Şimdi Ara

Lenovo Legion 5 Pro (16'', AMD R7 5800H, Nvidia RTX 3070, 16ACH6H) (Benchmarklar ilk mesajdadır)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.403
Cevap
31
Favori
56.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 105
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 324
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 48 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 194
  • Favoriye Eklediklerim 31
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • SaveMartha (324 mesaj) Yazılımcı Online (236 mesaj) Wirm (102 mesaj) eagen (61 mesaj) Shiftlenbik (55 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (883 mesaj) Mobil (368 mesaj) Mini (34 mesaj) (34 mesaj) (84 mesaj)
  • @
7 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Taşınabilir Bilgisayarlar >> Oyuncu Dizüstüleri (Gaming Laptop) >> Lenovo Legion 5 Pro (16'', AMD R7 5800H, Nvidia RTX 3070, 16ACH6H) (Benchmarklar ilk mesajdadır)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1087 Mesaj

Videoyu yayınlamış. Bildiğimiz dışında anlattığı bir şey var mı? İngilizcesi iyi olanlar geniş özet geçebilir mi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shiftlenbik -- 19 Mayıs 2021; 16:21:44 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Legion 7' yi performans olarak daha cazip kılabilmek için kasıtlı olarak ramlerden kıstıkları anlaşıldı. Ben de AIDA64 Memory benchmark testi yaptım ama yazma ve okuma hızları videodakilerden daha iyiydi, latency olarak ise rezalet düzeydeydi. Jarrod' ın elindeki cihazla aynı belleklere sahip bendeki laptop da.

Bu durumu görünce Lenovo istemeden mi fiyatına göre böylesi inanılmaz performansa ve kaliteye sahip bir cihaz yaptı diye merak etmedim değil  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaveMartha -- 19 Mayıs 2021; 16:14:54 >
    |
    |
  • Emekli Yönetici
    17487 Mesaj

Yahu resmen saçmalığın daniskası. Sen adam gibi laptop yap, bir ramden kıs. Ekranı VesaHDR yapmayaydın da adam gibi ram koyaydın  500nit dolbyvision da yeterdi. Düz 500nit %100srgb de yeterdi.

Süreyya hanımın muhteşem değişimi gibi olmuş alet. 3070 kart olmasa kim bilir ne sonuçlar alacak oyunlarda. GPU sayesinde biraz fark açıyor   3060 versiyon herhalde baya aşağılarda kalır bu ram yüzünden. Ya da darboğaz olmaz gereken performansı da verebilir bilemedim.

2 3 kişi iade etmiş laptopu. Para tam olarak taksitsiz yatmış hesaplarına. Benim 14 sürem bugün doldu.  Yeni gelecek 11800H'ın fiyatına emin olamadığım için iade etmeyeceğim. MSI 17" modeli var gelmiş 11800H ve 3070 ama 23 bin. Arada 3binlira da bana ancak sentetik testlerde tatmin olmamı sağlar. Bu yüzden gereksiz. Ama legion 5 pro'nun inteli aynı paradan gelirse o zaman üzülürüm  

|
    |

• Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Ram seçimi kasıtlı olarak yapılmış. Koskoca firma o kadar mühendisi ve testerı ile bunu düşünemeyecek değil herhalde. Muhtemelen amaçları Legion 5 Pro ve Legion 7 arasında performans farkı yaratmaktı.

Son bir haftadır yazdıklarınıza istinaden bir şeyler söylemek istiyorum:

Legion 5 Pro' nun dahili olarak gelen ramleri ve manuel fan profili olmayışı haricinde kötülenecek hiçbir bir yanı yok. Lenovo firmasına dilediğinizi söyleyin ki hakkınızdır ama laptopu gereksiz bir şekilde kötüleyerek sayısız insanı yanlış yönlendiriyorsunuz. Evet, burası bir forum ve dilediğiniz gibi fikrinizi beyan etmek hakkınız ama yazdıklarınızla özellikle bu konuda yeterli donanım bilgisine sahip olmayan insanları nasıl yönlendirebileceğinizi/yönlendirdiğinizi de bir düşünün lütfen.

Sizden sonra birkaç arkadaş "Gerçekten bu kadar kötü bir laptop mu aldık? İade mi etmeli" diye sormak için benimle özel mesaj yoluyla iletişime bile geçti. Yazdıklarınızla gördüğünüz üzere öyle bir algı yaratıyorsunuz ki sanki topluca paramızla bir çöp satın almışız. En nefret ettiğim şeylerden biridir marka savunuculuğu yapmak ama sizin bu yorumlarınıza karşı yazdığım her yanıtta daha da marka savunucusu oluyorum istemesem de.

