Şimdi Ara

Lenovo ideapad 510 İncelemesi (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
905
Cevap
25
Favori
83.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serdarzero

Dostlar buna hangi SSD den taksak daha iyi olur.Bu arada elektrik çarpması olayını benimki de bir kaç sefer yaptı.Benimki i5 7200U olan model.

sata 3 alın. bende şuan samsung evo 850 serisi var tavsiye ederim.performans anlamında başarılı. netten testlerini araştırın öyle karar verin bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Arc Reactor

Arkadaşlar oyun oynarken niye fps düştüğünü buldum. Adamlar biostan gpu sıcaklığını kilitlemişler. Gpu sıcaklığı 62c olunca gpu hızı 400mhz civarına düşüyor. Böylece oyunda da fps düşüyor. Daha sonra sıcaklık 62den biraz düşünce(yaklaşık 1dk sonra) tekrar fps artıyor. Ama sonra tekrar 62ye çıkınca fps tekrar düşüyor. Bu böyle devam ediyor. Şu an için bir çözümde yok. Lenovo forumuna çok yazan olmuş ama takan yok. Alacaklar bunu göz önünde bulundursunlar bence. Oyun oynayan biriyseniz sıkıntı.

Son 1 haftadır yaşadığım sorun nedeniyle bu başlığa geri geldim.

3-4 aydır sorunsuz kullanıyorum ancak 2 hafta önce CS:GO oyunu büyük update aldı. Oyunda ayarlar değişti, fps'i sabit çalıştıramadım. Nvidia güncellemelerini kontrol ettiğimde yeni bir güncelleme olduğunu gördüm. 09/06/2017 tarihli bir güncelleme kurdum, oyun stabil oldu yine. Ancak bu sefer de bu hafta fps derdim başladı. Sizin de dediğiniz gibi 1-2 dakika boyunca fps 40-70 arasına iniyor. Sonra 120-140 arasında devam ediyor. Isınma sorunu olması yüksek ihtimal.

Soğutucu mu kesin çare ne dersiniz?

Bu arada garantili, kutulu, faturalı, temiz kullanılmış ki oyunu bile harici klavye ile oynadığım cihaz satılıktır. Belki oyunlarla çok derdi olmayan bir arkadaş talep edebilir. Windows 10-Office-Program için yükleme yaparak alıcıya kolaylık sağlarım
    Satış amacım, limiti artırıp, oyun bilgisayarlarına yönelmek.

• sub_v S kullanıcısına yanıt
    soğutucuya hiç güvenemiyorum. Hele yazın bir de düşürmezse boşuna para. Aslında ben eski sürüm bios dosyalarını buldum birinden ama o kişi ve ben de bios yüklemeyi bilmiyoruz. Bilen varsa paylaşabilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Arc Reactor kullanıcısına yanıt
    Evet lenovo forumlarında dediğiniz gibi pek çok kişi şikayetçi bu durumdan, tabi ben de. Almamak için kesin bir sebep olrudu önceden bilseydim. Az da olsa arada oyun oynamayı düşünüyordum.

Bu arada sitesinden Bios indirdim. (17.05.2017) tarihli bios update. Siz denemiştiniz sanırım, çare olmadıysa hiç kurmayayım o zaman.
    evet hocam zaten yeni biosta bu geldi. Ben kasımda aldım bilgisayarı. Önceden yoktu. Bendeki bios eski sürüm biosu. Yani bu kilidin olmadığı bios. Ama kurmayı bilmiyorum.

• The Arc Reactor kullanıcısına yanıt
    Çare bulamayınca, Lenovo sitesinden son bios sürümünü ve güncel tüm sürücüleri indirip kurdum.
    Geforce'un masaüstü uygulamasından güncellemeleri tamamladım.

Geforce'un masaüstü uygulamasında yer alan oyun optimizasyonunda; CS:GO için çözünürlüğü 1280*720 ve yatay çubuk ayarını en sola yani performans odaklıya getirdim.

Bu ayarlarla fps 150-170 civarına çıktı ve ani fps düşmesi sıklığı ile düştüğü süre azaldı. Hiç takılma olmuyor diyemem ama oyun içinde "Ne oluyor ekran takılmaya başladı" deyip fps değerine göz attığımda tekrar normale dönmüş oluyor hemen.

Yani aldığım fiyata göre ancak bu kadar diyorum. Az oyun daha çok ofis bilgisayarı neticede.

