Şimdi Ara

LASTİK SATINALMA REHBERİ. Eski lastik sertleşir UYDURMASI (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
18
Favori
9.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git

LASTİK SATINALMA REHBERİ. Eski lastik sertleşir UYDURMASI

(En Son Oy Tarihi: 27.8.2023)
Giriş

Orijinalden alıntı: taydin66

lastik sertleşmesi ile ilgili "net bir şey söylemek zor" demişsiniz ama üniversite bu konuda noktayı koymuş. 2 yıldan sonra neredeyse diğer bütün yıllarda sertlik değişmiyor. Elbette bilinen markalar için. Her marka için değil.
    BFGoodrich'i ekleyeyim. Aslında bilerek eklemedim Çünkü özel lastik. Bu markayı bilen bilir zaten.

Alıntıları Göster
    Gdansk'ın, Dresden'in yağmurlu, serin yazları ile Kırşehir'in, Sivas'ın yazın 40C kışın -25C lik sıcaklık farkına sahip iklimi bir değil. Bizdeki lastikler yazın daha çok kavruluyor. Bozuk yollarda daha çok hırpalanıyorlar. Hatta akarsuların asfalt üzerine taşıdığı topraklardaki kimyasal maddeler bile farklı. Şartlar aynı değil.
    Local bir çalışmayı global bir sonuç çıkarmak için referans kabul edemeyiz.
    Konu çok faydaki bilgiler içeriyor. Ama bu kısıma katılmıyorum.

• taydin66 T kullanıcısına yanıt
    konu başlığını okuyunca dediğiniz gibi anlaşılmıyor ama.
    neyse sonunda anlaştık ikimizde aynı şeyi savunuyormuşuz.
    iyi forumlar.
  • Lastik araç için sarf malzemedir. Her sarf malzemenin de bir kullanım ömrü vardır. Bu da genel olarak 60 bin km veya 6 yıl şeklinde değerlendirilir. 6 yılı aşan lastikler bu km'yi dolmdurmasalar da artık çatlamalar ve parça kopmaları gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bunu ister sertleşme olarak anlayın veya adlandırın ister yapı deformasyonu olarak. Sonuçta ömrü tükeniyor lastiğin.

Ben lastik alırken mutlaka yeni üretim olmasına dikkat ederek alırım. Çünkü az km (yılda 8-10bin km) yapıyorum ve lastiğin yıl bazında ömrü benim için önemli. Özellikle kış lastiklerim. Yılda 3-4 bin km yaptığım kış lastiklerimi neden eski tarih üretim alayım ki? Eski tarihli aldığım her yıl için benim kullanım sürem kısalacak.

Ben sök tak yapmamak için kışlıklarımı 4 jant 4 lastik aldım.

Bu arada forumda bu kadar Nokian kullanıcısı olması mutlu etti beni. Demek ki lastik konusunda sürüye uymayıp lastikleri karşılaştırıp değerlendirenler var benim gibi. Kışlıklarım WR D4. Yazlıklarımı değiştireceğim zaman da muhtemelen üstündeki Michelin Primacy 3 yerine Nokian Wetproof ile yenilerim gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 20 Ocak 2020; 0:53:4 >

• Lütfen burada açtığım konuya yorum yapmadan önce ilk sayfadaki bilgileri okuyun.
    Eski bilgilerinizi kenara koyun ve ön yargısızca okuyun.
  • AB lastik etiketi nedir? Hangi değerler ne anlama gelir? Ne kadar kar edebilirim? Fren performansın kaç metre etki eder? Sorulanına cevap bulabileceğiniz bir video hazırladım. Keyifli seyirler.https://www.youtube.com/watch?v=GFEImc2toQs&feature=youtu.be kanala abone olarak destek olduğunuz için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.