Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

LENOVO Z580 FREEDOS SORUNU!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
13
Cevap
2
Favori
5.657
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> LENOVO Z580 FREEDOS SORUNU!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    5 Mesaj
    Selam arkadaşlar

İnternet üzerinden Lenovo Z580 İ5 işlemci bir notebook aldım.. Bilgisayar bugün elime geçti, makinenin işletim sistemi Freedos. Daha önce Freedos hakkında tam bir bilgim yoktu. Makinenin kutusundan Win7 Dvd çıktı. İnternetten araştırarak kurabilirim diye düşündüm. Ancak sabahtan beri uğraşıyorum bir sürü bilgi buldum ancak hiç biri işimi görmedi bu yüzden sizlerden yardım istiyorum.

Nettende edindiğim bilgilerle sizlere denemiş olduğum yolları aşşağıda belirticem bunun üzerinden düşünerek bana yardımcı olursanız sevinirim.

Laptopu direkt açtım karşıma siyah ekranda " Loading FreeDOS 123 - InitDisk " altında da birçok yazı vs. Herneyse araştırdım ne yapabilirm diye BIOS tan Boot ayarlarına girerek Cd/Dvd seçeneğini en üste getir win7 dvdyi tak kaydet çık o kendiliğinden yüklemeye başlar tarzında yazılar yazılmış önce bu yolu izledim ama tekrar aynı sayfa cıktı karsıma daha Dvd demi bir sorun var acaba diye düşündüm arkadaşın win7 dvd sini taktım onda da aynı işlemleri yaptım ancak hiçbir sonuç elde edemedim. Kısacası FreeDOS lu bi notebook a Windows 7 yükleyip bilgisayarı çalıştıramıyorum bana yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar...

Bilgisayarın BIOS u

http://e1212.hizliresim.com/14/j/gy67n.jpg

http://e1212.hizliresim.com/14/j/gy68j.jpg

http://e1212.hizliresim.com/14/j/gy68w.jpg

http://e1212.hizliresim.com/14/j/gy694.jpg

|
    |

• Bölüm Yetkilisi
    6974 Mesaj
    DVD takılı halde biosa girin.Atapi CD olanı F6 tuşuyla ilk sıraya getirin.F10'a basıp ENTER'e basın.Hata alırsanız resmini çekip koyun buraya yardımcı olacağım hocam

Orijinalden alıntı: cohannan

DVD takılı halde biosa girin.Atapi CD olanı F6 tuşuyla ilk sıraya getirin.F10'a basıp ENTER'e basın.Hata alırsanız resmini çekip koyun buraya yardımcı olacağım hocam
    Cohannan'ın dediği gibi BOOT sekmesinde bulunan 3. sıradaki ATAPI CD yazan yazıyı 1. sıraya taşı F10 la kaydet tekrar başlat olması lazım...
    |
    |
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sondelta

Cohannan'ın dediği gibi BOOT sekmesinde bulunan 3. sıradaki ATAPI CD yazan yazıyı 1. sıraya taşı F10 la kaydet tekrar başlat olması lazım...

http://b1212.hizliresim.com/14/j/gy7uk.jpg

Buyur kardeşim yukarıda da belirttiğim gibi bu yöntemi bi çok kez denedim hep bu ekran çıkıyo karşıma bilgisayarı kutusundan ilk çıkartıp açtığımda da bu ekran vardı bu işlemi yapıncada aynı ekran çıkıyor..

• Bölüm Yetkilisi
    6974 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: _Sayko_

Buyur kardeşim yukarıda da belirttiğim gibi bu yöntemi bi çok kez denedim hep bu ekran çıkıyo karşıma bilgisayarı kutusundan ilk çıkartıp açtığımda da bu ekran vardı bu işlemi yapıncada aynı ekran çıkıyor..

O ekran çıkınca

16-12-2012

yazın entere basın hocam

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sondelta

http://b1212.hizliresim.com/14/j/gy7uk.jpg

Umarım F10 Enter değilde F10 - Y - Enter yapıyorsunuzdur.
    |
    |

Başarılar Gelir Geçer, Asaletin Bize Yeter

• Yüzbaşı
    267 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

O ekran çıkınca

16-12-2012

yazın entere basın hocam

Maalesef işe yaramadı :S

Alıntıları Göster
    elindekinin win7 cdsi olduğuna eminmisin freedos cdsi olmasın.

