Şimdi Ara

Lenovo IdeaPad Z580 Kullanıcılar Platformu (413. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.895
Cevap
119
Favori
516.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 411412413414415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tface

quote:

Orijinalden alıntı: excell74

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar ekran kartını yaktığım için artık on board kart ile kullanıyorum.

Hd4000 i dual ram ile kullanırsam performansta yüzde 15 lik bir artış olacak ( karşılaştırmalı testler öyle gösteriyor)

Şu anda laptopu aldığımda içinde olan 4gb lık 1600 mhz lik ram var acaba onun CL değerine uygun bir 4 gb daha alsam direk dual çalışır mı?

Yoksa öneriniz var mı? Yüzde 15 benim için önemli :)

ben 8+4 12 gb ram kullanıyorum bir problem olmuyor.

Hocam bir problem olmaz Evet ama önemli olan dual olarak çalışıyor mu? O önemli

dual çalışması anakart ve alacağın ram'in özellikleri ile alakalı. eldeki ram ile aynı özelliklerde olmalı. benim i7 işlemcili olan model. anakartın dual desteği var. içerisinden çıkan samsung ram (4+2=6 gb ram) 1600 mhz ve 11 clock çalışma şekli.

2 gb olanı söktüm. Team Elite Serisi 8GB 1600MHz 11 clock ram aldım. ram miktarı eşitse problem değil de, alacağın ram büyükse büyük olanı üstteki sokete takman gerekiyor. küçük olan altta olacak. bende 8+4=12 gb ram oldu. alttaki resim de sana kanıt olsun.

Lenovo IdeaPad Z580 Kullanıcılar Platformu

Peki şimdi benim dual olarak çalıştırmam için

1. Önce anakartın dual desteği var mı öğrenmem gerekiyor (i5 3210m olan model benim bildiğim kadarıyla var)

2. Aynı çarpan ve cl diğerine sahip aynı mhz de bir ram almam gerekiyor ( ben de 1600mhz 4 gb var)

Bu 2 koşulu sağlarsam ramlar dual olarak çalışabilir di mi hocam? İl dışındayım laptop yanımda değil bakamıyorum şu an dediklerime :(

bios'u da son sürüme yükseltsen iyi olur. 95ww olan. eski bois ram desteği konusunda problem çıkarıyor. ben ilk aldığımda epey kullanamadım ram'i. o zaman 91ww bios vardı. son bios 32 gb'a kadar ram desteği sağlıyor. benim aldığımda ramler ucuzdu. şimdi epey artmış fiyatları. marka önemli değil mhz ve çalışma saatleri uyumlu olsun yeterli, bir problem olmaz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar ekran kartını yaktığım için artık on board kart ile kullanıyorum.

Hd4000 i dual ram ile kullanırsam performansta yüzde 15 lik bir artış olacak ( karşılaştırmalı testler öyle gösteriyor)

Şu anda laptopu aldığımda içinde olan 4gb lık 1600 mhz lik ram var acaba onun CL değerine uygun bir 4 gb daha alsam direk dual çalışır mı?

Yoksa öneriniz var mı? Yüzde 15 benim için önemli :)

ben 8+4 12 gb ram kullanıyorum bir problem olmuyor.

Hocam bir problem olmaz Evet ama önemli olan dual olarak çalışıyor mu? O önemli

dual çalışması anakart ve alacağın ram'in özellikleri ile alakalı. eldeki ram ile aynı özelliklerde olmalı. benim i7 işlemcili olan model. anakartın dual desteği var. içerisinden çıkan samsung ram (4+2=6 gb ram) 1600 mhz ve 11 clock çalışma şekli.

2 gb olanı söktüm. Team Elite Serisi 8GB 1600MHz 11 clock ram aldım. ram miktarı eşitse problem değil de, alacağın ram büyükse büyük olanı üstteki sokete takman gerekiyor. küçük olan altta olacak. bende 8+4=12 gb ram oldu. alttaki resim de sana kanıt olsun.

Peki şimdi benim dual olarak çalıştırmam için

1. Önce anakartın dual desteği var mı öğrenmem gerekiyor (i5 3210m olan model benim bildiğim kadarıyla var)

2. Aynı çarpan ve cl diğerine sahip aynı mhz de bir ram almam gerekiyor ( ben de 1600mhz 4 gb var)

Bu 2 koşulu sağlarsam ramlar dual olarak çalışabilir di mi hocam? İl dışındayım laptop yanımda değil bakamıyorum şu an dediklerime :(

bios'u da son sürüme yükseltsen iyi olur. 95ww olan. eski bois ram desteği konusunda problem çıkarıyor. ben ilk aldığımda epey kullanamadım ram'i. o zaman 91ww bios vardı. son bios 32 gb'a kadar ram desteği sağlıyor. benim aldığımda ramler ucuzdu. şimdi epey artmış fiyatları. marka önemli değil mhz ve çalışma saatleri uyumlu olsun yeterli, bir problem olmaz.

Peki sağolasın hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Son bir sorum olacak hocam bendeki bu ram a ek olarak herhangi bir 4gb 1600mhz cl 11 ram alsam dual çalışır mı ? Bios update inden sonra.