İlk aldığım hafta sabaha kadar 2 joystickle PES 2016 oynamıştım, tık dememişti. Epey zamandır oynamadım PES ama belki yeni haliyle onda da takılabilir.

Bu arada bilgisayar fiyatları uçmuş yine. 2100'e satılan bu cihaz şimdi 2500+larda.

Tekrarlıyorum, ürünü satın almak isteyen olursa min. 1750 fiyatıyla faturası ve garantisi ile satabilirim. Model yükseltmek için satmayı düşünüyorum.

768p bile bana düşük geliyor. genelde 1080p ya da 900p oynuyorum. 720p hayatta oynayamam . Napalım iyi araştırmadan almışız. Artık hayırlısı olsun

• quote:

768p bile bana düşük geliyor. genelde 1080p ya da 900p oynuyorum. 720p hayatta oynayamam . Napalım iyi araştırmadan almışız. Artık hayırlısı olsun

ben internetten aldığım basit bir soğutucuyla world of warships oyununu full hd medium ayarlarla fps düşüklüğü olmadan oynayabiliyorum. bence oyun oynayacak olan arkadaşlar souğutucu alıp denesinler. birde soğutucuyla birlikte pcyi koyduğunuz yer düz bir zemin olmalı yani havayı düzgün çekmeli (masa vb gibi).

• ozandemir- kullanıcısına yanıt
    hocam peki soğutucudan önce fps düşüklüğü oluyor muydu? Yani soğutucu bu durumu çözdü mü? Çözdüyse hemen alıyorum

• quote:

hocam peki soğutucudan önce fps düşüklüğü oluyor muydu? Yani soğutucu bu durumu çözdü mü? Çözdüyse hemen alıyorum

ben aldığım gibi direk soğutucuyla kullanmaya başladım. eski notebook ısı problemi yüzünden patlamıştı ama soğutucu olmadan oyuna girdiğimde belli bir süre sonra fps düşüyor ve yukarıda düz zemin olayını bahsetmemin sebebi ise kucağımda soğutucuyla oynarken de yeteri kadar temiz hava çekemediğinden dolayı fpsnin yine düşmesidir. düz zeminde soğutucu her türlü işimi gördü.
    çok teşekkür ederim hocam. Ben de soğutucu alayım o zaman.

• quote:

çok teşekkür ederim hocam. Ben de soğutucu alayım o zaman.

rica ederim. soğutucu olayında etki eden faktörler var tabiki. mesela pc nin bulunduğu konum çok sıcaksa güney illerimiz olabilir ya da çok ağır grafikli oyun oynuyorsanız yine belli bir süreden sonra gpu ya çok yük bineceğinden dolayı fps düşebilir ama denemekte fayda var.
    bir bf4 oynarken sıkıntı çıkıyor. O da multi olduğu için mecbur bir kenara saklanıyorum geçene kadar. Single da sıkıntı çok olmuyor. Düşse bile devam edebiliyorum. Tekrar teşekkürler

• Merhaba,
    Bu ürüne sadece sata ssd tipleri mi takılabiliyor ? msata veya m.2 ssd takma şansımız var mı? Cihazı söken bir arkadaş bilgi verirse sevinirim.

Not: Lenovo nun sitesinde cihazın 128GB SSD + 500GB HDD modeli olduğunu belirtiyor.
  • arkadaşlar gta vde orta ayarlarda 1366*768 çözünürlükte 60 ila 100 fps arası gidip gelirken assasins creed 4 , most wanted 2012 gibi oyunlarda 30 fps anca alıyor hemde en düşük ayarlarda. nasıl oluyor bu iş?
  • arkadaşlar ben dün iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum ama bilgisayarın DVD bölümünü söküp, yerine HDD yuvası alarak, bir kenarda duran kendi 1 TB'lık HDD'ini taktım. tek zorlandığım nokta DVD üzerinde kapağını kırmadan çıkarmak oldu. biraz tırstım elimde kalır diye ama usturuplu bir şekilde yavaşça zorlayınca çıktı. sonrası çok kolay oldu. hdd yuvasını 9.5 mm kalınlıkta almama rağmen biraz sıkı girdi yerine.

bu işlem sonucunda 120 gb SSD + 1 tb HDD alanı kazanmış oldum. SSD'de boş alan neredeyse 40 gb arttı.

müşteri hizmetlerine sordum bu işlemi garantiyi bozar veya bozmaz diyemediler. sadece önermiyoruz dediler.

