Şimdi Ara

LCD EKRAN,OYUNLARDA BİR ENGEL Mİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben imzamdaki sistemi kullanıyorum.Bazı oyunlarda deney amaçlı herşeyi full olarak ayarlıyorum.Bazen yavaşlamalar oluyor fakat görüntüdeki yavaşlama sese yansımıyor.Acaba LCD ekranların bu olumsuzluğa bir katkısı var mıdır? İşlemcim ve ram iyi olmasına rağmen ekran kartımda mukemmel değil (X1600pro); bir yere kadar iyi sonuç veriyor ama yinede bunu öğrenmek istiyorum.Herşey full iken sorunsuz oyun oynayamamamın nedeni LCD olabilir mi?

• Şimdi normalde hemen ekran kartındandır diye atlanır amam ekran kartı x1600 baba ya...

Seste takılma olmamasının sebebi ses kartının ekran kartıyla ve ram le o kadar yoğun bir veri akışına girmememsinden dolayı...

Ama senin sorunun kesinlikle LCD den kaynaklanmıuyor....Sen bunu bil yeter...
  • Ama mevcut sistemle oyunlar niye herşey full ken tam akıcı oynanmıyor olabilir.X1600 pro sonuçta orta sınıf bir kart onunda etkisi olabilir ama bu LCD deki tepki suresi falan mı dedim acaba
  • bende LCD kullanıyorum ama oyunlarda crt den daha kaliteli görüntü
  • Artık imzamdaki sistemi kullamıyorum değiştirdim ve yeni sistemimde Philips 17" 8ms lcd kullanıyorum oyunlardan pek anlamam test için most wanted yükledim 800x600 full ayarlıyorum hiç problemsiz oynuyorum bu arada benim yeni ekran kartım 1300pro sen neyle kıyaslayıp 1600 e orta sınıf diyorsun anlamadım ben eski sistemimde fx5200 vardı o bile 640x480 mostwanted oynarken problem yaşatmıyordu
    Sonuç gördügüm kadarı ile bu most wanted ayarı 4 kademe
    fx5200 1.kademe sorunsuz
    1300pro 4. kademe sorunsuz
    senden var 1600
    hangi oyunu oynamaya çalışıyorsun anlamadım
    eğer oyun birinci tercihim olsaydı x1600 alacaktım

Gelelim problemini oyunu full değilde daha basit bir ayarda nasıl oynuyor
    en önemlisi diye düşünüyorum bu senin lcd nin tepkime süresi nedir eğer 16 ise olabilir diyeceğim
  • Sorun LCD özelliklerini buldumda 20 ms tepkime süresi diyor bunu nereden aldın desem eğer gigatek özellikleri doğru yazmış ve sen bu lcd yi yeni almıssan parana yazık olmuş

DİĞER ÖZELLİKLER

17" LCD MONİTÖR
    0.264 MM YATAY NOKTA ARALIĞI
    83 KHZ YATAY TARAMA
    75 HZ DİKEY TARAMA
    1280 X 1024 @ 75 HZ
    250 CD/M² PARLAKLIK
    400:1 KONTRAST ORANI
    20 MS TEPKI SÜRESI
    MAX 140 DERECELIK GÖRÜŞ AÇISI
    3 YIL SERVİS GARANTİSİ
    TCO '99 UYUMLU
  • Şöyle izah edeyim.Örneğin bende NFSMW üzerine konusayım.1024*768 de full detay sorunsuz ama 1280*1024 yaptığım zaman kesilmeler başlıyor.Ben de düşünüyorum yav o kadar yeni sistem kurduk hala niye boyle yapıyor diye.İnsan daha iyisini bekliyor sonuçta sistem yeni ve bileşenler yuksek.Gelelim LCD monitore..LG marka ve eski sayılır 1710S tepkime süresi sanırım 20 nin üstündedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: alp_o

Sorun LCD özelliklerini buldumda 20 ms tepkime süresi diyor bunu nereden aldın desem eğer gigatek özellikleri doğru yazmış ve sen bu lcd yi yeni almıssan parana yazık olmuş

DİĞER ÖZELLİKLER

17" LCD MONİTÖR
    83 KHZ YATAY TARAMA
    75 HZ DİKEY TARAMA
    1280 X 1024 @ 75 HZ
    250 CD/M² PARLAKLIK
    20 MS TEPKI SÜRESI
    3 YIL SERVİS GARANTİSİ
    TCO '99 UYUMLU

