz ortamda doğru ve güçlü bir püskürtme ile sensörü tamamen temizler ancak sensörde yağlanma tükürük benzeri bir sıvı varsa tek çare derin temizlik. onun dışında en büyük yardımcınız maksimum diyafram ve content-aware :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.