Şimdi Ara

LENOVO (IBM) 3000 V200 12.1' KULLANICILARI TOPLANTI ODASI (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.000
Cevap
3
Favori
113.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: fenersel

bugün almaya gidiyorum, son bi uyarı yada tavsiyesi olan arkadaş varmı. varsa lütfen paylaşsın az para değil çünkü

Cep telefonu fiyatına laptop alıyorsun, az para değil belki ama çok da değil! Gözün kapalı alabilirsin, 4 4lük bir makine, taş gibi, ve servisi harika, performansı da gayet yeterli 2gb ram şart ama, o da 20-30 ytl sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tas7035 -- 16 Mayıs 2008; 17:21:45 >
  • 2x2 kullanığınızda vistanın verdiği ram puanı nedir?
    fark olup olmadığını buradan anlayabiliriz sanırım

quote:

Orjinalden alıntı: radioactive

quote:

Orjinalden alıntı: ehto

4 Gb ve fazlasi rami sisteme tanitmak.

32 bit Vista versiyonlarinda 4gb ve yukarisi rami goremeye bilirsiniz.Bunun sebebi Vista nin default ayarlarinda Physical Address Extension'i (PAE) devre disi birakmasi.Bunun neticesinde de 4 gb ve yukarisi ramlerin adreslenmemesi.Bu durumda da yapmamiz gereken PAE'yi etkin hale getirmek.
    Eger Data Execution Prevention'i (DEP) etkin hale getirirseniz PAE de otamatik olarak etkin hale geliyor.Ama bagimsiz bir sekilde PAE'yi acamak icin komut istemcisinde su komutu girmeniz gerekiyor "BCDEdit /set nx AlwaysOff & BCDEdit /set pae ForceEnable" Tırnak işaretlerini yazmıyoruz.Arkadaşlar bi forumda bu bilgileri buldum sizlerle paylaşmak istedim.

dun ben de bunlari buldum bi forumda ama denedim ise yaramadi sagol bilgiler icin.

bu arada 2x2 kullanmak 2+1 kullanmaktan daha performanslı cunku dualchannel aktif oluyor.
  • yenşi biosu yükledim.
    herhangi bir problem yok

kurabilirsiniz.
    kurulum gayet basit. iso yu cdye yazıyorsunuz. boot ediyorsunuz. bios yazma işlemini kendisi yapıyor. işlem bitince restart ediyorsunuz.
    başkada birşey yok :)

"
    quote:

Orjinalden alıntı: magicboyguccino

lenovo sitesinde bios update i bende gördüm ve indirdim. yarın güncelleme yaparsam yazarım

quote:

Orjinalden alıntı: tas7035

Lenovonun kendi sitesinde bios update kısmında en yeni sürüm 65et59ww olarak gözüküyor.Bizim bios sürümümüz 65et58ww ise daha önceki bios sürümleri kısmında gözükmüyor.Update eden var mı? Bizim sürümü lenovo sitesinde bulan var mı?

• mevcut hitache 120 gb. hdd i 250 gb sata2 ncq destekli seagate ile değiştirdim (ST9250827AS) performans 5.2 den 5.3 çıktı.
    bu hdd özelliği ncq destekli olması. 5400.4 sen son nesil düşük enerji tüketimli olması. gayet sessiz. tavsiye ederim
    7200 rpm 200 gb düşünmüştüm.ancak bunun sata1 olması, ncq olmaması, 7200 rpm olmasına rağmen umduğum kadar çok fazla performans farkı olmaması , enerji tüketiminde + bir avantaj sağlamayacağı(kağıt üzerindeki verileri) nedenleri vede fiyatının yüksek olması nedeni ile vazgeçtim.

aslında 7200 rpm de hitache ürünleri var ve yurtdışında bayağı met ediliyor. tr bulmak hem zor hemde fiyat çok yüksek olacağından vazgeçtim

Western Digital 320 GB Scorpio sata2 çok iyi deniliyor. ve 7200 3.5 inch hddlere kafa tutuyormuş. ama tr de yok. yurtdışı fiyatı 200 $.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi magicboyguccino -- 16 Mayıs 2008; 18:42:39 >
  • quote:

mevcut hitache 120 gb. hdd i 250 gb sata2 ncq destekli seagate ile değiştirdim (ST9250827AS) performans 5.2 den 5.3 çıktı.
    bu hdd özelliği ncq destekli olması. 5400.4 sen son nesil düşük enerji tüketimli olması. gayet sessiz. tavsiye ederim
    7200 rpm 200 gb düşünmüştüm.ancak bunun sata1 olması, ncq olmaması, 7200 rpm olmasına rağmen umduğum kadar çok fazla performans farkı olmaması , enerji tüketiminde + bir avantaj sağlamayacağı(kağıt üzerindeki verileri) nedenleri vede fiyatının yüksek olması nedeni ile vazgeçtim.

aslında 7200 rpm de hitache ürünleri var ve yurtdışında bayağı met ediliyor. tr bulmak hem zor hemde fiyat çok yüksek olacağından vazgeçtim

Western Digital 320 GB Scorpio sata2 çok iyi deniliyor. ve 7200 3.5 inch hddlere kafa tutuyormuş. ama tr de yok. yurtdışı fiyatı 200 $.

