Şimdi Ara

Lenovo G500-20236 AMD 8570M driver sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
6.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kullandığım laptopu ikinci el aldım. Temiz birşeye benziyor. 1 aydan fazladır kullanıyorum.
    İlk geldiğinde böyle bir sorun var mıydı hatırlamıyorum. Sorunları anlatayım.

Aygıt yöneticisinden ekran kartına gelip sürücü güncelleştir deyince 2015'in driverını kuruyor. Yani sorun 2015 olması değil. Kurduktan sonra yeniden başlatıyorum falan her zamanki şeyler. Daha sonra masaüstüne sağ tıklayıp Radeon Ayarlarını açamıyorum. Ekran kartıyla ilgili bir control center' a ulaşamıyorum. Büyük ihtimal intel hd 4000 etkin durumda. AMD pasif durumda. Peki ben oyun açtığımda otomatik olarak AMD devreye giriyor mu yoksa oyunlarda da mı Intel HD 4000 aktif durumda.
    Örneğin CS:GO oyununda 60 70 fps alıyorum. AMD'ye göre normal midir?

Diğer bir sorun ise direk olarak aygıt yöneticisinden değil de driverı AMD'nin sitesinden indirip kurduğumda bu sefer masaüstüne sağ tıkladığımda radeon ayarları bölümü bile olmuyor. Ve aygıt yöneticisinden baktığımda ekran kartında ünlem var.
    "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)" tıklayıp açtığımda bu hata var.
    Ayrıca ekran kartım AMD Radeon HD 8570 olmasına rağmen yanında "/" işaretiyle R5 M200 yazıyor. Ne iş anlayamadım?

Kafayı yemek üzereyim.Araştırdığımda Lenovo G500 kullanıp aynı ekran kartıyla aynı sorunu yaşayanlar var, ama çözdüyse nasıl çözdüklerini yazmamışlar. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Lenovo G500 20236
    Intel Core i5 3230M
    8 GB ddr3 ram
    AMD Radeon HD8570M
    Intel HD 4000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luck runs out -- 14 Ocak 2018; 15:16:17 >

• Up, yardımcı olabilecek yok mu?
  • Merhaba,

Anladığım kadarıyla driver uyuşmazlığı var. Ancak bu uyuşmazlık işletim sisteminden kaynaklanıyor da olabilir. Ekran kartının modeli nedir? Benim hp dv6 3110st laptopum var idi. Vaktiyle windows 7 den Windows 8.1'e geçmiştim. Ancak hd5650 ekran kartının win 8.1'de sorun çıkardığını öğrendim. Bundan dolayı tekrardan windows 7 ye döndüm.
  • mafia2 kullanıcısına yanıt
    AMD Radeon HD 8570M
    Laptopun altında windows 8.1 çıkartması var. Büyük ihtimalle sıfırken windows 8.1 kurulu olarak satılıyordu. Ve windows 8.1 ile windows 10 sürücüleri uyuyor diye biliyorum.
    Ayrıca biosta O. S yazan kısımda windows 8.1 yazıyor, Windows 10 kurulu olduğu halde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luck runs out -- 15 Ocak 2018; 11:4:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer öyle ise sıkıntının ekran kartı-işletim sistemi uyuşmazlığı olduğunu düşünmüyorum. Bu arada aldığın fps değeri gayet yerinde, harici ekran kartını oyunda kullanıyor. Zira diğer ekran kartı 20-30 fps arası anca verir.

EDİT: Bilgisayarın ekran kartlarını tanıyor, her şey yolunda gözüküyor. Ancak o programa nasıl ulaşamıyorsun onu anlayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafia2 -- 16 Ocak 2018; 14:40:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mafia2

Eğer öyle ise sıkıntının ekran kartı-işletim sistemi uyuşmazlığı olduğunu düşünmüyorum. Bu arada aldığın fps değeri gayet yerinde, harici ekran kartını oyunda kullanıyor. Zira diğer ekran kartı 20-30 fps arası anca verir.

EDİT: Bilgisayarın ekran kartlarını tanıyor, her şey yolunda gözüküyor. Ancak o programa nasıl ulaşamıyorsun onu anlayamadım.

Kendi sitelerinden inidirip yükledim İntel'de bir sorun olmadı fakat AMD olan yine ünlem işareti şeklinde ve kod 43 hatası mevcut. DDU ile yapabileceğim tüm varyasyonları denedim sanırım. Son olarak DDU ile sadece AMD olanı kaldırdım. Windows update'den sürücüyü yükledim.

Şimdi ünlem işareti ve kod 43 sorunu ortadan kalktı. Fakat bu sefer de radeon ayarları ve AMD settings yok.

Ayrıca AMD'nin sitesinden indirdiğim sürücüyü kurduğumda HD 8570'e ek olarak " / R5 M200 " yazmıyor.
    Ben de şunu deneyeyim dedim; sürücüyü windows update'den kurup AMD'nin sitesinden sadece ayarlar uygulamasını indirmek.
    Ama ekran alıntılarından gördüğümüz gibi AMD Setting'i tek başına yükleme izin vermiyor.

