Şimdi Ara

*** Lens Kullananlar , Almak İsteyenler ve Tavsiyeler *** (39. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
5.677
Cevap
112
Favori
658.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Köktürk

Ben bir süredir sadece sağ gözümde lens kullanıyorum . Herhangi bir sıkıntı yaratır mı net görme dışında ?

göz tembelliğine neden olabilir eğer 2 göz arası numara farkı varsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MissedCall

Arkadaşlar benim gözüm 8.7 bc imiş.Ama ben Air Optix Aqua aldım 8.6 bc'lik.
    Şu tür sorunlarım var:
    Mesela gözümü sağdan sola çevirince lensin üzerinden bir şeyler kayıyor gibi oluyor,siyah bir şeyler.Ne olduğunu bilmiyorum.Tahminim,lensin eğri değeri düşük olduğu için göz ile lens arasında su veya solüsyon kalıyor.
    Diğer sorunum da lensin kenar noktasının gözüme değdiği yerin hafifçe zedelendiğini gördüm dün.Buruşmuş gibi.Bu yüzden değiştireceğim.
    8.7'lik lenslerden hangini tavsiye edersiniz?
    Araştırdım ama pek içime sinen olmadı.8.7'lik kullananlar varsa yazabilirler mi?Veya tavsiyesi olanlar.

işin ilginci bana doktor 2 bc nosu verdi 8.6, 8.9:S
  • Arkadaşlar şuanda pure vision kullanıyorum.. açıkcası lense bahane bulamıyorum çünkü benim gözlerim çok hassas bugüne kadar 2 tane kaliteli marka kullandım ama hangi lens olursa olsun gözlerim lensi taktıktan sonra 2-3 saat içnide kanlanıyo yanıyo kızarıyo falan..

açıkcası yakında yeni lens almak istiyorum... ama asıl aklıma takılan su oranı durumu ... su oranı fazla mı almalıyım yoksa az olandan mı ?? bu konuda bilenler bilgilerini konuşturursa gerçekten çok işime yarar.. lens hiçbizaman takamaz oldum artık ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sosyalist09

quote:

ilk önce 2.25 ile insanları bir odada seçememen mümkün değil bence ben 2.75 ile odadaki kişileri rahatça ayırt ediyorum hiç bir zaman öyle bir sorunum olmadı hatta ben normalde gözlük konusunu da hatırlamazdım ehliyet işi çıkınca gündeme geldi.
    aslında ben göz numaramın da o kadar olduğunu sanmıyorum nedense loş ışıkta kötü görüyrum özellikle geceleri kör oluyorum gece görüşümle gündüz görüşümün alakası yok.göz doktoru da karanlık odada test yaptığı için çok daha kötü görüyorum bunu anlatmam lazım bir sonrakinde.

lens konusuna gelince:
    bu şekilde panik ve stres halinde takmayı denersen asla beceremezsin.

sol elinle göz kapağını iyicene yukarı çek yani aşşa yetişemesin,sonra sağ elinin işaret parmağına lensı koy ve işaret parmağının altındaki 3 parmakla da yanaklarını aşağıya çek göz açıkta kalır.bir kaç kez parmağını yaklaştır elinden zarar gelmeyeceğini anlatmaya çalış,tepkilerin şiddeti azalsın.sonra lensi sanki bir kuş tüyü ile masandaki tozları temizliyormuş yumuşaklığı ile gözüne değdir bastırma.o halde elini tut ve sağa sola bak gözlerinle löf diye yapışıyor zaten.

ilk seferde zaten sorun yaşamaman imkansız.ben de deneme lensinden ötesini kullanmadım,5. takmadan sonra 2 lensi de 33 saniyede taktım (aynı gün içinde değil)

takarken ilk gün bir sandalyeye otur masaya da masa aynası koy orada tak ve masanın da temiz olmasına dikkat et.

iyide benden iyimi biliceksin yani 2.25 ile tanıyamıyorum kimseyi niye yalan atıyım Neyse alışmam şart zaten kör kör dolaşmak istemiyorum yetti canıma

benimde sol 2,25iken ben de kimseyi seçemiyordum

• lenslerim geldi.takması kolay ancak çıkarması çok zor.

2 parmalığım ile kavrıyorum lensi ancak lens ayrılmıyor azıcık çekersem uzuyor.ve kornea tabakama zarar vereceğimden korkuyorum yokmudur püf noktası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gamlı Baykuş
    lenslerim geldi.takması kolay ancak çıkarması çok zor.

