Şimdi Ara

LED Nedir? LED'ler Hakkında Herşey Burada (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
24.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • oturup üşenmeden yazmış Tebrikler teşekkürler emeğine sağlık..
  • Eyw Hocam Çok Güzel bir acıklama Tesekkür ederim
  • çok güzel hocam teşekkürler
  • açıklayıcı olmuş, teşekkür
  • quote:

Orjinalden alıntı: ultraslan911

quote:

Orjinalden alıntı: WoXeD

ledlerin hepsinin aynı şiddette yanmasını istiyorsanız hepsinin direnci kendine seri olmalıdır yani bikaç lede 1 tane direnç iyi olmaz.kolay gelsin

hocam o senin dediğin paralel bağlamada geçerli değilmi seri olunca zaten hepsine düşen akım aynı oluyoda

yazıyı tekrar okumanı öneririm.ledlerin iç direnci değişken.dolayısı ile seri bir direnç ile kullanılması gerekir.senin dediğin gibi bağlanırsa ledlerin içdirençleri faklı olduğundan ışık şiddetleri farklı olabilir.bunun yanındada uzun süreli kullanımda iyi olmaz.ledlerin biri bozuldumu çatır çatır hepsi gider

• oooooooooooo kral konu olmus tek kelimeyle ellerine saglik
  • quote:

quote:

quote:

ledlerin hepsinin aynı şiddette yanmasını istiyorsanız hepsinin direnci kendine seri olmalıdır yani bikaç lede 1 tane direnç iyi olmaz.kolay gelsin

hocam o senin dediğin paralel bağlamada geçerli değilmi seri olunca zaten hepsine düşen akım aynı oluyoda

yazıyı tekrar okumanı öneririm.ledlerin iç direnci değişken.dolayısı ile seri bir direnç ile kullanılması gerekir.senin dediğin gibi bağlanırsa ledlerin içdirençleri faklı olduğundan ışık şiddetleri farklı olabilir.bunun yanındada uzun süreli kullanımda iyi olmaz.ledlerin biri bozuldumu çatır çatır hepsi gider

quote:

3- Serii LED Bağlantısı: Bu bağlantı şeklinde LED lerin farklı isimli uçları birbirine bağlanır. 1. ve sonuncu LED den açıkta kalan + ve - uçlar bir serii ön dirençten sonra güç kaynağına bağlanır.Kullanılan LED sayısı,giriş voltajına göre yukarıda verilen linkten öndirenç değerini hesaplayabilirsiniz.

LED Nedir? LED'ler Hakkında Herşey Burada

hocam sende öyle önermişsin ama...

• ben ledleri seri bağlayamazsın demiyorum.sizin söylediğiniz 4 tane ledi seri bağlayı öndirenç olmadan 12v a vermek.yukarda deftere çizilmiş şekiller bunu gösteriyor

bende diyorumki o iş öyle olmaz mutlaka bir öndirenç gerekli
  • quote:

tabikide hocam yalnız ben 20 lede göre değilde 18 lede göre çizdim en rahat böle oluyor çünkü.
    Yalnız ledleri aldığın elektronikçiye ledlerin kaç voltla ve kaç mA'lik akımla çalıştığını sorup bana söylersen daha iyi olur ben konuda yazılanlara göre hesapladım çünkü.Birde dirençi alırken 82ohm 1/2wlıklarındanda al belki o ledlerin daha az ısınmasını sağlayabilir bunu deniyip yapıcaksın.

hocam sizce bu resimdekiler dirençe benzemiyomu???

• 220 volt ac. ile 6 kırmızı led i nasıl yakarız. Herkes 12 volt dc için yazmış.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: CEnGAm

Pek anlamam ama
    boyle koysak tum ledlerden aynı ısık cıkmazmı?

ilk başa direnç koyarsan olabilir ama tam bilmiorum.ama hiç direnç koymazsan ledler çatur çutur yanar

seri bağlantıda biri arızalandığında diğerleri yanmaz sadece hepsine bişey olmaz direnç koyulmaz ise biri kesin yanar
    LED�in sağlıklı çalışabilmesi için devreden geçen akımın uygun değere indirgenmesi gerektiği, aksi durumda LED�in �yanmadan yanacağı� daha önce anlatılmıştı. LED montajı yapılırken seri bağlanmış bir direnç devrede olmalıdır.
    Direnç değeri R, aşağıdaki formülle hesaplanabilir:
    R = (VS - VL) / I
    VS = besleme voltajı
    VL = LED voltajı (genellikle 2V, fakat Beyaz ve Mavi renkler için 4V)
    I = LED akım şiddeti (örneğin 20mA) Elbette bu değer kullanılabilecek azami değerden küçük olmalıdır
    Eğer hesap sonucu bulunan direnç değerini piyasada bulamıyorsanız, en yakın ve biraz daha büyük değere sahip bir direnç kullanmalısınız. Bu yöntem, LED�in parlaklığını azaltmak ve bataryanın ömrünü uzatmak amaçlarıyla da pekala kullanılabilir.
    alıntı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semih37 -- 2 Aralık 2008; 22:58:59 >

• saolasın güzel konu
  • tesekkurler
  • Güzel paylaşım
  • bir soruda benden bende 9 ledden oluşan x işareti ve 7 ledden oluşan bir tik işareti yaptım bunlar 1.5 v lık (hiç olmazsa aldığım yer öle dedi) ve bana 680 ohm lik dirençler verdi ben bu devreyi diğer dediğin devredeki gibi kurdum ve dirençleri bağladım 6 v de yanmadı bi el atarmısın

bir sorum daha var pc de denemek için hangi programı kullanıyorsun bu tür devreleri.

tamm çözdüm çarpı için 13.5 v gerekiomuş tik işareti içinse 10.5 şimdi işin yoksa kalk ümraniyeden kadıköye git :(

oldu oldu 680 ohm dirence 19 v verdim piraz pahalı oldu ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkmon -- 4 Şubat 2009; 19:04:08 >
  • işimiz gereği tr nin 4 bir yanına 10km ye yakın led döşedik..ve daha 11 kilometrem var :) konu tamamen benlik. birkaç foto up etmemin sakıncası olacagını dusunmuyorum. pahalı bi teknoloji ulkemiz için ama avantajlarını zaten anlatmışsınız.
    harika bilgileri için konuyu acan arkadasıma teşekkurler. el&emeklere saglık
  • Paylaşım için teşekkürler.
  • ben molexden 12 volt alarak 12 tane ledi paralel bağladım 1.2K direnç kullandım ama dirençler çok ısınıyor ne yapmalıyım en güzel şekilde çalışması için bide bu küçük ve büyük ledler war bunlar arasındaki volt farkı ne kadar?
  • üniv. elektrnik okuyorum ama şu soru aklıma takılmış durumda

uv led ile uv boyalar parlarmı? başka bir değişle devreye bağladığımzda sadece kızılötesi ışık yayan ledlerle bu uv boyalar parlamı??
  • Merak ettiğim bir konuydu. Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.