Şimdi Ara

Lastik Ömrü Tavsiye Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

215 60 16 olculerinde 5 yasinda 32k kmde michelin energy saver lastiklerim.

Kilcal catlaklari var, dis derinligi iyi, suruste bi aksilik hissedilmiyor, sakin surucuyuz.yaz kis ayni lastik kullaniyoruz. Kisin karda buzda arac kullanilmiyor.Zaten yillik km 7k altinda, yil olarak omurlu lastik daha cazip olur.

Tecrubelerinize gore ne zaman degismeli?

Yeni lastik ne tavsiye edersiniz?

205 55 16 lastik bu jantlara uyar mi , sorun teskil eder mi?

Vereceginiz bilgi, tavsiye ve tecrubeleriniz icin simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• üretim tarihi ne zaman? lastik ömrü 5 yıldan sonra özelliğini yitirdiği için değişmesi tavsiye ediliyor. sadece km az olması olması önemli değil hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 11 Haziran 2020; 2:5:6 >
  • suatcagdas S kullanıcısına yanıt
    Lastik 2015 uretimi. Peki 16 inç janta farkli yanak veya taban genisligi nasil olur? Tavsiye edebileceginiz lastik var mi?

• bu lastik ortalama bir T.C. vatandaşında 5 sene daha gider, siz biraz daha tedbirli davranın ve 2 yaz daha kullanın .
  • anyhill kullanıcısına yanıt
    Yarilma, gumleme gibi olaylar takribi ne zaman basliyor genelde?

• Ben 9 sene cpc2 kullandım. Birkaç gün önce değiştirdim.

Zaten sakin kullanıyormuşsunuz. 1-2 sene daha kullanıp tekrar gözden geçirirsiniz durumu.

Gereksiz masraf etmeye gerek yok bence simdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde bir sorun olmaz ancak energy saver diş derinliği iyi olsa bile sertleşir. En ufak yağışta kayar.
  • korsallar kullanıcısına yanıt
    hocam yarılma ve gümleme gibi olaylara yorum yapabilmek için lastiği görmek lazım. Ara ara lastiği kontrol edin, lastik değişimi yaptığınız zaman bir kontrol edin yarık vb. var mı diye, eğer sadece kılcal çizikler varsa, dişler aşınmışsa, yarık-yırtık filan yoksa 10-11 yıl giden lastik bile gördüm ben. uzun yolda çok zorlamadıkça, lastiği aşırı ısıtmadıkça, fren vs zorlamadıkça gümlemez.
  • Lastikler ne kadar kaliteli olursa olsun 5 senede mermer gibi oluyor. Sürekli kayma eğiliminde oluyor.
    Kendi aracım 5 yaşında 30 bin kmdeydi. Üzerindeki fabrikasyon lastik sürekli kayıyordu, hemen değiştirdim.

Islak zeminde ve ani frenlemelerde deneyin. Çok kaymıyorsa belki idare edilebilir. Ancak bana kalırsa uygun fiyatlı lastik almanızı öneririm. Sava kormoran barum gibi uygun fiyatlı lastik alırsanız 3-4 sene rahatlıkla işinizi görecektir.

• En iyi lastik bile 4-5 yılı doldurduktan sonra fren mesafesini uzatır . Kuru zeminde dahi sert frende kayar/ abs devreye girer. Lastiği ne kadar kullanacağınız size kalmış . Bana kalırsa şehirler arası yol yapıyorsanız alacağınız risk 3 kuruşa değmez değiştirin. Yok şehir içinde kullanıyorsanız Türkiye şartlarında idare edilebilir.
  • Sizinkiyle birebir aynı durumdaydım,hatta benim 4 yıllıktı lastikler. Ani frende kayıyodu ve hemen abs devreye giriyordu. En son birine çarpacaktım baya kaydı lastik. Gidip değiştirdim. Bu şikayetleriniz başladığı an hemen değiştirin derim.

• aynı lastiği 5 yaş 40 bin kmde değiştirmiştik çünkü sabun gibi kayıyordu frende ve 130 toklu arabaya patinaj çektiriyordu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lastiklerin ömrü maksimum 4-5 yıl. Araca binersen diş bitiyor, binmezsen de bayatlayıp çatlaklar oluşuyor. 2 türlü 4 yılda bir malesef değiştirmek zorunda kalıyoruz hep. A sınıfına yakın olanı seçmek gerekiyor. Daha önce EfficentGrip serisinde B-A lastik çıkaran GoodYear bile 2020 lastiklerinde C-B sertifikasını zor almış. Korona lastiklerin kalitesini de etkilemiş gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 12 Haziran 2020; 0:58:8 >
  • Bos alanda, islak alanda ayri ayri deneyecegim freni ve yol tutusu...

Peki yeni lastik tercihinde ayni janta farkli taban genisligi, yanak secilebiliyor mu?

Testlerde falken iyi sonuclar almis. Goodyear efficient grip/performansın fiyatida taninmis markalara nispeten uygun duruyor.Bu lastikler nasildir?

Bu arada paylasiminiz icin hepinize tesekkur ederim.

• 205/55/16 çapı yüzde 3ten fazla düşürüyor, standartlara uygun değil. 205/65/16 uyumludur fakat onun da fiyat anlamında avantajı yok.

5 yılı geçen lastiği durum çok sıkışık değilse degistirmekte fayda. Durum sıkışıksa ve çatlaklar çok değilse 1 yıl daha kullanılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FE2F1DE54 -- 12 Haziran 2020; 2:15:17 >
  • Goodyear efficientgrip performance serisini tavsiye eder misiniz?

Arac marmara, ege, akdenizde kullaniliyor. Kisinda bu lastik kullanilacak . Agir kis kosullarinda kullanilmiyoruz.

Duzenleme:noktalama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korsallar -- 16 Haziran 2020; 0:28:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: korsallar

Goodyear efficientgrip performance serisini tavsiye eder misiniz?

Arac marmara, ege, akdenizde kullaniliyor. Kisinda bu lastik kullanilacak . Agir kis kosullarinda kullanilmiyoruz.

Duzenleme:noktalama.
    Yukari

• 215 60 16 goodyear efficientgrip performance ile bugun degistirdim.

Bilgiler icin tesekkurler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.