Şimdi Ara

Lenovo z710 Nasildir??? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
259
Cevap
4
Favori
33.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 5 gün önce bu bilgisayarı alan biri olarak söylüyorum: BUCAK BUCAK KAÇIN!
    Bilgisayarı vatandan aldım ve aldığım gün gayet memnundum. Özellikleri fiyatına göre gayet güzeldi. Tasarımı da gayet hoştu. Ekranında pikselleri görebiliyordum ama bu fiyata bu donanım, olsun artık o kadar diyerek onu bile dert etmedim.

Fakat, bir iki gündür fark etmediğim bir şeyi fark ettim bugün. Bilgisayarın işlemcisinden tiz bir ses geliyor. Ortam sessiz değilse anlamanız çok zor ama sessiz ortamda olduğunuzda çok rahat farkediyorsunuz ve sinirlerinizi bozuyor. Ayrıca ses rastgele geliyor, ortalama 1 dakikada bir ses geliyor ve 8 - 10 sn tiz saçma bir ses. Ben sesin işlemciden geldiğini düşünüyorum ama SSD de olabilir.

Teknik servisi aradım iade etmek istediğimi söyledim. 5 gün geçtiği için mümkün olmadığını ama teknik servis olarak tamir etmeye çalışabileceklerini söylediler.
    Buna mı yanayım, bilgisayarı 2050'ye aldım şimdi sitede fiyatı 1920 yazıyor buna mı yanayım, yoksa tamir olsa da kullandığım zaman bakacağım 17 inç ama piksel piksel, boktan ekrana mı yanayım. Eşek ölüsü gibi ağırlığını saymıyorum çünkü hiç değilse alırken ağır oldğunu bilerek aldım.

Sonuç olarak: 2000 lira vererek yeni aldığınız bilgisayarı 3 gün sonra teknik servise göndererek, yeni ama tamir görmüş bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız, hayatım çok monoton biraz uğraşacak bir şeylerim olsun diyorsanız hiç beklemeyin buyrun Z710 sizi bekliyor.

• Bu cihazda turbo boost yok. Bunun oyunlarda yada CAD-CAM çalışmalarında etkisi nasıl olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazardouspunch

Arkadaşlar 5 gün önce bu bilgisayarı alan biri olarak söylüyorum: BUCAK BUCAK KAÇIN!
    Bilgisayarı vatandan aldım ve aldığım gün gayet memnundum. Özellikleri fiyatına göre gayet güzeldi. Tasarımı da gayet hoştu. Ekranında pikselleri görebiliyordum ama bu fiyata bu donanım, olsun artık o kadar diyerek onu bile dert etmedim.

Fakat, bir iki gündür fark etmediğim bir şeyi fark ettim bugün. Bilgisayarın işlemcisinden tiz bir ses geliyor. Ortam sessiz değilse anlamanız çok zor ama sessiz ortamda olduğunuzda çok rahat farkediyorsunuz ve sinirlerinizi bozuyor. Ayrıca ses rastgele geliyor, ortalama 1 dakikada bir ses geliyor ve 8 - 10 sn tiz saçma bir ses. Ben sesin işlemciden geldiğini düşünüyorum ama SSD de olabilir.

Teknik servisi aradım iade etmek istediğimi söyledim. 5 gün geçtiği için mümkün olmadığını ama teknik servis olarak tamir etmeye çalışabileceklerini söylediler.
    Buna mı yanayım, bilgisayarı 2050'ye aldım şimdi sitede fiyatı 1920 yazıyor buna mı yanayım, yoksa tamir olsa da kullandığım zaman bakacağım 17 inç ama piksel piksel, boktan ekrana mı yanayım. Eşek ölüsü gibi ağırlığını saymıyorum çünkü hiç değilse alırken ağır oldğunu bilerek aldım.

Sonuç olarak: 2000 lira vererek yeni aldığınız bilgisayarı 3 gün sonra teknik servise göndererek, yeni ama tamir görmüş bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız, hayatım çok monoton biraz uğraşacak bir şeylerim olsun diyorsanız hiç beklemeyin buyrun Z710 sizi bekliyor.

Doğruyu söylemek gerekirse teknoloji şans işidir alıp çok memnun olanda var, memnun olmayanda var. Sizin şansınız yokmuş :)

• umuttacir U kullanıcısına yanıt
    İntel İ5 VE İ7 bütün seri ve sürümlerinde turbo boost vardır.