Ne yapabilirim bi fikriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luck runs out -- 17 Ocak 2018; 13:22:22 >

• Gerçekten çok değişik bir sorunmuş. İki ekran kartını aynı anda tanıma ve gösterme konusunda bir sıkıntı çıkarıyor. Sürücülerden kaynaklı bir karmaşıklık olarak gözüküyor aslında. Gerçi bayağ da bir yöntem denemişsiniz.
  • mafia2 kullanıcısına yanıt
    Şuan radeon ayarları dışında bir sorun yok. Belki adrenalin sürümünde sıkıntı vardır. Yeni sürümü bekleyeceğim. Win 8.1 e geçsem bu sorun ortadan kalkar adım gibi eminim. Ama gerek yok w10 daha iyi.
  • Konuyu yeniden canlandıralım, çözüm bulabildiniz mi Windows 10 için?
  • https://forum.donanimhaber.com/amd-nin-uyanikligi--131416294#131428394

bu konuda anlattığımı yapın düzelecek. amd'nin klasik geçişli grafik sorunu
  • aynı sorun w10 amd setting tıklayınca açılmıyor bende. ddu nujbtum varyasyonlarını denedim. 2015 sürücüsü yüklü ve çalışıyor. güncel sürücü acilmiyor

• çözüm bulabildiniz mi?
  • teekkürler
  • Konuyu tekrar gündeme getirmiş olacağım ama ben de benzer bir dertten muzdaribim. Lenovo G500 kullanıyorum ben de ve aynı ekran kartlarımız var. Radeon HD8570m. W10 kurulu iken hiçbir problem yoktu. Hard diski söküp SSD taktım ve işletim sistemini W7 pro olarak kurdum. Ekran kartı driverını yüklüyorum ve bir kaç saatlik kullanımın ardından ekran kapanıp kapanıp açılıyor. Goz kırpıyor yani sürekli. aygıt yöneticisinden devre dışı bıraktım. başka bir kaynaktan driver yükledim. O da aygıt yöneticisinde r5 m200 / HD 8500 series şeklinde geçiyor ama problem yaratmadı. galiba işletim sistemi ile alakalı durumlar bunlar. Saygılar.
  • Ben bir şekilde düzeltmiştim. Şimdi yine ünlem var.

• Konuyu tekrar gündeme getirelim.
    Lenovo G500 kullanıcısıyım. Yıllardır aynı sorunu yaşıyoruz.
    Artık kafaya öyle taktım ki, dönem dönem çözüm arayışlarına giriyorum.
    Hala da çözüm bulamadım. Tek çare win10 kendi yüklediği sürücüler ile devam ediyorum.
    Amd kendi sürücüsünü de yüklesem. Lenovo sitesinden de yüklesem.
    Amd ekran kartı sürücüsü hala sorunlu uyuşmuyor.
    Bize yardım eli uzatacak birisi yok mu ?

• artexalp kullanıcısına yanıt
    Hocam 2016 veya 2017'de çıkan sürücüyü yükleyip üzerinde birkaç değişiklik yapmıştım. CCC açılıyordu, ünlem kalkmıştı. Ama sanırım sonra Windows bana sormadan yeni sürümü yükledi. Şuan CCC açılmıyor, ünlem var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luck runs out -- 13 Şubat 2019; 9:57:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne denediysek olmadı. Sizin ki gibi sonuçlar da aldım. En sonun da temiz format sonrası Windows ne yüklediyse onunla devam ettik. Amd kendi sürücüsünün hangisini denersem deneyeyim olmadı. BaZı çözüm yaptık demiş. Onları da denedim ama yok nafile.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ürünün kendi sitesinde ekran kartı modeli R5 235 olarak görünüyor.

Sırasıyla aygıt yöneticisinden - denetim masasından - program files klasöründen ekran kartı ile ilgili ne varsa silmelisin
    Lenovo sitesi üzerinden uyumlu sürücüyü bilgisayarına kaydet ve masaüstünde bir klasöre at
    aygıt yöneticisi - görüntü bağdaştırıcıları altında standart vga gibi bir yazı varsa sağ tıklayıp güncelle seçeneğine bas ama otomatik yükleme bilgisayarımda ara diyerek masaüstüne attığın dosyanın yolunu göster.

Sorun giderilmezse aynı işlemi amd nin sitesinden edindiğin sürücü ile deneyebilirsin.

ürün resmi sayfası https://www.lenovo.com/gb/en/laptops/lenovo/g-series/g500/

• hocam naptın sorun bende de mevcut aygıt yöneticisinde hem intel hem de amd 8570 görünüyor ancak bir türlü amd yi kullanamıyorum basit oyunlarda oynanıyor ancak aygıt yöneticisinde intel i devre dışı bırakırsam da hiç açmıyor bu defa. güncel driver yükledim kaldırdım bir sürü şey denedim sonuç çözüm olmadı. bios vs ayar mı yapmalıyız sen nasıl çözdün sorunu ? bilgisi olan arkadaş var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elvismail -- 27 Şubat 2019; 10:23:32 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.