Pil ömrümde fark oldu mu peki? nereden ve kaça aldın bahsettiğin diski? ncq=düşük enerji tüketimi mi oluyor?
  • ncq verinin dikine yazılmasını ifade ediyor. seagatelerde 5400.4 kodlu ürünler yeni nesil motor ve güç tüketimine sahip.

95 $ + kdv ye bilgisayarcı bir arkadaştan aldım. pil testini yapınca bildirim.

quote:

Orjinalden alıntı: tas7035

quote:

mevcut hitache 120 gb. hdd i 250 gb sata2 ncq destekli seagate ile değiştirdim (ST9250827AS) performans 5.2 den 5.3 çıktı.

Pil ömrümde fark oldu mu peki? nereden ve kaça aldın bahsettiğin diski? ncq=düşük enerji tüketimi mi oluyor?

• Arkadaşlar Merhaba,

Bu laptoptan geçen hafta aldım, fakat şirketten bana yen bir lap top daha verdikleri için, bunu satmak istiyorum, düşünen arkadaşlar varsa bana 0 532 247 18 59 dan ulaşsın

saygılar
  • quote:

2x2 kullanığınızda vistanın verdiği ram puanı nedir?
    fark olup olmadığını buradan anlayabiliriz sanırım

quote:

Orjinalden alıntı: radioactive

quote:

Orjinalden alıntı: ehto

4 Gb ve fazlasi rami sisteme tanitmak.

32 bit Vista versiyonlarinda 4gb ve yukarisi rami goremeye bilirsiniz.Bunun sebebi Vista nin default ayarlarinda Physical Address Extension'i (PAE) devre disi birakmasi.Bunun neticesinde de 4 gb ve yukarisi ramlerin adreslenmemesi.Bu durumda da yapmamiz gereken PAE'yi etkin hale getirmek.
    Eger Data Execution Prevention'i (DEP) etkin hale getirirseniz PAE de otamatik olarak etkin hale geliyor.Ama bagimsiz bir sekilde PAE'yi acamak icin komut istemcisinde su komutu girmeniz gerekiyor "BCDEdit /set nx AlwaysOff & BCDEdit /set pae ForceEnable" Tırnak işaretlerini yazmıyoruz.Arkadaşlar bi forumda bu bilgileri buldum sizlerle paylaşmak istedim.

dun ben de bunlari buldum bi forumda ama denedim ise yaramadi sagol bilgiler icin.

bu arada 2x2 kullanmak 2+1 kullanmaktan daha performanslı cunku dualchannel aktif oluyor.

4.8
    4.4
    3.2
    3.3
    5.1

ilk aldigim halinden farki 4 gb ram ile kullaniyorum. sp1 yukleyince 4gb gordu vista.
    bu notlar ne kadar güvenilir ve neye göre ölçülüyor bilmiyorum.
    vista'nın superfetch denilen ozelligini kapatin makine cosuyor, costuruyor. hdd kullanimi xp ile ayni oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radioactive -- 17 Mayıs 2008; 17:57:42 >
  • Herkese Merhaba,

Bende 3 gün önce Kangurum.com'dan LENOVO 3000 V200 (0764-A27) alarak aranıza katıldım arkadaşlar. Makineyi alırken bu forumun gerçekten faydasını gördüm bende özellikle almayı düşünenlere yönelik deneyimlerimi yazmak istedim.

Bu makineyi özellikle 1-Fiyat 2-Marka 3-Taşınabilirlik 4-Performans kriterlerini dikkate alarak satın aldım, sıralamadan da anlayacağınız gibi bu benim halihazırda kullandığım ilk makine değil. Birincil bilgisayar olarak kullanılacaksa da lütfen beklentilerinizi ve makinenin özelliklerini tartın yani, sizin için oyun ya da program performansı önemliyse bu notebooku önermiyorum. (aslında sadece bunu değil extrem modeller dışında hiçbir notebooku önermiyorum :) ) O yüzden değerlendirmemde makineyi bir masaüstü ile karşılaştırarak performansını yerden yere vurmayacağım.