Z710 işlemcisinin özellikleri

http://ark.intel.com/tr/products/75119/Intel-Core-i7-4702MQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_20-GHz
  • Daha önce de sorulmuş ancak cevap verilmemiş; ekran kartı GT 740M mi GT 745M mi, GT 740M ise gk107(128bit) mi gk208(64bit) mi? Performans olarak aralarında muazzam farklar var, özellikle 740M in türevleri arasında. Bilgisayarı alıp kontrol etmiş olanlar varsa bilgi verebilirler mi ??
  • Asgard A kullanıcısına yanıt
    Ekran karti 64 bit 740m.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • deneme1939 D kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. ancak
  • Belirtiğiniz yere baktım dediğiniz gibi turbo boost var. Ben mağaza ilanındaki özellik sayfasına bakarak yok dedim.
    http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/lenovo-59-391748-z710-notebook-core-i7-220ghz-8gb-1tbsshd-2gb-173-w8-tasinabilir-bilgisayar/productdetails.aspx?I_ID=69439
    Gerçi bugün baktığımda ürün bitmiş gözüküyor.
  • Benimkinde işlemcinin modeline 4700MQ diyor 4702 olması gerekmiyor muydu ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: toplamkaliteyonetimi

Bahsettiğiniz ses Sabit sürücüden (harddisc) ten geliyor. Sanki kasedi başa sardırınca ses gelir ya o şekilde.
    Sabit disc yoğun çalışma söz konusu olduğu zamanlarda o sesi çıkartması doğaldır. Çünkü pc normalde çalışma boyunca ram den kaynak alır. Sabit discin çalışması enderdir. Fakat yine de o sesi çıkartmaz. O sesi çıkartmasının sebebi veri tabanına dosya işlerken veya veri tabanından kaynak çekerken sabit discin en yoğun çalıştığı zamandır. Sanıyorum ki pc nizi yeni aldığınızdan dolayı pc niz güncellemeler ve yazılım taramaları yapıyor. Bir de lenovonun kendi koruma yazılımları var içerisinde. Yani sabit disc e yüklenecek bir çok şey var. Yani o ses çok doğal bir sestir. Ayrıca hitachi marka sabit disc kullanıyor lenovo. Yani Sony ve Toshiba ile aynı marka sabit disc kullanıyor. Bir de şöyle birşey var ki Windows 8 çok detaylı tasarlandığından dolayı sürekli kaynak çeker. Pc de yapacağınız otomatik işlevleri manuel e aldıktan sonra sabit disc inizin çalışma oranını minimuma indirebilirsiniz. Sesi problem yapmanıza hiçbir sebep yok.

Piksel sorununa gelince ya ekran malzemesi fabrikada hatalı monte yada üretim oldu yada ekran kartı ayarlarında problem oldu. Normalde Z710 un hem işlemci hem de harici grafiği çok güçlüdür. Bunu da ilerleyen zamanlarda çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu model Türkiye ye geleli 2 hafta falan oldu. Emin olun ki piyasada aynı paraya bu modelin muadili yani eşdeğerinde veya yakın değerinde bile pc yok. Bu pc nin çok üst düzey olmasından dolayı değil Türkiye de ki saçma sapan modellere meydan okuyan stabilde bir pc olmasından dolayı eşdeğer bir pc yok diyorum.
    Para konusuna gelince evet haklısınız biraz acele etmişsiniz. Fakat aynı Z500 gibi sürekli dalgalanacaktır fiyatı. Yani 1 ay sonra 2300 e kadar da çıkabilir. Dolayısıyla fiyatın ne zaman ne olacağı belli olmadığı için onu da pek önemsemeyin. Fiyatının en düşük olduğu zamanda da bulamamak gibi bir sinir harbi yaşarsınız.
    Forumlar dikkat ederseniz hep zıtlıklar konusunda yıkılıyor. Ama en faydalı zıtlıkların barındığı bir modele sahipsiniz. Bu arada pc nin iade edilme koşullarını servis söyleyemez. Ancak aldığınız yerle halledersiniz. Ayıplı ürün iadesinin süresi 1 aydır fakat isteğe bağlı ürün iadesi satış politikasına göre değişiyor. Tüketici kanunlarında da ucu açık bir konudur. Fakat ben size başımdan geçen bir konuyu söyleyeyim.
    Ben de kendi pc mi Bimeks ten almıştım. Hoşuma gitmediği için değiştirmek istedim fakat üzerinden 10 geçmişti. Bu sebeple de isteğe bağlı olarak değiştiremeyeceklerini söylediler. Normalde Bimeks te ilk 1 hafta içerisinde isteğe bağlı geri alıyor çünkü. Teknoloji sayfalarında dolaşırken Bimeks'in sahibinin bir röportajına denk geldim. 1 ay süre ile isteğe bağlı geri aldıklarını fakat kutu ve ambalaj parasını almak suretiyle geri alabildiklerini söylüyor. Ben de bimeks çalışanlarına böyle bir röportajın olduğunu söyledim. Tamam o zaman ürünü getirin değiştirelim dediler. Fakat bir baktım ki yerine alacağım laptopun bir anda fiyatı uçmuş. :) Yani elbette herkes en uygun fiyata en iyi ürünü almak ister özellikle ülkemiz koşullarında para kazanmak bu kadar zorsa. Lakin karşınıza çıkan zorluklar telafi edilebiliyorsa bu zorluklar size yol su elektrik olarak dönecektir.