• quote:

Son bir sorum olacak hocam bendeki bu ram a ek olarak herhangi bir 4gb 1600mhz cl 11 ram alsam dual çalışır mı ? Bios update inden sonra.

aynı özelliklerde ram alırsanız çalışır. benim iki ram farklı markalarda, bir sorun oluşturmuyor.

• Teşekkürler hocam.
  • Sanırım bir tek ben yazıyorum ama,

Lenovo z580 i5 3210 laptopum var ve dual destekli

Şu anda 4gb 1600mhz sodimm 1.5v cl11 ram kullanıyorum, acaba buna ek olarak dual çalışabilecek ram sıfır ya da 2. El öneriniz var mı? Yeni olanlar hep 1.35v sorun olabilir diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba az önce mavi ekran unmountable boot volume hatası aldım ve güvenli modda filan da açılmıyor bilgisayar ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun içinde de çok önemli belgelerim vardı eğer formatlayacaksak kurtarmanın bir yolu yok mudur ?

• flat_kil kullanıcısına yanıt
    işletim sistemi hangisi? kaç bit?
    başka pc var mı yakında? flash bellek ve kurulum cd'si veya kurtarma cd'si var mı?
  • lost kullanıcısına yanıt
    W10 64 bit orjinal işletim sistemi var flaş bellek var tabii ki ama kurtarma cd si yok kurulum cd si olarak da xp filan var ama çalışıyor mu bilemiyorum tabi kaç sene önceki cd kim bilir.

• linkte win10 64 bit kurtarma iso dosyasına ait link var:http://10.enpedi.com/2015/08/windows-10-sistem-kurtarma-diski-cddvd.html

Hatta link bu :https://onedrive.live.com/?authkey=%21AOwURq%5Ff1v8e1m4&cid=7791F03F5AF1870D&id=7791F03F5AF1870D%21304&parId=7791F03F5AF1870D%21303&action=locate

bunu indirip rufus programı ile flash belleğe yazdırın.

Açma-kapama düğmesinin yanındaki küçük düğmeden açmayı biliyorsunuzdur. çıkan ekrandan usb ile boot etmeyi seçeceksiniz sonra usb ile açabiliyorsanız iyi.

USB ile açtıktan sonra size "Sorun gider" ekranı çıkacak. Ona tıklayıp "otomatik onarım" seçeneğine tıklayın. Onarımdan sonra pc'yi kapatıp tekrar açmayı deneyin. açılırsa ne âlâ.

Açılmazsa tekrar usb ile açın bu sefer otomatik onarım değil de "komut istemini" seçin komut istemi açıldıktan sonra C:> şeklinde olacak şekilde "chkdsk /r" tırnak içindeki komutu yazın ve entere basın. işlem bittikten sonra tekrar açmayı deneyin.

--ilave---
    Yine açılmazsa usb menüsünde yer alan sistem geri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.....----

Yine açılmazsa partedmagic gibi linux sürümleriyle yine usb'den açmayı deneyin. Kurtarılacak dosyalarınızı bununla kurtarabilirsiniz. C sürücüsünde dosyalarınız varsa onları d sürücüsüne taşıyın yeterli. Masaüstünde dosyalarınız varsa onlara c sürücüsündeki Kullanıcılar\pcdeki kullancı adınız\masaüstü klasöründen ulaşabilirsiniz.

Sonra format atın..
    ve D sürücüsünün boyutnu bir kenara yazın ve o böyuttaki sürücüye format sırasında kesinlikle yazma işlemi yapmayın.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 5 Mart 2017; 0:56:13 >

Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim dediklerinizi uygulayıp sonucu yazacağım, iyi geceler :)

Hocam dediklerinizi ve linkte yazanların hepsini eksiksiz yaptım ve siyah ekranda kalıyor bilgisayar aynı şekilde güvenli modda açmaya çalışırken de otomatik onarıma hazırlanıyor diyip siyah ekran da kalıyor ve yine aynı şekilde system recovery yerinde loading files den sonra yine siyah ekranda kalıyor bu durumda ne yapmamız gerekiyor ?

win 10 kurtarma usb ile otomatik onarım dışındaki komut istemciden "chkdsk /r" ve sistem geri yüklemeyi de denediniz mi?
    Eğer denediniz ve yine olmamışsa. dosyalarınız hasar görmüş ki tamir edilemiyor.

O zaman son seçenek format kalıyor.

"partedmagic" programını usb ile çalıştırın c sürücüsündeki dosyalarınızı d sürücüsüne aktarın.
    Partedmagic programının da kurtarma seçenekleri var ama bu durumda işe yarar mı denemek gerekir.
    biraz kurcalayın onları da deneyin.

Sonrasında formatlayın.

Benim aklıma gelen bunlar, başka çözüm yolu var mıdır net bilemeyeceğim.

