Şimdi Ara

Lastik Hakkında Herşey (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
597
Cevap
15
Favori
26.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lastik uzerinde yazan etiket degerleri gercegi yastitiyor mu? Yoksa tamamen pazarlama taktigimi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba 185/60/15 Pirelli P1 Verde Lastikler Nasıldır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

Lastik uzerinde yazan etiket degerleri gercegi yastitiyor mu? Yoksa tamamen pazarlama taktigimi?

Benim de özellikle yerli lastikler için en merak ettiğim husus bu. Bu değerleri kim belirliyor?
  • aceryeni A kullanıcısına yanıt
    Bir sonraki muayenede 6.8 mm çıkarsa şaşırmayın:))Eğer 7 mm olarak üretildiyse lastiğiniz, şuan 6.5 mm olması normal..

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Arkadas cvp verirse gorecegiz hocam.

• alfista A kullanıcısına yanıt
    https://www.lastikal.com.tr/yokohama-205-55r16-91v-bluearth-es-es32-lastik

bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbocharger41

215 45 17 ebatta performanslı kullanıma uygun fren mesafesi iyi en uygun lastik nedir hocam?

Üst segment bir marka için bütçeniz varsa, size alttaki lastikleri tavsiye ederim.
    215/45R17 91Y XL Michelin Pilot Sport 4
    215/45R17 91W Yokohama AE50 BluEarth
    215/45R17 ZR 91Y XL Pirelli Pzero Nero

Eğer bu markaların fiyatları yüksek biraz daha makul ölçüde olsun derseniz tabi ki bu durumda beklentilerinizi de biraz daha azaltmanız gerekecek, özellikle performans konusunda.

daha makul fiyatlı olarak alttaki lastikleri alabilirsiniz.

215/45R17 91Y Kumho KU39 Ecsta Le Sport
    215/45R17 91W XL NEXEN Nfera SU1
    215/45R17 91W XL DUNLOP Sp Sport FM800
    215/45R17 91W XL FALKEN Ziex ZE914
  • @p4p800se kullanıcısına yanıt
    Aracınız BMW F30 kasa ise Doğru Lastik Ölçüsü 205/60R16 olarak kullanmanız gerekir ve bu aaraçta orjinal ekipmanda çıkan Lastik markaları bildiğiniz üzere kaliteleri ispatlanmış büyük markalardır Falken kötü bir marka tabiki değil, fakat şunuda gözden kaçırmanızı istemem BMW gibi tork değerleri yüksek gaz tepkimeleri daha canlı bir otomobilde fiyat olarak FALKEN sizi tatmin edebilir fakat Performans olarak Tatmin etmeyebilir tamamen sizin lastikten ne beklediğinizle orantılıdır bu durum. RFT lastikler fiyat olarak yüksektir fakat güvenlik en üst düzeydedir. 205/55R16 ebatı da sizin aracınıza küçük olur diğer sorduğunuz arkadaşlarında dediği gibi evet aracınız alçalır ve aracın sürtme durumunu daha çok yaşayabilirsiniz. Fiyatı hesaplı ama iyi bir lastik olsun diyorsanız FALKEN markası yanlış bir tercih olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProduceR.

175/65 14 için yazlık ve kışlık lastik tavsiye eder misiniz?

175/65R14 Yazlık Lastik Tavsiyelerim

1- Yokohama 175/65R14 82T BluEarth-Es ES32
    2- Nokian 175/65R14 82T Line
    3- Pirelli 175/65R14 82T Eco Cinturato P1 Verde
    4- Bf Goodrich 175/65R14 82T G-Grip
    5- Michelin 175/65R14 82T Energy Saver + GRNX
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

Lastik uzerinde yazan etiket degerleri gercegi yastitiyor mu? Yoksa tamamen pazarlama taktigimi?

Avrupa birliği zorunlu tuttuğu için Lastik etiketlerindeki değerleri üreticiler kendi testlerini yapıp yazıyorlar.