Ayrıca dikkat ederseniz vatan stoklarında Z710 tükenmiş görünüyor. Bu da yurdumun basit bir pazarlama tekniği...
    @hazardouspunch

Arkadasim sabit disk sesi ile olmamasi gereken anormal bir sesi ayirt edebilecek bilgiye sahibim. Seninki biraz kedidir kedi misali yorum olmus. Sorunun sabit disk ile alakali olmasigini tumlesik ekran kartini devre disi biraktigimda sesin kesildigini soylemistim, bunu okudugunda anlamaliydin. Sorunu tomshardware gibi yabanci forumlarda da arastirdim, bugun itibariyle (aldiktan 6 gun sonra) cihazi teknik servise gonderdim. Ozetle bu model build quality olarak vasat bir model, aldiktan 5 gun gecmeden ariza veriyorsa bir notebook buradan bu cikarimi yapmakta bir sakinca gormuyorum. Vatan bilgisayara da guvenim kalmadi, sitede bilgisayara aldigim gun 5 yildiz vermistim yorumum aninda onaylanmisti, 2 gun once kotu yorum yazdim bugun baktigimda bugun 5 yildiz veren baska bir uyenin yorumu yayinlanmis benim kotu yorum hala yayinlanmamis. Ben basima gelenleri aktardim, ozellikleri iyi olsa da saglam bir bilgisayar degil ve tavsiye etmiyorum, 200 lira fazla verin bimekste ayni ozelliklerde sony vaio var onu alin. Fiyati uygun ve ozellikleri iyi olan her bilgisayar iyi bilgisayar degilmis ben bu deneyimimden bunu cikardim, tek derdim burada almayi dusunen diger arkadaslarin da ayni magduriyeti yasamamasi ve benden daha dogru bir karar verebilmeleri.

Edit: ya bu arada kusura bakma simdi okuyunca sanki biraz sert bir yorum yazmisim gibi geldi ama 2 gundur bu lenovo sinirlerimi gerdi biraz bu yuzden, lutfen kisisel alma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazardouspunch -- 29 Kasım 2013; 13:34:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: dranzof

Benimkinde işlemcinin modeline 4700MQ diyor 4702 olması gerekmiyor muydu ??

4700 4702 den daha iyidir.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madenci75 -- 29 Kasım 2013; 15:07:24 >
  • dranzof D kullanıcısına yanıt
    Aralarındaki farkı anlayacak kadar üst düzey bir kullanıcı mısınız muhtemelen değilsiniz iki işlemcide fazlasıyla uzun süre işinizi görecektir aralarında gözle görülür çok bir fark yok.
  • Bilgisayarı alacağım fakat bazı arkadaşların yorumları tedirgin ediyor.
  • quote:

Arkadaşlar 5 gün önce bu bilgisayarı alan biri olarak söylüyorum: BUCAK BUCAK KAÇIN!

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan biri daha.

birincisi işlemci veya safi ekran kartından ses gelmez (fan sesi olabilir)

ikincisi o pc de ssd yok
    ama üretim hatası varsa iç dizaynında fan sürtme sesi de olabilir. (ekran kartını devre dışı bıraktığınızda mutemelen pc ısınmadığından fan düşük devirde çalışıyordur ve ses çıkartmıyordur)

üçüncüsü hdd sesini tanıyorum demişsiniz ama hdd sesinin varyasyonları var, laptoplarda kullanılar hddler çalışmasında herhangi bir engel teşkil etmemesine rağmen çeşitli ses varyasyonları çıkartabiliyor, mesela bende asus 1215n vardı aynı model ark.da da var benimkinin hddsinden acayip sesler çıkıyor çalışırken, arkta benimkine kıyasla gayet sessiz çalışıyordu. ssd taktım ses kalmadı.

dördüncüsü ayrıca ürünü aldıktan 1 hafta içinde koşulsuz iade edebilirsiniz bu sizin tüketici hakkınız, vatana gidip iade etmek istiyorum dediğinizde hayır diyemezler eğer itiraz edicek olurlarsa bir hafta içinde koşulsuz iade hakkım var dediğinizde ağızlarını açamazlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: scocth

quote:

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan biri daha.

