Şimdi Ara

led'li tv nasıl yapılıyo???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar baska bı arkadasın topıc ını caldım amam kusura bakmasın sındı onun topıc ınde yazsam belkı dıkkatcekmıcektı cunku onun sorunu bıraz farklıydı. ama burda umarım yardımcı olursunuz.
    benım sorunum sole led lı bı tv ekranı nasıl yapılıyo neler lazım ekranı baya bı buyuk dusunuyorum ve yaklasık nekadar tutar. yardım edersenız cok sevınırım

• biz de onun cevabını arıyoruz ya arkadaşım. Yalnız gerçekten maliyeti çok yüksek.
  • örnek bi resim varmı ben anlayamadım tam :)
  • ledli tv ekranından kastın led ile statyumlardaki gibi fln yazı yazmak fln mı amac.yoksa ledler ile renkli ekran veya benzeri bir ekran türü olamaz.olsada renk hep sabit kalır parlaklıgını ayarlayamazsın.
  • arkadaslar bı arkadas bu konuda topic acmıstı led lı tv dıye sanırım onunda amacı led ıle tv ızlemek reklı olarak bu mumkunmu acaba?
  • led ile renkli tv yapılamaz. ancak mono bir tv yapılabilir.
  • yaw bu bizim türkler niye imkansızı başarmaya çalışırlar anlamam.ledli tv diye bişey olamaz yahu.
  • 3color organic LED'lerle yapilan renkli display'ler var zaten... ilk 2 yil once Bratislava'da gormustum, kadikoy iskelesindeki display'in boyutlarinda birseydi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SBK -- 21 Eylül 2004, 8:26:59 >
  • Kırmızı-yeşil ve mavi LED'ler aynı noktalarda, shadow-mask şeklinde yerleştirilirse ve LED boyutları küçük, panel boyutları büyük tutulursa... neden olmasın?

LED'ler 10-40mA akımlarda parlaklıklarını neredeyse lineer değiştirirler. Aslında 5mA akımda bile ışıldayabilirler ama kararlı olamazlar, her birinin parlaklığı başka olur. Ayrıca iletim ve dolayısıyla ışık yayma gerilimleri (üzerinden yaklaşık 5-10mA akıtma gerilimi) kırmızılarda 1,5V, yeşillerde yaklaşık 2 Volttur. Dijital devrelerde bu gerilim kırmızı LED'ler için 1.7 Volt alınarak gereken akım hesaplanır zaten. Bu üç LED aynı kılıf içinde birleştirilirse daha küçük paneller elde edilebilir.

PAL sistemde yaklaşık 625×400 matris kullanılır. herbir eleman için üç LED kullanılırsa, her LED için 0,3cm çap verilirse ve bunlar yanaşık düzen :) kabul edilirse kabaca panel boyutları 325×240 cm yapılabilir. Diyagonalde 445cm, yani yaklaşık 175 inch !

Hiç de fena değil!

Elektronik kısmına ise değinmeyelim pek. Kafayı böcekleyebilirsiniz :)

Bir de güç ihtiyacı var tabii: LED başına ortalama 1,7V ve 20mA'den 34 mW, toplamda 34mW × 3 (pixel başına LED sayısı) × 625 satır × 400 sütun = 25.500 Watt! Türkçesi, 255 adet ortalama bir 55 ekran TV, kilowatı 150.000 TL alırsak bir saatte 3.825.000 TL elektrik faturası

.oO°Oo.

• Güç, uygulama tarama mod kullanılarak gerçekleştirilirse sorun olmaz...
  • netfaresi +1
  • her pikselin tek tek tarandigi bir mimaride goruntunun parlakligi toplam piksel sayisi ne kadar cok ise o kadar duser...
    yani "enerjinin korunumu" yasasi... , bir baska deyisle, ne kadar para o kadar corba...

alacaginiz parlaklik, tabi ki harcadiginiz gucle orantili. enerji tasarrufu yapmak icin LED matrisini tarayarak bir anda sadece bir LED'den 10-15mA (standart bir led ise.... su anda tanesini $50'ye aldimiz ozel organic LED'ler var ki 150mA'e kadar calisiyorlar) akim akacagini dusunelim. Dolayisi ile kayiplari hesaba katmazsa surekli olarak 10-15mA akim sarfiyatimiz olmus olacak... Peki ne gorecegiz ekranda? Hicbirsey... Cunku ekrani 1/25Hz ile tazelememiz gerekiyor, matrisimiz 320x240 pixel olsa, her LED bir saniyede sadece 13uS acik kalabilir ki adi LED'ler zaten bu kadar kisa bir pulse ile acilmayacaktir bile...

