Şimdi Ara

Lenovo ThinkPad dizüstüler Fedora yüklü olarak gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bugün bilgisayar dünyasında yaygınlık açısından ana işletim sistemi Windows olarak karşımıza çıkıyor. Linux dağıtımları hem masa üstü hem de sunucularda alternatif olsa da henüz Microsoft’a kafa tutabilecek yaygınlıkta değil. Lenovo bu anlamda önemli bir adım atıyor.

Fedora dönemi başlıyor

AMD’nin bir önceki Ryzen 3000 APU serisi ile piyasaya süreceği ThinkPad kurumsal dizüstü modellerinde Fedora 32 Workstation işletim sisteminin kullanılacağı açıklandı. Açıklama ise Fedora ekibinden geldi.

Ayrıca Bkz.6 çekirdekli Ryzen işlemcili Lenovo IdeaPad 5 satışa çıkıyor

Açık kaynak dağıtımların en büyük dezavantajı olan yazılım desteği ise Fedora ekibi tarafından en iyi olacak şekilde hazırlanıyor. Kutusundan ThinkPad dizüstülerin Nvidia gibi pek çok bileşen için sürücüsü hazır şekilde çıkacağı ifade ediliyor. Bunun yanında yine çeşitli kütüphanelerde açık kaynak yazılımlar da ön yüklü olacak.

Red Hat Enterprise Linux platformunu temel alan Fedora işletim sistemi; masa üstü, dizüstü ve iş istasyonları için optimize edilmiş yazılımlar sunuyor. Bu sayede Fedora kullanımı da artmış olacak. Henüz bu yeni ThinkPad modelleri ne zaman satışa çıkacak belli değil.

• Thinkpad modellerinde Fedora yuklu varyasyonlar da sunacak demek daha dogru olur.

Ayrica Red Hat/Fedora ekibinin belirttigine gore bu varyasyonlar yalnizca ABD veya Avrupa pazarinda degil, Lenovo'nun aktif bulundugu tum pazarlar icin gecerli olacakmis. Bunun icin ozellikle calismalar yaptiklarindan bahsediyorlar.

Kaynak:https://blogs.gnome.org/uraeus/2020/04/24/a-bold-new-chapter-for-fedora-workstation/

Umarim ilerde yalnizca kurumsallara degil son kullaniciya yonelik modellerde de sunmaya baslarlar.
  • Thinkpad modellerinde Fedora yuklu varyasyonlar da sunacak demek daha dogru olur.

Ayrica Red Hat/Fedora ekibinin belirttigine gore bu varyasyonlar yalnizca ABD veya Avrupa pazarinda degil, Lenovo'nun aktif bulundugu tum pazarlar icin gecerli olacakmis. Bunun icin ozellikle calismalar yaptiklarindan bahsediyorlar.

Kaynak:https://blogs.gnome.org/uraeus/2020/04/24/a-bold-new-chapter-for-fedora-workstation/

Umarim ilerde yalnizca kurumsallara degil son kullaniciya yonelik modellerde de sunmaya baslarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Afodfrea -- 27 Nisan 2020; 16:55:41 >
  • Umarız dell, hp, asus gibi firmalar da bu dönüşüme katılıp bilgisayarlarına ubuntu falan yüklerler.

• Zaten çoğu alt model Freedos geliyordu. Windows 10 pro oluyor yada kullanılıyor bu tip kurumsal makinalarda. Satın alan içinde işletim sistemi kurulum derdi oluyor doğal olarak. Lenovo bu konuda fedora seçmemiş bence fedora Lenovo ya gidip baba zaten freedos veriyorsun laptopu bari bizim işletim sistemini yükle sana bir zararı yok biz herşeyi senin istediğin hale getireceğiz sorunsuz olacak demiş. Satışlar sonrası geri bildirimler canını sıkarsa Lenovo hemen vazgeçer merak etmeyin. Kurumsal alanda firma kararı değilse kimse windows tabanlı ağına linux bağlamakla uğraşmaz.

• Program ve yazılımların sürüm desteğinden dolayı asla hiçbir yazılım son kullanıcı için Windows ve MacOS olamayacak. Dikkatinizi çekerim, son kullanıcı için.

• Bizim pardus ne oldu? Ne alemde?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dell in ubuntu için çıkardığı birkaç model vardı bir ara. Aslında freedos olarak satmak yerine linux dağıtımlarıdan biri yüklü olarak gelse daha iyi. Günlük kullanıcının bütün ihtiyaçlarını karşılar.

• Lenovo keşke Deepin Os ile ortaklığa gitseymiş albenisi daha hızlı ilerde büyük ihtimal Çinli bilgisayar üreticileri bu işletim sisteminde birleşecekler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • corde C kullanıcısına yanıt
    www.pardus.org.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 27 Nisan 2020; 23:31:28 >
  • Thinkpad'ler RedHat sertifikası alıyordu zaten önceden beri. Şimdi bazı modeller Fedora önyüklü olarak da satışa çıkacakmış.
    Bu FreeDos'u at, bizi yükle kanka basitliğinde bir şey değil, bir alternatif sistem sunuyorsan donanım uyumluluğunu garanti etmen gerekir.
    Dell aynısını Sputnik Projesi ile yapıyor uzun yıllardır, XPS serisi bilgisayarların Ubuntu yüklü alternatiflerini Developer Edition olarak sunuyor. Çok benzer bir durum Fedora/Thinkpad ile gerçekleşecek anlaşılan.
    Güzel gelişmeler, Thinkpad L480 modelinde Fedora kullanan biri olarak sonraki bilgisayarımı yine aynı kombinasyonda hazır halde almak çok güzel olur :)

• Dell hali hazırda ubuntu yüklü versiyonlarını satıyor. Dell xps developer edition laptoplara bakabilirsiniz.

• .exe (çalıştırılabilir) pantenti kime ait?

• Bu işletim sistemi 32 bit mi acaba. Dos ortamında çalışan programlar 64 bit de açılmıyor çünkü. Madem iş dünyası için, hâlâ bir çok kullanıcı 32 bit işletim sistemi ile çalışan programlarla Muhasebe lerini tutuyorlar

• Burda linux kullanmamış arkadaşlara tavsiyem özellikle manjaro kde versyonunu yükleyip denemeleri. Windows un yeni kesfettikleri linuxta yıllardır var

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.