Şimdi Ara

Lastiklere 36 hava çok mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
11.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar malum havalar sıcak lastikler genleşiyor. Geçen bir lastikçi 36 vurdu.

Yarın elazığ'dan urfa'ya gidecem araç megane 2000 havalar malum çok sıcak buralarda, araç da dolu olacak lastiklere kaç vurmam lazım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 185 /65/15 sanırım ölçüde lastikler bu hava fazla lastikler sert olur üstüne tak tuk ses gelir ön takımdan fren gücü azalır.

İdeal basıncı 32-34 olabilir üstü fazla

• Ekonomik sürüş havası olarak geçer... 250 kpa=36 psi

Sürekli kaymak asfalt kullanımı harici tavsiye etmem.

• 32 ideal. Fazla hava en ufak çukur - tümseği sert hissettirir. Frenleme açısından da fazla hava tehlikeli.

• Aracına ve yüküne göre lastik basınçları değişir.Kapı içlerinde yazan basınç tablosuna göre yüklü haldeyken kaç olması gerekiyorsa ona göre ayarlayın.
    Not : 2011 Honda Jazz ile deneme amaçlı 50Psi ile Ankara - Eskişehir arası yolculuk yapmışlığım var.100 kilometrede 0,6 litre daha az yakmıştı.
  • 36 sıcak havada 38-39 olur çok sert ve güvensiz fren mesafesi yaratır , yola çıkmadan önce fabrika değerlerine getirin , o sıcaktan zaten 2 - 3 hava fazla çıkar
  • Yüklü haldeyken şu hava yüksüzken bu hava nedir arkadaş,

Ben aynı gün hatta aynı saat içinde tek kişi de biniyorum 5 kişi artı bagaj da. e napcam bi 30 bi 40 hava basıp durcam mı?

Onlar teorik bilgiler, prarikte aracın ideal hava basıncını bulup ara sıra kontrol edecen.

Ben hep 32 basıyorum binek arabalarıma.

Pikabım ayrı ona 60 😃

• Lastik ölçüsüne göre değişir benim önler 225/45/17 ve 30 PSI

Arkalar 245/40/17 oda 33 PSI

• Benim idealim 34.

31-32 çok az geliyor bana. 2 kişi binse çöküyor hamur gibi.

• 225/40/18 lastige 36 basiyorum. Eger lastikler hafif isinmis ve illa basmam gerekiyorsa 37 basiyorum.

Not: Arac 1550 kg olup; yolcular, bagaj ve yakitla beraber 1950-2000 kg oluyordur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sehir ici maks 10 km kullandigim aracta direksiyon yumysakligi vs sevdigim icin 38 basiyorum 205 55 16 eh aracta daha rahat ilerliyor hiz olmdigi icin fren zaten rahat 30 40 la gidiyorum

Ama uzunyolda 32 ustune cikmam cunki lastigin yol tutus ve fren icin yola yapismasi lazim eh aracta mondeo oldugu icin zaten yola yapisiyor

• 215 55 16

Araç boşken 1650kg önerilen 41 ama ben 36 basıyorum

Doluyken 7 kişi kullanım 46 falan öneriyor ben 38-39 basıyorum.

Bir kere yolda 5 kişi alicam diye 45 yaptım. O iş iptal oldu. Yolds durup tekrar 36ya indirmiştim. Çok tingir mingir geldi.

• Eski aracım Megane 2001 idi.Bu araçlarda lastik basıncı önemlidir. 185 veya 175 tabanlı lastik biraz dardır. Eksik veya fazla basınçta frenlerin yeterince tutmadığını hissedersiniz.

Katalog değerleri:

Lastiklere 36 hava çok mu?

2 bar 29 psi - 2.2 bar 32 psi - 2.4 bar 34 psi

Klima varsa önlere 1,5 psi eklenir.
    Aracın sağ ön yolcu kapısını açınca tipi (LA KA) görünür.
    Hava basmayı sabah lastikler soğukken yapacaksınız. Genellikle yeni açılan istasyonların veya shell opet gibi tanınmış yerlerin hava saatleri daha düzgündür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alphace -- 15 Ağustos 2017; 17:44:57 >

• her aracın ve her lastik ebatının basıncı farklıdır. Etkiketinde ne yazıyorsa onu basın. ben 16" 205 55r16 araç ağırlığı 1500kg 35 dan aşağı basınca abs daha erken devreye girip, virajlarda araba daha çabuk kendini bırakma eğilimi gösteriyor. 37 den yukarıda da konfor ölüp, yine fren ve yol tutuşu kötüleşmeye başlıyor.
  • ben boşken 32 doluyken 33 basıyorum kapı diğerinin orda yazar
  • 205 55 16 lastiklerde daima 35 hava ile geziyorum...
  • Alphace A kullanıcısına yanıt
    Pardon bilmediğim için soruyorum. Neden klimalı araca fazladan 1.5 psi? Olunca ne oluyor olmayınca ne oluyor lastiklere? benim bildiğim klima motora bağlı yada motordan bağımsız elektrik motorlu.
  • en ufak taşta bile arabanın yolda basketbol topu gibi seke seke gittigini hissedersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustiki212

Pardon bilmediğim için soruyorum. Neden klimalı araca fazladan 1.5 psi? Olunca ne oluyor olmayınca ne oluyor lastiklere? benim bildiğim klima motora bağlı yada motordan bağımsız elektrik motorlu.

Tabloyu güncelledim

Bildiğim kadarıyla tamamen elektirikli klima sistemi japon araçlarda var. Fransız araçlarının klimaları motora daha fazla bağımlı.
    Forumda klima sistemleri ile ilgili bir başlık vardı merak ediyorsanız bulurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alphace -- 15 Ağustos 2017; 17:43:16 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.