- Ben makineyi internetten satın aldım şansıma ölü pixel çıkmadı eğer böyle bir korkunuz var ise 21 Mayısa kadar ürünü Şok Market (Migros) lardan temin edebilirsiniz peşin fiyatına 10 taksit (internetten ise 12 taksit + 7,5 YTL. kargo ücreti)
    - Klavye alışık olduğum Thinkpad klavyesine çok benziyor bunda sadece ikincil tuşlar mavi değil. MSI'ın ucuz modellerini kullananlar bilir oynak bir klavyesi vardır içine göçüyor hissini verir, 0764-A27 de Lenovonun ucuz modeli ama klavyesi böyle değil, sessiz tepkisi iyi ve stabil bir klavyeye sahip, tuşları normal boyutlarda Türkçe Q ve korktuğumun aksine büyük bir ENTER tuşuna sahip.
    - Makine Synaptics imzalı sade bir touchpad'e sahip double click tepkisini beğendim klavye kullanırken sağ elinizin baş parmağı ile işaretleciyi çok rahat kullanabiliyorsunuz.
    - FingerPrint işlevi olması çok güzel parolaya gerek kalmadan rahatça kilitli durumda logon olabiliyorsunuz, ancak tanımlamalar sırasında 2 serçe parmağımı da makineye tanıtırken biraz zorlandım.
    - Ekran bildiğiniz gibi 12.1" ancak oturduğu panel itibariyle 13.3" izlenimi veriyor, ancak bu fazlalık konulan WebCam ile giderilmeye çalışılmış. Parlak ve (bence) mükemmel bir dikdörtgen ekrana sahip özellikle film ve fotoğraflarda renk kalitesi / keskinlik gayet tatmin edici.
    - Bildiğiniz gibi makine üzerinde tek parça 1 GB 667 mhz RAM ile geliyor bu kesinlikle yeterli değil zaten 1 slot bunun boş bıralılarak tek parça 1 GB ile satılmasıda bence bu yüzden düşük maliyetle modifiyeye açık. Unutulmaması gereken RAM takviyesi yapacak arkadaşlar kesinlikle 667 Mhz (PC2 5300) ile yükseltme yapmalılar.(Bilgisayarım sağ tık Özellikler/Gelişmiş Sistem Ayarları/Gelişmiş/Ayarlar/En İyi Performans İçin Ayarla ekran kartının kullanacağı RAM den tasarruf sağlayacaktır.)
    - Lenovo standart V200 üzerinde gönderdiği tüm programları bu cihazada yüklemiş ancak üreticiler bazen büyük firmalar için standart modelleri dışında özel modeller çıkartır aldığınız/acağınız modelde böyle bir model, üzerindeki işlemci uygun fiyat için lansman modelinin altında tutulmuş doğal olarakta üzerinde gelen standart programların bazıları (bence) fazla (picasa, pc doctor vb.) Ben bunları kaldırdım ve "msconfig" ile açılış programlarını düzenledim.(Bu işlemi lütfen çok dikktali yapın ve Üretici Microsoft Corp. yazanlardan uzak durun). Virüs programı olarak makine üzerinde gelen NORTON internet security'i kullanabilirsiniz ancak kullananlar bilir NORTON güvenilirdir fakat pekte sistem dostu bir program değildir, ben bunu kaldırarak NOD32 Smart Security kurdum CPU ve RAM kullanımında pozitif yönde bir değişim oldu.
    - Bana gelen makine 08/03 (Hatta 27 Mart) çıkışlı ancak siteden driver ve programları güncellemenizde fayda var bunu LENOVO Care tuşu ile yapabilirsiniz fakat bir tane BIOS update i mevcut bunu manuel yapmanız gerekecek (65et59ww)
    - İşlemci Core Duo 1.73 lütfen bunu Core 2 Duo lar ile karşılaştırmayın. Core 2 Duo'lar ayrı bir mimariye sahiptir. 1.73 Core Duo'yu yüksek seri bir P4 olarak düşünebilirsiniz. Vistanın da etkisiyle + programlar ile biraz zorlandığında sizi üzebilir. Ama İnternet ve Ofis performansında tahminim bu farkı hissetmezsiniz.
    - Makine üzerinde Vista Home Basic standart geliyor bir çok arkadaşım Vistadan memnun kalmayarak XP'ye geçmeye çalışıyor, daha önce yazan bir arkadaşında dediği gibi bende bunun için acele etmeyin diyorum. Vistanın indexlemenin haricinde superfetch diye bir özelliği var sürekli olarak sizin kullandığınız programları analiz ediyor bunları kendince sıralıyor ve hızlı bir açılış yapmaya çalışıyor. İşte burada işlemciden çok RAM'in önemi ortaya çıkıyor. Makineyi kullandıkça açılış ve kapanışta gözle görülür bir artış olduğunu göreceksiniz. o yüzden bence XP'ye geçmeden önce Vistaya bir şans verin bırakın biraz öğrensin. :) -PC yi kurar kurmaz Recovery DVD'si oluşturmayı unutmayın, bunun için de LENOVO Care i kullanabilirsiniz.-
    - Pil kullanıma göre 1-1,20 saat arasında gidiyor bende. İlk şarjı 12 saat yapmayı pili sonuna kadar kullandıktan sonra bu işlemi 2 kere daha 12 saat şarj ve sonuna kadar kullanmayı muhakkak yapın bildiğiniz gibi vista kadar olmasada pillerinde öğrenen bir yapısı var :)
    - Üzerinde mevcut WebCam yeterli seviyede, düşük ışık modunu aktif hale getirdiğinizde görüntü kalitesinde bir artış oluyor, eğer sizce problem yaratmaz ise görüntü modunu da siyah beyaz yapın görüntü bayağı bir clear oluyor :)
    - Makine kullanım süresine ve performansa göre her notebook gibi normal düzeyde ısınıyor bunun yanında iyi ve sessiz bir soğutma fanına da sahip.
    - Makinenin iç yapısı (klayye, touchpad, ekran tablası ) siyah olmasına rağmen dışı tamamen gri sade ve şık bir kombinsayon oluşturuyor. Kasa şekli nedense bana biraz daha ince bir IBM Thinkpad T21 kullanıyorum imajı veriyor ama sevimli :) boyutları büyükçe bir telli defter kadar. taşıması gayet kolay özellikle işe giderken serviste film vb izlemek için ideal
    - Sonuç olarak bu makineyi almakla doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum ama birincil bilgisayar olarak arkadaşlar daha öncede dediğim gibi beklentilerini ve makinenin özelliklerini iyi tartsınlar, mobiliteye önem veren arkadaşlar ise bu kaliteyi (bence) kaçırmasınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aidoneus -- 18 Mayıs 2008; 2:45:28 >
  • lenovo`da sayfası var mı bu modelin??
  • Bu link yardımcı olacaktır size,