Memnun değilseniz ve sizin için daha iyi alternatifler var ise satın aldığınız mağazaya iade edip istediğiniz alternatiflere yönelebilirsiniz. Ama memnuniyetsizliğinize rağmen cihazı iade etmiyor, kullanmaya devam ediyor ve insanları da yorumlarınızla yanlış yönlendirmeye devam ediyorsanız (Tıpkı şu an yaptığınız gibi), bu durumda yaptıklarınızda doğal olarak bir art niyet ararım.

Burada herhangi bir sözlü atışma yaratma amacım yok lakin yaptığınızın farkında olmadığınızdan insanları nasıl etkilediğinizi bir de siz görün istedim.

Bunların dışında Intel Core işlemcili bir laptop daima AMD Ryzen işlemcili bir laptoptan daha pahalı olmuştur ki ne yazık ki böyle de olacaktır. Türkiye piyasasında hangi modele fazladan ne kadar kâr konulur bilemiyorum ama Amerika' daki fiyatlandırmalar uzun zamandır bu şekilde.

Edit: Yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaveMartha -- 19 Mayıs 2021; 18:44:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
    796 Mesaj

Yeni bir laptop almak istiyorum. Şuan kullandığım laptopta lenovo legion y520 1050ti. Artık iyice eskidi , oyunlarda istediğimi alamıyorum. Şuan bu özelliklerde bu fiyatlarda daha iyisi yok sanırım, ram upgrade etmeden kullanılır mı? Birde stoklara ne zaman girer, stok bilgisi var mı? Amazonda filanda göremedim de.

Ayrı olarak güç girişi dikdörtgen mi yoksa yuvarlak uçlu mu? Şuan kullandığım lenovo dikdörtgen uçlu, hiçbir sorun çıkarmadı. Yuvarlak uçlular daha çabuk bozuluyorlar, eski acer laptopumda böyleydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi star scream -- 19 Mayıs 2021; 18:52:13 >
  • Yarbay
    2176 Mesaj
    Bu 8*2 olan ram ler kötü fakat medimarkt üzerinden alınan 16*2 ramlerde mi kötü? Ya da ne kadar kötü?

• Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Ram upgrade etmeden de oyunlarda ray tracing ve DLSS inaktif şekilde RTX 2080 Super' e yakın bir performans alırsınız. Zaten PS, CAD programlarına ram hızı ve latencysinin aşırı bir etkisi olmuyor.

Şansınıza ara sıra stoğa ürün düşmesi haricinde AMD işlemcilere aşırı düzeyde talep ve bunların tedariğindeki gecikmeler nedeniyle ne Amazon.de ne de Mediamarkt TR uzunca bir süre bu ürünleri stoğa sokabilecek gibi duruyor.

Muhtemelen Haziran ayı ortasına kadar Amerika' da satışa çıkacaktır. Amazon.com' da satışa çıkar ve Türkiye' ye ürün gönderimi olursa belki oradan alabilirsiniz. Gerçi şu anda Amazon.es de bu cihazdan satıyor ama fazladan vergi alıyorlar ve sattıkları modelde 1TB yerine 512 GB SSD var. Belki ürün teslim edildikten sonra fazladan alınmış vergi iade edilebilir.

Diğer sorunuzu yanıtı yazdıktan sonra gördüm,; cihaz, dikdörtgen uçlu güç girişine sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaveMartha -- 19 Mayıs 2021; 19:2:26 >
    |
    |
    star scream kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

2x16GB bellekler genel olarak bellek alt gecikme değerleri açısından daha iyi gibi gözüküyor ama ayrıntılı bellek testleri olmadan net bir şey söylemek zor. Özellikle cihazınızdaki bellekler dual ranked ise nispeten daha iyi performans alabilirsiniz custom 2x8GB single ranked belleklere nazaran.

|
    |
    eagen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Emekli Yönetici
    17487 Mesaj

Bizim ramlerde TRFC yüksek.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/c3/5f/f1/c35ff1f8eff5a0f426772032cf9a5f7b.png&t=0&width=480&text=1
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/c0/37/75/c037758878e11590b9d101d2194345c2.jpeg&t=0&width=480&text=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 19 Mayıs 2021; 19:58:33 >
  • Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama chipsetler de farklı nedense.