---
    win 10 orjinalden kastınız pc, win10 yüklü gelmedi değil mi?
    win 8 veya 8.1 'den yükseltme yaptınız.

eğer win 10'u sıfırdan kurmamışsanız yani 8 veya 8.1'in üzerine yükseltme yapmışsanız böyle sorunlar oluşuyor.
    Sizde de durum böyleyse win10'u sıfırdan kurun.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10
    buradan orijinal win10 kurulum .iso dosyası indirin sonra .iso olarak kaydedin elinizde bulunsun.
    Bu .iso dosyayı yine rufus ile usbye yazın ve usb ile başlatarak win 10 kurulumu yapın.
    Kurarken d Sürücüsüne karşılık gelen bölüme dokunmayın. Diğer bölümleri silin. Win10 kendisi otomatik oluşturacaktır zaten.
    Kolay gelsin.

Orjinali 8 ile geldi 10 a ben yükselttim yani. Hiç bir şekilde ekran gelmiyor o komutları giremiyorum yani dediğiniz gibi tek çözüm format atmak gibi duruyor. Şunu soracağım size benim d 30-40 gb filandı geriye kalan boyut hep c deydi sanırım yanlış hatırlamıyorsam partedmagic le bunu da düzenleyebilir miyim yani diskin boyutunu yükseltebilir miyim ?

off o çok kötü oldu şimdi.
    O halde çok zor olur. hem de çok riskli. Verilerin hepsini kaybetmek de mümkün.

En sağlıklı ve garanti yol, "harici diske" kopyalama yapmanız ve sistemi kurarken C sürücüsüne 200 gb kalanı da D sürücüsüne ayrımanız.

Bazen virüslerde sistemi bozar sizinki öyle gözükmüyor ama yine de bir de usbden antivirüs ile taratın.
    bitdefender-rescue-cd
    avira-rescue-system
    kaspersky_rescue cd
    bunlarla usbden taratabilirsiniz.
    Hocam harici diske kopyalayabilirsek sorun yok 1 tb lık diskim var. Harici diske kopyalayabilir miyiz ?

Ekleme : Bu parted magic adlı programı da rufus ile mi yazdıracağız usb belleğe ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flat_kil -- 5 Mart 2017; 21:29:51 >
    oo güzel, harici disk olması çok iyi oldu.
    evet parted magic programını da rufus ile yazın.

Sistemi açın. C'deki verilerinizi hariciye aktarın.
    masaüstünü unutmayın.

Bu arada. internet tarayıcılarında bookmark vs varsa onları da yedekleyebilirsiniz.
    google'dan arayın diskdeki yerlerini bulup yedek alın.

Tüm yedekleme bittikten sonra. Win 10 kurulum .iso dosyasından usb kurulum oluşturun.
    Sonra win 10 yüklemeye başlayın.
    Diskdeki tüm bölümlendirmeyi silin. win8'den kalanlar ve z580'in win8 için olan kurtarma bölümü de dahil.

Sonra win10 ile yeni bölümler oluşturun. yukarıda C için 200 gb dedim ama oyun vs ya da yer kaplayan başka programlar yüklüyorsanız daha geniş alabilirsiniz.
    tekrar kolay gelsin.
    Anladım hocam her şey için çok teşekkürler Allah Razı Olsun Vallahi. Son bir şey sorabilir miyim win 10 iso dosyasını da rufus ile yazdıracağım doğru mu anladım ? Şu an indiriyorum zaten dosyayı windows 10 yazanı seçtim sadece single vs de vardı onları seçmedim inşallah doğruyu seçmişimdir. :)

Rica ederim, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Evet, evet, rufus bizim için her zaman gerekli bir program...

win 10 kurulum .iso seçiminde hata yapmışsınız, muhtemelen sizinki de Single Language'dir.
    Yani "win 10 Home SL 64bit" seçin.
    Diğerleri de olur da orjinal lisanslı olmaz.
    Hemen kesip düzelterek devam edin.

Kurulumda lisans anahtarı isterse o bölümü atlayın.(ATLA seçeneği var.)
    İnternete bağlanınca otomatik etkinleştirme yapacaktır.

Parted magic ile açtığınızda verileri yedekledikten sonra.
    Masaüstünde "Disk health" isminde programla diskinizi bir taratın derim.
    Belki düzeltme ihtimali olabilir.

Son olarak da,
    win 10 kurtarma, win 10 kurulum, partedmagic .iso dosyalarını CD veya DVDlere ayrı ayrı yazdırın elinizin altında her zaman bulunsun.
    Windows bu ne zaman çökeceği hiç belli olmuyor .
    :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lost -- 5 Mart 2017; 22:19:52 >
    Hocam çoktan bitmişti artık şimdilik onu yüklüyüm daha doğrusu yüklenecek mi onu bir test ediyim parted magic kuracağım şimdi sonradan sizin dediğinizi indirip kurarım sonucu yazarım teşekkürler tekrardan bütün bilgiler için :)

Ekleme : Partid magic le de çalışmıyor bilgisayar yine siyah ekran da kalıyor youtube dan videoları izliyorum bende siyah ekran da kalıyor hocam sanırım hdd ye bir şey olsu ya da ramlerde problem var :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flat_kil -- 5 Mart 2017; 23:13:57 >
  • 
Sayfa: önceki 411412413414415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.