LENOVO 3000 V200 0764-A27
  • biraz önce bende sipariş verdim
  • Hayırlı olsun, Güle Güle kullan
  • arkadaşlar ben de dün aldım ancak tam karar vermiş değilim 1gb ram yanına ekleyince vista sorunsuz çalışır mı ve orta düzey oyunlar konusundaki deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa iade den vazgeçebilirim
    dizayn ve ekonomisi çok uygun ayrıca ekran 12.1 acaba işlemciyi de değiştirmek mi gerekir
  • quote:

Orjinalden alıntı: cerebri

arkadaşlar ben de dün aldım ancak tam karar vermiş değilim 1gb ram yanına ekleyince vista sorunsuz çalışır mı ve orta düzey oyunlar konusundaki deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa iade den vazgeçebilirim
    dizayn ve ekonomisi çok uygun ayrıca ekran 12.1 acaba işlemciyi de değiştirmek mi gerekir

Elbette orta düzey oyunları oynatır 2 gb ile vista iyi çalışıyor, işlemciyi değiştirmene hiç gerek yok core duo iyi bir işlemcidir, core2duo taksan çok birşey farkedemezsin.. artık farklı parametreler var...
  • arkadaşlar ben de alacağım migrostan bir lenovo ama şuan arada kalmış durumdayım. zira aynı paraya şu da var

LENOVO TY2BWTK T5450 NOTEBOOK
    Bluetooth
    DVD+RW DL yazıcı
    Intel Centrino Duo Core 2 Duo T5450 1.6 GHz işlemci
    Intel 802.11/a/b/g Wireless
    Parmak izi okuyucu
    Vista Home Premium işletim sistemi
    1 GB 667 Mhz Ram (Max.46B)
    15-4" ekran
    160 GB 5400 rpm HDD
    256 MB nVidia GeForce fx60 7300 paylaşımsız ekran kartı

bu bilgisayar da 15 inç olmasına rağmen ekran kartı özellikle bu fiyata çok iyi sayılır.

sizce 12 inç almak mı yoksa 15 inçlik bu modeli almak mı daha avantajlı olur?

aslında benim için taşınabilir olması çok önemli. yani biraz fazla gezdiriyorum yanımda notebook.
    ama bir de battlefield 2 oyunumu oynatsa da çok iyi olur. internetten X3100 ekran kartına baktım battlefield 2 yi minimum konfigurasyonda oynattığını söylüyor.

12 inçlik lenovoda oyun oynamayı deneyen oldu mu? mesela battlefield 2 yi açar mı dersiniz?=
  • teşekkür ederim
    aldım biraz önce çanta yoktu onu da araştıracağım bir de 1gb 667 ram
  • arkadaslar icinden cikan ram satiliktir. yine bir v200 kullanicisi alirsa ayni marka ve ozellikteki ramlerle sorunsuz dualchannel kullanabilir.
  • bugün benimde bi arkadaş aldı ama onada çanta vermediler

sanırım çantasız satılıyor
  • Yanında çanta verilmiyor arkadaşlar.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.