Lenovo test edilmesi için mühendislik sürümü olan bir cihaz gönderdiyse bundan kaynaklanıyordur belki de bu farklılık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaveMartha -- 19 Mayıs 2021; 20:3:7 >
    |
    |
    Yazılımcı Online kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Emekli Yönetici
    17487 Mesaj

Aynen benim de dikkatimi çekti o. Şu videodaki zentimings kısmında olduğu gibi, bu aida64 kısmını da diğer kullanıcılardan isteyip paylaşsaydı acaba aralarda farklı cihazlar var mı görmüş olurduk. Birinde samsung ramli GPU var bizdekiler micron mesela. Yeni ramlerle baya iyi sonuçlar alıp OC yapabiliyor, CPU değeri düşmeden 12bin küsürleri gördü.

TRFC yi araştırdım, bilmiyordum ne olduğunu. CPU ile olan alışverişin hızını belirliyormuş. Ne kadar düşükse o kadar iyi performans. Yani stock 32gb ramlerin gecikme değerleri jarrod'un yeni taktığından çok daha iyi gözüküyor ama TRFC yüzünden samsung kötü iş çıkartmış diyebilir miyiz ?

GPU'ya OC yapınca CPU değerim de orantılı olarak düşüyordu. Onu da sordum, bunun etkisi var mı diye. TRFC gecikmesi yüzündenmiş o da. Darboğaz yapıyor sanırım ramler, GPU hızlandıkça CPU yetişemiyor demek oluyor herhalde.

Dual rank olaydı bu TRFC de düşük olurdu belki.

|
    |
    SaveMartha kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
    17487 Mesaj

Burada aslında olan şey şu. Hangimiz bir laptopu, "amann nasıl olsa ram değiştiririz upgrade ederiz " diye satın alır ki ? İleride kim ram değiştirebilecek zarar etmeden, bu da büyük soru işareti.

Lenovo'nun yaptığı terbiyesizliği söylüyorum aslında. İnsanların tercihlerini etkiliyorsam da onların daha iyi araştırması lazım demek ki. Kendilerine uygun cihazı alabilmek için. Türkiyeden 20bine alıyorlarsa ya da alacaklarsa beklesinler. Yurt dışından alanlar içinse problem yok kelepir alet tadını çıkartsınlar.

Alet kötü mü ? Değil

Ram mevzusu günlük kullanıma çok mu etki ediyor ? Hayır, farkına varmazsınız bile. SSD daha önemli hatta.

Peki mevzu ne ? 20.000TL = muadillerden yerine göre oyunlarda düşük performans. Render ve benzeri GPU CPU destekli uygulamalarda ise oyunlardakine eş gecikme.

Bizi üzer mi ? Üzmez

Tolere eden ne ? Güzel ekran, rahat klavye, 3 yıl garanti, sessiz fan,

Alınır mı alınır, fiyat performans mı ? Ekran için evet ve Hangi ülkeden alacağınıza bağlı. İntel versiyonu aynı paraya gelirse üzülür müyüm ? Üzülürüm bence herkes üzülür :) Bunu demenin neyi kötü..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 20 Mayıs 2021; 2:30:44 >
    |
    |

• Binbaşı
    1615 Mesaj

Lenovo çıkıp dese ya "yahu biz bir hata ettik, koyulacak en çöp timingli ramleri koyduk buyrun herkese ücretsiz değişim sunuyoruz. servislere ulaşın yeni ramleri alın."  Açıkçası bekliyorum ben böyle bir hamle.

@Yazılımcı Online Katılıyorum hocam dediğinize. Yurt dışından alsam ben de "oh kafa rahat" der arkama yaslanırdım. Hayatımda Türkiye'den laptop almadım. Şu an Japonya'da bu model 15.000'e satılıyor 16 GB Ram ve 512 SSD konfigürasyonu ile. Gayet normal fiyatlar yurtdışından aldığınız zaman. Zaten bu fiyatlara alsam benim de gıkım çıkmazdı. Buradan aldık zaten kazığı yedik üstüne ramler de çıkınca heralde yazılacak çizilecek. 20.000 TL bir dizüstü için çok yüksek rakamlar, az para da kesinlikle değil. Aynı model dediğim gibi Japonya'da adeta bedava şu an.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abysm Nucleus -- 20 Mayıs 2021; 0:20:36 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Yazılımcı Online

• Yüzbaşı
    796 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: SaveMartha

Ram upgrade etmeden de oyunlarda ray tracing ve DLSS inaktif şekilde RTX 2080 Super' e yakın bir performans alırsınız. Zaten PS, CAD programlarına ram hızı ve latencysinin aşırı bir etkisi olmuyor.