Ne yazık ki henüz bu konuda belirli bir denetleme mekanizması yok

Lastik üretici leri gerçek değerleri yazmak zorundalar. Yapılacak herhangi bir kontrol testte etikette yazdıklarından farklı sonuçlar çıkması durumunda üreticiler çok ciddi cezalar ile karşı karşıya kalırlar.

VOLKSWAGEN markasının amerikada eksoz emisyon değerleri ile ilgili karşılaştığı durum gibi

Bununla beraber çok ucuz ürünlerin dünya devi markalardan daha iyi değerler bastığını da görüyoruz etiketlerde. Özellikle de ülkemiz de. 28 yıllık tecrübemizle şunu söyleyebiliriz, bunlar bize hiç inandırıcı gelmiyor. Denetleme mekanizması olmadığı için biraz kafalarına göre basıyorlar gibi. Lastik etiketleri üzerinde en çok Desibel değer,ne takılıyor müşteriler. Üreticilerin bu konuda verdiği cevap ise orada yazan ses miktarı lastiğin yuvarlanma esnasında çevreye yaydığı ses miktarıdır ve aracın içinden insanoğlunun duyabileceği bir oran olmadığı söyleniyor. Ayrıca bu durum kullanılan asfaltın kalitesine görede farklılık gösterir.

Lastik, Buzdolabı gibi sabit çalışan bir ürün olmadığı için yakıt verimliliği çok değişken bir olay.

Benim nacizane fikrim Lastik Elektronik eşya gibi etiket değerleri ile kalitesini belli etmez Lastik etiketlerinde Tüketici sadece Avrupa Birliğinin Basılmasını zorunlu tuttuğu 3 değeri görüyor halbuki bunların dışında farklı değerler daha var.

• quote:

Orijinalden alıntı: liverpol

Merhaba 185/60/15 Pirelli P1 Verde Lastikler Nasıldır ?

Pirelli'nin son zamanlarda yaptığı yeni desenlerin dendir. Hamur kalitesi yüksek ve yumuşaktır. Tavsiye ederim.
  • Merhaba barum brillantis 2 lastiklerim var yeni ancak biraz çukurları fazla hissediyorum gibi havası kaç olmalı?

Araç Logan 1.6 185/65/15

• echomaniac E kullanıcısına yanıt
    Aracınızın model yılı ve tam model adı nedir?
  • forumda detaylı gezdim ama size de sorayım... Conti p contact 5 tavsiye eder misiniz? 195 60r 15..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurkcu32

forumda detaylı gezdim ama size de sorayım... Conti p contact 5 tavsiye eder misiniz? 195 60r 15..

Continental bugün bir çok araç üreticisinin orjinal ekipman anlaşmasının olduğu büyük bir firma. Büyük markalı ürünler arasında çok uçuk kalite farkları yoktur. Hepsinin birbirinden ufak tefek farkları vardır. Burada tercihinizi şuna göre yapmanızı öneririz. FİYAT=FAYDA ilişkisi üzerinden Continentali hangi lastikle kıyaslayarak satın almayı düşünüyorsunuz? Mesela Continental'i segment 2 veya 3 teki bir ürünle kıyaslarsanız tabi ki continental, ama segment 1 deki lastiklerle kıyaslarsanız farklı şeyler söylenebilir. Düşündüğünüz farklı markalar var ise onlar hakkında da bilgi verebiliriz.