2 parmalığım ile kavrıyorum lensi ancak lens ayrılmıyor azıcık çekersem uzuyor.ve kornea tabakama zarar vereceğimden korkuyorum yokmudur püf noktası.

Kardeş çıkarması daha kolaydır.Ben aynaya bile bakmadan çıkarıyorum.Sağ elinin baş ve işaret parmağıyla lense hafifçe dokun,sonra lensi sıkar gibi(edit:hafifçe ) parmaklarını birbirine yaklaştır.Bu kadar...Ama gözünü kırpma.

Evet arkadaşlar 8.7 bc Acuvue Advance düşünüyorum.Lens sitelerinde ömrü 1 ay yazsa da Acuvue'un sitesinde 2 hafta yazıyor.Yani 2 katı pahalı olacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MissedCall -- 27 Şubat 2010; 15:11:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Darkchild

Arkadaşlar şuanda pure vision kullanıyorum.. açıkcası lense bahane bulamıyorum çünkü benim gözlerim çok hassas bugüne kadar 2 tane kaliteli marka kullandım ama hangi lens olursa olsun gözlerim lensi taktıktan sonra 2-3 saat içnide kanlanıyo yanıyo kızarıyo falan..

açıkcası yakında yeni lens almak istiyorum... ama asıl aklıma takılan su oranı durumu ... su oranı fazla mı almalıyım yoksa az olandan mı ?? bu konuda bilenler bilgilerini konuşturursa gerçekten çok işime yarar.. lens hiçbizaman takamaz oldum artık ..

acuvue oasys dene ben 2 yıldı kullanıyorum hiçbir şikayetim yok

• quote:

quote:

quote:

ilk önce 2.25 ile insanları bir odada seçememen mümkün değil bence ben 2.75 ile odadaki kişileri rahatça ayırt ediyorum hiç bir zaman öyle bir sorunum olmadı hatta ben normalde gözlük konusunu da hatırlamazdım ehliyet işi çıkınca gündeme geldi.
    aslında ben göz numaramın da o kadar olduğunu sanmıyorum nedense loş ışıkta kötü görüyrum özellikle geceleri kör oluyorum gece görüşümle gündüz görüşümün alakası yok.göz doktoru da karanlık odada test yaptığı için çok daha kötü görüyorum bunu anlatmam lazım bir sonrakinde.

lens konusuna gelince:

sol elinle göz kapağını iyicene yukarı çek yani aşşa yetişemesin,sonra sağ elinin işaret parmağına lensı koy ve işaret parmağının altındaki 3 parmakla da yanaklarını aşağıya çek göz açıkta kalır.bir kaç kez parmağını yaklaştır elinden zarar gelmeyeceğini anlatmaya çalış,tepkilerin şiddeti azalsın.sonra lensi sanki bir kuş tüyü ile masandaki tozları temizliyormuş yumuşaklığı ile gözüne değdir bastırma.o halde elini tut ve sağa sola bak gözlerinle löf diye yapışıyor zaten.

ilk seferde zaten sorun yaşamaman imkansız.ben de deneme lensinden ötesini kullanmadım,5. takmadan sonra 2 lensi de 33 saniyede taktım (aynı gün içinde değil)

takarken ilk gün bir sandalyeye otur masaya da masa aynası koy orada tak ve masanın da temiz olmasına dikkat et.

iyide benden iyimi biliceksin yani 2.25 ile tanıyamıyorum kimseyi niye yalan atıyım Neyse alışmam şart zaten kör kör dolaşmak istemiyorum yetti canıma

o zaman ya benim göz numaram çok daha düşük yada seninki çok daha fazla.

Ben 1,5 miyopum bırak odayı açık alanda bile seçemiyorum insanları...

Gece görüşü ile gündüz görüşünün arasında fark oluyor çünkü birinde güneş ışığı geliyor göze.Gözün yapısına baktığınızda güneş ışığının etkili olduğunu görebilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Azap

Öncelikle Merhabalar,

Bir çok arkadaşım gözlüğün yakıştığını ve takmam gerektiğini söylüyor, tabi onlar sadece dış görünüşe önem verdikleri için böyle diyorlar, gözlük kullananlarınız bilir, anlınızdan ter aktığını hissederseniz, bir kaçırırsınız çat, gözünüzün içi yanmaya başlar, ya da havuza girersiniz, karşınızda ki kız size pas atar, ya da frikik verir, siz salak salak bakarsınız etrafınıza. Bu yaz bunu çok yaşadım ne yazık ki

Şimdi sorum şu,

Şeffaf almayı düşünüyorum, havuzdayken vs, su altın da gözümü açarsam problem olur mu ? ya da üzerine güneş gözlüğü takmam da herhangi bir problem oluşur mu ? Ayrıca hep korkmuşumdur, gözümde uyuyakalırsam nolur diye, nolur ?