Şansınıza ara sıra stoğa ürün düşmesi haricinde AMD işlemcilere aşırı düzeyde talep ve bunların tedariğindeki gecikmeler nedeniyle ne Amazon.de ne de Mediamarkt TR uzunca bir süre bu ürünleri stoğa sokabilecek gibi duruyor.

Muhtemelen Haziran ayı ortasına kadar Amerika' da satışa çıkacaktır. Amazon.com' da satışa çıkar ve Türkiye' ye ürün gönderimi olursa belki oradan alabilirsiniz. Gerçi şu anda Amazon.es de bu cihazdan satıyor ama fazladan vergi alıyorlar ve sattıkları modelde 1TB yerine 512 GB SSD var. Belki ürün teslim edildikten sonra fazladan alınmış vergi iade edilebilir.

Diğer sorunuzu yanıtı yazdıktan sonra gördüm,; cihaz, dikdörtgen uçlu güç girişine sahip.

Teşekkürler hocam. Piyasaya girince alacağım büyük ihtimal.

|
    |

• Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

CPU' nun benchmark skoru bende de düşüyor GPU OC sonrası, bakalım sipariş ettiğim yeni ramlerle durum ne olacak.

|
    |
    Yazılımcı Online kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    677 Mesaj

Büyük istekle sipariş ettim bu bilgisayarı ancak şu Ram mevzusu tat bırakmadı. Discord serverlerinde birçok kişi 32 gb ram e sahip olan versiyonda performans kaybının daha az olduğunu söylese de yinede insanın kafasına takılıyor

|
    |
  • Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Laptopu teslim aldığımdan beri sınırlarını zorladığımdan boştayken ne kadar sessiz ve serin çalışabildiğini hiç deneyim edememiştim. Son 2 gündür gündelik işlerim için kullanıyorum ve ekran kartı 34, işlemci ise 44 santigrat dereceyi hiç geçmedi bu süreçte. Fanlar genellikle aktifti. Fanların çalıştığı devir 300 RPM gibi düşük bir devir olsa gerek ki fazlasıyla sessiz çalışıyorlar. Ortam sıcaklığı odaya güneş vurmadığı sürece 22 derece. Silent ve Balanced modlarda, hibrit mod kapalıyken bu değerleri aldım.

Stock olarak gelen termal macundan ve özellikle inanılmaz düzeyde kalın olmayan performanslı bir laptoptan hiç beklemediğim sıcaklıklar bunlar. Eski masaüstü bilgisayarımla (Nvidia GTX 1080 + AMD Ryzen 7 2700) yarışacak kadar düşük sıcaklıklarda çalışıyor   Tabii laptop standı kullanmasam bu sıcaklıklar 10 derece kadar yükselirdi muhtemelen. Keşke laptopun arka ayağını daha yüksek tutsalarmış, laptop standına olan ihtiyaç daha da azalırmış.

Herkeste gündelik kullanımda sıcaklıklar böyle iyi düzeyde mi yoksa kuru termal macuna denk gelmiş arkadaşlar da var mı? Birkaç incelemede termal macunun kuru geldiğinden yakınıldığını görmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaveMartha -- 20 Mayıs 2021; 13:1:19 >
    |
    |

• Yarbay
    4415 Mesaj
    Arkadaşlar ürünü bugün iade ettim. Araba alacağım kredi ve arabanın masraflarıyla kurtarmıyor.

Şuana kadar Msi GE serisi, Acer Predator serisi gaming laptoplar kullandım. Lenovo aralarında açık ara en iyisiydi. Fan kontrolü ve arada ekran kartı voltajının kendi kendine düşmesi haricinde sorun yaşamadım.

Araba işini halledince Japonyadan 15bine tekrar almayı planlıyorum.

• Yarbay
    2605 Mesaj

Hocam hangi RAM lerden sipariş ettiniz link atar mısınız ?

|
    |
  • Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Japonya' dan Türkiye' ye Amazon.co.jp haricinde gönderim yapan bir site var mı hocam? Sanıyorum ki bahsettiğiniz site Amazon.co.jp değil zira 2021 Legion serisi laptoplara dair bir şey yoktu en son baktığımda.

|
    |
    Wirm kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
uc satın al ;pubg mobile ;uc
En ucuz kedi maması fiyatları
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
triple negative breast cancer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.