CD'yi takmadan girdiğindede aynı yazılar mı geliyor

• Er
    5 Mesaj
    quote:

quote:

O ekran çıkınca

16-12-2012

yazın entere basın hocam

Dediğiniz işlemleri yaptım artı saatide girdim bu en son hali bekliyorum mesajınızı..

http://b1212.hizliresim.com/14/j/gy8rj.jpg

• Er
    5 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Masidar

elindekinin win7 cdsi olduğuna eminmisin freedos cdsi olmasın.

CD'yi takmadan girdiğindede aynı yazılar mı geliyor

Evet aynen dediğin gibi ayrıca Dvd Win7.
    |
    |

quote:

quote:

O ekran çıkınca

16-12-2012

yazın entere basın hocam

Dediğiniz işlemleri yaptım artı saatide girdim bu en son hali bekliyorum mesajınızı..

Hocam Windows 7 DVD'sini takalım.Resimde ekrandayken CTRL + alt + del yaparak bilgisayarı yeniden başlatırken hızlıca 9-10 kez F9 tuşuna basınız taki seçme ekranı gelene kadar.Daha sonra DVD sürücünüzün üzerine gelip enter'a basınız.Yüklemenin başlaması gerekir bu şekilde
    |
    |

• quote:

quote:

quote:

quote:

O ekran çıkınca

16-12-2012

yazın entere basın hocam

Hocam Windows 7 DVD'sini takalım.Resimde ekrandayken CTRL + alt + del yaparak bilgisayarı yeniden başlatırken hızlıca 9-10 kez F9 tuşuna basınız taki seçme ekranı gelene kadar.Daha sonra DVD sürücünüzün üzerine gelip enter'a basınız.Yüklemenin başlaması gerekir bu şekilde

Alıntıları Göster
    Kardeş bende dün aldım pc yi fredos geldi sen bi bilene götür içinden çıkan cd drive cd si işletim sistemi değil ve proglar zor kuruluyo özelikle ekran kartı ve Lenovo Energy Management zor kuruluyo dediğim gibi sen gt bi bilgisayarcıya o halletsin kafan ağrmasın :)
    |
    |

• Teğmen
    208 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yalovalı_ozan

Kardeş bende dün aldım pc yi fredos geldi sen bi bilene götür içinden çıkan cd drive cd si işletim sistemi değil ve proglar zor kuruluyo özelikle ekran kartı ve Lenovo Energy Management zor kuruluyo dediğim gibi sen gt bi bilgisayarcıya o halletsin kafan ağrmasın :)

Alıntıları Göster
    Bende de aynı sorun oluyor, yükleme CDsi ile alakalı problem. Başka bir yükleme diski varsa onu dene, sırf bu saçmalık yüzünden win8 yükledim :/
    |
    |

Orijinalden alıntı: WTB

Bende de aynı sorun oluyor, yükleme CDsi ile alakalı problem. Başka bir yükleme diski varsa onu dene, sırf bu saçmalık yüzünden win8 yükledim :/

Alıntıları Göster
    biosa hangi tuşlar giriyor beyler
    |
    |

Orijinalden alıntı: kayserili3883

biosa hangi tuşlar giriyor beyler

Alıntıları Göster
    değerli kardeşlerim, sorulara tersten cevap vermeye başlayalım biosa girmek için her cihaz farklı bir tuş kullanabiliyor, delete,f2 f9 hatta f4 olanı bile var,

asıl soruya gelecek olursak elindeki diskin bootable olmayabilir, öncelikle sağlamlığından emin olduğun bir win7 diski edin ardından bilgisayar açılırken f12 ile boot seçeneklerine ulaş ve cd den boot et eğer olmadı dersen biosa girerek ordadan fast boot quiet boot quick boot gibi bir seçenek varsa onu disable et ve tekrar pc yi restart et, açılırken ekranda sana boot seçeneklerini hangi tuşla değiştirebileceğin falan gibi bilgileri görürsün zaten.. birde sata ahcı ayarlarını kontrol et win7 yüklüyorsan ahcı olsun xp kuracaksan ideye al..
    |
    |

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
google reklamları
üniversite
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,275
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.