20 ms ise adam gibi filmde izlenmez o ekranda
  • yok alalı 3 sene oldu neredeyse daha yeni çıkmıştı
    quote:

Orjinalden alıntı: alp_o

Sorun LCD özelliklerini buldumda 20 ms tepkime süresi diyor bunu nereden aldın desem eğer gigatek özellikleri doğru yazmış ve sen bu lcd yi yeni almıssan parana yazık olmuş

DİĞER ÖZELLİKLER

17" LCD MONİTÖR
    83 KHZ YATAY TARAMA
    75 HZ DİKEY TARAMA
    1280 X 1024 @ 75 HZ
    250 CD/M² PARLAKLIK
    20 MS TEPKI SÜRESI
    3 YIL SERVİS GARANTİSİ
    TCO '99 UYUMLU

• Problem çözümün kolay nedendir acaba diye düşünene kadar bir arkadaşının monitörünü al ve test et kesin sonuç
    anladığım kadarı ile başka monitörde tabiki lcd ise 8ms değilse fark etmez sorun yaşamayacaksın
  • alalı 3 sene oluyosa normaldir o zaman 20ms... peki arkadaşım merak ettimde bu ekranda film izlerken sorun oluyormu
  • Yani bir sorun mu bilmiyorum ama tabiki tam olarak günümüz LCD leri gibi keskin değil görüntüler.Bende bunun için acaba dedim oyun içinde aynısı olur mu her ne kadar pc kuvvetli olsa da
    quote:

Orjinalden alıntı: MeMaTi_KV

alalı 3 sene oluyosa normaldir o zaman 20ms... peki arkadaşım merak ettimde bu ekranda film izlerken sorun oluyormu
  • quote:

Orjinalden alıntı: safranboy

Yani bir sorun mu bilmiyorum ama tabiki tam olarak günümüz LCD leri gibi keskin değil görüntüler.Bende bunun için acaba dedim oyun içinde aynısı olur mu her ne kadar pc kuvvetli olsa da
    quote:

Orjinalden alıntı: MeMaTi_KV

alalı 3 sene oluyosa normaldir o zaman 20ms... peki arkadaşım merak ettimde bu ekranda film izlerken sorun oluyormu

sistem ne kadarda iyi olursa olsun LCD lerdeki ms değerleri etki ediyor oyun oynarkende film izlerkende o yuzden oyunlarda sorun yaşabilirsin
  • Yani sistemin geneliyle ilgili bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz inşallah LCD dendir yoksa moralim bozulacak
  • quote:

Arkadaşlar ben imzamdaki sistemi kullanıyorum.Bazı oyunlarda deney amaçlı herşeyi full olarak ayarlıyorum.Bazen yavaşlamalar oluyor fakat görüntüdeki yavaşlama sese yansımıyor.Acaba LCD ekranların bu olumsuzluğa bir katkısı var mıdır? İşlemcim ve ram iyi olmasına rağmen ekran kartımda mukemmel değil (X1600pro); bir yere kadar iyi sonuç veriyor ama yinede bunu öğrenmek istiyorum.Herşey full iken sorunsuz oyun oynayamamamın nedeni LCD olabilir mi?

LCD monitörlerin yenileme hızları düşük oldugu için bu sorun oluyor..

mesela yeni aldığım LCD monitörümü digital çıkıştan bağladığım zaman standart 60hz yenileme hızı elde ediyorum ve oyun oynarken ekranda dalgalanmalar oluyor.. analog çıkıştan bağladım zaman 75hz yenileme hızı elde ettim ve oyunları artık sorunsuz oynayabiliyorum..

sen de buna dikkat et, yenileme hızına bakıp buraya yazarsan iyi olur, merak ettim

• quote:

Şöyle izah edeyim.Örneğin bende NFSMW üzerine konusayım.1024*768 de full detay sorunsuz ama 1280*1024 yaptığım zaman kesilmeler başlıyor.Ben de düşünüyorum yav o kadar yeni sistem kurduk hala niye boyle yapıyor diye.İnsan daha iyisini bekliyor sonuçta sistem yeni ve bileşenler yuksek.Gelelim LCD monitore..LG marka ve eski sayılır 1710S tepkime süresi sanırım 20 nin üstündedir

lcd monitorunden değil ekran kartından kaynaklanıyor. lcd nin tepkime süresinden olsaydı düşük çözünürlüktede kesilme olur. zaten çözünürlük yükselince fps düşer. fps düşünce de tepki süresinin gecikmesi gibi bişey olamaz.30fps de gecikme yaratmayan lcd 20 fps de gecikme yaratırmı hiç lcd den diyen arkadaşlar neye dayanarak söylüyorlar anlamış değilim. insan biraz mantık yürütse çözebilir lcd den kaynaklanmayacağını

• Yenileme hızına nerden bakacağız
    quote:

Orjinalden alıntı: antique

quote:

Arkadaşlar ben imzamdaki sistemi kullanıyorum.Bazı oyunlarda deney amaçlı herşeyi full olarak ayarlıyorum.Bazen yavaşlamalar oluyor fakat görüntüdeki yavaşlama sese yansımıyor.Acaba LCD ekranların bu olumsuzluğa bir katkısı var mıdır? İşlemcim ve ram iyi olmasına rağmen ekran kartımda mukemmel değil (X1600pro); bir yere kadar iyi sonuç veriyor ama yinede bunu öğrenmek istiyorum.Herşey full iken sorunsuz oyun oynayamamamın nedeni LCD olabilir mi?

LCD monitörlerin yenileme hızları düşük oldugu için bu sorun oluyor..

mesela yeni aldığım LCD monitörümü digital çıkıştan bağladığım zaman standart 60hz yenileme hızı elde ediyorum ve oyun oynarken ekranda dalgalanmalar oluyor.. analog çıkıştan bağladım zaman 75hz yenileme hızı elde ettim ve oyunları artık sorunsuz oynayabiliyorum..

sen de buna dikkat et, yenileme hızına bakıp buraya yazarsan iyi olur, merak ettim

• 1- masaüstünde mouse-sağ tuşa tıkla, açılan menüde en altta ÖZELLIKLER'e gir..
    2- görüntü özellikleri isimli bir pencere açılacak, AYARLAR sekmesine tıkla..
    3- sağ altta GELISMIS kutusuna tıklayınca yeni bir pencere açılacak..
    4- üstteki seçeneklerden MONITOR sekmesine tıklayınca "MONITOR AYARLARI" yazan yerde "EKRAN YENILEME SIKLIGI" yazıyor..
    orada yazılı olan sayı senin monitörünün yenileme hızını göstermektedir..

bak bakalım kaç yazıyor???
  • quote:

Dostum senin sorunun LCD monitörden değil. 20ms tepkime süresi yeterli olmasa 1024*768 de gayet iyi oynuyorum dediğin oyunu oynayamazsın. 20 mslik lcd monitörde olsa olsa görüntüde ghosting etkisi olur.
    Zaten kendinde belirtmişsin 1280*1024 yapınca takılmalar başlıyor diye. X1600 ün kapasitesi o kadar. O kartla most wanted'ı 1280*1024 çözünürlükte mükemmel akıcılıkla oynayamazsın.
    İşlemcini fx 60, ramini 4 gb yapsan yine oynayamazdın. (mesela sempron bir işlemci ve 6800ultra gibi bir kartla çok daha iyi grafiklerde çok daha akıcı oyun oynayabilirdin. Günümüzde ekran kartları oyun oynamak için işlemciden önce geliyor)

Seni darboğaza sokan ekran kartındır. Daha yüksek grafik için daha iyi bir ekran kartına ihtiyacın var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supremum -- 29 Mart 2006; 7:30:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: antique

1- masaüstünde mouse-sağ tuşa tıkla, açılan menüde en altta ÖZELLIKLER'e gir..
    2- görüntü özellikleri isimli bir pencere açılacak, AYARLAR sekmesine tıkla..
    3- sağ altta GELISMIS kutusuna tıklayınca yeni bir pencere açılacak..
    4- üstteki seçeneklerden MONITOR sekmesine tıklayınca "MONITOR AYARLARI" yazan yerde "EKRAN YENILEME SIKLIGI" yazıyor..
    orada yazılı olan sayı senin monitörünün yenileme hızını göstermektedir..

bak bakalım kaç yazıyor???

Yenileme sıklığı derken bunumu demek istemiştiniz..Anladım şimdi..Burada 60 hertz yazıyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.