Purevision kullanıyorum yazın lensi gözümde unutup girdim denize tuzlu suyun etkiyle yanmaya başlayıp rahatsızlık verince hissettim.Sert bir lens olduğu için düşmedi.Ama gözümü suyun içinde açıp da yüzmedim...

Son olarak şuanda gözlerim bilgisayar+lens sayesinde çok kötü durumda.Fresh+Systane damla kullanıyorum bir nebze hafifletiyor fakar lens yokken bile yanıyor.Lensle bilgisayar kullanmayın gerçekten de ciddi sorunlar oluşuyor şuanda olduğu gibi...

• quote:

Gece görüşü ile gündüz görüşünün arasında fark oluyor çünkü birinde güneş ışığı geliyor göze.Gözün yapısına baktığınızda güneş ışığının etkili olduğunu görebilirsiniz.

quote:

Purevision kullanıyorum yazın lensi gözümde unutup girdim denize tuzlu suyun etkiyle yanmaya başlayıp rahatsızlık verince hissettim.Sert bir lens olduğu için düşmedi.Ama gözümü suyun içinde açıp da yüzmedim...

Son olarak şuanda gözlerim bilgisayar+lens sayesinde çok kötü durumda.Fresh+Systane damla kullanıyorum bir nebze hafifletiyor fakar lens yokken bile yanıyor.Lensle bilgisayar kullanmayın gerçekten de ciddi sorunlar oluşuyor şuanda olduğu gibi...

Hocam bende deneme lensler var ama takıpta çıkartamaktan korkuyorum 3gündür elimde ama deneyemedim henüz ya...Ve gözümde ilerde problem çıkmasından korkuyorum..Lanet olsun şu göz bozukluğu çok kötü bişey ya..genetik olmasa olmazmış sanki

• quote:

Orijinalden alıntı: Yns 

quote:

quote:

quote:

lens konusuna gelince:

o zaman ya benim göz numaram çok daha düşük yada seninki çok daha fazla.

quote:

Orijinalden alıntı: Azap

Öncelikle Merhabalar,

Bir çok arkadaşım gözlüğün yakıştığını ve takmam gerektiğini söylüyor, tabi onlar sadece dış görünüşe önem verdikleri için böyle diyorlar, gözlük kullananlarınız bilir, anlınızdan ter aktığını hissederseniz, bir kaçırırsınız çat, gözünüzün içi yanmaya başlar, ya da havuza girersiniz, karşınızda ki kız size pas atar, ya da frikik verir, siz salak salak bakarsınız etrafınıza. Bu yaz bunu çok yaşadım ne yazık ki

Şimdi sorum şu,

Şeffaf almayı düşünüyorum, havuzdayken vs, su altın da gözümü açarsam problem olur mu ? ya da üzerine güneş gözlüğü takmam da herhangi bir problem oluşur mu ? Ayrıca hep korkmuşumdur, gözümde uyuyakalırsam nolur diye, nolur ?

anlaşılmaz bir şekilde ben açık havada genede sorunsuz bir şekilde idare ediyorum.hatta arkadaşlarıma söyledim benim gözler bozuk diye inanamadılar.ancak geceleri gözlüksüz yapamıyorum gerçekten dünyam 2 metre ile sınırlanıyor.

neyse benim de sorunlarım var:

bir kere lens ile yakını göremiyorum bundan önce de gözlük kullanmadım da.tanıdıklarım gözlerimin odaklanmaya alışması gerektiğini normal olduğunu söyledi öyle mi?

ben her gün her zaman lens takmayacağım,şimdi 30 günlük kullanım süresi 30 kez kullanmayı mı anlatıyor yoksa kutusu açıldıktan 30 gün sonra atmayı mı?yani ben ayda 1 kez kullansam da atcak mıyım 30 günün sonunda bunu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jvcjvc -- 27 Şubat 2010; 18:50:51 >

• quote:

quote:

quote:

Hocam bende deneme lensler var ama takıpta çıkartamaktan korkuyorum 3gündür elimde ama deneyemedim henüz ya...Ve gözümde ilerde problem çıkmasından korkuyorum..Lanet olsun şu göz bozukluğu çok kötü bişey ya..genetik olmasa olmazmış sanki

Çıkarmak en basit iş aynaya bile gerek duymuyorum ellerim temiz ise.Dümdüz çekiyorum.Takabiliyorsan sorun yok takmakta çok sorun yaşanıyor genelde.Bende ilk aldığımda 30 dakikada takabilmiştim evire çevire şuanda 20 saniye sürüyor...