• önceki bilgilendirmeniz için teşekkürler zaten kafaya koymuştum, bugün falken ze914 ecorun 205/60/16 96v xl lastikleri taktırdım, ilk izlenim, herzamanki gibi seri kalkışta önceden patiye düşüp göt atma olayı olurdu bu sefer olmadı patinaj çekmedi, 2.si siteye girişte giriş kaplaması dolayısı ile 90 derece mecburi dönerken az bir gazda yine pati çekip hafif göt atıyordu aynı şekilde girdiğim halde yine pati çekmedi.
    yalnız RFT lerde 34 hava basıyordum, lastikçi arkadaşa sordum arttırmam gerekir mi diye yok aynı dedi o da 34 bastı ama lastikler bana hafif inikmiş izlenimi verdi, siz ne dersiniz 34 normal mi arttırmam gerekirmi? (bmw f30 3.20D)
  • quote:

Orijinalden alıntı: @p4p800se

önceki bilgilendirmeniz için teşekkürler zaten kafaya koymuştum, bugün falken ze914 ecorun 205/60/16 96v xl lastikleri taktırdım, ilk izlenim, herzamanki gibi seri kalkışta önceden patiye düşüp göt atma olayı olurdu bu sefer olmadı patinaj çekmedi, 2.si siteye girişte giriş kaplaması dolayısı ile 90 derece mecburi dönerken az bir gazda yine pati çekip hafif göt atıyordu aynı şekilde girdiğim halde yine pati çekmedi.
    yalnız RFT lerde 34 hava basıyordum, lastikçi arkadaşa sordum arttırmam gerekir mi diye yok aynı dedi o da 34 bastı ama lastikler bana hafif inikmiş izlenimi verdi, siz ne dersiniz 34 normal mi arttırmam gerekirmi? (bmw f30 3.20D)

RFT lastiklerin yanak kısmı RFT dolguyla kaplı olduğu için araç altında da az ezilirler ve bu yüzden RFT olmayan lastik size RFT lastiğe alıştığınız için inikmiş gibi gelebilir 34 normal bir hava basıncı isterseniz 36 yavaya kadar yükseltebilirsiniz işin aslını soracak olursanız Profesyonel tarafı bu işin araç üreticisinin tavsiye ettiği hava basıncıdır fakat bu basınlarla biraz çukurlarda sertlik hissedildiği için hava basınç değerleri 32-36 basıçlar arasında değişiyor.

• 195/65/15 ölçüsü için konuşuyorum. Lastikte ilk kriterim yumuşak hamurlu olması. Fiyat 2. planda. Genelde Michelin Energy Saver tercih ediyorum. Kullandığım lastikler ise fabrika çıkışı GoodYear Vector 4Seasons. Değişim zamanı geldi, Michelin crossclimate düşünüyorum. Önerir misiniz? YUmuşaklık açısından Bridgestone Turanza, Conti eco contact, michelin energy saver ve nokian modelleri arasında en sertten en yumuşağa doğru sıralayabilirmisiniz.

Bir de önerdiğiniz lastik için hava basıncı öneriniz nedir?

Araç 2011 golf 6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egemena -- 22 Mayıs 2017; 18:18:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

195/65/15 ölçüsü için konuşuyorum. Lastikte ilk kriterim yumuşak hamurlu olması. Fiyat 2. planda. Genelde Michelin Energy Saver tercih ediyorum. Kullandığım lastikler ise fabrika çıkışı GoodYear Vector 4Seasons. Değişim zamanı geldi, Michelin crossclimate düşünüyorum. Önerir misiniz? YUmuşaklık açısından Bridgestone Turanza, Conti eco contact, michelin energy saver ve nokian modelleri arasında en sertten en yumuşağa doğru sıralayabilirmisiniz.

Bir de önerdiğiniz lastik için hava basıncı öneriniz nedir?

Araç 2011 golf 6

En yumuşaktan en serte doğru şöyle sıralayabiliriz.
    1-Michelin Energy Saver
    2-Yokohama ES32
    3-Michelin Crossclimate
    4-Conti Ecocontact 5
    5-Nokian Line
    6-Bridgestone T001

• polatcoskun P kullanıcısına yanıt
    Bf goodrich bu listenin neresinde olurdu acaba? 195 65 15 icin

63 bin km michelin energy saver kullandim en sonunda tel atti. Sonra gittim 4 adet bf goodrich aldim. O da bana gore yumusak bir lastikti ama aracimi satmak zorunda kaldim cok kullanamadan.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.