birincisi işlemci veya safi ekran kartından ses gelmez (fan sesi olabilir)

ikincisi o pc de ssd yok
    ama üretim hatası varsa iç dizaynında fan sürtme sesi de olabilir. (ekran kartını devre dışı bıraktığınızda mutemelen pc ısınmadığından fan düşük devirde çalışıyordur ve ses çıkartmıyordur)

üçüncüsü hdd sesini tanıyorum demişsiniz ama hdd sesinin varyasyonları var, laptoplarda kullanılar hddler çalışmasında herhangi bir engel teşkil etmemesine rağmen çeşitli ses varyasyonları çıkartabiliyor, mesela bende asus 1215n vardı aynı model ark.da da var benimkinin hddsinden acayip sesler çıkıyor çalışırken, arkta benimkine kıyasla gayet sessiz çalışıyordu. ssd taktım ses kalmadı.

dördüncüsü ayrıca ürünü aldıktan 1 hafta içinde koşulsuz iade edebilirsiniz bu sizin tüketici hakkınız, vatana gidip iade etmek istiyorum dediğinizde hayır diyemezler eğer itiraz edicek olurlarsa bir hafta içinde koşulsuz iade hakkım var dediğinizde ağızlarını açamazlar.

Bilgimi ve fikrimi yargılayan, bilge arkadaşımız,

Birincisi işlemcinin çevresinde bulunan ve işlemciye elektrik akımının iletilmesinde görev alan bir takım devre elemanları ses çıkartabilir (örn. kapasitör), bir parçanın ses çıkartması için illa hareket etmesi gerekmez.

İkincisi benim satın aldığım bilgisayarda SSD olup olmadığını benden daha iyi bilmeniz çok güzel, sizi inandırmam için kutunun kenarında yazan 1TB + 8GB SSD yazısının fotoğrafını mı çekip göndermem gerekiyor? Satışı yapan firmanın sitesinde 1TB SSHD yazarken, bu ibareden kastedilenin bu olduğunu düşünemezdiniz tabi ama kendinizden bu kadar emin konuşmanız da baya güzel olmuş.

Üçüncüsü HDD'den gelen bir sesin bilgisayarın HDD'sinin olduğu tarafından gelmesini beklersiniz, tam ters tarafından geliyorsa o parçayla alakalı olduğunu düşünmeniz biraz mantıksız olur, haksız mıyım?

Dördüncüsü, o sizin bahsettiğin 7 günlük iade hakkı mesafeli satışlar için geçerlidir, ben ise mağazadan aldığım için 7 günlük bir süre hakkım bulunmuyor. Malın ayıplı olduğunu benim bilmem de yetmiyor, teknik servisin teyit etmesi gerekiyormuş dolayısıyla kendilerine kargoladım, arkadaşlardan teyit gelince umarım iade etme hakkım doğacak.

Benim bilgimi ve fikrimi yargılayarak verdiğiniz 4 cevabın 4ünde de hataya düşmeniz gerçekten manidar olmuş. Ama "en iyi ben bilirim" zihniyetiyle beni aşağılayarak egonu tatmin etmeniz gerçekten hoş bir yöntem değil. Merak etmeyin yalnız değilsiniz, psikolojide bu duruma "overconfidence effect" denir. İnternet'te araştırırsanız aşırı (ama yanıltıcı) özgüveninizle nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda kaynaklar bulabilirsiniz ;)

• Cengaver53 C kullanıcısına yanıt
    4700 ün daha iyi olduğunu bende biliyorum sadece şaşırdığım için sordum 4702 bekliyordum :)
  • Valla ben pcden çok memnunum dediğiniz sorunların hiç birisi yok 0 ses 0 ısınma pc 3 gündür neredeyse aralıksız açık elimi işlemcinin olduğu bölüme koyunca ısınmadan eser yok aksine fandan soğuk hava geliyor :D
  • dranzof D kullanıcısına yanıt
    O konularda katılıyorum, ısınma konusunda gerçekten problemsizdi. Fan da gayet sessiz çalışıyor, ısınmanın olmaması fanın işini rahatlatıyor tabi :) Hem tümleşik grafik işlemcisi hem de ayrı bir grafik çipi koymakla büyük ihtimalle prize takılıyken performans veren, prizde değilken de uzun şarj ömrü sağlayan bir bilgisayar amaçlamışlar anladığım kadarıyla; ama ikisi arasında bir çakışma olması mı yoksa başka bir sebepten mi bilemiyorum, bu tümleşik grafik işlemcisi beni çok mağdur etti. Umarım siz benim yaşadığım sorunu yaşamazsınız, hala teknik servisin bilgisayarla ilgilenmesini bekliyorum.
  • Bilgisayar kalmamis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.