ben aşağıdaki ürünü alıp taktım. şuanda sıkıntı yok. tek sıkıntı annemin arasıra kim ne takmış diye izlediği düğün DVD'leri olacak gibi.

http://www.hepsiburada.com/dark-9-5mm-notebook-icin-slim-ekstra-sata-hdd-yuvasi-dk-ac-dsosd9-p-HBV0000031D4U

• quote:

Orijinalden alıntı: karakabus_

arkadaşlar ben dün iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum ama bilgisayarın DVD bölümünü söküp, yerine HDD yuvası alarak, bir kenarda duran kendi 1 TB'lık HDD'ini taktım. tek zorlandığım nokta DVD üzerinde kapağını kırmadan çıkarmak oldu. biraz tırstım elimde kalır diye ama usturuplu bir şekilde yavaşça zorlayınca çıktı. sonrası çok kolay oldu. hdd yuvasını 9.5 mm kalınlıkta almama rağmen biraz sıkı girdi yerine.

bu işlem sonucunda 120 gb SSD + 1 tb HDD alanı kazanmış oldum. SSD'de boş alan neredeyse 40 gb arttı.

müşteri hizmetlerine sordum bu işlemi garantiyi bozar veya bozmaz diyemediler. sadece önermiyoruz dediler.

ben aşağıdaki ürünü alıp taktım. şuanda sıkıntı yok. tek sıkıntı annemin arasıra kim ne takmış diye izlediği düğün DVD'leri olacak gibi.

http://www.hepsiburada.com/dark-9-5mm-notebook-icin-slim-ekstra-sata-hdd-yuvasi-dk-ac-dsosd9-p-HBV0000031D4U

sonuçta yaptığınız işlem pcnin orjinalliğini bozuyor ve garanti dışı kalma riski yüksek. bende de ssd var 240 gb bende çok istiyorum takmak ama nolur nolmaz garantiyi bekliyorum. inşallah pcnizde bir sorun çıkmaz :) güle güle kullanın.

• Ben de aldım bu pc yi, şu an yolda. :) 240 gb lık ssd de aldım. 1 tb taşınabilir hdd kutusuyla beraber harici hard diskim de oldu. Umarım pişman olmayız. Bütçeye uygun, fhd ekranı, şık ve aydınlatmalı klavyesi var diye aldım. Oyun hiç oynamam pc de.(ps4 var) Günlük işler, ofis uygulamaları, dizi-film vs izleme olarak kullanacağım. İnşallah sorunsuz kullanırız. Herkese iyi günler diliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayram01

Ben de aldım bu pc yi, şu an yolda. :) 240 gb lık ssd de aldım. 1 tb taşınabilir hdd kutusuyla beraber harici hard diskim de oldu. Umarım pişman olmayız. Bütçeye uygun, fhd ekranı, şık ve aydınlatmalı klavyesi var diye aldım. Oyun hiç oynamam pc de.(ps4 var) Günlük işler, ofis uygulamaları, dizi-film vs izleme olarak kullanacağım. İnşallah sorunsuz kullanırız. Herkese iyi günler diliyorum.

bu amaçlarla bu pc sizi üzmez. 1 sene olacak eylülde herhangi bir sorun çıkartmadı bana. iyiki ssd almışınız. bence artık pclerde standart hale gelmesi lazım. güle güle kullanın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozandemir-

quote:

Orijinalden alıntı: kayram01

Ben de aldım bu pc yi, şu an yolda. :) 240 gb lık ssd de aldım. 1 tb taşınabilir hdd kutusuyla beraber harici hard diskim de oldu. Umarım pişman olmayız. Bütçeye uygun, fhd ekranı, şık ve aydınlatmalı klavyesi var diye aldım. Oyun hiç oynamam pc de.(ps4 var) Günlük işler, ofis uygulamaları, dizi-film vs izleme olarak kullanacağım. İnşallah sorunsuz kullanırız. Herkese iyi günler diliyorum.

bu amaçlarla bu pc sizi üzmez. 1 sene olacak eylülde herhangi bir sorun çıkartmadı bana. iyiki ssd almışınız. bence artık pclerde standart hale gelmesi lazım. güle güle kullanın

Çok sağolun hocam, teşekkürler. :) Şu an geldi pc, kurulum yapıyorum. Işık sızması testi de yaptım ya yok ya da ben fark edemedim. :) Dediğiniz gibi standart hale gelmedi. Bu kadar fark yaratacağını beklemiyordum ssd nin. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.