kisisel kaanatim, tarama metodunun sadece dusuk cozunurluklu ve dusuk tarama hizina sahip monochorome displayler icin bir manasi oldugu... (kayan yazilar vs)

selamlar

• arkadaşın teki ooo şöle böyükkkk bi ekran yyapsak nası olr demiş herkez yıpratmış kendini.devam edin agalar.kolay gelsin
  • ledlerle tv yapmak zor ve pahali degil hatta imkansiz bile degil boyle birsey ASLA OLAMAZ.sana cok basit bir ornek rensiz ekran telefon
    resimler nasil oluyor hatirla,yada siemens s25 cok basit(en azindan simdiki telefonlara gore)renkli ekranli bir telefondu resimler cok aptal goruntuler olusturmaktaydi.sorunu iyi niyetle sordugunu dusunuyorum ama birazdaha mantikli ol.birdefa once sunu dusun goruntude olmazsa olmazi olan siyah ve beyaz rengi nasil goreceksin?takacagin ledler 3 veya yeni cikan cok eski degil tarihleri 3 den daha fazla renk barindaran ledler var onlardan bile taksan beyazi elde edemezsin.televizyonlardaki gibi siyahi elde etmen imkansiz zaten.mantikli seyler iste yardimci olalim.kimsede kafa patlatmaya ugrasmasin arkadaslar
  • sindoma, dostum
    quote:

3color organic LED'lerle yapilan renkli display'ler var zaten... ilk 2 yil once Bratislava'da gormustum, kadikoy iskelesindeki display'in boyutlarinda birseydi...

profesyonel olarak optoelektronik, imager ve display tasarimi ugrasiyorum ve yukarida da yazmistim. LED'li renkli display'ler zaten var. ayni kilif icinde Red Green Blue junction'lari olan LED'ler var ve bunlarin ucu ayni anda calistiginda beyaz isik elde ediliyor, hepsi kapaliyken karanlik bir nokta oluyor... birseye "imkansiz" demeden once biraz arastiralim. ulusca boyle bi huyumuz var maalesef...
  • arkadaslar baskabı topic de arkasaın bırı bu konuyu farklı bı sekılde anlatmıstı ve bende merak edıp Eeger bole bıse yapılabılıyosa nasıl olur dıye topıc actım sagolsun bu sıteye yardım ve bazı konuları paylasmak ıcın uye olan arkadaslar yazmıslar ama yardımm etmeyıpte her aklına gelenı yazanlarda burunlarını herseye sokmasınlar bu sıte bıseylerı paylasmak ve yardım ıcın kurulmus dımı bunu bılerek acılan topiclere cevaplar yazalım ve sunuda solemelıyımkı yardım etmek ıstemeyen arkadaslar yazı yazmayı kendıne zorunluluk olarak bılmesınler.........
    neyse arkadaslar(yardımda bulunanlar) gercek ten sagolun anladıgım kadarıyla bole bıse yapılazmaz en azından bı seylerı paylasarak bunuda ogrendık........
  • arkadaşın teki yapacak dostum bekleyelimde yapsın

• bu alay/kucumseme havalari nedir anlamadim gitti bir turlu.

birseyler ogrenmek, degisik birseyler yapmak isteyen insanlara neden boyle davraniliyor, amac nedir gercekten bilmek istiyorum.
    baska topic'lerde de boyle seylerle karsilastim, neden kendi kendimizi kucumsuyoruz? bu tavrin sonuclari yuzunden intel (usa) CPU kullaniyoruz, sony (japan) video kamera pesinde kosuyoruz, nokia (Fin) cep telefonumuz olsun diye paralari dokuyoruz...bu forumda o yuzden adamlarin yaptigi donanimlari ve yazilimlari nasil kullanacagimizi, hangisinin daha iyi oldugunu tartisip duruyoruz...

yillardir bu boyle ve sirf bu tavir yuzunden adamlar bize defalarca tur bindirdi. net'te amator projeler goruyorum, adam oturmus kendince birseyler tasarlamis yayinliyor, takdir edilesi seyler, hem zihni emek, hem de el emegi acisindan. ulkesine bakiyorum, endonezya, arjantin, brezilya... bizim sitelere bakiyorum, ordan burdan bulup bulusturup tercume edip (antrakt.com mesela) yayinliyorlar. yazik valla halimize.

kor_der arkadasim burada cok temel olarak LED - TV'nin ne oldugu yaziyor. oturup LED TV yapabilirsin demiyorum ama nasil calistigini, yapabilip yapamayacagini bile dusunmen takdir edilmesi gereken birsey.
    http://electronics.howstuffworks.com/jumbo-tv2.htm

• plazmalarda da buna benzer şekilde seri dzilmiş ışık hücreleri metodu uygulanıyor. sbk yani dediğin led diyotları bu kadar hızlı yanıt veremediklerinden mi ekran yapılamaz?
  • LED li TV olmaz.LED li ekran olabilir ancak hareketli olmayan yada slow rate türden hareket içeren görüntüler oluşturulabilir.

küçümseyen fln yok dostum.ancak bu bilgisayarın olupta evde üretilmesi gibi bir şey.bilgisayar yapılabilir bişeymiş gibi gözüküyor degilmi sana.ama işte sonuç olarak yapılamaz.

ama sen gene anlamamışsındır.bir site ile örnek verirsin.yapılır diye.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.