En can alıcı yeri işte.10 yıldır kullananlar da var 10 gün de.Bilgisayar kullanımı çok önemli.Aşırı uzun süre lensle kalmaman lazım bilgisayar başında.Şuanda benim en üst seviyede alarm veriyor gözlerim.Artık solüsyonu günlük değiştirmeye başladımHafiften yanma vardı bugün niye böyle oldu anlayamadım sabah bi kalktım acayip yanıyor işim vardı lensi de taktım o da tuzu biberi oldu...

Hafiften başla takmaya 2-3 ay tak ve doktora git.Problem olup olmayacağını söyler zaten sana.Çok kötü durumdaysa (benim gibi) hemen lensi bırak der.Kötüye doğru gidiyorsa damla verir ki sen daha hiç başlamadın...

Solüsyonu 2-3 günde bir değiştir.Her seferinde takarken ve çıkarırken ellerini yıka, bilgisayar başında günde 1 saati aşma uzun yıllar kullanırsın

quote:

anlaşılmaz bir şekilde ben açık havada genede sorunsuz bir şekilde idare ediyorum.hatta arkadaşlarıma söyledim benim gözler bozuk diye inanamadılar.ancak geceleri gözlüksüz yapamıyorum gerçekten dünyam 2 metre ile sınırlanıyor.

neyse benim de sorunlarım var:

bir kere lens ile yakını göremiyorum bundan önce de gözlük kullanmadım da.tanıdıklarım gözlerimin odaklanmaya alışması gerektiğini normal olduğunu söyledi öyle mi?

ben her gün her zaman lens takmayacağım,şimdi 30 günlük kullanım süresi 30 kez kullanmayı mı anlatıyor yoksa kutusu açıldıktan 30 gün sonra atmayı mı?yani ben ayda 1 kez kullansam da atcak mıyım 30 günün sonunda bunu?

Senin gözüne verilen lensler Toric oluyor galiba tam emin değilim ama.Hem uzak hem yakın olabilir.Lensin kabını açtıktan sonra max. 2 ay sonra atman lazım bu sürede 4-5 günde bir solüsyonu değiştirdiğinde sorun olmaz.Haftada bir kullandın diyelim, 3 ay bile dayanabilir.Tabi bu sağlıklı göz için problem varsa 30 günü geçirmemen lazım...

• quote:

Çıkarmak en basit iş aynaya bile gerek duymuyorum ellerim temiz ise.Dümdüz çekiyorum.Takabiliyorsan sorun yok takmakta çok sorun yaşanıyor genelde.Bende ilk aldığımda 30 dakikada takabilmiştim evire çevire şuanda 20 saniye sürüyor...

En can alıcı yeri işte.10 yıldır kullananlar da var 10 gün de.Bilgisayar kullanımı çok önemli.Aşırı uzun süre lensle kalmaman lazım bilgisayar başında.Şuanda benim en üst seviyede alarm veriyor gözlerim.Artık solüsyonu günlük değiştirmeye başladım Hafiften yanma vardı bugün niye böyle oldu anlayamadım sabah bi kalktım acayip yanıyor işim vardı lensi de taktım o da tuzu biberi oldu...

Hafiften başla takmaya 2-3 ay tak ve doktora git.Problem olup olmayacağını söyler zaten sana.Çok kötü durumdaysa (benim gibi) hemen lensi bırak der.Kötüye doğru gidiyorsa damla verir ki sen daha hiç başlamadın...

Solüsyonu 2-3 günde bir değiştir.Her seferinde takarken ve çıkarırken ellerini yıka, bilgisayar başında günde 1 saati aşma uzun yıllar kullanırsın

ya hocam alışılcak gibi değil takarım buna eminim ama çıkarması işkence...Çünkü bundan önce bi deneyimim olmştu 1saatte anca çıkarmıştm...göz reflekslerim gerçekten çok hızlı hemen kapanıyor göz kapağım...Lazer ameliyatı pahalı olmasa ilk işim çizdrmek olucakta..

• ya bir arkadaş şey diyor gözlük falan takarsan gözlerin numarası daha hızlı ilerler,tembelleşir...doğru mu bu?18 yaşımdan sonra da takarsam gözüm ilerler mi?
  • numara ilerlemesi gözlük takıp takmamakla alakalı değildir bu toplumdaki en büyük yanlışlardan biri hala... Sanırım anne babalar çocukları gözlük taksın diye bu yalana baş vurdular ve hala o yalan yaygın :D

öz numaranın ilerlemesi senin vücudunun büyüyüp büyümemesiyle alakalı ki genelde göz ilerlemesi 20-21 yaşında durur istediğin kadar gözlük tak.. Gözlük miyopiyi tedavi edip iyileştrimez sadece daha kaliteli görmemizi sağlar..
  • sag gozumde beyaz kisimda hep ufak kirmizi.nokta gibi damarlanma vardi benim.bu gun ilk defa tam gun lens denedim 9 saattir ve su an o kirmizi sey iyicene belirginlesmis.lensleri cikarmam mi lazim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Köktürk

Ben bir süredir sadece sağ gözümde lens kullanıyorum . Herhangi bir sıkıntı yaratır mı net görme dışında ?

göz tembelliğine neden olabilir eğer 2 göz arası numara farkı varsa.

Hayır , ikisi de 1,50 miyop. İlginiz için teşekkürler.
  • Lanet olsun şu lensleri bitürlü takamadım kafayı yiycem gözüme değiyor fakat girmiyor işte içine lanet olası şey!!!!
  • sakin ben de ilk seferinde sinirden ayagimi salatladim
  • BEyler aşağıda benim 3 yıldır yaşadığım problem ve çözümü yazıyo... ama aralarında çelişki yokmu sizce ? yani hem göz kuruluğundan bahsediyo .. hem de çözüm için düşük su oranlı lens kullanman gerekir diyo.. anlam veremedim ? (kalın ve kırmız yere dikkat!)

gözlerde kuruma hissi:

sık rastlanılan bir başka durumdur. unutmamak gerekmektedir ki yumuşak kontakt lens su içeren bir maddedir ve kurumaması gerekmektedir. yani devamlı olarak su ile beslenebileceği bir ortamda bulunmalıdır, bu ihtiyacı lens gözdeyken gözyaşı, göz dışında iken saklandığı solüsyon temin eder. gözümüzün önünde gözyaşı film tabakası denilen adeta ince bir havuz bulunur yani dış dünyaya karşı çıplak değildir. kontakt lens bu havuzun içerisinde bir bakıma yüzmektedir. şayet bu havuzun derinliği azalırsa lensin gözün dış yüzeyi olan korneaya teması çoğalır ve batma hissi uyanır.

nedenleri;

1) gözyaşı azlığı (özellikle kadınlarda, yaşa bağlı ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği durumlar)

2) bilgisayar kullanımı gibi dikkati arttıran bu nedenle kırpma sayısının azalmasıyla göz yüzeyinden gözyaşının buharlaşma yoluyla uzaklaştığı durumlar

3) gözyaşını gözden uzaklaştıran klima, radyatör ya da kuru iklimler

4) gözyaşını daha fazla kullanan yüksek su içerikli kontakt lensler

5) gözde göz yaşı dengesizliği yaratan çeşitli göz hastalıkları ( kirpik dibi hastalıkları (blefarit) vs.)

belirtileri;

1) bilhassa akşama doğru kontakt lensi bir yabancı cisim gibi hissetme

2) kızarma

3) gözlerde kuruluk hissi

4) göz yorgunluğu, kapaklarda ağırlaşma

5) uyku hissi

öneri;

1) içeriğinde lense zarar veren prezervan maddeleri içermeyen suni göz yaşı damlalarını lens gözde iken göz uzmanı tarafından belirlenecek dozda kullanma

2) kontakt lensi daha düşük su içerikli bir lensle değiştirmek.

3) yoğun klimalı, sigara dumanlı nem oranının düşük olduğu ortamlardan kaçınmak.

• yuksek su oranina sahipse lens gpz yasini daha cok emiyor daha cok kurutuyor
  • 
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.